Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

1600 km. 5 gün ve Güneydoğu Anadolu

Motovento
    REKLAM ALANI
    haluka28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X DCT
    1600 km. 5 gün ve Güneydoğu Anadolu

Şanlıurfa – Mardin – Nusaybin – Midyat – Batman – Diyarbakır – Şanlıurfa – Gaziantep

Merhaba arkadaşlar aylar önce kararlaştırdığımız Güneydoğu Anadolu gezimize en sonunda 15 Mayıs günü başladık. Başlangıç noktamız Mustafa abinin orasıydı. Geziye turgay abi, Mustafa abi, Bora abi, Zafer ve ben Haluk olmak üzere 5 kişi katıldık.

Yola çıktık

İlk mola

Nurdağındaki viyadük. Çok muhteşem bir görüntüsü var

Yolda benim benzinim azaldığı için Nizip’e girdik girmişken Sabri ustaya uğradık kendiside iyi bir motorcu ve motorcu dostudur. Tatlı işi ile uğraşır, olurda yolunuz düşerse tatlıcı Sabri usta diye ararsanız mutlaka bulursunuz. Bize gösterdiği ilgiden dolayı kendim ve arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim.

Otelimize yerleşip Aytaç kardeşimizle buluştuk. Bu arada Aytaç Urfa’da gönüllü rehberlik hizmeti veren bir motorcu arkadaşımız. Yanımıza geldi “Abi be ben sizin motorları çok beğendim size rehberlik edeyim mi” dedi. Adam vantuz gibi yapıştı bacadan kovsak pencereden giriyor. Bizde sokaklarda sürünmesin, sevaptır diye garibanı karın tokluğuna aldık yanımıza. Şaka bi yana bizi hiç yalnız bırakmadığı için Aytaç kardeşimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Çok sağol en kısa zamanda Adana’ya bekliyoruz seni.

Buarada Aytaç bizim şerefimize havai fişek gösterisi hazırlatmış. Hiç gereği yoktu zahmet etmiş.

Gülizar konukevi ve ciğere saldırı

Balıklı gölün gece görünümü ve Hz İbrahim’in ateşe atıldığı mancınık.

Çok eski bir tarihi olduğundan ağaçlar da baya bi eski

Kaleden Urfa

Menengiç kahvesi, denemenizi tavsiye ederim arkadaşlar çok lezzetli. Ama mırra için aynı şeyi söyleyemeyeğim.

Kalede bulunan mağaralarda bir kafe kurulmuş

Urfa’dan görüntülerle devam ediyoruz.

Aytaç bize babasından kalan konak evi gösterdi misafirlerini ağırladıkları yermiş. Gerçekten çok orijinal.Bora abide orada bulunan otantik kıyafetlerle modellik yaptı bize.

Urfa’daki bir nargile kafe

Ağabeyler uykuda

Urfa’da bir adanalı urfa’ya karşı tüttürüyor.

Sabah kahvaltısı için tirit yemeye gidiyoruz. Çok lezzetli ama bazı arkadaşlar biraz ağır buldular.

Mırra kahvesinin heykeli yapılmış

Sokaklar da hep tütün satılıyor.

Burası tirit yapılan yer

Urfa’ya özgü duvar yazıları

Tarihi Gümrük Hanı ve insan manzaraları

İmame yapılan koka çekirdeği

Urfa ve balıklı gölün gündüz fotoğrafları

Bakırcılar çarşısı

Sediri görünce hepimiz ağa kesildik.

Dün akşamki ciğer çok hoşumuza gittiği için yine aynı yere gittik.

Urfa’dan insan manzaraları

Harran

Harran kültür evi eski Harran evlerinin bence biraz abartılmış hali.

Harran üniversitesiymiş eskiden ancak tahribat o kadar büyük ki ortada hiçbir şey denilebilir.

Harran'da bir Aquila

Bu aytaç denilen çocuk sonradan o kadar yüzsüz çıktı ki. Mustafa abinin peşinde koşmaya başladı “Abi be bi kere kullanayım be nolur abi be”. Meğersem V-Stroma aşıkmış.

Eveeeet geldik işin eğlence kısmına. Urfa’ya gelipte sıra gecesine katılmak olmaz. Aytaç kardeş Yıldız konukevinde yerlerimiz ayırmıştı sağolsun. Sıra gesiyle ilgili çok güzel videolar var ama onları nasıl yükleyeceğimi hala bulamadım araştırıyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosikleti
    Honda NC750X DCT
    Ertesi gün Mardine doğru yola çıktık. Bu rotayı izleyecek arkadaşlar için söylüyorum. Hayatınızda görüp görebileceğiniz en kötü en bozuk yol. Karayollarındaki bu işten sorumlu bütün arkadaşları saygıyla andım 150 km boyunca. Hatta biraz daha abartıp o yolu o halde bırakmak sadece vatan hainliğidir diyorum.

Kızıltepe de benzin istasyonundayız.

Daha sonra Mardin ve ünlü Mardin tabağı, gerçekten çok lezzetliydiler. Gerçi bizim bora abinin güzel hatıraları var ama.

Daha sonra Mardin’den güzel görüntüler çok güzel bir dokusu var. Ölmeden mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olmalı.

Ünlü Deyrül Zafaran Süryani manastırı

Tamamiyle iç içe geçen ahşap dan yapılmış birleştirilmesinde çivi kullanılmamamış.

Manastırın kibritlerden yapılma maketi. Manastırdaki rahiplerden biri tarafından 5 yılda yapılmış

Baskı makinesi

Önemli din adamlarını taşıyan tahterevalli

Mor Hananyo, Süryaniler için önemli bir din adamı aynı zamanda Harran üniversitesinin kurucusu olarak biliniyormuş.

Burası güneşin doğuşu sırasında ayin yapılıp kurban kesilen yer. İlginç tarafı tavandaki taşlar 2 metre boyunda ve yukarıya doğru çıkıyor ve taşlar arasında harç çimento benzeri hiç bir şey bulunmuyor.

Burasıda Deyrül Zafaran’dan yaklaşık 30 km ileride Dara denilen oldukça eski yapılardan biri. Hasankeyf deki mağara evlere benziyor ama bunlar daha çok mezar için ve ibadet için kullanılıyormuş.

Dara ile ilgili kısa bir bilgi: dariustan gelmektedir dara ismi , anlamı eskilere daynıyor bereket, bolluk anlamına gelir. aynı zaman da iran hükümdarı dara yuvanişin tarafından yaptırılmış ve kendi adını vermiş olduğu mezepotamyanın bu ünlü şehri mardin'den 30 km güneydoğuda, mardin-nusaybin karayolu üzerinde bugün orta büyüklükte bir köy haline gelmiştir.
    şehir milladın ilk asırlarına kadar iranlılar ile romalılar arasında el değiştirmiştir. 7. yüzyılda arapların eline geçen şehir, 15. yüzyıla kadar yerel beylik ve devletler tarafından yönetilmiş, 15. yüzyıldan sonra da osmanlıların eline geçmiştir.
    harabelere ve kalıntılar arasında ara sıra bulunan paralara bakılacak olursa dara'nın tarihte büyük ve mühteşem saraylara, köprülere, su kemerlerine ve daha birçok yapılara sahip zengin bir şehir olduğu kolaylıkla anlaşılmaktadır. şehrin kurucusu dara tarafından yaptırılan muhteşem zindan, bugünde bütün heybeti ile ayakta durmaktadır.

Nusaybinde Suriye sınırımız.

Nusaybin’de konuştuğumuz polisler güvenlik amacı ile bize Midyat’a kadar hızlı bir şekilde ilerlememizi tavsiye ettiler vardık bizde onların söylediğini yaptık ve biraz hızlı gittik bu sebeple çok güzel manzaralar sadece bizim akıllarımızda kaldı. Midyat’ta Demirdağ oteli tavsiye ederiz sahipleri çok sıcak kanlı insanlar. Midyatta çok güzel gümüş işlemeleri bulabilirsiniz. Maalesef rota değişikliği yüzünden midyatta hiç gezmedik desek yeridir.

Midyat’taki bir dükkanda gördük birisi piton diğeri boğa yılanına ait 2 yılan derisi ve oldukça gerçek. Sahipleri Libya’dan geldiğini söylediler.

Ve yorgun bir günün ardından dinlenme.

Ertesi gün planda değişiklik yapıp Batman – Diyarbakır üzerinden urfaya gitmek için yola çıkıyoruz ama önce asıl hedefimiz olan Hasankeyfe uğruyoruz.

Bir duvar yazısı daha

Hiç ayrılmak istemediğimiz gelincik tarlası.

En sonunda hasan keyfe varıyoruz. Buradada işler biraz garip. Herkesin bildiği baraj gelecek ve bu eserler, bu tarih sular altında kalacak. Ama aslında durumun böyle olmadığını anlıyoruz. Oradaki işletme sahipleri dedelerinin de, babalarının da aynı şeyi söylediğini söylüyorlar. Galiba koca bir yalan var ortada.

Yoldaki orijinal manzaralardan biri. Batman’da Petrol kuyularımız.

Ve Diyarbakır’dayız. Bu şehir için motosikletliler için sanırım zor bir şehir. Şehirden çıkana kadar herhalde 50 kere sıkıştırmışlardır. Ama Selim amcanın kaburga dolmasına diyecek yok. Mutlaka deneyin.

Ve Urfa’ya dönüş. Herkes de bir yorgunluk hali. Kaldığımız yer. Gülizar konukevinin şark odaları. Tavsiye edilir.

Mustafa abide hayırlı ablaya bir sürpriz yapmış zırt pırt altın alacağıma kuyumcuyu alayım isminide Hayırlı koyayım demiş. Gönlü çok bol adam wallah.

Artık eve dönüş başladı. Antep’e doğru yol alırken yolumuzun üzerinde Fırat nehrine kurulan Birecik barajı vardı.

Antep’te nerede ne yenilir diye sorarsanız bence Halil ustaya gitmelisiniz. Biz ne anlatsak boş gidip lezzetin doruklarına varın.

İşini gücünü bırakıp bizimle ilgilenen Ali (aydemir) arkadaşımıza da çok teşekkür ediyoruz.

Antep deyince akla ilk gelen Antep baklavası. Meret adamın ağzında dağılıyor.

Antep’deki görülmesi gereken yerlerin başında bence Arkeoloji müzesi geliyor. Zeugma’dan çıkarılan eşsiz güzellikdeki mozaikler burada.

En güzelini en sona sakladım.

Çingene kızı MENAD

Baklava denince akla gelebilecek en iyi yerlerden biride Güllüoğlu baklavalarıdır.

Sizin için birkaç görüntü aldım.

O kadar yorulmuşuz ki ayrılırken veda fotoğrafı bile çektirmeyi akıl edememişiz.

buda ciğerim Zaferin eşi Esra hanıma bir armağanı tır almış kendisine.

Panoramik fotoğraflar

1. Harran

2. Harran Üniversitesi

3. Urfa

4. Deyrül Zafaran

5. Gelincik tarlası

6. Hasan Keyf

Bu gezi fikrini ben 3-5 ay önce ortaya atmıştım. Bu konuda beni yalnız bırakmayan Turgay abime, espirileri ile Mustafa abime, Bora abime ve son olarak sürpriz yumurtadan çıkar gibi son anda aramıza katılan ciğerim Zafer’e çok ama çok teşekkür ederim. Asla unutamayacağım bir gezi oldu. Ayrıca bu gezi yazısını okuyan ve yorum yapan siz motorsever dostlarımıza da teşekkür ediyorum. Bir nebze de olsun rehberlik edebildiysek ne mutlu bize. Ve son olarak tekrar bahsetmeden geçmek istemiyorum Urfa’dan Aytaç’a, Nizip’ten Sabri ustaya, Antep’ten Ali arkadaşlarımıza ilgilerinden dolayı bir kez daha grubumuz adına teşekkür ediyorum.

süper gezi olmuş.resimler harika. nice geziler dilerim

emekkoray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bmwR1150gs & honda crf250l
    oooooooof of.... ne denirki bilmiyorum.. size altıncı olmak vardı ne iyi etmişsiniz.. darısı yaz gezisine.. hocam bu arada paylaşım için verdiğin emeğe teşekkür...
    bir sıcak söz.. bir demlik çay.. işte sevmek bu kadar kolay..

demirgursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    güzel gezi yapmışsınız arkadaşlar, katılmayı çok isterdim ama malüm iş güç
    sıkıysa yakala HAYALBUYSA

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    ellerinize motorlarınıza yüreklerinize sağlık, çok zaman olmuştu böyle güzel bir gezi topici okumayalı.. bizde 100 km yol yapıp gezdik geldik diyoruz, utanmadan topik açıp resim koyuyoruz
    hasankeyf.. doğuda en çok görmek istediğim yer..
    GKN MOTORS

titanxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba STR 250cross + mondial xtreme supermoto
    süper ötesi bişey bu ya ama hasankefyten sonraki resimler açılmıyor

nurettin_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyusong gv 650
    Arkadaşlar hepinize tek tek teşekkürler.sayenizde bu çok güzel yerleri görmüş kadar oldum. Ancak yeni bir sevda belirdi ki gidilmezse karalacak.

regal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bmw650gs kawasaki er6 n
    haluk hocam valla helal olsun size tebrik ederim harika bir gezi yabmışınız bizide resimlerle gezdirdiniz sağolun varolun resimleri atarken eminim baya yorulmuşundur emeğine sağlık

korkut 250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 Fazer..Ve birde Yavrusu
    Gezi süper olmuş yüreğine sağlık...
    Bir damla özür nice yangınları söndürür.Gurur yapmayın yoksa o yangın tüm sevdiklerinizide götürür.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ellerinize, kollarınıza yüreklerinize sağlık, tatlı da çektirdiniz canımı şimdi ama olsun, inşallah bizlerede oralara gidip yemek içmek nasip eder ALLAH.. Teşekkürler
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

chatkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-Max 250 ABS
    offf valla süper belki 1 saattir topiğe kilitlendim...çok güzel resimler, tekerinize yüreğinize sağlık
    Küçük insanlar kişilerle, Sıradan insanlar olaylarla, Büyük insanlar fikirlerle ilgilenir.

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    anca askerde göreceğim yerler
    TÜRK CHOPPER TÜRKİYE ESKİŞEHİR İL TEŞKİLATI - O ERRORDU DİSİPLİN OLDU

azgurbuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi 21 Vites
    Bu güzel gezide benim hoşuma giden kareler;

Midyat çıkışında Türk polisi yakalar, Turgay abi ehliyetinde sahtecilik yapmış
    İşin doğrusunu anlayana kadar 2 paket çekirdeği polis kardeşlerimizle çitledik.

Canlarımız

O kadar yılan var girme şu gelincik tarlasına dememize rağmen....

Hasankeyf'te Haluk ciğerimin rehberi

Haluk'suz bir kare, neden acaba

Haluk yakaladık sonunda, el yapımı çanta kendinden geçmiş

Mola vermek sıcakta iyi oluyor

Urfa turistleri

Böyle drag motoru gördünüz mü?

Velhasıl bir gezi daha kazasız belasız, hoş sohbet ve güzel anılarla bitti.

Sevgili Sabri ustaya (Nizip), Aytaç (Ş.Urfa) ve Ali (G.Antep) kardeşimize sonsuz teşekkürler.

Çok güzel bir gezi olmuş paylaşımınız ve emeginiz içinde teşekkürler

vıceroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    gv650 - RKS 150-kuba xf139
    Emeğinize sağlık dostlar,mükemmel bir gezi ve paylaşım olmuş. ortalama 1600 km de motosikletlerin ortalama benzin yakma yüzdesi nedir?
    Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez...

Çok güzel bir gezi olmuş. Emeğinize sağlık. Paylaşım için teşekkürler.

Motosikleti
    Honda NC750X DCT
    Alıntı vıceroy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emeğinize sağlık dostlar,mükemmel bir gezi ve paylaşım olmuş. ortalama 1600 km de motosikletlerin ortalama benzin yakma yüzdesi nedir?
    teşekkürler serden hocam biz benzin konusunda bmw lerin yanına bile yaklaşamadık. ama benim değerlerimde fena değil diye düşünüyorum.

1640 kmde 224 tl lik benzin almışım. benzinin ortlamasını 3.10 tl dersek km de 13,6 kuruş yakmışım oda 100 kmde 4.3 litre eder.

XT.600 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT600
    emeginize saglık fotolar güzel ülkemizin her bir ili bir başka güzellikler dolu gitmiş gibi olduk eyvallah
    Dağda Kurt Yollarda XT600

siyahatmaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM HD 200 EVO
    Tereyağ gibi, ekmeğini bandır bandır ye. Bol muhabbetli de olmuş....

On numara. :
    Yollar size, sizler Allah'a emanet.....

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler