Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motosikleti uçakla kargoya vermek?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı rocko007 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir cevap yazarken önceki yazılanlar okunmuyor mu acaba? daha 16. mesaj olmuş, 1.sayfadayız zahmetli birşey de değil.. kiralama hakkında dergilerde çeşitli yazılar yayınlanıyor zaten.. dergileri, tecrübelilerin yaşadıkları maceraları vs. internetten ve çeşitli kaynaklardan takip ederek 1senedir bu plan üzerinde çalışıyorum zaten.. yani diyorum ki.. bana akıl verin değil, sadece motosikleti uçakla yollatma hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorum.. çünkü önceden de tekrarladığım gibi, sadece bu hususta bilgilenmek istiyorum.. zahmetli olacağının zaten farkındayım, bu gezi planı kendi başına zahmetli birşey zaten, zahmetli diyip şöyle yapın demek bilemiyorum biraz garip geldi bana.. bunun tercihini topladığım bilgiler doğrultusunda analizlerimi yaparak, tıkandığım noktada farklı bir başlıkla sorularımı sorarım.. şahsınıza söylemiyorum alınmayın alakasız konulara sıçrayarak kafa karıştırmayın lütfen.. rica ediyorum lütfen başlığa sadık kalalım..

eğer yazdığınız yoruma başlıkla alakalı kısmına cevap verecek olursam, önceki mesajımda da söyledim, avrupa deneyimim gayet var.. her iki yorumunuz da sanırsam zannedersem olmuş, yani bir deneyiminiz yok.. avrupada pompacı bulunmaz, siz kredikartınızla ödemenizi yapar, almak istediğiniz miktarda benzini kodlarsınız ve deponuzu doldurursunuz.. yani elinize bir bidon alıp gayet doldurabiliyorsunuz.. fransada belli noktalar hariç pompacılar görev yaptığı için ırkçılıktan kaynaklanan kıllık yapmaları muhtemel.. hatta amerika'da daha da güzeli bırakın bidonu elinize piknik tüpünüzü alıp kendiniz benzincide lpg'nizi dolduruyorsunuz.. yani bunca dert ve zahmeti düşündüğünüz için bu zahmetli gezimden vazgeçeyim ben sağolun..

Masallah hem diliniz pabuç gibi hem de yardim istiyorsunuz.
    Ben Fransa'da yasiyorum.
    32 yildir da motosiklet kullaniyorum.
    Motosikletle girip çikmadigim delik kalmadi.
    Bilmem sizin için deneyimli sayilirmiyim?

Yasadigim ulke olan Fransa'da simdiye kadar herhangi bir pompaciya rastlamadim.
    Kisacasi sadece bir fikir vermek istedim ama bir dovmediginiz kaldi.
    Size hayirli yolculuk.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Masallah hem diliniz pabuç gibi hem de yardim istiyorsunuz.
    Ben Fransa'da yasiyorum.
    32 yildir da motosiklet kullaniyorum.
    Motosikletle girip çikmadigim delik kalmadi.
    Bilmem sizin için deneyimli sayilirmiyim?

Yasadigim ulke olan Fransa'da simdiye kadar herhangi bir pompaciya rastlamadim.
    Kisacasi sadece bir fikir vermek istedim ama bir dovmediginiz kaldi.
    Size hayirli yolculuk.
    teşekkür ederim, paris'te a1 otobanına bağlantı kuzey çevreyolunun orda hangi benzinci olduğunu bilmiyorum gün vakti 2 gece 1pompacı çalışıyordu bunun gibi birkaç benzinci daha var idi, benim benzin aldığım.. dilim pabuç gibidir yerine göre.. yardım istediğim konulara zannediyorum, sanıyorum ifadelerle doldurup, ilgisiz birşey yazıp sonra da tavsiyem budur senin seçimin zahmetlidir bulaşma iması iç gıdıklayıcı benim için..
    karşımdaki insana yaş ayırımı yapıp saygı duymam gerekir düşüncesiyle asla susmam.. avrupada böyle büyüdüm bilemiyorum.. farklı telden çalana tepkim aynıdır sizinkine kıyasla çok genç yaşıma rağmen..
    sizin gibi konu değiştireyim, daha açık ifade edebilmek için.. trafik kurallarına uymayıp ters yola girip bana senin yaşın küçük ben burada oturuyorum hadi diyerek el kol işareti yapan yaşı büyük diye ukalaca saygı bekleyen onlarca insanı araçtan inip gerekirse dövüyorum.. agresifim evet..

kral_turna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzukı an125hk
    ayrıca akıl vermek haddim değil ama ...tanıdıınız bir gümrük memuru bir arkadaşınız tanıdığınız varsa bir görüş alışverişi yaparsanız iyi olurr..çünkü gümrük mevzuat ları başlı başına bir sıkıntı...her detayı iyice hesaplamanız açısından demiştimmm...size yolculuğunuzda kazasız belasız geziler dilerimmm...

