Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Uzun bir yol hikayesi; Assos, Behram ve Babakale: EPiSODE-8

Motovento
    REKLAM ALANI
    HULK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tiger 250 Kanuni
    Uzun bir yol hikayesi; Assos, Behram ve Babakale: EPiSODE-8

Yine güzel bir günün dayanılmaz cazibesinde yeğenimi de arkama alıp, kamp yaptığımız yere çok yakın olan Behramkale’yi ziyarete gittik. Arkamızda tarihi dokusu ve tepeye hakim duruşuyla Behramkale…

Motosikletle gelmenin avantajını her yerde olduğu gibi burada da yaşadık. Dar sokaklarından dolayı normal araçların yukarı kadar çıkamadığı yerlere motosikletle çıktık. Otopark parası vermedik ve de havamızı bastık… Ne mutlu motosiklet sevdalısı olanlara…

ASSOS günümüzden takriben 3000 yıl önce kurulan, antik bir şehir. Bugün denizden 243 mt. yükseklikte, 3 km.uzaklıktaki tepe üzerinde Behramkale köyü ile içiçe ; Athena Mabed'i,Agora'sı,Tiyatro'su ve diğer kalıntılarıyla varlığını sürdürüyor. Tarih ve doğa meraklıları için ideal bir gezi rotası, hem yol olarak hem de İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlere yakınlığı açısından…

Kalenin en tepesine çıkınca harika bir manzara bütün Edremit körfezine hakim bir şekilde sizi büyülüyor.

Behramkale’den aşağıya doğru yollanıp, Assos limanına iniyoruz. Yıllar önce geldiğim gördüğüm ve bıraktığım gibi tüm tarihi yapısı ve şirinliği ile bir kere daha beni kucakladı.

Ömrüm oldukça hep gelmek isteyeceğim bir yer… Zaten bütün iki teker tutkunu arkadaşların mutlaka bir kere bile olsa uğradıkları bir mekan…

Haritaya baktığınız zaman bu bölgenin genel olarak adı; Biga yarımadası olarak geçer. Motosikletle yola çıktığınız zaman o kadar çok tarihi, turistik ve doğal yerler var ki görülecek… Sadece geçerken uğranacak bir yer değil. Edremit’ten Babakale’ye kadar sahil şeridi bile kendi başına ayrı bir gezi rotası oluşturuyor.

Yıllar önce de gelmiş olmama rağmen, motosikletle tekrar ziyaret ettiğim bu yerleri daha bir keyifle dolaştım ve resimledim. Ve daha gidilecek çok yol var, motorumla son bir kare daha aldığım Assos’tan rotamı Türkiye’nin en batı ucu olan Babakale’ye çevirdim.

Babakale, son derece sakin ve huzur dolu bir yer… Gerek liman içinde gerekse çevresinde suyun berraklığına şaşırdım. Çok temiz bir denizi vardı. Belki de tam burunda olmasından dolayı akıntılar hep temiz tutuyordu bu güzel kıyı köyünü…

Liman içindeki durgunluk o kadar berrak bir denizi bana seyrettiriyordu ki, dalgalanmaların izini fotoğrafta verebilmek için limandan çıkan teknelerin suyu hareketlendirmesini bekledim ve bu resmi çektim…

Eğimli bir yere kurulan kale, her noktasından denizi görebiliyordu. Karşıda yine Midilli kıyıları… Neredeyse Akçay’dan itibaren sürekli karşı kıyı manzarası sunan bu Yunan adasındaki köylerin ve yerleşim alanlarının gece ışıkları, ayrı bir güzellik katıyor Edremit körfezinin manzarasına…

Motorumun kaç cc veya ne marka olduğunu düşünmeden sadece gidilecek yerler olmasına odaklandım. Gaz elciğinin ne kadar hız yaptığı değil, gidilecek yerlerin ne kadar çok olduğunu düşündüm, sonuçta motosiklet kültürünün yollarda hızla değil, sindir sindire gezmek olduğunu anladım, ne kadar hızlı gidersen o kadar az yer görürsün… Bizimkilere veda edip düştüm Bozcaada yollarına…

Daha gidilecek çok yer var, sırada Bozcaada beni bekliyor… Yolunuz farınız ve şansınız açık olsun…

-DEVAM EDECEK-
    Hayat hoştur, gerisi boştur
    Al motorunu her yerde koştur

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    geçmişim 2 silindir geleceğim 4 silindir olacak:))
    oldukça tarihi bir gezi olmuş.paylaşım için teşekkürler
    LasTiği YaK, RuhUnU deĞiL:cat:

ahriman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SymWolf125 06 (r.i.p)/ HyoGv250 09 (r.i.p)/ybr 12
    harika bir gezi yapmışsın özellikle kale burçlarındaki fotoların gayet güzel sanki kuşatma öncesi düşmanı bekleyen askerler gibi poz vermişsin, elinde mızrağın ve kalkanın eksik ama buralara kadar gelip çanakkale mt'ye haber vermeden olmaz, bir mola verip çay ısmarlatırdın kendine hiç olmazsa yolun açık olsun, tekerin düz bassın.
    motosiklete bin oğlum çünkü motosiklet hayattır!

Arayı soğutmayalım.. Zaman zaman bu türdeki gezinize ait güzel fotoları bizlerle paylaşın
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

GÖЯKEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gt250R bekliyoRR..
    benim anlamadığım her fotoğrafta niye insan resmi var

motoseyyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 500
    Yıllar önce Asos Kadırga koyundaki şimdi otele dönüştürülmüş olan tarihi ''Nazlı Han'' da kalmıştım.Gerçek anlamda büyüleyiciydi.Tekerinize sağlık. ayrıca en az 7-8 senedir gidemediğim Bozcaada fotoğraflarınızı da sabırsızlıkla bekliyorum.
    '' Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş ''

''Motosikletle gelmenin avantajını her yerde olduğu gibi burada da yaşadık. Dar sokaklarından dolayı normal araçların yukarı kadar çıkamadığı yerlere motosikletle çıktık. Otopark parası vermedik ve de havamızı bastık… Ne mutlu motosiklet sevdalısı olanlara…''

Harika paylaşım ve anlatım, teşekkürler.

motoseyyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 500
    Sonradan tarihe baktım.2 sene olmuş başlık açılalı
    '' Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş ''

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    Alıntı HULK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorumun kaç cc veya ne marka olduğunu düşünmeden sadece gidilecek yerler olmasına odaklandım. Gaz elciğinin ne kadar hız yaptığı değil, gidilecek yerlerin ne kadar çok olduğunu düşündüm, sonuçta motosiklet kültürünün yollarda hızla değil, sindir sindire gezmek olduğunu anladım, ne kadar hızlı gidersen o kadar az yer görürsün…Yolunuz farınız ve şansınız açık olsun…
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)