Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

[MT Konya] Bir Tuhaf "ÇATALHÖYÜK" Gezisi....

Motovento
    REKLAM ALANI
    cuneytovuc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer (kırmızı)
    Konya da bulunup Çatalhöyüğe hiç gitmemek ayıp olur dedik,başka bir olayın sayesinde orayı da görmüş olduk.Önce kahvaltı niyetine Sanayi sitesine motorlarla daldık,muazzam bir kalabalığın içinde düğün pilavımızı yedik.Meramda çay içtik,düğün konvoyunda başı çektik,Kaşınhanı adında bir kasabadan kız almaya gittik,buradan nihayet Çatalhöyüğe gitmeyi başardık.

ÇATALHÖYÜK HAKKINDA
    Çatalhöyük, Konya'nın Çumra İlçesi sınırlarında olup, ilçenin 10 km. doğusunda yer almaktadır. Höyük, farklı yükseklikte iki tepe düzü olan bir tepe şeklindedir. Bu iki yükseltisi nedeniyle çatal sıfatını almıştır. Çatalhöyük 1958 yılında J. Mellaart tarafından keşfedilmiş, 1961-1963 ve 1965 yıllarında kazısı yapılmıştır. Yüksek tepenin batı yamacında yapılan araştırmalar neticesinde, 13 yapı katı açığa çıkarılmıştır. En erken yerleşim katı (1) ise M.Ö. 5500 yıllarına tarihlenmektedir. Stil kritiği yolu ile yapılan bu tarihleme, C 14 metodu ile de doğrulanmış bulunmaktadır. İlk yerleşme, ilk ev mimarisi ve ilk kutsal yapılara ait özgün buluntuları ile insanlık tarihine ışık tutan bir merkezdir.
    http://www.catalhoyuk.com/
    http://www.ozcivelek.com.tr/catalhoyuk2.htm

Sabah 8:30 gibi kör sayılacak bir vakitte kalktım,kat kat giyinip,soğuğa karşı her boşluğu tıkadım !

Zavallı motosikletim bugün nerelerde,neler yapacağını bilmeden bekliyor...

Stadın karşısında buluşuyoruz.Espriler havada çarpışıyor,rehberimiz ortada yok !

Ayağımızın tozuyla Mehmet abimizle buluşup Konyanın meşhur düğün pilavlarından birine gidiyoruz.

Yarınlar olmayacakmış gibi yiyoruz.

Pilavlar,etler,çorbalar,kaşıklar havada uçuşuyor bir müddet...

Süspansiyonlara yazık diyerek tıkınmaya son veriyoruz ve biricik Mehmet abimizin,elleriyle getirdiği çaylarımızı içiyoruz.

Çay elbette iflas eden midelerimize etki etmiyor,soluğu meram tepelerinde alıyoruz.İmdadımıza maden suyu yetişiyor...

Meram manzarasına bakarak krosçu arkadaşları gaza getirmeye çalışıyoruz...

Davetli olduğumuz güğün konvoyuna daha saatler olunca nargile ve tavla paklar diyoruz...

Soneri 1000rr da görünce korkup kaçışıyoruz,ne de olsa cbr125 te neler yaptığını biliyoruz !

Mehmet abi beni evire-çevire tavlada mağlup ederken...

Abilerimizin motoruna "istanbul hatırası resmi" muamelesi yapıyoruz...

Şuaralar pekçok kazaya karışsalar da güzel makinalar şu racingler,binmedi demesinler...

Mehmet abi düğün konvoyundan ayrılınca bulduğu çekirgelere tek teker dersi veriyor...

Serkan başlı başına bir topic haketti aslında bugün,başına gelmeyen kalmadı,burda frenler pes etti...

İşte kanımzı donduran bir sahne daha,soner sonunda 1000cc yi kullandı,bir an için korksakta oldukça iyiydi...

Hazır tamirat varken bende gaz telimi ayarlıyim diyen Fazıl abi iş başında...

Mehmet abi 1000cc den "hiç"cc ye geçiyor tamirat sürerken...

Yılmaz beni de al artçı diyince bu komik manzara ortaya çıkıyor...

Sonerin motorun üzerinde uslu uslu durduğu ender anlardan biri...

Yılmaz fotoğrafının çekildiğini bile farketmiyor yetenekli artçım sayesinde...

Mehmet abi bir önde-bir arkada konvoyu düzene sokuyor.Kaskını artçısına vermek zorunda kaldı burada...

Fazıl abi gaz teliyle olan mücadelesini kaybetti,yarım gazla yol almak zorunda kaldı...

Yeni tanıştığımız arkadaşımızın kırma motoru,jawa motor,kros gövde,gümbür gümbür egzozlar...

Konya ovası,ne yorum yapılırki ?

Ölüm virajı ! Nedenmi ? Artçımla beraber bu virajdan çıkıp,pancar tarlasına daldık fotoğraf çekicez diye.

Bu fotoğraf tarlaya daldıktan sonra artçım ibrahimin durumunu anlatıyo...

Nihayet Çatalhöyükteyiz.

Biraz bilgilenip,kazı alanına doğru yürüyoruz...

Kazısına mevsim nedeniyle ara verilen alanlar korunması için bu şekilde kapatılmış.

Ziyarete açılan 2 tesisten küçük olan.En basit anlamıyla bir "ev"

Burası da büyük kazı alanı.

Her yeni katta başka bir kültürün izi var...

Hayran hayran hayal ediyoruz binlerce yıl öncesini...

Konya ovasının ortasındaki tepeden inerek dönüş yoluna başlıyoruz.

Pişmiş tavuğun başına gelmemiştir,Serkanın yaşadıkları,lastiği patladı,napıcaz derken güneş gibi doğdum ve çantamdan sihirli köpüğü çıkardım,lastiği şişirdik (not:lastik köpükleri işe yarıyor),sonra Serkanın kör talihi tam gaz,benzini bitti 5 dakika sonra.Mehmet abi 1000rr ile bir koşu gitti benzin aldı geldi,diğer motorlardan takviye yapamadık çünkü depolarda benzin kokusu bile kalmamıştı !

Tüm yol boyunca,sohbet-muhabbet derken depoların kuruduğunu Serkanın sayesinde zor yoldan öğrenince yakıt ikmali dedik ve pompalara yanaştık.Gene muhabbet hep muhabbet...

İstasyondakilerle ahbap olduk,bu sırada depolar dolmaya devam ediyor,nasıl kuruttuysak...

Benzin aldığımız köyde serkanın motoru yine tamirde.Bizde sıcacık kahvede enerji depolamaya çabalıyoruz dönüş için.

Tabi "o eski halimizden eser yok şimdi"...

Hava kararınca dosdoğru eve dönüyoruz,üşümüş,badireler atlatmış ama çok çok mutlu...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ylmzzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Z800
    Konya ekibi olarak sabah saat 10.00 da buluştuk. Konya'nın meşhur düğün yemeği pilavı yedikten sonra çıktık yollara. Dünyanın ilk yerleşik hayata geçilen yeri olan Çatalhöyük'e gittik. Önce Çatalhöyük nedir, nerededir biraz bilgi verelim.

ÇATALHÖYÜK

Erken Neolitik Çağ yerleşmelerinden en ünlüsü Konya Ovası’ndaki Çatalhöyük’tür. Konya ili, Çumra ilçe merkezinin 11 km. kuzeyindeki höyük “doğu” ve “batı” olmak üzere iki yerleşme yerinden oluşur. Erken Neolitik Çağ tabakaları doğudakindedir. Doğu Çatalhöyük’ün Erken Neolitik Çağ yerleşmesi 1000’den fazla konut ve 5-6 bin kişiyi bulduğu söylenen nüfusuyla Yakındoğu’nun bilinen en büyük köy ya da kasabalarından biri durumundadır. Yaklaşık olarak 7000-6500 yılları arasına tarihlenen höyüğün bu döneme ilişkin son derece küçük bir bölümü kazılabilmiştir (yaklaşık 1/30’u kazılabilmiştir). Elde edilen bulguların doyurucu olmaktan uzak olması, ulaşılan sonuçlarda tarihçiler arasında çelişkiler oluşmasına neden olmuştur.

Çatalhöyük’teki bu Neolitik merkezin konumu ilgi çekicidir. Toros Dağları’ndan Konya Ovası’na akan Çarşamba Çayı Çatalhöyük’ü iki kısıma
    ayırmaktadır. Konya Ovası yaklaşık M.Ö. 16000 yıllarına kadar bir çanak gölüydü. Bu bakımdan Çatalhöyük, eski göl alanındaki, hayvancılığa çok uygun otlaklar ile sulak ve verimli alüvyal tarım arazisinin birleştiği bir kesimdedir. Yörenin güneyinde ve batısında ormanlık bölgeler başlamaktaydı. Bu ormanlar, konut yapımına gerekli ahşabı sağlamaktaydı.

