Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

21.Mayıs.2022 Cumartesi Pamukova Gezisi

Motovento
    REKLAM ALANI
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Hafta içi, iş yaptığım bir firmanın muhasebesinde çalışan Abdulkadir aradı.

Babasının Pamukovadaki otelinde bazı teknik revizyonlar gerekiyormuş.

"Geleyim konuşalım" dedim.

Cuma günkü görüşmemizde aslında sorunlarının başka yerlerde olduğu kanaatine kapılınca, üstüne birde babasının motorcu olduğunu öğrenince,
    "Ben yarın şu otele gidip bir keşif yapayım" dedim.

Aradım babasını. Hem keyif için bir tur yapacağımı, hemde otelde keşif yapacağımı belirtip İznik gölü çevresiyle ilgili yol bilgisi alıp aşağıdaki gibi gidiş dönüş rıtası oluşturdum.
    .

.
    Sabah 09.00 da evden çıktım. İşyerine gidip yanıma bir iki alet edavat alıp garajdan motoru çıkarıp saat tam 10.00 da bakırköyden hareket ettim.
    .

.
    Bakırköy-Dilovası-Osmangazi köprürüsünü tercih ettim.

Anadolu yakasına geçişi Avrasya tüneli tercih ettim. Motorla hiç geçmemiştim. Bize çok büyük kolaylık olmuş.

"Ulan, geçsende geçmesende zaten ödüyorsun. Bari köprüden geçte ödediğin para bir b.ka yarasın" deyip geçtim köprüden

Motorun yan çantaları zincir ve avadanlıkla eşit ağırlık olacak şekilde doldurmuştum.
    Köprüde hiç savrulmadım. Yan çantalar eşit şekilde doluysa motor yola çok daha iyi oturuyor.

Osmangaziden sonra yukarıdaki resimde görülen rotayı izleyip Orhangazi-İznik-Pamukova şeklinde otele ulaştım. Bir kahve sonrası işe koyulup, aslında ciddi meblağ tutacak altyapı harcamasına gerek olmadığını görüp, çalışmayan 8-9 üniteyide çalışır hale getirdik.

Pamukovada teras adında dağın tepesinde bir mekan varmış. Babası Faruk bey "burayı mutlaka görmen lazım" deyince atladı CB250R sine o önde ben arkada çıktık terasa.

MUHTEŞEM bir manzara...
    Akhisar'mış. Sonradan Öanisa Akhisarla karışıyor diye Pamukova olarak değiştirilmiş adı. Sakarya nehrinin kenarında, uçsuz bucaksız dağlar arasında çok verimli bir ova. Nüfusu köyler dahil 30.000 civarında. Sulak bir bölge olması ve Akdeniz iklimine benzer yapısı nedeniyle daha çok meyve yetiştiriliyor.

Her yer yemyeşil. Hele Mayıs ayının yeşilin her tonunu görmek için en güzel zaman olduğunu söylediler.

Bölge tarih boyunca aktif rol oynamış ve bir zamanlar İpek Yolu geçiş güzargahındaymış. Bu nedenle Selçuklu döneminde buraya yerleşilmiş.

Kırgız'lar bu bölgenin alınması için 11.yüzyılda Selçukluya çok destek vermişler. O yüzden İznikte bir Kırgız türbesi inşa edilmiş.

İznik gölünün üst (kuzey) veya alt (güney) kısmından dolaşarak gidebiliyorsunuz.

Üst kısımda yol bazı kesimlerde gözünün alabildiğine dümdüz. Çoğunlukla zeytin ağaçlarının arasından gidiyorsunuz. Arada sırada zeytin fabrikalarının yanından geçerken mis gibi zeytin kokuyor.

Alt kısım virajlı. Daha çok gölün kenarından geçiyor. Çay bahçeleri bolca var.
    Her iki tarafında netedeyse hep tek geliş, tek gidiş şeritli olduğunu belirtmeliyim.

Orhangazi yönüne akşam saati gitmek tam bir eziyet. Güneş tam gözünüze vuruyor. Vizör sinek leşleriyle doluyor. Ya daha erken saatte dönüşe geçmeli yada akşam Orhangazi yönüne değil ters yöne doğuya doğru gitmeli.

Tabi sabah içinde tam tersi geçerli.

Gölün kuzey kısmını kullanacaksanız buna özellikle dikkat edin. Yoksa o uzun düzlüklerde işkence çekersiniz.

Günü birlik gitmeyi tavsiye edermiyim.
    Kesinlikle evet.

Yeşil, temiz hava, gölün mavisi, muhteşem...

.

.

.

.

.

Dönüşte Yalovaya geldiğimde 20.30 du ve hava kararmak üzereydi. İdo feribotu 21.45 te ve 23.00 te Yenikağıya varıyor. Hızlıca yaptığım hesaba göre, ne Topçular arabalı vapuru ne Orhangazi köprüsü daha erken ve emniyetli şekilde eve varmamı sağlayamaz.

Bende feribot biletini alıp tuttum "Yalova Sütlüsü" mekanının yolunu.

Bir şekilde yolunuz Yalovaya düşerse Yalova Sütlüsü yemenizi tavsiye ederim. Güllaçla baklava arası sütlü bir tatlı. Antepten Yaşovaya yerleşen bir aile icat etmiş tatlıyı. Adınıda "Yalova Sütlüsü" koymuşlar. Son derece hafif bir tatlı. Özellikle kilo problemi olanlar kaçırmasın
    İdo iskelesinden şehrin içine devam edin. 400 metre kadar ileride sağda.
    .

.

Bir Yalova Tatlısı ardından tekrar feribot iskelesi. Tek motosikletli var. Oda ben
    .

.

.
    Yolunuz İznik, Pamukovaya düşerse eğer,
    Pamukova Çelik Saray Otel'de konaklamanızı öneririm.
    Açık-Kapalı büyük tertemiz havuzu,
    Açılır halı sahası,
    Fitnes salonu,
    Saunasıyla, bölge için fazla özelliklere sahip bir otel bile denebilir.
    Sahibi Faruk bey motosikletçi. CB250R si ile size öncü olup, terasa çıkarmaktan keyif alacaktır.

Otelin linki aşağıda.
    .
    http://www.pamukovaotelceliksaray.com
    .

Okuma sabrını gösterdiğiniz için teşekkürler...

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:58 ----------

Bu arada,

1. Yıllardır yorgunken uyuyamam. 2 bira ve 2 tek viski ardından halauykum yok ama telefondan yazdığım için bolca harf , kelime hatası var. Kusura bakmayın.
    2. Xpulse 200t yi dahada sevdim. İnazumada olduğu gibi yola oturuyor ve çok az savruluyorum. Bunda yüklü yan çantalarda etken. Aynı arka ve yan çantaları inazumadada kullanmıştım ve bu açıdan inazumayı aratmadı.
    3. Xpulse için Önder motor kullandıkça amortisörüb yumuşayacak demişti. Yabancı forumlardada okumuştum. Aynen öyle oldu. 4500 km ye gelmişim ve amortisör kıvamına geliyor
    4. O yük, rüzgar ve çantalı bozuk aerodinamiğe rağmen çok rahat 100km hız üstüne çıktım ve kamyonları solladım.
    5. Genelde 90 olmakla birlikte, düzlüklerde hızım 105-110 km saat arasıydı. Kafa sallama, kayma hissetmedim. Doğal olarak 90 dan sonra tek silindir titreşimini hissettim ama çok değildi.
    6. Kaba hesabıma göre 100km başına 2.7 litre civarı yakıt harcadım.
    AzÇok, espresso, haluk23 ve 8 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Abi güzel gezi olmuş maşallah.
    Keşke bende gezebilsem..
    Şu meşhur cbf 150 yi satayım da hayırlısıyla.. hazır ilk günki gibi duruyorken..
    Ben de bir gs ile gezerim artik inşallah..
    ufoz bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Eger dag yollarini seviyorsaniz, bir dahakine su rotayi kullanmanizi oneririm,

https://bit.ly/3LG4B5g

Cyan, espresso ve ufoz bunu beğendiler.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eger dag yollarini seviyorsaniz, bir dahakine su rotayi kullanmanizi oneririm,

https://bit.ly/3LG4B5g

https://gurcanozturk.com/wp-content/...t-10.24.02.png
    Benimki aslen iş olmakla birlikte bundan keyif çıkarma olunca, süre olarak kısa bir güzergah seçtim.

