Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İtalya Yunanistan Bölüm 6 – Bir Başka İtalya – Dolomitler & Bolzano

Motovento
    REKLAM ALANI

13.06.2017 Salı Dolomitler

İtalya’nın kuzey doğusunda inci gibi dizilmiş, masal kitaplarından fırlamış, yemyeşil doğasıyla, tertemiz havasıyla sizi kendine hayran bırakan bu sıradağlar gezimizin en sevdiğimiz noktasıydı diyebilirim. O virajlarında tatlı tatlı süzülmelerimizi hayatım boyunca sanırım unutamayacağım. Bu rotayı planlarken birçok blog okuyup, videolar izleyerek bilgi edinmeye çalışmıştım. Anlatılanlar gibiymiş. Hatta anlatılanlardan çok daha güzelmiş. Bu gezide belkide yaptığımız tek hata Dolomitlere yeteri kadar zaman ayırmamaktı. Zaman ayırmadığımız için de dağ yollarına, patikalara çıkmadık. Ana yolda bile bu kadar viraj varsa ara yolları düşünemiyorum. Buraya varmadan önce virajlar konusunda bir tedirginlik olmuştu. Evet bu yol bir miktar tecrübe istiyor. Ama asfalt o kadar güzel ki yolda giderken bir süpriz ile karşılaşmıyorsunuz. Lastikler bu yolda o kadar güzel ısınmıştı ki altımızdaki makinenin sınırlarını zorlamaktan çekinmedik. Çekiş, fren ve viraj performansında zaten bir hayli iyi olan Explorer benim kullanabileceğim seviyelerinde üzerine çıktı.

Dolomitler olarak adlandırılan bu yerler adını bir nevi volkanik bir kaya oluşumu olan ‘dolomit’ taşından alıyormuş. İçinde birçok milli park ve kayak merkezi barındıyor. Kışın doğa sporları ve özellikle spa otelleri ile meşhur olan bu rota yazın motorcuların istilasına uğruyor diyebiliriz. Motorcuların çok tercih ettiği birden fazla motor rotası burada bulunuyor. İster patika yolları, ister ana yolu takip ederek sevimli, kendine münhasır harika köyleri ziyaret edebilirsiniz. Doğayla iç içe bulunan kamp alanları birçok trekking ve bisiklet severler içinde bu rotayı cazip kılıyor. Hatta zamanınız varsa Avusturya sınırına çok yakın geçtiğiniz için oraya da uğrayabilirsiniz. Bu muazzam doğaya sahip yerde bir gece kalmadığımız için çok pişman olduk.

Sürekli küçük köylerde dura dura, yeni şeyler keşfederek, manzaranın tadını çıkararak ilerliyorsunuz. Bu yolda gerçekten sıkılmak mümkün değil.

Dolomitlerde çok fazla doğal göl bulunuyor. Kışın donan bu göllerde buz pateni yapıyorlarmış. Gittiğimiz mevsimde zümrüt yeşiline dönen bu göllerde yüzen insanlarla karşılaşmak da mümkün.

Virajlarda bir sağa bir sola yatarken karşımıza küçük bir şelale çıktı. Yer müsait olunca bir durup dinlenmeye ve drone kaldırmaya karar verdik. Adını hatırlamıyorum fakat genelde de insanların soluklanıp manzaranın tadnı çıkarmak için mola verdikleri bir yer. Kalabalık değil, çünkü iki fotoğraf çekilip dinlenen herkes yoluna devam ediyor.

Doğa, doğal güzellikler şayet tam bana göre diyorsanız, buraya birkaç gün ayırmanızı tavsiye ederiz. Tekrar gideceğimiz günler için yeni rotaları hazırlamaya başladık bile.