Çatalhöyük’te saptanan yerleşim katlarının kesin tarihlerini belirlemek güçtür, ancak bunların yaklaşık ellişer yıl sürdükleri kabul edilmektedir. Hemen hemen her kat, evlerin yeniden yapılmasını gerektiren bir yangınla tahrip olmuştur. Böylece, Çatalhöyük insanları 900 yıl aynı yerde yaşamışlar ve kültürlerini sürdürmüşlerdir.

Çatalhöyük insanları bilinmeyen bir nedenle M.Ö. 5700-5600 yıllarında Çarşamba Çayı’nın diğer kıyısındaki Batı Çatalhöyük’e geçmişlerdir.

Erken gelişme gösteren bu kültürün kökeninin Türkiye’den başka bir yerde olduğunu gösteren bir belirti yoktur. Erken gelişmiş olmalarının, sonunda
    zamanından önce olgunluğa erişmelerinin nedeni olabileceği söylenmektedir. Çünkü bu kültürün devamı olmamış, Çatalhöyük’teki yerleşme terk edildikten sonra Neolitik kültür geçici olarak gerilemiştir. Bu devreden sonra da Anadolu tarih öncesinde yeni bir dönem, Kelime anlamı “Bakır-Taş Devri” olan “Kalkolitik Çağ” başlamıştır.
    Daha fazla bilgi için linke bakabilirsiniz.
    http://www.kultur.gov.tr/TR/BelgeGos...378E39D910E761

Yola çıkmadan, yoldaki ve molalardaki fotoğraflar...

Konya'dan mehmet abimizin motoru ve ben.

Görüşmek üzere.

Yılmaz.
    Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin

titanxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba STR 250cross + mondial xtreme supermoto
    güzel bi gezi olmuş paylaşım için tşk

Motosikleti
    HONDA CGL 125
    ilk gezimdi ama MUHTEŞEMDİ yeni arkadaşlar edindim.
    sabah düğün yerine ilk girişimiz cok ilginçti 10-11 motor italyan mafyası gibi daldık pilava
    sonrası da mükemmel zaten düğün konvoyu diilde motoşov sanki
    çatalhüyükte çok ilginç
    özellikle uzunyol tecrübemiz oldu "KÖPÜK" şart
    EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM
    MÜKEMMELDİ

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Merhaba

Tam benlik geziymiş. Yaşanan aksilikler herkese belli bir tecrübe vermiştir. Olumlu tarafından bakın Çok güzel kareler ve insanlar. Paylaşım için teşekkürler. Yılmaz geldiğimizde (yazın) bizi gezdirmeni rica edicem.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

killing_machine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Yzf R1 05
    süperrrr bir gezi oldu .benim cawasaki benzini sünger gibi çekti ama deydi...grupda süperdi daha fazlası can sağlığı...
    MoToCroSS RuLeZZ

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    güzel gezi olmuş ellerinize saglık......

chocolateman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660X
    Her ne kadar sabah bir ton sopa yemiş gibi uyansak da, gezi harikaydı. Yılmaz ın dediği gibi "Motor, kask ve sürücüyü bir araya getirebilsek"

Emeği geçen tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Nice kazasız belasız gezilere...
    Free Motorcycle Team

Motosikleti
    Kawasaki Z800
    Alıntı Makine adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba

Tam benlik geziymiş. Yaşanan aksilikler herkese belli bir tecrübe vermiştir. Olumlu tarafından bakın Çok güzel kareler ve insanlar. Paylaşım için teşekkürler. Yılmaz geldiğimizde (yazın) bizi gezdirmeni rica edicem.
    Tabi ki gezdiririm Buyrun gelin. Çatalhöyük'teki tüm kazılar bittiğinde mükemmel bir müze olacağı kesin. Kazıların devam ettiği yerler kum çuvallarıyla kapatılmış.

Tarih severlerin mutlaka uğraması gereken bir yer Konya. Sayamayacağımız kadar tarihi eser mevcut

killing_machine ve hondapilotu arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum geldikleri için.
    çok uyumlu kişilersiniz. yalnız bir dahaki gezide biraz sesiniz çıksın diyorum

roadmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TRANSALP
    güzel bi gezi olmuş bundan sonrakileride bekliyoruz
    TECRÜBE GÜZELDİR AMA PAHALLIYA MALOLUR

RAPTOR666 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kıçımı başımı dağıttığım motor SKYTEAM ST 200 TR
    iyi yorulmuşuz ama ben daha yeni uyanabildim
    çoook aksilikler olsu çooook
    1 virajı alamayıp tarlaya girdim
    2 egzos susturucusu kırıldı
    3 sağ ayna kırıldı
    4 gaz kolu kırıldı
    5 ön fren kolu kırıldı
    6 devir saati ve km saati kırıldı
    7 far grenajı ve sinyaller kırıldı
    8 arka fren şişti akabinde boşaldı hiç tutmadı
    9 arka teker patladı
    10 yolda benzin bitti
    11 egzos manifolt cıvataları çıktı
    12 köyde yaptırdığımız uydutuk fren kolu garaj kapısına takılıp kırıldı

bunlar sadece benim başıma gelenler dier arkadaşlarada bişiler oldu galba çatalhöyükte yaşayanların ruhu bizi istemedi

Alıntı chocolateman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    . Yılmaz ın dediği gibi "Motor, kask ve sürücüyü bir araya getirebilsek"
    anladım ben onu
    (( :KONYA MT İÇİN DOKANDIRIN : ))
    BİR AĞAÇTAN BİNLERCE KİBRİT ÇIKAR , BİR KİBRİT BİNLERCE AĞAÇ YAKAR

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    ne güzel şey değil mi :

motosiklet -özgürlük-arkadaşlık ve doğa.... sözün bittiği an işte budur!
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    güzel paylaşımlar oldu...zevkle okudum valla topiği...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    hyosung 250r orange thema
    Alıntı Makine adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba

yemin ederim okurken erhanla aklıma geldiniz dedim lan bizim adana ekibi gibi
    şimdi konyadayım inşallah önümüzdeki haftalarda onlarlada gezilere katılırım okurken resimleri seyrederken çok eğlendim çocuklar gerçekten güzel gezi olmuş paylaşım için teşekkürler

marwel114 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw G650 Xmoto
    bu ne yaahu, çok güzel bir gezi olmuş, fakat bu kadar fotoğrafı nasıl koydunuz bıkmadan usanmadan ona akıl erdiremedim. ? bilmediğim bir yöntemi mi var acaba, yoksa tek tek mi koyuyorsunuz fotoları?

neyse lastiğinize sağlık tebrikler

clawman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 siyah
    gerçkten çok güzel bir geziydi ve bol atraksiyon vardı .geçi sekan hocamın başına gelenller pişmiş tavugun başına gelmezdi ama .allahtan kendisine birşey olmadı .
    MAKİNA
    abi sen zaten gelmeyeckmisin konyaya yine gideriz abi ayıp ediyorsun ama söyliyims ana bu fotolara aldanıpta konyda bişe vars sanma hepsi bundan ibaret aklında bulunsuz.konyalılar duymasında puhahahah

Motosikleti
    Kawasaki Z800
    @clawman

Soner konyayı bosna hersekten ibaret sanma. Konyadaki tarih hiç bir yerde yok belki de. konyalılara çok laf ediyorsun ayıp oluyor.

Konyadaki yerler hakkında bilgi edinmek isteyenler...
    http://wowturkey.com/forum/viewtopic...b0fd2e9bfe0799

güzel bir site.

siyahlimuzin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AS 150 T - I
    ya çok etkileyici bi gezi olmuş. allah sizi heç ayırmasın. buram buram kültür buram buram pilav kokuo.
    fotolar süper. paylaşım için teşekkürler

erdo2002 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150 kirmizu :) Şuanda motorsuz.
    güzel gezi olmuş.Biraz üşüsenizde resimler herşeyi anlatmış
    lezzet gider,mesuliyet kalır...

cuneytovuc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer (kırmızı)
    Çocukluğum Muğlanın sıcak ilçelerinde geçti,Konyaya gelince soğuktan ölesiye korkar oldum dolayısıyla bu sıcak pazar gününde bile tulum gibi giyinmiştim.Sabah biraz terledim haliyle ama akşam arkadaşlardan zangırdama sesleri gelirken,balaklavayı Mehmet abime,2.kat eldivenleride artçıma vermeme rağmen sıcacıktım

CLAWMAN e de kısmen katılıyorum,zira bastığın yerler tarihi eser de kaynasa,ağaç,su,dağ olmadan tadı çıkmıyor.Konyada çok fazla görülecek yer var ancak hepsi ip gibi yolların,çarşaf gibi ovaların ardında.Bizim gezimiz istisna ama genel olarak aksiyon zayıf kalıyor ulaşım sırasında.Haftaya gene pilav turu yapıcam yanlız da olsam arkadaşlar,ctesi ya da pazar,niyeti olan çıkarsa haberleşiriz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler