Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motosikleti uçakla kargoya vermek?

Motovento
    REKLAM ALANI

selamlar.. bu yaza tura çıkma planlarım olduğu için sorup öğrenmek isteği duydum.. motosikletimizi uçakla kargoya verdiğimizde kilo başı mı ücret alınıyor, ve destinasyona göre yaklaşık ne kadar tutuyor.. bir de bende sadece yan sehpa mevcut, kargo da devrilme olayını önlemek için neler yapılıyor.. bu konuda bilgisi olanlar yardım edebilr mi acaba? teşkkürler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    askerde havacı olduğum için bildiklerim;
    öncelikle depo dolu olmayacak,
    sandıkta olacak ( sandığın maliyeti kargoyu geçer )
    yanlarda sandıkların sabitlenmesi için emniyet kemerine bağlı kemerler var, onlarsa sabitleniyor
    ücretlendirme için hava yolu şirketleriyle görüşmek gerekir diye düşünüyorum
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    kargoya verirken motoru sandık usulü kutuluyorsun depo boş oluyor ve akü sökülüyor
    bazı durumlarda kargonun kendi standart sandığına koyman gerekirse lastikleride sökmen gerekiyor maliyet ise değişken araştırman gerekir
    gerçi biz TR içinde göndermiştik yurt dışı farklı olabilir
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

Motosikleti
    evet aküyü söylemeyi unuttum , gp8 (uçak yakıtı) 30 metreden sigara kıvılcımından ateş almaya müsait bir yakıt...

fullthrottle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman 650 Executive / Snow Owl
    hava yoluna gore degisir ama genelde yurt ici 20, yurt disi 40 kilodan sonra kilo basina 3 euro odersin.. motor 200 kg olsa, en iyi ihtimalle 150 kilo icin 450 euro odeyeceksin..
    Wildgoose Rider - Transalp 650

Motosikleti
    Alıntı fullthrottle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hava yoluna gore degisir ama genelde yurt ici 20, yurt disi 40 kilodan sonra kilo basina 3 euro odersin.. motor 200 kg olsa, en iyi ihtimalle 150 kilo icin 450 euro odeyeceksin..
    geziye çıkıldığında kargoya para ödemek yerine gidilen ecnebi memlekette 2. el bir çinli makina alınıp binilebilir diyosun yani ( röpörtaj gibim oldu )

Motosikleti
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geziye çıkıldığında kargoya para ödemek yerine gidilen ecnebi memlekette 2. el bir çinli makina alınıp binilebilir diyosun yani ( röpörtaj gibim oldu )
    aynen oyle sayin yurekce, motorlarimizin; hayati bu kadar kolaylastirmasina ve zevke donusturmelerine ragmen, hayat neden motorlarimiza ayni sefkati sunmuyor diye dusunuyor insan.. ( iyice trt-1 e donduk.. )

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Ucaga ne gerek var anlamadim. Ucak kargolar aciliyet iceren kargolar icin kullanilir. Nereye gidecegini yazmamissin ama , Avrupa ise TIR ile gondermek cok daha ucuza mal olur sana mesala. Italya ise zaten Haydarpasa dan yada Tuzladan roro var. Nereye gitmek istedigini belirtir isen sana net cevaplar veririm.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ucaga ne gerek var anlamadim. Ucak kargolar aciliyet iceren kargolar icin kullanilir. Nereye gidecegini yazmamissin ama , Avrupa ise TIR ile gondermek cok daha ucuza mal olur sana mesala. Italya ise zaten Haydarpasa dan yada Tuzladan roro var. Nereye gitmek istedigini belirtir isen sana net cevaplar veririm.
    avrupa ve rusya turu düşünüyorum.. fakat kesin bir rota oluşturmadığım için, uçak alternatifini her şekilde bütçeme katarak ayarlamak istiyorum.. bu konuda hiçbir bilgim yoktu, dergilerden takip ederken yaklaşık fiyatlar oluşmuştu zaten kafamda, fakat bavul misali 3euro/kg uygulaması mı, yoksa vasıta olduğu için farklı bir uygulama mı var bilmiyordum.. gezilere çıkanlar çünkü motorlarının çizilmemesi için ne gibi yöntemler uyguladıklarını paylaşmamışlar yazılarında

yardımcı olan herkese teşekkür ederim.. son bir soru, peki depo boş kargoya verdiğimize göre, havalimanında yakıt desteğine yardımcı oluyorlar mı yurtdışında.. türkiyede olsa abi yapma etme der yalvarır hallediriz ama oralara gidip de elimizde bidon otoparka yürümeyelim