En beğendiğimiz yerlerden biri de Sappada adı verilen yerleşim yeriydi. Kendine has ahşap evleri, her evin pencerelerinden ve balkonlarından sarkan rengarenk çiçekleri görülmeye değer. Birçok motorcunun da mola yerlerinden birisiydi. Motorumuzu köy meydanı diyebileceğimiz boş alana bıraktıktan sonra bizden sonra bir kaç grup daha geldi. Tabi ki hepsi ile tek tek selamlaştık. Kim bilir hangi ülkeden, kültürden geliyorlar. Ama ne farkeder ortak noktada buluştuğu bir yer var Motosikletler ve Alpler. Benim gruplarda dikkatimi çeken herkes tek bir markada ve ya tarzda buluşmamış. Kimisi 250cc ile yolda kimisi Goldwing ile. Hatırı sayılır miktarda Harley de vardı. Bir grup sadece adventure sınıfından oluşuyordu. Bol miktarda R1200 ailesi, africa twinler multistradalar vardı. Bizim gibi tek takılan pek görmedim açıkcası. Hatta hatırlamıyorum.

Eğlencenin yeni durağı – FUN BOB

San Candido bölgesinde, Baranci dağında bulunan kayak merkezini yazın farklı bir eğlence yeri olarak kullanıyorlar. Teleferikle dağa çıktıktan sonra ister teleferikle, ister FUN BOB dedikleri küçük vagonlar ile aşağı farklı bir deneyim yaşayarak inebiliyorsunuz. Genç, yaşlı demeden her yaştaki insan için bir yaz eğlencesi haline gelen Fun bob raylarının toplam uzunluğu 1.739 m. Her vagonda bulunan el freni ile hızınızı kendiniz ayarlayarak, aliminyum rayların üzerinden kayarak iniyorsunuz. Bizim gibi şanslı iseniz milka ineklerinin arasından geçerek bitiş noktasına ulaşabilirsiniz. Oraya kadar gitmişken mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Son durağımız olan bu köyde fotoğraf çektikten ve drone uçurduktan sonra Bozen’e gitmek üzere bu harika doğaya veda ettik.

1200cc sınıfındaki bir çok motorda depo 30lt olmasına rağmen Triumphta 20lt olması başta bizim için bir dezavantajdı ama endişelenmenize gerek yok. Yeterli miktarda ve aralıklarda benzin istasyonu var. Biz genelde ana yoldan pek ayrılmadığımız için sorun yaşamadık. Benzikliklerden benzin almakta oldukça kolay. Biz hep kendimiz doldurup ödedik. Önce ödemeyi yapmanız gerekiyor. Ne kadar benzin almak istiyorsanız onu baştan seçip depoyu dolduruyorsunuz.

Bolzano

Burası İtalya ile Avusturya Alplerinin etekleri arasında yer alan küçük bir şehir. İtalya’nın kuzeyinde yer alıyor. Çok fazla Almanca konuşuluyor. 4 tarafı dağlarla çevrili bu şehrin havası gerçekten farklı. Nehirleri göz alabildiğine uzanan üzüm bağları ile yemyeşil bir doğaya sahip. İtalyan Alplerinden sonra kalma noktamız olan Bolzano namı diğer Bozen’i çok gezmedik. Hem bütün günün yorgunluğu hem de Alplerde bir gece kalamamanın verdiği üzüntü ile hiç keyfimiz yoktu. Yolda gelirken gördüğümüz o muazzam şatolardan sonra bu şehir bizi açıkcası kesmemişti. O nedenle otelin havuzunda biraz yorgunluk attıktan sonra akşam yemeği için otelin hemen karşısında bulunan Lewald adındaki restorana verilen tavsiyeler doğrultusunda gittik. Zeytin ağaçlarının altında bulunan masalar rengarenk çiçeklerle bezenmiş bu ortamı çok beğendik. Gelen yemekler ve şarap da son derece lezzetliydi. Günün yorgunluğunu hafif akşam esintiyle neredeyse üzerimizden attık. Ertesi güne hazırlanmak için yemekten sonra otele döndük.

Otel bilgisi: Business Resort Parkhotel Werth

Tüm İtalya turumuzun vıdeosu

Kanji, Onur34, SRDR KTM 390 ve 15 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    falcon flash 100
    Yazıyı okuyunca aklıma İstanbul üniversitesi mühendislik fakültesinde edebiyat dersinden üç öğrenci bütünlemeye kalmıştı. O aklıma geldi üç kişiden biri kimdi onu söylemiyeceğim

Neyse konuyu dağıtmayalım güzel bir gezi olmuş.
    zekeriyaimam bunu beğendi.

