Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

10 mayıs Yalova (Tepeler, Göller, Şelaleler, Yaylalar ve Deniz)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 fazer
    Hafta içi yetiştiremediğim işlerin cumartesi gününe sarkmasından dolayı hafta sonunu Bozcaada da geçiren aileme katılamadım. Birde üstüne üstlük ben çalışırken arayıp nispet yapmaları iyice canımı sıkmasından dolayı pazar günü için gezi araştırmasına başladım. İstanbul yakınlarında şelaleleri araştırırken Yalova valiliğinin internet sitesinde Yeşil-Mavi yol diye bir çalışmaları olduğunu gördüm. Yalova’daki doğa güzelliklerini görebileceğiniz güzergâhlardan oluşan bir rota. Bu rotayla birlikte detaylı anlatım ve haritalarda mevcuttu. Tam aradığım şeyi bulmuş olmanın verdiği heyecanla haritaların çıktılarını alıp görmek istediğim yerleri belirleyip bir rota oluşturdum.

Valiliğin sitesinden (http://www.yalova.gov.tr/) temin ettiğim haritalar. Haritalardan üsttekinde harita üzerindeki noktalara tıklayınca açıklamaları da açılıyor.
    http://www.yalova.gov.tr/harita/harita.html

http://www.yalova.gov.tr/harita/detayli_yol/yol.html

Planladığım rota her ne kadar daha farklı olsa da uygulayabildiğim bu şekilde oldu. Geçtiğim yolların bir kısmından tam emin değilim. Herhalde buradan geçmişimdir diye işaretledim. Ama çok küçük bir hata payı olduğunu düşüyorum. Bu rotayı hazırlarken artık benimde bir gps sahibi olmam gerektiği kanısına vardım.

Sabah 8:30 itibariyle Mecidiyeköy’den yola çıkıp otobandan Eskihisar’a ulaşıyorum.

Motosikletin ön saflarda yer almasından da anlaşılacağı gibi bir süre feribotun dolmasını bekledim. Bu bekleyiş sırasında çekilen 3-5 fotoğraftan birisi.

Sonunda feribot hareket ediyor. Hava inanılmaz derecede güzel neredeyse rüzgar bile yok. Yolcular feribotu takip eden martılara simit atıyorlar. Martılarda büyük bir mücadeleyle diğerlerine kaptırmadan simiti havada kapma yarışındalar.

Rotamdaki ilk durak Yürüyen Köşk. Köşkün yanında bulunan çıkarın dalları köşke doğru uzadığı için dalları kesmek yerine Atatürk’ün emriyle 1930 yılında İstanbul belediyesinden gelen bir ekip köşkü tramvay rayları üzerinde 4,80 metre kaydırmışlar. Bu yüzden adı yürüyen köşkmüş.

Köşkten ayrılıp istikametimi İstihkâm tepeye çeviriyorum. Pek çok seranın arasından geçerek “Yeşi-Mavi yol” tabelalarının yönlendirmesiyle de İstihkâm tepeye ulaşım oldukça kolay.

Tepede küçük bir piknik alanı var motoru park edip kaskı çıkarttığım sırada elinde evrak çantasıyla birisi geliyor. Selam veriyorum ve cevap olarak 3 TL karşılığını alıyorum. “Ne için” sorusunaysa “otopark ücreti” cevabı geliyor. Herhalde pek ziyaret edilmesini istemiyorlar.

Höyük tepeden 380° panaromik fotoğraf. Hızımı alamayıp geriye dönmüşüm. Höyük tepeden sonra su görene doğru hareket ediyorum.

Sugören’e gitmek için benim kullandığım yol son derece berbattı. Komple mıcır dik ve keskin virajlı. Ama düzlükteki bu ağaçlık yolun çilesini unutturuyor.

Su görenin içinden durmadan geçip Güneyköy oradan da Kurtköy yakınlarındaki kapılı çınara gidiyorum. Mevki adını bölgede bulunan asırlık çınar ağaçlarından alıyormuş.

Hazır tripodu kurmuşken benimde bir fotoğraf olsunda gittim belli olsun

Kapılı çınardan sonra hedef Su düşen şelalesi.

Şelaleye girişte kiş başı 1 TL alıyorlar. Şelalenin etrafa saçtığı sular objektifte parlama yaratmış hiç farkında değildim.

Sudüşenden ayrıldıktan sonra Çifte Şelaleye gidiyorum. Peş peşe iki şelaleden oluşan şelaleye gitmek için bir miktar yürümek gerekiyor. Yürüyüş yolu üzerindeki bir asma köprü.

Peş peşe şelalerden altta olanı. Fotoğraf çekmeye pek uygun bir yerde olmadığından tamamının sığmadığı tek bir fotoğrafı var elimde.

Ve işte yukarı şelale. İnsanlar kadrajdan çıksın diye çok fazla beklemek zorunda kaldım. Ama yinede birisi gidip diğeri geldiği birkaç fotoğrafta insancıklar var.

Burası aşağı şelalenin dökülmeye başladığı nokta.

Ve sonra tekrar birkaç yukarı şelale…

Şimdiye kadar gezdiğim mesire yerlerinin hiç birisinde yiyecek satan bir yer yoktu herkes kendi getirdiklerini pişirip yiyordu. Dolayısıyla bende aç kaldım.

Çifte şelalede uzun bir vakit geçirdikten sonra açlıktan yorgun düşmüş bir şekilde yola devam ediyorum.

Çifte şelaleden sonra yol üzerinde iki tane krater gölü olan küçük ve büyük dipsiz göl yer alıyor. Açlıktan olacak sanırım ben birisini kaçırıyorum.

Delmece yaylasına ulaşınca içimi bir umut kaplıyor burada yiyecek bulurum diye. Ama umutlarım boş çıkıyor. Bölgede sezon daha yeni açıldığı için yiyecek bulunmuyor. Hızlıca birkaç fotoğraf çektikten sonra yiyecek bir şeyler bulmak ümidiyle Delmece’den ayrılıp yollara düşüyorum.

Tepeden Gemlik manzarası.

Narlıya indiğim gibi ortamdaki mis gibi ızgara kokusu başımı döndürüyor ve hiç düşünmeden hemen Çam altı ızgaranın önüne yanaşıyorum. Koca günün yorgunlu üzerine karnımı doyurmuş olmanın verdiği mutlulukla Narlıdan birkaç kare.

Güneşin battığı saatlerde feribottayım.

Eren PALA
    Siyah Fazer ' 06

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Versys '07
    Gezi ve fotoğraflar harika.Ellerine sağlık paylaşım için teşekkürler...

harika gezi
    teşekkürler.

mezit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb125e
    ooo memlakatimin gözel yerlerini gezmişiniz hoş gelip sefa getirmişiniz
    kişisel neyimiz varki iletimiz olsun...

muzaffer1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 CBF1000F
    Harika yerler gezmişsin, ellerine ve tekerine sağlık
    Denildiği kadar okumayan bir toplum değiliz. ErkekIer bildiğini okuyor, kadınlar da canına okuyor

XT.600 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT600
    harika manzaralar gittigin zaman ayrılmak zor gelir eline saglık
    Dağda Kurt Yollarda XT600

Motosikleti
    GT250R
    birdahakine gitmeden bi topic aç bu manzaralar kaçmaz kaç kişi katılır kim bilir burdan sana valla, dehşet fotolar
    "Hayallerinin olması önemli bir şey..." Das Experiment
    [B]34 YVV 98[/B]

Motosikleti
    SYM FIDLLE II
    Gezilen yerler olsun, çektiğiniz resimler olsun hepside çok güzel. Teşekkür ederim. Elinize sağlık.

invent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600RR 05
    Tek gitmişsin Eren

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Tek tabanca Eren. Gitmeden önce haber vermez.

bassy_bolu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    güzel gezi kıskandım
    Dağda motor kullanan asfaltta yan yatmaz...

TORAMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Scarabeo 200 ie
    Ne güzel yerler.

Gezi güzel anlatım süper paylaşım için teşekkürler.

CBF_OKTAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    gerçekten mükemmel bir gezi olmuş fotolarda süper.... bende geçen ay gitmiştim ama siz oralara gitmenin tam zamanında gitmişsiniz. tekerine saglık

Sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 fazer
    Alıntı Skullhunter adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tek tabanca Eren. Gitmeden önce haber vermez.
    Bir dahaki sefere ;) Grup gezilerinde bu kadar keyifli olmuyor. Ben fotoğraf çekerken sıkılıyor insanlar o yüzden tek tabanca takılıyorum ;)
    Eren PALA
    Siyah Fazer ' 06

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gelirken haber verseydin keşke, pazar günü bizde çifte şelaledeydik eşim ben ve abimle birlikte, karşılaşmamışızda... Neyse bir dahaki sefere. Ayrıca Yalova'mızın güzelliklerini MT'ye tanıttığın için teşekkürler
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Akileos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    harbiden harika gezi olmuş.eline tekerine sağlık kardeş.

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    İnanılmaz güzel bir gezi ; Kabataslak fotoğraflar yerine ; profesyonelce cekilmiş fotoğraflar görüyorum... Tebrikler..
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

gtunerkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok güzel yerler hele narlı gerçekden çok güzel bi köy o civardaki en güzellerden biri...çok güzel manzaralı yerler ....

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    Harika fotograflar.
    Elinize, gözünüze sağlık.
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

navier - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650
    Gerçekten gezi de fotograflar da güzel. Fotograf makinasının markası nedir? Selale fotolarını düşük estantene ile çekmişsin gibi, hoş bi hava vermiş.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)