Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

(Konya MT) Çumra - Çatalhöyük (Yedik-içtik-gezdik)

Motovento
    REKLAM ALANI
    cuneytovuc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer (kırmızı)
    Yaz öncesi herkesin yoğun bir dönem geçirmesi yüzünden adını baştan koyup adamakıllı gezi düzenleyemiyoruz.Ama işin kolayını bulduk,her pazar pilav yemeye diye motorlara atlayıp,kendimizi Konyanın birbaşka köşesinde buluyoruz.Biraz geç oldu yazının gelmesi ama geçen hafta da Çumra da düğün pilavına davetliyiz dendi ve pazar gününe sözleşildi,güya pilavdan sonra dosdoğru eve dönücektk ama motorlarımız evin yolunu birtürlü bulamadı.Pilavdan sonra ayaküstü bir Çumra turu atıldı,ardından "nasılsa yakın" dendi ve görmeyenler için Çatalhöyük yolu tutuldu.Grup Konyada dağıldı ama ben hızımı alamayıp Konyaya kuşbakışı piknik davetine katıldım.

Çatalhöyüğe nasıl gidilir ?

Konya'dan Karaman yoluna sapin. 60 km sonra sola Çumra'ya döneceksiniz. Içeriçumra'yi geçerek Çumra'ya devam edin. 12 kmsonra Çumra'ya varacaksiniz. Çumra'nin içinde bir caminin yanindan sola, sonra saga, sonra hemen tekrar sola dönerek bir demiryolunu geçin. Demiryolundan sonra sulama kanalini solunuza alarak yola devam edin. 20 km ilerde, höyügü göreceksiniz. Aracinizi bekçi kulübesinin yanina park edin ve sizi gezdirmesi için bekçiyi çagirmak üzere dügmeye basin.

Sabah 9:00 dendi ama 9:40 da ancak hareket edildi.Benim bitmek bilmeyen fotoğraf ısrarlarım ve tam hadi yola çıkalım dediğimizde ufukta yeni bir motorun görünmesi yüzünden nerdeyse pazartesiye sarkıyordu gezi...

Konyanın nerdeyse bütün yolları gibi Çumra yolu da çubuk yutmuş yılan gibi,dünya yuvarlak olsa komşu illeri görmek işten bile değil.Ekipteki Hayabusa lar için bu avantaj olsada sakin kullananlar ne yapacağını şaşırıyor motorun üstünde sıkıntıdan.

Çumaraya ulaşıyoruz.Ben kara kaskın içinde kara kara ekipteki 3 hayabusanın beni nasıl 33 defa geçtiğini çözmeye çalışırken,bizi davet eden arkadaşlar görünüyor.

Kasksız artçılar yüzlerindeki böcekleri temizledikten sonra,ev sahiplerinin bizi takip edin komutuyla pilav yerine doğru yola çıkıyoruz.

Masalara sığmıyoruz,ben çorbayı esgeçip direk kavurmaya yumulmak için masadan masaya elimde makineyle geziyorum.Yaşlı,espritüel amcalar hayabusaların anahtarını istiyor,sonra 1.3 litre kesmez bizi,1.6 litre otomobil bile kesmiyor diyerek vazgeçiyorlar !!!

Sayemizde artık hiç katılmamış arkadaşların dahi "bildik pilav manzarası" diyebileceği ortam.

Tanıdıklarımız sayesinde torpilli olacağımızı düşünürken sanırım bizi şişmanlatmamak gibi bir ince yaklaşımla hayallerimiz yıkılıyor,herkesin gözü sağımızdan-solumuzdan bizi esgeçen tabaklarda.

Sonra özel servisle tekrar mutlu oluyoruz.Yiyoruz,yiyoruz,daha çok yiyoruz,motorlara sığmıyoruz.

Yemeğin üstüne hararet alır diye çaylar içiliyo,ben hala çözemesemde.Bu mereti hem içimiz ısınsın diye kışın hemde hararet alsın diye yazın içen tek millet olmalıyız...

Pamuk helvacıdan bize gölge yapması karşılığında helva alıyoruz,çok burjuva gördüm bizi.

Çumrada soda avına çıkıyoruz ve kasaba meydanına çekiyoruz motorları.Söğüt gölgesinde başlıyoruz muhabbete.

"Çumra Hatırası"

Boşuna dememişer "ev alma,hayabusa al" diye,yoksa hiç mi dememişlerdi öyle bişey.

Arka koltuğu kapatıp,üste bi kat da çıksak,sonra...

Evsahiplerimiz saolsunlar,elimizi cebimize sokturmadılar,bakkal bizim sayılır,pilav bizim sayılır,çay bahçesi bizim sayılır dedikçe şımardık valla...

Hiç haz etmememe rağmen ortam güzel olunca çay bile lezzetli geldi bana.Zorla kaskımı çıkarmalarına rağmen mutluyum...

Muhabbetin harareti düşünce gözler motorlara kayıyor,çok duramıyor olduğu yerde motorcu adam malum.İstikamet Çatalhöyük.

Geçen haftalarda Soner "çiçek soner" olarak nam salıp,imza falan dağıtmaya başlayınca bizde kıskanıp yeşilliklere karıştık.

Herkes müzenin içinde Çatalhöyüğün tarihiyle ilgilenirken biz...!