Alıntı kral_turna adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ayrıca akıl vermek haddim değil ama ...tanıdıınız bir gümrük memuru bir arkadaşınız tanıdığınız varsa bir görüş alışverişi yaparsanız iyi olurr..çünkü gümrük mevzuat ları başlı başına bir sıkıntı...her detayı iyice hesaplamanız açısından demiştimmm...size yolculuğunuzda kazasız belasız geziler dilerimmm...

teşekkür ederim evet o konu baya uğraştırabiliyor.. 1 maddedeki ufacık kelimenin eksikliği bile kargoyu gümrükten çekemeyip uğraştırıyor insanı :S kargoyla türkiyeye geliş yaparsam gümrükten arkadaşların çok önceden haberi olur mutlaka.. uğraşmayalım boş yere.. hatırlattığın için teşekkürler

Motosikleti
    suzukı an125hk
    zaten yabancı değilsiniz bu işlere ben ilk geziniz sanmıştımmm..rica ederimmm..gezi resimlerinizi görürüz umarımm paylaşırsanız bizlerle sevinirizzz...

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    dur bi sakin olun gezi yazisi meydan muhaberisine dondu.

Ok Avurpa icin ucak kargo fiyatlari cok degisken ama sana sunu belirtiyim sadece motosiklet oldugundan yolcu ucaginin altinda senin ile gelebilir. Bir motorun 180 kg ortalama oldugunu dusunur isek. ve olculeri sebebi ile hacimden degil kilodan agir basar. Sana soyle bir ornek veriyim en son gonderdigim kucuk bir kargo icin. Malum 15 senedir bu isi yapiyorum

226 kg bir ucucus icin avrupaya ucak kargo 880 euro odedim yani kilosu 4 euro

200 euro gumrukcuye verdik islemler icin. Ordaki gumruk islemleri icin 100 Euro kadar odedik. bu tek yon. Sahsi aracini triptik belgesi ile ucak ta tasiyabilirsin. Istanbul Maslak Turing ten bu belgeyi 550 ytl cikariyorsun sanirim. Daha sonra motorunu cizilmeyecek ve forklifte uygun olacak bicimde kasaliyorsun. Bu kasa Xray cihazina giriyor. Eger icinde yanici bir madde var ise yukleme e gerceklesmez. Benzin. Bu durumda yolcu ucagina yuklenmez sadece kargo ucagina yuklenir. 2.2 adi verilen yanici belgesi ve yanici kabini icine yukleme yapilir. Fuyat %40 oraninda artar. Benzin deposundaki benzin buhari bile Xray da kirmizi isaret veriyor.(Ben bir paket uhu yuzunden takildim dusun artik)

Yuklenen motorun varis gumrugune iniyor. Orda ruhsatin ve passportun ile basvuruyorsun cikis islemleri icin yerel harclari yatirdiktan sonra (liman masraflari vardir) aracini teslim aliyorsun. Ucucstan 6 saat evel limana motorunu kasali getirmen lazim. Ve ucak indikten 24 saat icinde ucagini teslim alirsin. Motor sahsina ait oldugundan islemler biraz kolay olacak.

Ha peki TIR olsaydi ne fark ederdi (Bak akil veriyorum diye dovme beni ama) Xray yanici belgesi filan ugrasmaz sin. Deponu bos tut yeter. Kasali olarak yada battaniye bile sararak yukleyebilirsin. Varis noktasindaki islemler ayni ucret 1 Euro lara kadar dusebilir kg basina. tek yone 400 Euro maximum odersin. En fazla 7 gun sonra orda. Tercih senin baska sorun da var ise sor.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dur bi sakin olun gezi yazisi meydan muhaberisine dondu.

Ok Avurpa icin ucak kargo fiyatlari cok degisken ama sana sunu belirtiyim sadece motosiklet oldugundan yolcu ucaginin altinda senin ile gelebilir. Bir motorun 180 kg ortalama oldugunu dusunur isek. ve olculeri sebebi ile hacimden degil kilodan agir basar. Sana soyle bir ornek veriyim en son gonderdigim kucuk bir kargo icin. Malum 15 senedir bu isi yapiyorum

226 kg bir ucucus icin avrupaya ucak kargo 880 euro odedim yani kilosu 4 euro

200 euro gumrukcuye verdik islemler icin. Ordaki gumruk islemleri icin 100 Euro kadar odedik. bu tek yon. Sahsi aracini triptik belgesi ile ucak ta tasiyabilirsin. Istanbul Maslak Turing ten bu belgeyi 550 ytl cikariyorsun sanirim. Daha sonra motorunu cizilmeyecek ve forklifte uygun olacak bicimde kasaliyorsun. Bu kasa Xray cihazina giriyor. Eger icinde yanici bir madde var ise yukleme e gerceklesmez. Benzin. Bu durumda yolcu ucagina yuklenmez sadece kargo ucagina yuklenir. 2.2 adi verilen yanici belgesi ve yanici kabini icine yukleme yapilir. Fuyat %40 oraninda artar. Benzin deposundaki benzin buhari bile Xray da kirmizi isaret veriyor.(Ben bir paket uhu yuzunden takildim dusun artik)

Yuklenen motorun varis gumrugune iniyor. Orda ruhsatin ve passportun ile basvuruyorsun cikis islemleri icin yerel harclari yatirdiktan sonra (liman masraflari vardir) aracini teslim aliyorsun. Ucucstan 6 saat evel limana motorunu kasali getirmen lazim. Ve ucak indikten 24 saat icinde ucagini teslim alirsin. Motor sahsina ait oldugundan islemler biraz kolay olacak.

Ha peki TIR olsaydi ne fark ederdi (Bak akil veriyorum diye dovme beni ama) Xray yanici belgesi filan ugrasmaz sin. Deponu bos tut yeter. Kasali olarak yada battaniye bile sararak yukleyebilirsin. Varis noktasindaki islemler ayni ucret 1 Euro lara kadar dusebilir kg basina. tek yone 400 Euro maximum odersin. En fazla 7 gun sonra orda. Tercih senin baska sorun da var ise sor.

çok teşekkürler, gerçekten çok iyi anlatmışın..

Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Rica ederim , bu konuda yardima ihtiyacin olursa bana ulasabilirsin. Isim Dis Ticaret oldugundan bu konularin icinde olan biriyim. Nakliye fiyatlari cok degiskenlik gosterebilir. Bazen sahis tasima fiyatlari sirketlere verilen fiyatlardan bile ucuz olabiliyor. O yuzden ii arastirmak sart. Ha bu arada yurt disina deposu bos motosikletin ile gittiginde ilk benzini almanin basit bir yonetemi. uluslararsi yol yardim firmasina turkiyeden uyelik yaptir. Sigorta gibi dir. Zaten benzinsiz kaldigin yerde onlar sana benzin ikmali yapiyor) ilk siftahi limanda yaparsin iste
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Motosikleti
    suzukı an125hk
    zeda 3000 arkadaşım...bu konularda bilgilisin tebrik ederim ama tıra battaniyeyle sar ver falan yazmışsınnn...lütfen yanlış bi bilgi uçağa koy belki koyamazsın zaten ama tıra asla...o tır bir tek o motoru taşımıcakki oraya gidene kadar...yaa en basit bi ambarda tırların nasıl yüklendiğini görseydin anlardınnn...kesinlikle tıra verilcekse çok daha sağlam bir şekilde korumalı kasalanmalıdır bunu şiddetle tavsiye ediyorummm....binlerce km.yol gidicek bu tır battaniyeye sararsak bence tek parça gitmez..hiç bişey olmazsa üzerine çuval düşer aynası kırılır ...çünkü bende çok çek çektim bu işlerdennn...

Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Dostum TIR a istersen battaniye ile bile yuklersin cunku TIR in icine konulma esnasinda basinda durma sansin var , inlaki cuvalmi tasiniyor tir da tek. 15 senedir bu isi yapiyorum diyorum TIR in nasil yuklendigini gorseydin diyorsun. Ne yuklemeler yaptim ben , bir sey diyorsam bu profesiyonel oldugumdan dir. Ucakta kasa zorunlulugu var cunku lift e giriyor tek yukleme araci lift. Fakat tirda boyle bir zorunluluk yok. Onemli olan motorun cevresine ne kondugudur. Askili teksil yuklu bir aracin dibine koysa ne dusecek te aynasini kiracak aracin. Bluz mu Tshirt mu? Verdigim bilgilerde hata yok. Olsaydi bugune kadar o hata bana geri donerdi cunku

Motosikleti
    suzukı an125hk
    peki o zaman o arkadaşın motorunu sen gönder olrmu askılı textil taşıyan bi tır ayarla ama gezi rotasına uygun olsun mümkünse yoksa olmaz dimi tecrübeli arkadaşiım..bende bu işi yaptım uzun yıllarrr...sen o motoru koy o askılı textil tırına textilci seniiii yer be çiğ çiğ...sen bu işi nasıl yaptınnn...belki yaptın ama ama yöntemin yanlışşş arkadaşımmm..ısrar etme lütfeennn

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    rocko, coq hepimizin saygı duyduğu bir katılımcıdır.
    kırcı olmaktan bence vazgeçmelisin.
    yolda durdurup dövdüklerine gelince, bu onların sorunu. agresip olmak konsunda ise, ben kendimden agresif birini ömrümce görmedim. küstahlıkla agresiflik çok ayrı şeylerdir.
    sana yardımcı olana bu tarz yaklaşımın yalnız küstah değil, aynı zamanda nankör olduğunu da gösteriyor.
    benden bu kadar, şimdi Ip adresimi alıp döversin filan....

sağlıcaklakal...
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

bi ben agresif değilmişim demek tamam sakin.. tır ve gemi yüklemelerini ben de gayet iyi biliyorum.. babamın mesleğinden ötürü iç ve dış ticaret yüklemeleri hakkında deniz-karayolu hakkında bolca bilgim var.. fakat havayolunda bilgim yoktu.. zeda3000'e teşekkürler, çok iyi şekilde anlattı.. kral_turna paniğe gerek yok, zeda3000 her türlü taşımacılık yönteminin mevcut olduğunu zaten belirtmiş, diyor ki yazısında ister box yaparsın ister balık istifi atarsın tercih senin.. sakin

Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Alıntı kral_turna adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki o zaman o arkadaşın motorunu sen gönder olrmu askılı textil taşıyan bi tır ayarla ama gezi rotasına uygun olsun mümkünse yoksa olmaz dimi tecrübeli arkadaşiım..bende bu işi yaptım uzun yıllarrr...sen o motoru koy o askılı textil tırına textilci seniiii yer be çiğ çiğ...sen bu işi nasıl yaptınnn...belki yaptın ama ama yöntemin yanlışşş arkadaşımmm..ısrar etme lütfeennn
    Israr ederim arkadasim , gerekir ise de dostumuza da yardimci olurum. Askili teksil kamyonunda inan bana ne kristal aynalar tasittim ben ne teksilci yedi beni cig cig nede ayna kirildi. Bu insanlarin nedir her seyi ben bilirim tavri anlayamiyorum. Biri daha bilgili cikinca yok oyledir yok boyledir hemen itraz. Ben yaptim ve yapiyorum halen diyorum biri cikmis diyor yok imkansiz senin dedigin. Sanami inaniyim simdi yoksa kendi getirip goturdugum urunleremi ? Bu senin nakliye firmasi ile olan baglantilarina bakar her seyden once. Yilda 500.000 Euro nakliye parasi veren biri olarak musade ette bazi onceliklerim olsun bu sektorde. Cocuk motorunu tasimak istiyor polimik yaptiniz konuyu. Ne ise ben kacar hadi meydan sizin.

Motosikleti
    suzukı an125hk
    battaniyeye sar tıra ver diyince kendi motorum aklıma geldi sadece pardonn....

Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    ok hadi baristik opustuk kardesiz , yola devam benden de pardon...

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rocko, coq hepimizin saygı duyduğu bir katılımcıdır.
    kırcı olmaktan bence vazgeçmelisin.
    yolda durdurup dövdüklerine gelince, bu onların sorunu. agresip olmak konsunda ise, ben kendimden agresif birini ömrümce görmedim. küstahlıkla agresiflik çok ayrı şeylerdir.
    sana yardımcı olana bu tarz yaklaşımın yalnız küstah değil, aynı zamanda nankör olduğunu da gösteriyor.
    benden bu kadar, şimdi Ip adresimi alıp döversin filan....

sağlıcaklakal...

iyi niyetinden ötürü teşekkür ederim, fakat şunu belirteyim.. hiçbir zaman çoğunluk birşeyi doğru görüyor diye o doğrularla yaşamam, özgün bireyler olamayız o vakit..
    kendi sorgulamamı yaparım.. kişi yazısında şu şu şöyledir kesin ifadelerle konuşup sonra tavsiyesini dile getirirse o zaman eyvallah..
    fakat, o öyle olmamalı zannetmiyorum.. sanırsam.. zannedersem böyle böyle.. yani birşeyi kesin bilmeden yorumunu yaparsa sadece dinlerim ses etmem,

ama bunların üstüne kendinden emin bir şekilde karşısındakine bu kadar zahmete gerek yok demesi (ki ben zahmete gerek var mı diye sormadım).. fikire saygı duymamaktır..
    benim fikirlerime saygı duymayana yaşından ya da çevresindeki itibardan ötürü hiçbir tutum değişikliğine gitmem.. başlıklar ne içindir, konuşulacak konu kısıtlamaları içindir.. yani sayfalar tıkanmasın, takip edecek kişi başlığı okuyarak bu konu hakkında fikirlere ulaşsın diye limit belirleyici bir kriterdir.. şahsın başlıktan koparak farklı birşeyi dile getirmesi.. ve bana karşı tutumunu yaşını ortaya koyarak yapması.. küstah-terbiyesiz ya da nankörüm hangisi türkçemizde daha çok kabul görüyorsa ondanım öyle olmam gerekiyormuş.. aynen şekil a, koptuk başlıktan tekrar..

Israr ederim arkadasim , gerekir ise de dostumuza da yardimci olurum. Askili teksil kamyonunda inan bana ne kristal aynalar tasittim ben ne teksilci yedi beni cig cig nede ayna kirildi. Bu insanlarin nedir her seyi ben bilirim tavri anlayamiyorum. Biri daha bilgili cikinca yok oyledir yok boyledir hemen itraz. Ben yaptim ve yapiyorum halen diyorum biri cikmis diyor yok imkansiz senin dedigin. Sanami inaniyim simdi yoksa kendi getirip goturdugum urunleremi ? Bu senin nakliye firmasi ile olan baglantilarina bakar her seyden once. Yilda 500.000 Euro nakliye parasi veren biri olarak musade ette bazi onceliklerim olsun bu sektorde. Cocuk motorunu tasimak istiyor polimik yaptiniz konuyu. Ne ise ben kacar hadi meydan sizin.

bir insan anca bu kadar iyi benim düşüncelerimi yansıtabilir

Motosikleti
    suzukı an125hk
    ok hadi baristik opustuk kardesiz , yola devam benden de pardon...
    ama lütfen arkadaşa torpilli tarafından yardımcı olanlaştıkmı topkapı işi olmasın derler bizim burdaaa......saka saka

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    bizim bizden başka dostumuz yok ki zaten...
    hem dışarıdan hem de içeriden kırılıp durmanın mantığı yok bence de
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

mehmetseza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM / GTS 250, FİDDLE 2, ORBİT 2, JOYMAX, JET 4
    çok çok eski bir konu.benim sorum da uçak ve motorla ilgili olduğundan yeni başlık acmayım burdan sorayım dedım yardımcı olursanız cok sevınırım.cuma gunu ucakla ankaradan antalyaya oradanda kaş a gececeım
    kaşdakı motorun akusunu ankaraya getırmıstım.sımdı bu gıdıs ısı cıkınca akuyu de goturmek lazım.sabah anadolu jetı aradım motor akusu yasak mı dıye 15 dakıka sonrasında radyoaktıf madde kategorısıne gırıyor yasak dedı ucaga almazlar
    konu hakkında yakın tecrubesı bılgısı olan varsa ve yardımcı olursa acaıp makbule egcer sımdıden tesekkurler

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)