Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

2022 Temmuz Gezi Plani - Bozkir

Motovento
    REKLAM ALANI
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    2022 izinlerimle Kurban Bayrami tatillerini birlestirince 16 gunluk bir gezi plani cikarttim. Her ne kadar sicak olacaksa da bu kez gezi hedefim Orta Anadolu, ismi de Bozkir. Aksilik olmazsa rota asagidaki gibi.

https://bit.ly/3N7hjdW

01 / Istanbul - Yalova - Gemlik - Bursa / 100km
    02 / Bursa - Bozuyuk - Kutahya - Afyon / 280km
    03 / Afyon - Aksehir - Beysehir - Konya / 300km
    04 / Konya - Konya - Konya - Konya / OFF
    05 / Konya - Aksaray - Derinkuyu - Nevsehir / 260km
    06 / Nevsehir - Goreme - Urgup - Nevsehir / 60km
    07 / Nevsehir - Urgup - Uchisar - Kayseri / 100km
    08 / Kayseri - Kayseri - Kayseri - Kayseri / OFF
    09 / Kayseri - H.Bektas - TuzGolu - Ankara / 380km
    10 / Ankara - Ankara - Ankara - Ankara / OFF
    11 / Ankara - Gerede - Karabuk - Safranbolu / 230km
    12 / Safranbolu - Safranbolu - Safranbolu - Safrabbolu / OFF
    13 / Safranbolu - Derbent - Bartin - Amasra / 100km
    14 / Amasra - Amasra - Amasra - Amasra / OFF
    15 / Amasra - Guzelcehisar - Zonguldak - Eregli / 160km
    16 / Eregli - Kandira - Izmit - Istanbul / 280km

Suralara git, buralara git, sunu surada ye, yemeden gelme dediginiz yerler, yemekler, restoranlar, oteller vs. tavsiyelerinize acigim.

Temmuz'da gitme diyeceklere not, baska zaman yok, bayram tatili ile birlestirerek olusturdum.
    ufoz, Voltaren, KırmızıGrom ve 10 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Kütahya'da Kossuth müzesi/evi ne gitmeni öneririm.

Çok özetle hikayesi,
    Kossuth 19.yüzyılda Macaristanda muhalif bir politikacıdır. İktidar Avusturya veya Rusyadan muhaliflere karşı destek ister ve Rus askerleri muhalifleri özgürlük savaşında bozguna uğratırlar.

Kossuth ve grubu Macaristandan kaçarlar. Her gittikleri ülke Rusya tarafından tehdit edilir ve hep ülkeden ayrılmaları söylenir.
    Sonunda Osmanlıya sığınırlar.

Avusturya ve Rusyadan Osmanlıya ultimatom gönderilir ve muhalifleri geri vermesi istenir. Osmanlı yönetimi bunu reddeder ve kendine sığınan 5000 muhalifin buna karar vereceğini söyler.

Avusturyalı yetkililer 3000 sığınmacıyı ikna ederler. Kalanlar Kütahyaya yerleştirlir. Kossouth burada 2-3 yıl kadar kalır ve bugünkü Macar Anayasasını yazar.
    Macar ihtilalinin ardından bu anayasa kabul edilir.

Kütahyada yaşadığı çiftlik evi müze haline getirilmiş olup 1982 ten beri ziyarete açık.

Macar halkı liderlerine şükranlarını sunmak üzere müzeyi ziyaret etmekteler ve her yıl "Macar Özgürlük Savaşı" yıldönümünde bu evde bir törenle Kossouth'u anmaktalar.

Bugüne kadar gezdiğim yerler içerisinde hikayesi beni en çok etkileyen yerlerden biri.

Bu arada gidersen eğer, Kütahya Arkeoloji Müzesi önünden geçeceksin. Orayada mutlaka uğra.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:58 ----------

Konya'ya gidecekmişsin.
    Eğer ben Konyaya gitseydim, mutlaka şu obrukları görmeye giderdim...
    GoGi, KırmızıGrom, espresso ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    kapadokya da mutlaka çadır kurmalısın kızılçukur vadisinde gece kör karanlık diye bir olay yok
    gurcanozturk bunu beğendi.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Konya'da tiritci Mithat a ugrarsin herhalde
    gurcanozturk ve GoGi bunu beğendiler.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Kütahya için:
    Kossuth Müzesine git mutlaka, Macarların Ataturk’u gibi bir lider desek yeridir.

Hayme Ana Türbesine gitmelisin. Bugün bu topraklarda yaşıyorsak bu ana sayesindedir.

Kütahya’da Dönenler Camii’ye gitmeni tavsiye ediyorum. Çok ilginc bir yapısı var.