Ama tekrar gideceğim. O zaman için iyi bir alternatif.

Dağ yollarını seviyorum. Yeterki köpek olmasın.
    Öneri için teşekkürler.

Dün akşam dönüşte vizörü yıkayıp sinek leşlerinden kurtulmak için bir benzinciye girdim.

Kangalın teki gelip motorun 2 metre uzağına kuruluverdi. Vizörü temizledim. Bir meyve suyu içtim. Köpek hala orda.
    Bir çay bir sigara. Gitmiyor meret.

Hadi bir çay sigara daha...

Neyse sonunda kendine başka bir kurban bulup benim motorun başından ayrılınca ben topuk

Bugün Hezarfene gideyim diyorum. İki farklı güzergah var. Karaağaç veya Bahşayış köyünden geçmem gerek. İkisindede köpekler var. Sırf o yüzden gidip gitmeme kararsızlığı yaşıyorum...

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:57 ----------

Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi güzel gezi olmuş maşallah.
    Keşke bende gezebilsem..
    Şu meşhur cbf 150 yi satayım da hayırlısıyla.. hazır ilk günki gibi duruyorken..
    Ben de bir gs ile gezerim artik inşallah..
    Cbf150 yi neden satıyorsunki?
    Oğlun kullanmıyor mu?
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benimki aslen iş olmakla birlikte bundan keyif çıkarma olunca, süre olarak kısa bir güzergah seçtim.

Öneri için teşekkürler.
    Bu rotadan belki de 7-8 kez gectim, hic birinde kopeklere denk gelmedim.
    espresso bunu beğendi.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S

Öneri için teşekkürler.

Dün akşam dönüşte vizörü yıkayıp sinek leşlerinden kurtulmak için bir benzinciye girdim.

Kangalın teki gelip motorun 2 metre uzağına kuruluverdi. Vizörü temizledim. Bir meyve suyu içtim. Köpek hala orda.
    Bir çay bir sigara. Gitmiyor meret.

Hadi bir çay sigara daha...

Neyse sonunda kendine başka bir kurban bulup benim motorun başından ayrılınca ben topuk

Bugün Hezarfene gideyim diyorum. İki farklı güzergah var. Karaağaç veya Bahşayış köyünden geçmem gerek. İkisindede köpekler var. Sırf o yüzden gidip gitmeme kararsızlığı yaşıyorum...

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:57 ----------

Cbf150 yi neden satıyorsunki?
    Oğlun kullanmıyor mu?
    GS alacağım ona bakalım. Karar verdik..yetmiyor sıpaya.. mt7 diyordu vazgecirdim.
    Hemde cbf 10 bin km oldu daha yenice.. 2.5 yılıda geçti.. henüz saha sıfır gibi dururken vatandaşın biri nasiplensin dedim.
    Bu arada köpekler ile anılarımı yazsam kalın bir roman olur okuyan bir solukta okur,güler ağlar ne yapacağını bilemez..
    ufoz ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    İznik'i her daim sevmişimdir. Burada gezi yazısını okumak ayrı bir hoş oldu. Teşekkürler bizle paylaştığın için.
    espresso ve ufoz bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Bu arada en sevmediğim rotalardan biri Pamukova-Mekece arası
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    250r
    Güzel bir gezi ve yazı olmuş Ufuk abi.
    X-pulse sele konforu nasıl uzun yolda ? Rahat gibi duruyor ama, yanıltıcı olabilir.
    ufoz bunu beğendi.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı yec adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel bir gezi ve yazı olmuş Ufuk abi.
    X-pulse sele konforu nasıl uzun yolda ? Rahat gibi duruyor ama, yanıltıcı olabilir.
    Herhalde rahattır

Bendeki kuru d.tle hiçbir sele konforlu gelmiyor

İşin özü, orta düzeyde konforu olan bir sele.

En büyük artısı rahatsız olunca arkaya kay, öne kay şeklinde konum değiştirebilmek.

Böylece oturuş şeklin ve ayakların uzantısıda değiştiği için dinlenmeyi sağlıyor.

2 saatten uzun sürüşler için soft bir minder sanırım iyi olur.

Bende işe yararmı dersen,

Yaramaz

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)