Ne yaparsak yapalım boş...Sonerin güzelliği hiçbirimizde yok,dikkatli bakmadıkça diğer çiçeklerden ayırd etmek dahi çok zor...

M.Ö. bilmem kaç yılları,kimin eli kimin cebinde,herkes tuttuğunu öpüyor...

Şaka bir yana Altan abimiz saolsun bu konularda eğitimli ve onun anlatımıyla müzeyi keyifle gezdik baktıklarımızın,gördüklerimizin taştan öteye gitmesini sağladığı için teşekkür ediyoruz kendisine.

Yolunuz hangi tarihi bölgeye düşerse düşsün mutlaka ya ön hazırlıkla bilgi edinin ya da bir bilenle gidin,çok daha fazla keyif alacaksınız.

Nesli tükenen Anadolu leoparı kabartmaları.

O dönemlerde erkeğin üremedeki rolünden bihaber olan toplumların kadını kutsal sayarak tapındığı ana tanrıça figürü.Daha sonra durumu idrak edince bereket tanrısını ortaya çıkarmışlar malum (:

Aşşağıdaki müzeden,yukardaki kazı alanının görünüşü.

Yokuşu motorla çıkma teklifim ciddiye alınsaydı daha mutlu olucaktım.Tanrı yürümemizi isteseymiş tekerlekli yaratırmış bizi dimi ama !

Büyük kazı alanı.Tamamı kapalı alan haline getirilip korunmuş,ama gittiğiniz saate iyi karar verin ki bizim gibi topuklarınıza kadar terlemeyin.

"Çatalhöyük Hatırası"

Konyada ayrılıyoruz ama ben ev yolunda "Tanyeri" ailesinden piknik teklifi alıp yoldan çıkıyorum.Dosdoğru rahmet ormanlarında gözümü açıyorum.

Konyaya tepeden bakarak,yeşilliklere yayılıyorum aile dostlarımla.

Düğün pilavından gelen ben değilmişimcesine bir ilgi gösteriyorum köftelere.

Her zamanki gibi yeme-içmeden fırsat bulamıyorum ve ancak boş sofrayı çekebiliyorum,hatırlayınca.Koca bir günün ardından hava serinliyor,evin yolu görünüyor,herkese çok teşekkür ediyorum yine.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Alcohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YK-200GY2
    mukemmel bir gezi olmus paylasim icin tesekkurler...
    İnsanlarla Ugraşmaktansa Makinalarla Uğraşmayı Tercih Ederim....

demirgursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar sagolunda,hep lokmaları çekmişsiniz,motorları unuttunuz herhalde.
    yav bu lokma derdi insana neleri unutturuyor

erdo2002 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150 kirmizu :) Şuanda motorsuz.
    güzel gezi olmuş eline sağlık
    lezzet gider,mesuliyet kalır...

ylmzzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Z800
    Bu güzel geziyi bizlerle paylaştığın için teşekkür ederiz
    Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin

cuneytovuc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer (kırmızı)
    Teşekkürler herkese.Olaysız,sakin ve biraz yavan bi gezi oldu ama sınav dönemi malum.Evet son zamanlarda bende farkettim hiç motor fotoğrafı yok yılmaz saolsun hatırlatıyo arada.Bidaha ne zaman gezi olur bilmem ama boy boy motosiklet fotoğrafı koyucam söz.

Motosikleti
    HONDA CGL 125
    Ben gelemedim
    Gecenin bu saatinde miss gibi etlipilav görünce, boş midemden garip sesler gelmeye başladı.

CÜNEYT abi paylaşım için teşekkürler.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı cuneytovuc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abovvvv....bu ne bee....29 yıldır aç birine yapılacak hereketmi...şiddetle kınıyorum sizi...afiyet olsun...güzel gezi ...

Alıntı cuneytovuc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Y

Geçen haftalarda Soner "çiçek soner" olarak nam salıp,imza falan dağıtmaya başlayınca bizde kıskanıp yeşilliklere karıştık.

burası çok hoş yaa....Hint aşk dizilerindeki ambians....
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Çok harika bir paylaşım olmuş.GonyA'lılar yine döktürmüşsünüz helal olsun sizlere.Allah devamını getirsin.
    [COLOR="Red"][B]ELAZIĞ MOTOSİKLET VE MOTOR SPORLARI KULÜBÜ---MOTOSİKLET23/MOTO23[/B][/COLOR]

CÜNEYT abi ellerine sağlık

hunterock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kanuni seyhan 250 cc
    tbrkler çok güzel bir gezi...çatalhöyük ilk yerleşik düzenn en güzel örneklerinden ayrıca fotoğraflar çk işime yarayacakk.. elinize sağlılk....
    boşver GÜLÜP geçmeli HAYAT bin KERE başlamaz Kİ....

ogulcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbx 250 twister HONDA hayat ONDA
    guzel gezı olmuss walla tebrıkler
    [i][u][b]''''GERCEKCI OL İMKANSIZ OLANI İSTE'''' 34 AZ 3637 TEK ASKIMM MOTORUM HERSEYIMMM.
    AMA MALESEF SATIYORUM.....[/b][/u][/i]
    [b]Denize ve Özgürlüğe[/b]

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)