Motosikleti
    teyzem thy de hostes, simdi onunla konustum, vasita yada valiz olarak bir ayrim yapilmiyormus, kantara konan hersey ayni degerden hesaplaniyor dedi.. icerik hic onemli degil, motor, kopek yada t-shirt ayni degerden hesaplaniyor..

tabi birde su var, senin motorun ucagin istedigi normlarda kasalaman lazim ve bu kasalama kisminin maliyetini bilmiyorum ama kasaladiktan sonra paketledigin yer ile ucak arasi ayri bir nakliyeye ihtiyac duyacaksin. aynisi baska ulkede geri donerkende basina gelecek.. ustelik kasalanan motor daha da agir olacak ve kargo maliyetin artacak.. guvenlik nedeni ile hava alanlarinin yakinlarinda benzin istasyonu yokmus, en azindan avrupa ve amerikada yokmus, rusya'yi bilmiyor.. turkiye'de de olsa motor ucaga girerken hicbir sekilde depoya benzin koydurtmazlar dedi.. indikten sonra taksiye atlayip benzinlige gidip bidonla alip donmenin en iyi ihtimal olabilecegini belirtti..

Motosikleti
    zor soru... pas geçiyorum

Alıntı fullthrottle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teyzem thy de hostes, simdi onunla konustum, vasita yada valiz olarak bir ayrim yapilmiyormus, kantara konan hersey ayni degerden hesaplaniyor dedi.. icerik hic onemli degil, motor, kopek yada t-shirt ayni degerden hesaplaniyor..

tabi birde su var, senin motorun ucagin istedigi normlarda kasalaman lazim ve bu kasalama kisminin maliyetini bilmiyorum ama kasaladiktan sonra paketledigin yer ile ucak arasi ayri bir nakliyeye ihtiyac duyacaksin. aynisi baska ulkede geri donerkende basina gelecek.. ustelik kasalanan motor daha da agir olacak ve kargo maliyetin artacak.. guvenlik nedeni ile hava alanlarinin yakinlarinda benzin istasyonu yokmus, en azindan avrupa ve amerikada yokmus, rusya'yi bilmiyor.. turkiye'de de olsa motor ucaga girerken hicbir sekilde depoya benzin koydurtmazlar dedi.. indikten sonra taksiye atlayip benzinlige gidip bidonla alip donmenin en iyi ihtimal olabilecegini belirtti..

teşekkürler fullthrotle.. fakat apron servis araçları yakıt alıyor terminalden.. burada bir kayırmacılık yapılıyor mu diye merak etmiştim, gidenler olmuşsa bu konuda bilgilerini paylaşırlar düşüncesiyle.. etrafta benzinci genelde olmaz.. atatürk havalimanı gibi değil ki her yer.. seviyorum ülkemi bu yüzden adım başı benzinci mübarek =)

bu gezmeyi planladığım ülkelere zaten devamlı gidip geliyorum, yani güzergahımdaki en yakın benzicilerin nerede oldukları hepsi notlarımda var..

kendimi bilinmeyen bir maceraya atamam şimdilik çünkü enduro ile geziye çıkmıyorum, bazı off-road giremeyeceğim noktalar var.. fakat profesyonel olarak icra ettiğim fotoğraf tutkum ve gezmeyi sevdiğim için böyle bir maceraya atılasım var yakın zamanda, o yüzden her türlü planımı tam yapıp tecrübeleri baz alarak yaşanabilecek aksilikleri de ihtimaller dahilinde bilinçli yola koyulmak istiyorum..

gokhand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sanırım bu gezi planının daha çoook başındasınız, ama bence gezi için gidilecek ülkeyi güzergahı rotayı belirleyin, sonrasında belki bu konuyu açarak sorduğunuz soruya bile gerek kalmayacak, uçakla kargo etmeyi değilde tır veya gemiyle göndermeyi yada ne bilimm sürerek yol almayı tercih edebileceksiniz. Durumun profestonelce sürdürlebilmesi için size önerim şu olabilir; İstanbuldasınız şeşitli modor klüplerinde dernekelrinde bu tur olayını bireysel olarak yada gruphalinde gerçekleştirmiş olan bir çok motor sürücüsü arkadaş vardır, onlarda fikir, teknik destek konusunda yardım alın, eminim ki burda elde edebileceğinizden çok daha fazlasını ve dogru bilgiyi ögrenirsiniz, hatta işi birasdaha profesyonelce ele alıp, çeşitli sponsorlar bularak maddi destek alır ve geziyi daha uygun, maliyet açısından daha makul hala getirirsiniz. Şimdiden yolunuz açıkolsun diyelim.
    Safety First..!!!!
    Kaza Anında Seni Korur

Alıntı gokhand adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanırım bu gezi planının daha çoook başındasınız, ama bence gezi için gidilecek ülkeyi güzergahı rotayı belirleyin, sonrasında belki bu konuyu açarak sorduğunuz soruya bile gerek kalmayacak, uçakla kargo etmeyi değilde tır veya gemiyle göndermeyi yada ne bilimm sürerek yol almayı tercih edebileceksiniz. Durumun profestonelce sürdürlebilmesi için size önerim şu olabilir; İstanbuldasınız şeşitli modor klüplerinde dernekelrinde bu tur olayını bireysel olarak yada gruphalinde gerçekleştirmiş olan bir çok motor sürücüsü arkadaş vardır, onlarda fikir, teknik destek konusunda yardım alın, eminim ki burda elde edebileceğinizden çok daha fazlasını ve dogru bilgiyi ögrenirsiniz, hatta işi birasdaha profesyonelce ele alıp, çeşitli sponsorlar bularak maddi destek alır ve geziyi daha uygun, maliyet açısından daha makul hala getirirsiniz. Şimdiden yolunuz açıkolsun diyelim.
    çook başında sayılmam.. alternatif rota planlarım var, fakat o günün şartları ne getirir hiçbir zaman bilemeyiz, belki o gün kafama esecek iptal edeceğim checkpointler olur şu an ki tasarladığımdan eksik tur yaparım.. bunlar zaten hazır.. bu yüzden kesin bir rotam yok diyorum..

bunları baz alarak.. tır ya da gemi zaten çevremin olduğu bildiğim metodlar, boş olan zamanlar vs. roro saatleri varış süreleri buna göre otele varma süresi tahmini.. bunlar hesaplı.. dediğim gibi, hiçbir zaman herşeyin olurunda gideceğinin garantisi olamaz..

örnek vermek gerekirse, tecrübelerimden.. tuvalet kağıdı, sakız ve el feneri.. herşeyden daha değerli benim için.. çölde karteri delinen aracı tamir edip şehre varmaya yaradı.. bu gibi ufak teferruatları da hesaplamaya çalışıyorum tecrübelerimden..

bu yüzden tır, gemi bir yana bekleye dursun, bilgimin olmadığı motosikleti uçakla getirtmek ya da yollatmak da alternatifler arasında bulunsun bilgim olsun.. şu an yurtdışında olduğum için istanbuldaki motorcu abilerimi ziyaret edecek ne şansım ne de vaktim var.. o yüzden internetten yazarak da boş vakitlerimde bilgi edinmeye çalışıyorum.. edineceğim bilgiler çerçevesinde oturur bu abilerimle daha bilinçli daha kesin konuşmalar gerçekleştiririm afedersiniz bakkala giden yolu soracaktım havasında basit birşey olmaz..

neyse yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler..