Yolunun uzerinde olmayan ama Kutahya sinirlari icinde daha cok yer sayabilirim Dumlupinar Sehitligi gibi ama uzatma yolunu.

Afyon:

Kırkgöz Köprüsü
    Çay Kervansarayı
    Amorium Antik Kenti
    Döğer Kervansarayı
    Döğer Kapıkaya 1 ve 2
    Aslankaya Tapınağı
    Afyon Taş Han
    Sultandağı Kervansarayı
    İsmail Kumartaşlı Yumurta Sanatları Merkezi(mutlaka git)
    Akdağ Tabiat Parkı
    gurcanozturk ve GoGi bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kütahya için:
    Kossuth Müzesine git mutlaka, Macarların Ataturk’u gibi bir lider desek yeridir.

Hayme Ana Türbesine gitmelisin. Bugün bu topraklarda yaşıyorsak bu ana sayesindedir.

Kütahya’da Dönenler Camii’ye gitmeni tavsiye ediyorum. Çok ilginc bir yapısı var.

Yolunun uzerinde olmayan ama Kutahya sinirlari icinde daha cok yer sayabilirim Dumlupinar Sehitligi gibi ama uzatma yolunu.

Afyon:

Kırkgöz Köprüsü
    Çay Kervansarayı
    Amorium Antik Kenti
    Döğer Kervansarayı
    Döğer Kapıkaya 1 ve 2
    Aslankaya Tapınağı
    Afyon Taş Han
    Sultandağı Kervansarayı
    İsmail Kumartaşlı Yumurta Sanatları Merkezi(mutlaka git)
    Akdağ Tabiat Parkı
    Hocam tesekkurler oneriler icin. Asagidakiler yolumun uzerinde, mutlaka gezerim buralari.

Kırkgöz Köprüsü
    Döğer Kervansarayı
    Döğer Kapıkaya 1 ve 2
    Aslankaya Tapınağı
    Afyon Taş Han
    Sultandağı Kervansarayı
    İsmail Kumartaşlı Yumurta Sanatları Merkezi

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:18 ----------

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kütahya'da Kossuth müzesi/evi ne gitmeni öneririm.

Kütahyada yaşadığı çiftlik evi müze haline getirilmiş olup 1982 ten beri ziyarete açık.

Macar halkı liderlerine şükranlarını sunmak üzere müzeyi ziyaret etmekteler ve her yıl "Macar Özgürlük Savaşı" yıldönümünde bu evde bir törenle Kossouth'u anmaktalar.

Bu arada gidersen eğer, Kütahya Arkeoloji Müzesi önünden geçeceksin. Orayada mutlaka uğra.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:58 ----------

Konya'ya gidecekmişsin.
    Eğer ben Konyaya gitseydim, mutlaka şu obrukları görmeye giderdim...
    Kossuth Evi'ni eklemistim listeye, tesekkurler.
    Obruk icin ne taraf gitmek lazim, ne kadar offroad cikar bilmiyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Üstadım, şimdiden iyi yolculuklar. Kazasız belasız sürüşler.

Kusura bakma orta Anadolu ile ilgili pek bilgim olmadığı için çok küçük bir tavsiye olacak belki ama; Kütahyalı, Kırşehir ve Nevşehirli arkadaşlarım hep kuruyemişlerinin lezzetinden bahseder. Eğer kamp yapacaksan akşamları bira ile sana eşlik edebilir.

3RE3RA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyo250gt - cbf150-mt25
    konyada mevlana, çanakkale savaşı minyatürü, konya panorama müzasi. bunlar yakın mesafede yürüyerek hepsini gezersin. o yürüyüş yorgunluğunu bi etli ekmek(mevlana-bıçakarası) dinlendirir. off günün olduğu için konya tropikal kelebekler vadisine de gitmelisin
    https://www.youtube.com/watch?v=HQ4jh_taRx8
    yolun açık olsun tekerin düz bassın

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Nevşehir’den Niğde’ye Aladağlar milli kampına ordan Varda köprüsünü görmek için fazla mesafen kalmamış.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı 3RE3RA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konyada mevlana, çanakkale savaşı minyatürü, konya panorama müzasi. bunlar yakın mesafede yürüyerek hepsini gezersin. o yürüyüş yorgunluğunu bi etli ekmek(mevlana-bıçakarası) dinlendirir. off günün olduğu için konya tropikal kelebekler vadisine de gitmelisin
    https://www.youtube.com/watch?v=HQ4jh_taRx8
    yolun açık olsun tekerin düz bassın
    Tesekkurler hocam. Google Maps'te Tropikal Kelebek Bahcesi icin yorumlar cok iyi degildi nedense ama gidip kendim gormek isterim elbette.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:46 ----------

Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nevşehir’den Niğde’ye Aladağlar milli kampına ordan Varda köprüsünü görmek için fazla mesafen kalmamış.
    Varda Koprusu oldukca guneyde hocam, ben muhtemelen Nigde'ye hic inmeden Konya-Aksaray-Derinkuyu-Nevsehir 'e gecmeyi planliyorum

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kossuth Evi'ni eklemistim listeye, tesekkurler.
    Obruk icin ne taraf gitmek lazim, ne kadar offroad cikar bilmiyorum.
    Tipik bir obruk görmek için offroada gerek yok.

Konyadan Aksaraya giderken yol üzerinde Kızörene gelince kuzeye, Obruk Bucağına sapman yeterli.
    Asfalt yoldan giderek 4 km sonra Obruğa varacaksın.

Bu obrukla ilgili anlatılan birde efsane var.

Vaktiyle burda obruk adında bir mahalle varmış.
    Birgün bir dede mahallede bir evin kapısını çalar.

"Yokmudur bir parça yiyecek bir şeyiniz".
    Kadın kucağında çocuğu olduğu için üşenir, kalkmak istemez "verecek bir şeyim yok" der.
    Dede tekrar sorar. Kadın "yok" deyince,

Dede, "obruk ola oyulasın, suyun içilsin, balığın yenilmesin" der.

Dede ayrıldıktan sonra, mahalle oluşan obruğun içinde kaybolur.

Oranın suyu hala kaşıntı için içilir ama balığı yenilmez.

haluk23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF250 Rally - Wave 110i - Crypton S - CB125F ...
    Muhtemelen o tarihte Burhaniyede olacağım ama olur da Ankarada olursam Ankara ve çevresini tanıtıcı bir program yapıp eşlik de isterim.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kütahya'nın tarihi eserlerinden.
    Hava Er Eğitimin menşur "Göt Dağı" ile bir ilgisi var mı bilmiyorum.

PEKMEZPAZARI (HACI AHMET, ANALCI, ANALICA) MESCİDİ – KÜTAHYA

Kütahya Mevlevihanesi’nin karşısında, Pekmezpazarı Köprüsü’nün yanında bugünkü Kütahya Belediyesi İşhanı’nın karşısında bulunmaktadır. Giriş kapısı üzerindeki kitabesinden öğrenildiğine göre, Germiyanoğlu Süleyman Şah zamanında, Yusuf oğlu Hacı Ahmet tarafından 1369 yılında yaptırılmıştır. Bu kitabenin Süleyman Şah dönemine ışık tutması yönünden de önemi vardır.

Kitabe:
    Benâ haze’l-mescidi’l-mübarek fi devleti el Sultan el-a’zâm
    El-âdil Şâh Çelebi halledallahu mülkehu
    Taleben li-merzâtihi li-kavli’n-Nebi aleyhi’s-selâm men
    Beallahu mesciden
    Yebteği bihi echullahi benallahu lehu fi el-Cenneti mislihi
    İbn el-Hac el Haremeyn Hac
    Ahmed bin Yusuf fi muntesifi Şehri’l-muharrem
    Fi Seneti ihdâ ve Seb’ine ve Seb’amiete (771) 1369.

Mescit kare planlı küçük bir yapıdır. Duvarları taş ve tuğla karışımından yapılmıştır. Kuzeyine tuğladan camekânlı ve oldukça dar üzeri çatılı bir son cemaat yeri eklenmiştir. Minare son cemaat yerinin içerisinde, kesme taştan olup, yenidir. İbadet mekânının üzerini örten kubbe 90 cm. kalınlığındaki duvarlara Türk üçgenleri ile oturtulmuştur. Mihrap yakın tarihlerde üst kısmı dışarı taşkın bir niş biçiminde yapılmış olup, minberi de yenidir. İbadet mekânını örten kubbe göbeğine bir ayet yazılmış, etrafı bitkisel motifli bir bordür ile çevrilmiştir.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kütahya'nın tarihi eserlerinden.
    Hava Er Eğitimin menşur "Göt Dağı" ile bir ilgisi var mı bilmiyorum.

https://i.ibb.co/p2gGtsZ/analc.jpg

https://mapio.net/images-p/6527480.jpg
    Belirtilen caminin ismi ne zaman verildi bilemiyorum ama Latince'den gelmedigi icin istediginiz/dusundugunuz anlamda olamayacagini siz de bal gibi biliyorsunuz.

ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    hocam bir seferde komple karadeniz ardından da gürcistan batum yapsanız ya ? hemde gitmek isteyenlere tecrübe olsun

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı ahmetmert58 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam bir seferde komple karadeniz ardından da gürcistan batum yapsanız ya ? hemde gitmek isteyenlere tecrübe olsun
    Hocam her sey sirayla. Tum Turkiye'yi gezme planim var, bir sonraki gezi muhtemelen Guneydogu Anadolu olacak, sonra Karadeniz. Burada bir kac nokta var kendime gore, birincisi bu kadar uzun yollarda tek basima olmak istemiyorum artik. 20 gun tek basina gezmek zor ve sIkIcI olabiliyor. Su an gezebilecegim insan yok kafama gore, tanidiklar ya islerinden ya eslerinden dolayi gezemiyor

Eylul'de olabilirse Yunanistan'a da gidebilirim.
    espresso bunu beğendi.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mevlana'ya uğrama bence. Sebebini ayrıca başka konuda tartışırız.
    Kapadokya bölgesinde yemek yeme planın olursa, Göreme de Cappadocia Cave Suites otelin restoranını bi değerlendirmeni tavsiye ederim. Konaklamadım, otel kısmı için bir şey diyemem, lakin restoranı çok güzel. Yemekler belki 10 numara değil (kötü de deği), ama sunum, hizmet ve özellikle manzarası şahane. Göreme'yi, Uçhisar'ı, Avanos'u aynı yerden izleyebilirsin, özellikle de akşam. Yoğurt çorbası ayrı bir güzeldi.

Şimdiden iyi eğlenmeler...

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tipik bir obruk görmek için offroada gerek yok.

Konyadan Aksaraya giderken yol üzerinde Kızörene gelince kuzeye, Obruk Bucağına sapman yeterli.
    Asfalt yoldan giderek 4 km sonra Obruğa varacaksın.
    Yol ustu oldugu icin ekledim listeye

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:16 ----------

Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mevlana'ya uğrama bence. Sebebini ayrıca başka konuda tartışırız.
    Kapadokya bölgesinde yemek yeme planın olursa, Göreme de Cappadocia Cave Suites otelin restoranını bi değerlendirmeni tavsiye ederim. Konaklamadım, otel kısmı için bir şey diyemem, lakin restoranı çok güzel. Yemekler belki 10 numara değil (kötü de deği), ama sunum, hizmet ve özellikle manzarası şahane. Göreme'yi, Uçhisar'ı, Avanos'u aynı yerden izleyebilirsin, özellikle de akşam. Yoğurt çorbası ayrı bir güzeldi.

Şimdiden iyi eğlenmeler...

Mevlana Muzesi'ni 2004 yilinda gezmistim, simdi sadece gecerken ugrarim, ozellikle gezeyim bir telasim yok. Restoran onerinizi not ediyorum, tesekkurler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam her sey sirayla. Tum Turkiye'yi gezme planim var, bir sonraki gezi muhtemelen Guneydogu Anadolu olacak, sonra Karadeniz. Burada bir kac nokta var kendime gore, birincisi bu kadar uzun yollarda tek basima olmak istemiyorum artik. 20 gun tek basina gezmek zor ve sIkIcI olabiliyor. Su an gezebilecegim insan yok kafama gore, tanidiklar ya islerinden ya eslerinden dolayi gezemiyor

Eylul'de olabilirse Yunanistan'a da gidebilirim.
    Vize durumlarını ayarlayabilirsen Yunanistan'ı tavsiye ederim. İpsala'dan çıktıktan sonra yarım saat mesafede Dedeağaç (Alexandropouli) kasabasında belediye kampingi çok güzel. Sınır geçme kuyruk falan zaten sabah istanbuldan çıksan öğleden sonra oraya varırsın, yola devam etmeden önce dinlenme olur. En az bir gece kalıp devam edersin. Halkidiki taraflarında da çok güzel kampingler var ama önceden internetten bulup rezervasyon yaptırma gerekebilir, biz arabayla gittiğimizde yer bulabilmek için 4-5 ayrı kamping dolaşıp en sonunda birinde yer bulabilmiştik. Oralardaki kampinglerdeki temizliği, sessizliği ve düzeni gördükten sonra buradakilerin en iyisi bile kötü gibi geliyor.
    gurcanozturk ve Cyan bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Herkese merhabalar,

2 Temmuz Cumartesi sabahi ciktigim geziyi bugun itibariyle tamamladim, eve dondum.

Genel istatistikler;

KM - 2802 KM
    YAKIT - 2400 TL
    KONAKLAMA - 3650 TL

Sehirler;
    -
    Kutahya / 1 gece
    Afyon / 2 gece
    Konya / 3 gece
    Goreme / 3 gece
    Kayseri / 2 gece
    Ankara / 1 gece
    Safranbolu / 1 gece
    Kdz. Eregli / 1 gece

Gezi notlari ayri basliklar halinde yayinlayama calisirim, cok uzun cikabilir.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler