Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

07.11.2009 Babakale (Lektos), Asya Kıtasının en batı noktası

Motovento
    REKLAM ALANI
    ghusmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150, f650gs
    Yazdan kalma günleri fırsat bilip aşağıdaki rotayı hazırladım ve sabah sıkı bir kahvaltıdan sonra yola koyuldum.

Küçükkuyu’dan deniz kenarına inerek Asos yoluna çıktım. Hava güneşli, fotoğraf çekimi için ideal. Ufukta solda Midilli Adası’nın silueti görünüyor.

Behramkale’ye kadar vakit kaybetmeden geliyorum. Kadırga Koyu’nun nefis manzarası ve ardında Midilli Ada’sı.

Resim biraz bulanık çıkmış ama Behram Köyü’nün doğu tarafından görünümü. (39°29'40.97"N, 26°20'25.44"E).

Behram köyü, Behramkale ve Assos Antik Liman gezilmesi gereken yerler arasında. Burayı gezenler bilir, gezmeyenler için ise anlatmakla bitmez. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.
    Bu bölge yaptığım araştırmalarda Aristo’nun aşkı bulduğu yer olarak da bilinir. Hikayeye göre Assos Kralı Hermias'in kız kardeşi Pythias'ın güzelliği dillere destandır. Pythias'ı görenler onu bir daha akıllarından çıkaramamaktadırlar. Ünlü düşünür Aristo Hermias'in okul arkadaşıdır. Hermias Aristo'yu Assos'a davet eder. Bu davete icabet eden Aristo da yemekte Pythias'ı görür görmez aşık olur ve yemekten içmekten kesilir. Bunun üzerine Hermias Assos'ta bir okul açtığı takdirde kız kardeşini Aristo'ya vereceğini vaat eder. Hikaye mutlulukla sonlanır. Aristo ile Pythias evlenir ve bu arada bir de felsefe okulu kurulur. M.Ö. 348-345 yılları arasında Aristo burada “Erdem'e Övgü” isimli eserini hazırlar.

Yıllar sonra da 4 Mart 2009’da Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla Aristo sonsuza kadar tekrar bu kente çağrılır. Hatıra fotoğrafı için mükemmel bir nokta. (39°29'34.90"N, 26°19'55.24"E).

Behram’da fazla vakit kaybetmeden yoluma devam ediyorum. Trafik levhaları uğrayacağım noktaları özenle belirtiyorlar. (39°29'38.77"N, 26°19'52.91"E)

Korubaşı Köyü’ne giden yolda Behramkale’ye bir bakış. (39°30'3.68"N, 26°17'2.19"E)

Korubaşı Köyü’nün doğu girişi. Bir Yörük köyü olan Korubaşı’nın tarihi adı Bergaz (Türkçeden yuvarlanmış hali Berkoz, Güzelbahçe anlamında) iken sonraları bu bölgede bulunan koruluğun başlangıcı anlamında Korubaşı ismini almış. Gerçi ben şimdi hiç koruluk görmedim. Zamanla tahrip edilmiş galiba. (39°30'43.71"N, 26°15'52.48"E)

Korubaşı’nın hemen güneyinde Kuruoba Köyü. (39°30'23.65"N, 26°15'7.69"E)

Balkan savaşları sırasında Bulgaristan Deliorman mevkiinde bulunan yörük aşireti Anadoluya göç etmiş ve Kuru İbrahim lakaplı yörük ağası liderliğinde gelen aşiret bu bölgeye yerleşmiş. Kuruoba Köyü’nün güneyden görünümü. (39°30'7.36"N, 26°15'28.14"E)

Kuruoba Köyü’nden deniz kıyısına inerken böyle bir manzara ile karşılaşacağımı bilmiyordum. (39°29'59.71"N, 26°15'15.83"E)

Yol üzerinde uzaktan Behramkale görünümü. (39°29'21.07"N, 26°15'38.06"E)

Aşağıda inmeye çalıştığım koy. Issız ve sakin bir yer olarak görülüyor. (39°29'21.07"N, 26°15'38.06"E)

Koyda balıkçı tekneleri, kıyıya biraz fazla yaklaşmışlar. (39°28'49.37"N, 26°15'24.88"E)

Evet, Koy’un görünümü bu şekilde. Cbf ile buradan ilerleyerek karşıda, koyun uç tarafında belli belirsiz görülen yola ulaşıp oradan Sivrice Koyu’na kısa yoldan geçiş yapmak amacım. (39°28'49.37"N, 26°15'24.88"E)

Ancak ince lastiklerim nedeniyle taşların içine gömülen arka tekerleği çıkarmak beni oldukça yoruyor ve ben vazgeçiyorum. Tekrar Kuruoba Köyü’ne doğru tırmanıyorum.