Hic bir bilgim yok ama kargo benim de gonderdigim var ve 3euro/kg bana da mantikli bir rakam geldi. Gemi, tren, kamyon gibi birsey ayarlanip daha da ucuza gelebilir.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Eger bir avrupa gezisi dusunuluyorsa, Almanya,Italya ve Fransa'da çok uygun kiralama seçenekleri mevcut.
    Turkiye'den gelen arkadaslar genellikle bu yontemi tercih ediyorlar.
    Ornegin geçen yil bir kaç arkadasim geldi Turkiye'den.
    Almanya'dan haftalik 250-300€ civarinda bir paraya çesitli motosikletler kiralamislar.
    Hem farkli marka ve model motosikletleri denemis oldular, hem de "ya motosikletimize bisey olursa?" korkusu olmadan gezinin keyfini çikardilar.
    Su bir gerçekki hangi tur kargo olursa olsun,motosikleti paketlemek ve paketten çikartmak sikintili olacaktir.
    Havaalani içerisinde motosikletinizi paketlemeye ya da paketten çikartmaya izin vereceklerini sanmiyorum.
    Ustelik avrupanin herhangi bir ulkesinde elinizde bidonla benzin alabileceginizi de zannetmiyorum.
    Yani isin detaylarini dusununce oldukça dertli ve zahmetli olacaktir.
    Bu nedenle kiralama alternatifini de goz onunde bulundurmanizi tavsiye ederim.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eger bir avrupa gezisi dusunuluyorsa, Almanya,Italya ve Fransa'da çok uygun kiralama seçenekleri mevcut.
    Turkiye'den gelen arkadaslar genellikle bu yontemi tercih ediyorlar.
    Ornegin geçen yil bir kaç arkadasim geldi Turkiye'den.
    Almanya'dan haftalik 250-300€ civarinda bir paraya çesitli motosikletler kiralamislar.
    Hem farkli marka ve model motosikletleri denemis oldular, hem de "ya motosikletimize bisey olursa?" korkusu olmadan gezinin keyfini çikardilar.
    Su bir gerçekki hangi tur kargo olursa olsun,motosikleti paketlemek ve paketten çikartmak sikintili olacaktir.
    Havaalani içerisinde motosikletinizi paketlemeye ya da paketten çikartmaya izin vereceklerini sanmiyorum.
    Ustelik avrupanin herhangi bir ulkesinde elinizde bidonla benzin alabileceginizi de zannetmiyorum.
    Yani isin detaylarini dusununce oldukça dertli ve zahmetli olacaktir.
    Bu nedenle kiralama alternatifini de goz onunde bulundurmanizi tavsiye ederim.
    bir cevap yazarken önceki yazılanlar okunmuyor mu acaba? daha 16. mesaj olmuş, 1.sayfadayız zahmetli birşey de değil.. kiralama hakkında dergilerde çeşitli yazılar yayınlanıyor zaten.. dergileri, tecrübelilerin yaşadıkları maceraları vs. internetten ve çeşitli kaynaklardan takip ederek 1senedir bu plan üzerinde çalışıyorum zaten.. yani diyorum ki.. bana akıl verin değil, sadece motosikleti uçakla yollatma hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorum.. çünkü önceden de tekrarladığım gibi, sadece bu hususta bilgilenmek istiyorum.. zahmetli olacağının zaten farkındayım, bu gezi planı kendi başına zahmetli birşey zaten, zahmetli diyip şöyle yapın demek bilemiyorum biraz garip geldi bana.. bunun tercihini topladığım bilgiler doğrultusunda analizlerimi yaparak, tıkandığım noktada farklı bir başlıkla sorularımı sorarım.. şahsınıza söylemiyorum alınmayın alakasız konulara sıçrayarak kafa karıştırmayın lütfen.. rica ediyorum lütfen başlığa sadık kalalım..

eğer yazdığınız yoruma başlıkla alakalı kısmına cevap verecek olursam, önceki mesajımda da söyledim, avrupa deneyimim gayet var.. her iki yorumunuz da sanırsam zannedersem olmuş, yani bir deneyiminiz yok.. avrupada pompacı bulunmaz, siz kredikartınızla ödemenizi yapar, almak istediğiniz miktarda benzini kodlarsınız ve deponuzu doldurursunuz.. yani elinize bir bidon alıp gayet doldurabiliyorsunuz.. fransada belli noktalar hariç pompacılar görev yaptığı için ırkçılıktan kaynaklanan kıllık yapmaları muhtemel.. hatta amerika'da daha da güzeli bırakın bidonu elinize piknik tüpünüzü alıp kendiniz benzincide lpg'nizi dolduruyorsunuz.. yani bunca dert ve zahmeti düşündüğünüz için bu zahmetli gezimden vazgeçeyim ben sağolun..

Motosikleti
    özelden yazdım...

kral_turna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzukı an125hk
    slmmm...sana biraz pahalıya patlıcak sanırım bu iş...çünkü hava kargo kara korgo fiat politikası şu...(desi)olarak hesaplanır...kasalaman şart motoru..ve kara yoluyyla EN X BOY XYÜKSEKLİK X3000 hava yolu ise EN X BOY X YÜKSEKLİK X6000 DİR...HESAP BU RESMİ resmi olarak...fiat gönderen firmaya göre üç beş aşşa yukarı oynar...yakıt konusunda bilgim yokkk.

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    özelden yazdım...

ilgin ve alakan için çok teşekkürler..

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)