Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Binkılıç-Çilingoz,Karacaköy-Ormanlı Gezisi

Motovento
    REKLAM ALANI
    a vagrant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    Arkadaşlar hepinize merhaba.Yaklaşık 185 km lik bir gezi oldu.Sıcaklık yer yer 16 dereceye kadar düştü.Soğuk ve bulutlu bir günde bol oksijenli harika bir gezi.Ülkemiz bir cennet.İyi seyirler...

BİNKILIÇ
    Eski bir Rum Köyü olan Binkılıç’ın eski adı Istranca dır. 1960 yılında çıkan bir kanunla ismi Binkılıç olarak değiştirilmiştir. Çanakkale savaşlarına katılan yaşlıların anlattıklarına göre o tarihlerde Istranca’da bu bölgeyi koruyan bin kişilik silahlı bir grup yaşarmış. Binkılıç Balkan Harbi sırasında düşman askerlerinin giremediği nadir yörelerden biridir. Binkılç’a 7 km uzaklıkta ki Sefaalan (Saray- Tekirdağ) düştüğü halde, Binkılıç da ki efelerin karşı koymasıyla Binkılıç’a düşman girememiştir. Dolayısıyla Binkılıç düşmana verilmediği için, bir kurtuluş günüde yoktur. 1893 Rus Harbi ve Balkan Harbinden sonra Binkılıçta yaşayan Rumlar Yunanistan’a göç etmişler, onların yerine bölgeye Rumeli’den Türkler gelmiştir. Binkılıç’ın doğusunda Karamandere, Karacaköy, batısında Sefaalan – Saray kuzeyinde ise Beytepe, Karatepe, Mariakaya Tepeleri ve Çilingoz mevkii vardır. Bir doğa harikası olan Çilingoz’da çok eski tarihilerde bir sahil köyü olduğu sanılmaktadır. Binkılıç’ın yaklaşık 1 km kuzeyinde Kalebayırı olarak isimlendirilen bir tepecik vardır. Burada son yıllarda yapılan araştırmalarda çok eski bir kale kalıntısı ortaya çıkmıştır. Kale kalıntılarının Roma ve Bizans dönmelerine ait olduğu sanılmaktadır. Ancak kalenin tarihi ve yaşayanları hakkında resmi bir bilgi ve kaynak mevcut değildir. Doğal yaşamı korumaya önem verilen Binkılıç’ta, kırmızı, çırçır ve şifalı sular yanında; 24 saatte yumurtanın kabuğunu bile eritebilen kaynak koru suyu mevcuttur. Ormanlarında doğal yaşamlarını sürdüren ve nesli tükenmekte olan ancak vatandaşların ve Belediye Başkanı C.Cezmi AKÇİN’in şahsi gayretleri ile korunmakta olan yaklaşık 60 adet geyik, 300 adet karaca vardır. Bunun dışında yaban domuzu tavşan sansar sincap gibi hayvanlar da Binkılıç ormanların da yaşamaktadır. Nüfusu 5000 olup, 1200 hanesi vardır. Vatandaşın geçim kaynağı ormancılık olup, tarımda çok azdır. Binkılıç’a Aydınlar, Gümüşpınar, Hallaçlı, Yalıköy ve Yaylacık Köyleri bağlıdır.

çilingoz
    doğa harikası olarak adlandıran özel ve keşfedilmemiş bakir sahiller eskiden cenevizlilerin burayı kullandığı ve çok eski bir yerleşim yeri olduğu tahmin ediliyor şimdilerde ıssız.

KARACAKÖY:
    Eskiden bir Rum köyü olan Karacaköy ‘ün tarihi 1410’lu yıllara dayanmaktadır. İstanbul’un fethinden sonra ilk köye girme cesaretini kazanan Topal Osman ağa ve Karaca Ahmet Paşa adlarındaki iki Türk sancaklarından Topal Osman ağa köyü 3 km güneyinde bulunan Belgrat Köyünde Bizanslılar tarafından şehit edilmiş, diğer sancaktar Karaca Ahmet Paşa anısına beldeye KARACAKÖY ismi verilmiştir.Eski bir Rum köyü olan karacaköy ‘e , Bulgaristan’dan altı hane Türk’ün yerleşmesi ile Türkleşme başlamış,1877 Plevne savaşından sonra yine Bulgaristan’dan gelen Türk aileleri ile 50 haneye yaklaşan nüfusu ile bir Türk köyü haline gelmiştir. Bu göçmen olayı 1923 yılı Cumhuriyetin ilanına kadar devam etmiş ve Karacaköy beldesi164 haneye ulaşmıştır. Yapılan Lozan antlaşmasına uyularak Drama’ dan , Langaza'dan, Osaviç’ten 308 hane gelmiş ve Karacaköy’ yerleşmişlerdir.
    Beldemizin en eski ve halen kullanılmakta olan binası şu anda Belediye Başkanlığı binası olarak kullanılmaktadır. Tarihi 1405’lere dayanan bu tarihi yapıt iki defa yangın tehlikesi geçirmiş restore edilerek okul, karakol, muhtarlık binası olarak kullanılmaktadır. Karacaköy’ün güneyinde Belgrat, Çiftlikköy köyleri, ormanlık arazi olarak küçük kuş kaya,Büyükkuşkaya, ile Hasan dağı tepeleri, Kürtdere, Çiftlikköy deresi, Belgrat deresi, Hamza deresi gibi dereler bulunmaktadır. Marmara denizini Karadeniz’e bağlayan eski Bizans suları da bulunmaktadır. Kuzeyde Nirengi tepe, Karasu deresi bulunmaktadır. Karasu deresinin başlangıç yeri Hasan tepe,Naltepe, gibi tepelerdir. Ayrıca çobankule çayırı da bu kesimdedir.
    Çobankule çayırı çok önceleri Balık kurutulup, Çiroz yapımında kullanılan bir bölge olduğu söylenmektedir. Sayfiye yeri olabilecek güzellikte bir yer olarak göze çarpmaktadır.
    Karacaköy’ün arkasında Karadeniz bulunur. Ayrıca burada Musa iskelesi Ormanlı plajı gibi güzel plajlar vardır. Tarihi sınır derede buradadır. Eski zamanlarda buranın geyiği, karacası bitmez diye söyleniyormuş ama usulsüz avlanmalar insanların doğayı düzensiz olarak kullanmalarından dolayı geyik soyu tükenmiş, şu anda Karaca, Tilki, Çakal,tavşan, sansar gibi hayvanlar ile yaban domuzu bulunmaktadır. Ormanlık arazide geniş yapraklı ağaçlardan meşe, yüksek rakımlarda kayın, gürgen gibi ağaçlar bulunmaktadır. Ot türünde orman florası çok zengindir.mantar çok boldur. Karacaköy’ ün en eski etkinliği ise meşhur deve güreşleridir.orman köylüsü olan Karacaköylüler, sarp yardeki odunları indirmek için deve kullanırlarmış. Bu yüzden Karacaköy’ de oldukça çok sayıda deve bulunurmuş. Her yıl Kasın ayında deve güreşleri düzenlenmekte olup bu güreşlere, Çanakkale’den ve Kabakça’dan gelen develer de katılırmış ancak traktörlerin bölgede yaygınlaşması, sonucunda deve kullanımı bırakılmış ve dolaysıyla deve güreşleri de tarihe karışmıştır.

ormancılar mangal kömürü yapıyorlar.

yıkılmaya yüz tutmuş,sevimli bir köyevi

çilingoz plajına doğru gidiş.yol berbat.yaklaşık 25 km böyle gittim.yol yer yer çok kötüydü.lastik patlayacak diye çok korktum ama korktuğum olmadı.sağlam lastikmiş gerçekten.

kuma saplandım kaldım.

MG]
    Ormanlı Plajı.Çilingoz köyünün 25 km doğusu.Tıpkı en batıdan,doğuya İstanbul'a doğru sırasıyla İğneada-Kıyıköy-Yalıköy--Çilingoz sahili gibi Karadeniz e doğru bir dağ köyünün plajı.

Bu gezinin son resmi.Artık eve dönme vakti.

Eve dönerken dayanamadım ve çektim.

UMARIM BEĞENMİŞSİNİZDİR.BİR DAHAKİ GEZİDE BULUŞMAK ÜZERE.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    abowwww yollar tamda Cihan ve Gıngera göre...Orman dağ taş hastaları ...manzara harika dostum...bize oraya gelince nerele götürcen vaadlerin nedir...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

siyahlimuzin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AS 150 T - I
    Honda hayat onda

Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    yaw cihan nasıl gelecek buraya?motorun hertarafı nikelaj.gelin arabası gibi parlıyor sürekli.iddiaya var mısın?o gelemez buraya.basket sahası yok ama buradaona göre.asfalt da yok.siz isteyin.bakarız,çizerim size bir güzergah.gezeriz.

erdo2002 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150 kirmizu :) Şuanda motorsuz.
    Alıntı a vagrant adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yaw cihan nasıl gelecek buraya?motorun hertarafı nikelaj.gelin arabası gibi parlıyor sürekli.iddiaya var mısın?o gelemez buraya.basket sahası yok ama buradaona göre.asfalt da yok.siz isteyin.bakarız,çizerim size bir güzergah.gezeriz.
    yai motoruna pasta cila yapıyor adam parlıyor haliyle Çok güzel gezi bu arada.istanbuldan çokmu uzak yahu orası
    lezzet gider,mesuliyet kalır...

Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    Alıntı erdo2002 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yai motoruna pasta cila yapıyor adam parlıyor haliyle Çok güzel gezi bu arada.istanbuldan çokmu uzak yahu orası
    fazla uzak değil.iliştirdiğim haritaya bakınca yeri kestirebilirsin.istanbul merkeze(topkapı)yaklaşık olarak 100 km.tahmin bu.üç aşağı beş yukarı oynar.
    ben daha motorla hiç istanbul yapmadım.ayıp valla.

dorlion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 Versys 650 SE
    niye çağırmadınız bizi yaw
    Sırf herkeste 4 teker var diye...

Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    Alıntı dorlion adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    niye çağırmadınız bizi yaw
    ben tektim arkadaşım.mete han da arkadaşlarıyla pastane köşesinde basket peşindeydibir dahakine

dorlion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 Versys 650 SE
    tek tabanca, tek şövalye diyorsun... hımm sanırım yalnızlığa ihtiyacın vardı... havalar bundan sonra düzelmeyecek miymiş peki? biz tam motosiklete heves ettik, havalar kapandı, baksanıza şu fotoğraflardaki kül rengi bulutlara
    Sırf herkeste 4 teker var diye...

Motosikleti
    Alıntı a vagrant adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben tektim arkadaşım.mete han da arkadaşlarıyla pastane köşesinde basket peşindeydibir dahakine
    yok biz Cihan...Gınger(cbf150.net)...Cloud 4 kişi ayrıldık hemen Pendiğe uçtık ayrı geyik yaptık...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    dorlion ben geziye çıkmadan önce ıslanmayı göze almıştım.ıslanmadım hiç.hatta enduro kilpleri çektim ama nasıl yollayacağım bilmiyorum.
    Mübarek Ramazan geldi fakat ben yineönümüzdeki hafta kaçacağım oralara.sabah daha erken çıkıp iftara yetişeceğim.

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yok biz Cihan...Gınger(cbf150.net)...Cloud 4 kişi ayrıldık hemen Pendiğe uçtık ayrı geyik yaptık...

sizi gidi mahşerin dört atlısı.haftaya gelin erkenden.Ramazan ı iftarı burada karşılayalım.

Motosikleti
    doğru ya Remezanda geliyor...neyse tayfa bilir...ben kuyuya taş attım artık...şimdi aynı muhabbet başlar...herşey ramazandan sonraya ertelenir...

Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    nasıl isterseniz beyler.Ramazan sonu da kış.takaları çekeceğiz kızağa.

http://img531.imageshack.us/my.php?image=movie1bh7.flv
    http://img531.imageshack.us/my.php?image=movie2je4.flv
    http://img532.imageshack.us/my.php?image=movie5id8.flv
    işte size gittiğim yoldan kısa video görüntüleri.

Motosikleti
    07'Transalp , 151 RS.
    Çorluda yaşarken çalıştığım toptan gıda şirketinde kamyonla servise çıkardık 4 sene boyunca her Salı günleri azmı kamyonet sürdüm o yollarda gittiğimiz köyler
    Çorlu-çerkezköy-saray-sefaalanı-binkılıç(ıstıranca ormanları) ve çilingöz

bunlar tam 3 sene önceydi nasılda dün gibi hatırlattın bana
    Kadın;15 inde Ceren,20 sinde Ceylan ,25 inde Avcı nın kendisidir.:bounce:

demirgursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok güzel teşekkürler.
    ama o yol lastiğinin ömrünü 4/1 indirir unutma

stubborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 250
    iyi gezmişsin bravo sana
    tatlı su motorcusu olmaman güzel
    Motora bindiğim için farklı değilim! farklı olduğum için biniyorum...

Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    Alıntı demirgursel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok güzel teşekkürler.
    ama o yol lastiğinin ömrünü 4/1 indirir unutma

lastiği eskitmeyeceğim diye pastane önünde mi dolaşayım?eskisin,alırım yenisini.

Alıntı Tutkun22 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çorluda yaşarken çalıştığım toptan gıda şirketinde kamyonla servise çıkardık 4 sene boyunca her Salı günleri azmı kamyonet sürdüm o yollarda gittiğimiz köyler
    Çorlu-çerkezköy-saray-sefaalanı-binkılıç(ıstıranca ormanları) ve çilingöz

bunlar tam 3 sene önceydi nasılda dün gibi hatırlattın bana
    anılarına döndürüp,mutlu ettiysemseni;ne mutlu bana.

Alıntı stubborn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iyi gezmişsin bravo sana
    tatlı su motorcusu olmaman güzel
    değilim değilim.bir gezim daha vardı 20 gün önce arattır.onu da beğeneceksin.

Tutkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA AFRİCA TWİN
    Selam
    çok güzel bir gezi yapmışsın. kutlarım seni. Yıllardır ben de buralara fırsat buldukça giderim, gezerim. Gerçekten çok güzel yerler.
    Hoşçakal kardeş.

Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    Alıntı Tutkun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam
    çok güzel bir gezi yapmışsın. kutlarım seni. Yıllardır ben de buralara fırsat buldukça giderim, gezerim. Gerçekten çok güzel yerler.
    Hoşçakal kardeş.
    teşekkür ederim.ümidim tüm motorcu arkadaşlarla gezmek.iyi geceler.

ucanteneke5 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Super Tenere xt1200z. Actros 1841 megaspais.
    dostum çok iyi bi gezi olmuş
    bizde Tutkun arkadaşımızla sık sık oralarda gezeriz çok güzel yarler ama oranın tarıhı hakkında pek bilgim yoktu ama sayende onlarıda az da olsa örendim.
    paylaşım için sağol.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)