Kuruoba sonrası Bektaş Köyü’ne geliyoruz. Köyün adı Horasan dan 400/500yıl önce gelen Türkmen boylarından olan yörükler tarafından Hacı Bektaş Veli hazretlerinden esinlenerek verilmiş. Wikipedia’da yaptığım araştırmada Oğuzların Müslüman olanlarına Türkmen denirmiş ve Türkmenler ilk Müslüman olan Türklermiş. Bunların göçebe yaşayanlarına da Yörük (yürüyen Türk) adı verilmekteymiş. (39°30'5.36"N, 26°14'23.13"E)

Bektaş Köyü’nden Sivrice Koyu’na inerken manzara mükemmele yakın. Ufukta midilli adası oldukça yakında. (39°29'47.31"N, 26°14'26.68"E)

Sivrice Koyu’nda butik oteller bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Berceste Otel. Güzel bir mimarisi vardı, fotoğrafını çekme ihtiyacı duydum. (39°28'31.43"N, 26°14'34.14"E)

Sivrice Feneri Midilli’ye en yakın noktada. Sivrice Deniz Feneri’ni 2008 yılında Hacer ve Yücel Sayman çifti 10 yıllığına kiralayarak burada deniz fenerleri ile ilgili her türlü yazılı ve görsel materyalleri topladıkları bir kütüphane açmışlar. Daha geniş bilgi için http://sivricefeneri.org/index.html adresine bakabilirsiniz. (39°27'55.75"N, 26°14'19.72"E)

Sivrice Koyu’na aynı zamanda Sokakağzı’da deniyor. Burada pek çok Butik motel ve pansiyon mevcut. Sokakağzı ve Sivrice Koyu’ndan birkaç kare.

(39°28'22.39"N, 26°14'0.27"E)

(39°28'17.98"N, 26°13'0.30"E)

(39°28'12.28"N, 26°12'41.24"E)

Sokakağzı’ndan ayrılıp yolumuza devam ediyoruz. Dağa doğru tırmanırken arkamda kalan manzarayı aynadan fark edince bir U dönüşü yapmak istiyorum. Ancak bunun akıllıca bir fikir olmadığını yere yapışınca anlıyorum. Yokuşta dönerken dengemi kaybedip yavaş bir şekilde motosikletle beraber yerdeyiz. Motosiklet yerdeyken fotoğraf çekmeye kıyamıyorum. Her zaman dimdik ayakta mesajı vermek için motoru kaldırıp manzarayı seyre koyuluyorum.
    Olur da buraya yolu düşenler olursa çok dikkatli olmalarını öneririm, yol gerçekten oldukça dik ve virajlı. (39°28'42.02"N, 26°12'22.26"E)

Uzaktan Sokakağzı ve Midilli’ye bir bakış (39°28'57.44"N, 26°11'19.97"E)

Gülpınar’a doğru yol alırken içinden geçilen köylerden çeşitli manzaralar. İlki Koyunevi Köyü. (39°29'26.43"N, 26°10'52.12"E)

Bademli Köyü. Bu köyün çıkışında SunPet isimli petrol var. Benim gibi benzin sıkıntısı olur mu diye düşünürseniz aklınızda bulunsun. Çünkü Küçükkuyu’dan buraya kadar gördüğüm tek benzinci burada. (39°29'45.20"N, 26°10'16.64"E)

Gülpınar’dan önceki son yerleşim birimi Kocaköy.
    Kocaköy Doğu girişi(39°30'4.38"N, 26° 8'19.33"E)

Kocaköy Batı girişi (39°30'15.91"N, 26° 8'13.67"E)

Gülpınar’da fazla vakit kaybetmeden öncelikle Asya kıtasının en batı noktasında bulunan Babakale’ye doğru yola çıkıyorum. Dönüşte Gülpınar’da bulunan Apollon Smintheus Tapınağı’nı ziyaret edeceğim. Gülpınar’dan iki görünüm. İlki doğu tarafından girişi (39°31'41.05"N, 26° 7'21.98"E)

Babakale yolundan Gülpınar görünümü (39°31'39.88"N, 26° 6'54.87"E)

Asya kıtasının batıdaki en uç noktası Babakale. (39°28'39.95"N, 26° 3'54.09"E)

Antik çağda Lekton ya da Lektos olarak isimlendirilen Babakale, İzmirli Homeros’un İlyada destanında şu şekilde kendinden söz ettirmektedir;
    … Lektos burnundan fırladılar denizden
    Vardılar canavarlar anası çok pınarlı İda’ya… (39°28'39.95"N, 26° 3'54.09"E)

Hikayeye göre köyün önünde zorunlu olarak rüzgar yüzünden demirleyen Osmanlı gemilerinde Yeniçerilerin dini önderi bir zat olarak tanınan Bektaşi babası Sultan Baba vefat ederek buraya gömülür. Daha sonraki denizciler buradan geçerken buraya Baba Burnu ismini takarlar. (39°28'39.95"N, 26° 3'54.09"E)

1725 yılında bir deniz seferinden dönüş sırasında fırtınaya tutulan Sultan III.Ahmet doğal limana sığınır. Bunu fırsat bilen köylü ahali korsanlardan bıkıp usandıkları için dertlerini sultana anlatır. III.Ahmet veziri Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'ya ilgilenmesi için buyruk verir. Bir ferman çıkarılır. Fermanla, yurdun dört bir yanındaki mahkumların Bababurnu’nda çalışmaları halinde serbest olacakları buyrulmuştur. Mahkumlar canla başla çalışıp, kaleyi yaparlar. Zaman gelip buraya köy ismi verilirken bu iki kelime birleştirilerek Babakale ismi verilir. (39°28'39.95"N, 26° 3'54.09"E)

Kalenin kapısındaki kitabede 1726 yılında yapıldığı yazılıymış. (39°28'46.22"N, 26° 3'53.09"E)

Babakale’den batı ufkuna doğru bir bakış (39°28'51.76"N, 26° 3'53.77"E)

Çok güzel manzaralar mevcut (39°28'51.76"N, 26° 3'53.77"E)

Ben ordaydım (39°28'51.76"N, 26° 3'53.77"E)

Kuzeyden Babakale’ye bakış. Ufukta Midilli adası belli belirsiz gözüküyor.( 39°29'4.54"N, 26° 3'58.41"E)

Babakale’nin hemen kuzeyindeki Akliman koyu. Burada oldukça fazla sayıda yazlık villalar mevcut. (39°30'25.42"N, 26° 5'8.81"E)

Babakale’yi geride bırakıp yine İlyada destanında Chryse olarak bahsedilen Gülpınar beldesine tekrar geliyorum. Burada İlyada destanında anlatılan Akhalar ile Troialıların savaşında Apollon’un Troialıların yanında yer alması üzerine, i.ö. 2.yyda troialılar tarafından bir şükran göstergesi olarak sunulan Apollon Smintheus Tapınağı bulunmakta. (39°32'7.89"N, 26° 7'2.74"E)

Apollon kehanet ve ilaç tanrısıymış. Chryse’deki (Gülpınar) Apollon tapınağı bölgenin en görkemli kehanet merkeziymiş. (39°32'7.89"N, 26° 7'2.74"E)

Tapınağın yanındaki müzede İlyada destanının görsel anlatımı sütünlarda kabartma şeklinde bulunmakta (örneğin akhilleus ile hektor'un mücadelesi, priamos'un akhilleus'tan hektor'un cesedini almaya gidişi vb). Ancak ben gezemedim çünkü müze 1 Ağustos ve 30 Eylül tarihlerinde açıkmış. Biraz garip geldi ama neyse daha sonra tekrar giderim dedim fazla zorlamadım. (39°32'7.89"N, 26° 7'2.74"E)

Gülpınar’dan merkezinden çıkıp gelmişken Gülpınar’ın şimdiki limanı olan Kumbağlar’ı da bir göreyim diyorum. Şöyle uzaktan bir fotoğrafını çekip yoluma devam ediyorum. (39°33'53.68"N, 26° 6'5.10"E)

Hedefimiz 34km uzaklıktaki Dalyan koyu ve Alexandria Troas. (39°32'15.51"N, 26° 7'11.98"E)

Tepenin sağındaki köy Tuzla yolumuz oradan geçecek. Tepenin solunda ise Naldöken köyü gözüküyor. (26° 7'11.98"E, 26° 7'18.23"E)

Tuzla köprüsü (39°33'29.29"N, 26° 9'30.96"E)

ve Kazdağı’ndan kaynaklanan Geme deresi (39°33'30.11"N, 26° 9'32.58"E)

Tuzla Köyü girişi (39°33'49.13"N, 26° 9'53.58"E)

Toprak katmanları ilginç geldi kayıt altına almak istedim (39°34'13.67"N, 26°10'11.25"E)

Deneysel iki fotoğraf.