Motosikleti
    Ktm Duke 390 2017,Honda NC 750X 2019
    Emeğinize sağlık, harika bir gezi olmuş ve bizimle paylaştığınız için ayrıca teşekkürler..

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    gezi raporlarınızı keyifle takip ediyor ve imreniyorum.yapamadıklarımızı yaptığınız için tebrik ediyorum.umarım ben de vakit ve nakiti denk getirebilirsem niyetliyim.takipteyim.ADANA'dan selam olsun.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Alıntı SRDR KTM 390 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emeğinize sağlık, harika bir gezi olmuş ve bizimle paylaştığınız için ayrıca teşekkürler..
    Alıntı adanalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gezi raporlarınızı keyifle takip ediyor ve imreniyorum.yapamadıklarımızı yaptığınız için tebrik ediyorum.umarım ben de vakit ve nakiti denk getirebilirsem niyetliyim.takipteyim.ADANA'dan selam olsun.
    Paylaşımlarımızdan keyif alıyorsanız ne mutlu bize. Yakın zamanda bu serinin ve İngilterenin devamını da paylaşacağım.

stubborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 250
    Harika umarım birgün ben ve eşimde.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel gezi oluyor. Maşallah. İy ğelenceler.

Kaskları telesiyejle çıkarken elinizde. Onun yerine ufak nispeten ince bi kilitle (bisiklet kilidi gibi) kaskları motora kitleseniz, bağlasanız gezerken boşuna elinizde kocaman kaskı taşımasanız daha iyi olmaz mı?

Şahsen ben kaskın vizörün içinden. Montun da kolunun içinden kilidi geçirip motora kitliyorum. Rahat rahat eziyorum (tabi benim mont kask seninki gibi pahalı değil)

Alıntı stubborn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Harika umarım birgün ben ve eşimde.
    Sizde inşallah istediğiniz turu en kısa vakitte yaparsınız.

Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel gezi oluyor. Maşallah. İy ğelenceler.

Kaskları telesiyejle çıkarken elinizde. Onun yerine ufak nispeten ince bi kilitle (bisiklet kilidi gibi) kaskları motora kitleseniz, bağlasanız gezerken boşuna elinizde kocaman kaskı taşımasanız daha iyi olmaz mı?

Şahsen ben kaskın vizörün içinden. Montun da kolunun içinden kilidi geçirip motora kitliyorum. Rahat rahat eziyorum (tabi benim mont kask seninki gibi pahalı değil)
    İtalya-Yunanistan turunun yarısında sırtımızda taşıdık daha sonra vazgeçip (Birazda İtalyanlara güvendikten sonra) motora kasklarımızı bağladık. Keşke turun en başından beri motora bağlasaymışız. Belli bir vakitten sonra iyice ağırlaşmaya başlıyorlar.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı VroomOn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizde inşallah istediğiniz turu en kısa vakitte yaparsınız.

İtalya-Yunanistan turunun yarısında sırtımızda taşıdık daha sonra vazgeçip (Birazda İtalyanlara güvendikten sonra) motora kasklarımızı bağladık. Keşke turun en başından beri motora bağlasaymışız. Belli bir vakitten sonra iyice ağırlaşmaya başlıyorlar.
    neden tırstınız ki? çalılacak diye mi? motorun kilidiyle/zinciriyle kilitlemek çalınma riskini mi arttırıyor ki?
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

MNS-FZ6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda1000RR
    mükemmel harikasınız

Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    neden tırstınız ki? çalılacak diye mi? motorun kilidiyle/zinciriyle kilitlemek çalınma riskini mi arttırıyor ki?
    Motor zincirim hiç olmadı ama zaten onları motor zinciriyle bağlamazdım
    Kaskların veya kask üzerindeki aksesuarların çalınmaması başta tedirginlik yaşadık. Daha sonra bisiklet kilidi alıp onu kullandık. Hemen kolayca kırılabilecek birşey değil (Biliyorum hırsıza kilit dayanmaz). En azından gündüz vakti ortalık yerdeki motordan kaskları yürütmek bir hayli caydırıcı hale geldi.

Alıntı MNS-FZ6 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mükemmel harikasınız
    Çok teşekkürler

nadrov - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var
    paylaşım için teşekkürler

Zaman ayırıp,okuduğunuz için biz teşekkür ederiz

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)