Giderken daha güzel gözüküyordu. Yalnızlık işte gölgenle eğleniyorsun

Rivayete göre cömert ve yardımsever bir ihtiyarın yaşadığı ve çevresinde toplanan insanların oluşturduğu köy; Babadere. (39°36'33.86"N, 26°11'5.94"E)

Köyün dört tarafı da dağlarla çevrili (39°36'39.08"N, 26°11'9.76"E)

Babadere’yi geride bırakıp yokuştan hafiften aşağı doğru salınınca ufukta Bozcaada görünüyor. (39°36'54.43"N, 26°10'36.26"E)

Yolumuza dağın eteklerinde Kösedere Köyü çıkıyor. (26°10'36.26"E, 26°10'30.98"E)

Kösedere Köyü’nden batıya dönüp deniz kıyısından yaklaşık 15km sonra Dalyan kavşağına geliyoruz (39°44'28.90"N, 26°11'14.77"E) ve buradan yaklaşık 3km sonra zamanında en önemli şehirlerden olan Alexandria Troas’a varıyoruz. (39°45'3.75"N, 26°10'1.36"E)

Kayıtlara göre bu kent kapladığı alan bakımından Anadolu’da ortaya çıkarılmış en büyük antik kentlerden biriymiş. Hatta bu şehir o kadar önemliymiş ki Bizans Kralı Constantin bir dönem Roma İmparatorluğu’nun başkenti olarak İstanbul yerine burayı yapmayı düşünmüş.
    . (39°45'3.75"N, 26°10'1.36"E)

Benim bu fotoğrafları çektiğim yer pek korunaklı bir yer değil. Yol kenarında zeytin bahçesinin içerisinde atıl bir şekilde duruyor. Biraz daha aşağıda çevresi tellerle çevrili Antik Roma Hamamı kalıntılarının bulunduğu, kazıların devam ettiği, otoparklı bir yer bulunuyor. Ancak bu fotoğraftaki kemerin koruma altında olmamasına şaşırdım açıkçası. Biraz internette araştırınca Anadolu’daki ilk Hıristiyanlara ulaşmak için dolaşan St. Paul’un buraya uğradığı ve Anadolu’yu buradaki limandan terk edip Yunanistan’a geçtiği, St. Paul’un burada verdiği vaazın incilde geçtiği için bu antik kentin dini turlarda önemli bir yer taşıdığını öğrendiğimde turizm için bu kadar önemli bir yerin böyle bakımsız kalması beni hem şaşırttı hem de üzdü.

Antik kenti geride bırakıp Dalyan Köyü ve Koyu’na doğru yol alıyorum. Köyün girişinde balkonunda akşamın keyfini çıkaran yaşlı amcaya Pembe Göl’ü soruyorum. Pembe Göl Dalyan Köyü’nde deniz kıyısında yer alan ve oradakiler tarafından Tuz Gölü olarak isimlendirilen bir yer. Ancak yaşlı amca gölün ağustos sonunda sular iyice çekildiğinde pembeleştiğini söyleyince önce duraksıyorum sonra da görmeden gitmeyeyim diyorum.

Cbf ile yine off-road yapmaya çalışıyorum ama olmuyor, Cbf’mden ayrılıp tepenin ardına kadar yürüyorum. (39°45'36.14"N, 26° 8'31.21"E)

Cbf boynu bükük beni seyrediyor.

Pembe Göl’ün görünümü bu şekilde. (39°45'30.00"N, 26° 8'29.90"E)

Dalyan Köyü’nden ayrılıp deniz kıyısından çamlıklar arasında giden bir yoldan eskiden Bozcaada’ya giden feribotların kalktığı Odunluk İskelesi’ne varıyoruz. Çamlıkların çevrelediği yol. (39°46'57.53"N, 26° 9'31.77"E)

Odunluk İskelesi ve Bozcaada (39°46'59.37"N, 26° 9'28.01"E)

Odunluk İskelesi’nden sonra deniz kıyısından yaklaşık 5km sonra gezimizin son durağı yeni Bozcaada İskelesi ve ufukta Bozcaada (Tenedos). (39°49'9.39"N, 26° 9'50.46"E)

Bu fotoğrafı çekmeden önce günün en büyük şanssızlığını yaşıyorum ve fotoğraf makinemi elimden düşürüyorum. LCD ekran kırılıyor. Sakarlığıma kızsam da iki teker üzerinde olduğumu düşünüp “Cana geleceğine mala gelsin” diyerek köşedeki çay bahçesinde bir şeyler atıştırarak yavaş yavaş Bozcaada üzerine yaklaşan güneşi seyrederek az da olsa yorgunluğumu atıyorum. Çay bahçesinde insanlar günün son feribotunu beklerken ben dönüş yoluna geçiyorum.
    Geyikli, Ezine, Ayvacık derken Altınoluk’a kadar durmadan geliyorum. Güneş iyice ufka yaklaşmışken birkaç fotoğraf daha çekiyorum. (39°34'14.69"N, 26°46'44.98"E)

Ve günün sonu.

Toplamda 286,5km, 7 saat 56 dakika.

Edinilen tecrübeler;
    1- Sanırım bir enduro’ya ihtiyacım var.
    2- Eğimin fazla olduğu yollarda U dönüşü yaparken dikkatli olmak lazım.
    3- Fotoğraf makinesinin nasıl taşınması gerektiği konusunda önerilere ihtiyacım var. Ayrıca yeni bir fotoğraf makinesine de ihtiyacım var.
    4- Gittiğim yerleri daha ayrıntılı gezebilmek için daha geniş bir zamanda daha ayrıntılı plan yapmak gerekiyor.

Herkese kazasız ve güzel günler. Tekeriniz düz bassın.

Zaman ayırıp okuduğunuz için Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Hay.alper.est - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eh be abicim berbaer yol yapalım diyorum sonra gölgenle eylenmek zorunayım diyorsun.Neyse güzel geziyimiş.Bir dahakine beraberiz abi ona göre
    ''Yaşamak özgürlükse, özgürüz hepimizde...''

Güzel yerler resimler harika eline koluna sağlık ,ya ben nedense ybr 125 ve cbf 150 ile yapılan gezilere ayrı bir hayranlık duyuyorum ,sağlamlık ve ekonomik olmasımıdır beni cezbeden nedir anlayamadım

serdarmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Mükemmel yerler, çok güzel resimler çekmişsin. Profesyonelmisin yoksa ?

On7_li - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gerçekten çok güzel bir gezi raporu olmuş. Fotoğraflamaktan ziyade gezip gördüğünüz yerler hakkında bilgilerde vermişsiniz. Gezdiğiniz yerlere yakın sayılırım ama nedense burnumuzun dibindeki güzellikleri görmeyiz ve ulaşılması zor hayallerimizin peşinden gideriz. İlk fırsatta aynı rotayı bende yapmak istiyorum.
    Ayrıca makinanıza üzüldüm. Yeni alacağınız makinanızı askı ipi ile boynunuza takıp kullanırsanız düşürmek talihsizliğini tekrar yaşamazsınız.
    Kazasız belasız uzun km ler dilerim...
    Çarp tamponuma kır farımı, Bedenime zarar verebilirsin ama RUHUMA ASLA...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Ybr 250, işallah 2012'de Kawasaki Versys
    toprağım çok ayrıntılı ve detaylı bir gezi yapmışsın, tebrikler gerçekten tarih bilgiside vermişsin, geçtiğimiz yaz bende oralara gezi yapmıştım, ama gel gelelim senin kadar ayrıntılı gezemedim, yeniden tebrikler

Motosikleti
    cbf150, f650gs
    Geziyi beğenmenize çok sevindim, vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Alıntı serdarmert adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mükemmel yerler, çok güzel resimler çekmişsin. Profesyonelmisin yoksa ?
    Fotoğrafçılık hakkında aldığım bir eğitim yok ne yazık ki. Yakın zamanda fotoğrafçılık hakkında eğitim de almayı düşünüyorum.

Alıntı On7_li adlı üyeden alıntı
    Gerçekten çok güzel bir gezi raporu olmuş. Fotoğraflamaktan ziyade gezip gördüğünüz yerler hakkında bilgilerde vermişsiniz. Gezdiğiniz yerlere yakın sayılırım ama nedense burnumuzun dibindeki güzellikleri görmeyiz ve ulaşılması zor hayallerimizin peşinden gideriz. İlk fırsatta aynı rotayı bende yapmak istiyorum.
    Ayrıca makinanıza üzüldüm. Yeni alacağınız makinanızı askı ipi ile boynunuza takıp kullanırsanız düşürmek talihsizliğini tekrar yaşamazsınız.
    Kazasız belasız uzun km ler dilerim...
    Gerçekten tavsiye edebileceğim çok hoşuma giden bir rota oldu. Aslında iki güne bölünüp daha ayrıntılı gezilebilecek bir rota.

Aslında bu tip gezileri yapan insanların fotoğraf makinelerini nasıl taşıdıkları çok merak ediyorum. Ben bu gezi için bir depo üstü çanta aldım ama işte sonuçta makineyi elimden düşürüp lcd ekranını kırdım. Boyuna asmak ne kadar avantajı ya da ne kadar tehlikeli olabilir bilmiyorum. Bu konuda tecrübeli olanların fikirlerini almak gerekiyor.

Motosikleti
    asya 200gy-2
    cok güzel bir gezi olmuş yüreğinize sağlık. fotograf makinenize üzüldüm ama sağlık olsun tabii. birde motorun gidonundaki takometre gibi şey nedir ve gps olarak ne kullanıyorsunuz merak ettim doğrusu. her fotografı cektiğin yerde koordinatları koymuşsunuz büyük bir incelik var doğrusu tekrar teşekkürler.

jason55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125 city
    gezi güzel olmuş ama fotoğraflar çok daha güzel yazınızı ilgiyle okudum elinize sağlık...
    Even the english word "believe" also has a "lie" hidden in the middle...

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Mükemmel bir gezi ve anlatım olmuş
    2 yılda 2 kez o civarı gezsem de çok şeyi de ihmal ettiğimi fark edip, ilk fırsatta bir kez daha gitme hayalleri ve planlarına başladım şimdiden.

Fotoğraf makinesi taşıma konusunda Eyong veya babaçi'nin konu ya da mesajlarından herhangi bir borudan bile pratik çözümler üreterek makine taşıma yöntemi için bir fikir edinebilirsin.

Gezi, eğlence ve anlatımlarının devamını dilerim...

Mesaja Ek: Örneğin: http://www.motosiklet.net/forum/mt-k...ti-yapimi.html
    Esinlenerek benzer veya daha iyilerini oluşturmak pratik bir çözüm olabilir.
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

Abi gezi süper.. Manzaralar harika.. Tarihi kalıntılar şahane.. Senin adına eminimki süper bir gezi olmuş.. Tek olman biraz kötü olabilir

AYGÜL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok güzel bir gezi olmuş ayrıca bilgi vermeniz düşünceli bi davranış sağolun
    paylaştıgınız içinteşekkürler

gipsy_fire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Akvaryumu satınca olucak inşallah...
    Hey gidi memleketim küçükkuyu valla çok özledim oraları ...

Motosikleti
    cbf150, f650gs
    Sıkılmadan zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Alıntı brkfrt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cok güzel bir gezi olmuş yüreğinize sağlık. fotograf makinenize üzüldüm ama sağlık olsun tabii. birde motorun gidonundaki takometre gibi şey nedir ve gps olarak ne kullanıyorsunuz merak ettim doğrusu. her fotografı cektiğin yerde koordinatları koymuşsunuz büyük bir incelik var doğrusu tekrar teşekkürler.
    Motorun gidonuna takılı olan Tchibo'da bisikletler için satılan hızı, saati, toplam km'yi, hava sıcaklığını gösteren bir alet. Geçen sene yaklaşık 15-20TL gibi bi fiyata almıştım. Ancak ben sadece hava sıcaklığı ve saat fonksiyonunu kullanıyorum. Zaten hız ve toplam Km gibi özellikleri göstermek için ön tekere bir aparat daha takılması gerekiyor. Buna da gerek yok motosiklette hız göstergesi var.

GPS koordinatlarına gelince çok amatörce olacak ama herhangi bir cihaz kullanmıyorum (şimdilik). Gezilere çıkmadan önce GoogleEarth'te gideceğim rota'yı defalarca kuş uçuşu takip ederim. Dolayısıyla yolları az çok daha önce gitmiş gibi oluyorsunuz. Gezi bitiminde ise tekrar aynı rotayı GoogleEarth'te gezince fotoğrafları çektiğim noktaları hatırlamak zor olmuyor.

Daha sonra bu rotayı yapacak arkadaşlara bu koordinatlar ve fotoğraflar az da olsa yardımcı olursa bu beni mutlu etmeye yeter.

Motosikleti
    ybr125
    gerçekten güzel bir gezi ve yararlı bir rapor olmuş. paylaşım için teşekkürler

okkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XVS 650 DRAGSTAR
    gercekten çok güzel ve keyifli bir gezi olmus paylaşım için tesekkürler

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler