Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Türkiye’nin en iyi 10 motosiklet rotası

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

JÜRİ
    Serkan Ocak – Hürriyet Seyahat Yayın Yönetmeni
    Cem Batırbaygil – Motoron Dergisi Editörü
    İlker İyicik - Yamaha Satış Sonrası Hizmetler Müdürü
    Tankut Güzel – Motosikletli gezgin
    Berna Canyoran - Motosiklet Endüstrisi Derneği eski başkanı
    Nadiye Çağlar – Motosikletli gezgin
    Sevgi Hekimoğlu- Motosikletli gezgin
    Atilla Aydemir - Motosikletli gezgin
    Sezi Toprakçı - Motosiklet tutkunu
    Turgan Gurmen - Motosikletli gezgin

1- Doğal güzellikler eşliğinde : ARTVİN – ARDAHAN / 210 KM.

Nefes kesen virajlar, dereler, göller ve yemyeşil bir doğa… Artvin Hopa’dan başlayan rota Borçka, Şavşat ve Karagöl üzerinden geçerek Ardahan’da son buluyor. Beş jüri üyesinin ilk tercihi olan rota için Sezi Toprakçı, “Sahra Milli Parkı’na uzanan yol sadece sürüş keyfi için değil doğal güzellikleriyle de tercih edilebilecek bir güzergâh” yorumunu yapıyor.

Fotoğraf: Sevgi Hekimoğlu

2- Kızıllıklar içinde KARABURUN YARIMADASI / 120 KM.

Gülbahçe’den başlayıp Balıklıova, Mordoğan, Karaburun’dan devam edip Haseki, Salman Köprü’nden geçip yarımadayı tamamlıyorsunuz. Sevgi Hekimoğlu, bu rota için “Sürprizli doğası, nefes kesen gün batımı ve değerli ıssızlığı yüzünden bu rota benim favorim. Özellikle akşam saatlerinde ortama muhteşem bir kızıllık yayılıyor” diyor.

Fotoğraf: Sevgi Hekimoğlu

3- Cesaret gerek: SOĞANLI GEÇİDİ / 106 KM.

Rusların Trabzon’u işgali sırasında Bayburt’a ulaşmak için 1916’da yaptıkları yol macera ve adrenalin tutkunları için ideal bir rota. Soğanlı Dağı eteklerinde 2035’metre yükseklikteki yol 29 keskin viraja sahip. Yağmurlu ve sisli havanın da eklenmesiyle cesaret gereken rota dünyanın en tehlikeli yolları arasında gösteriliyor.

4- Ada sürüşleri: GÖKÇEADA - BOZCAADA / 900 KM.

İzmir yönünden geliyorsanız Ezine’deki Geyikli Limanı’ndan, İstanbul’dan geliyorsanız da Eceabat Kabatepe Limanı’ndan adalara feribotla ulaşabilirsiniz. Ada etrafındaki virajlı, engebeli ve doğal güzelliklerle dolu yollar sizi bekliyor. Gökçeada’da Rum köyleri Zeytinli, Tepeköy, Dereköy ve Bademli’ye de direksiyonunuzu kırın.

Fotoğraf: Atilla Aydemir

5- Kente yakın: İSTANBUL - KIRKLARELİ / 200 KM.

İstanbul’un kuzeyindeki Karaburun’dan başlayan yolculuk Kıyıköy, İğneada’dan geçerek Kırklareli Limanköy’de son buluyor. Nadiye Çağlar, İğneada Longoz Ormanları, Dupnisa Mağarası, Cehennem Şelaleler ve Çilingöz Tabiat Parkı’nı rota üzerinde uğranılabilecek duraklar olarak tavsiye ediyor.

6- Tarihin içinde: MARDİN - BİTLİS / 320 KM.

Mimarisi, kültürel zenginliklere sahip Midyat’tan gaz kolunu çevirip yola çıkılan rota Hasankeyf, Kurtalan, Ziyaret’t, Bitlis Tatvan’dan geçerek Ahlat’ta sona eriyor. Tankut Güzel, “Mezopotamya’nın bereketli hilalinin dinlerinden Ahlat’ın Selçuklu geçmişine tarihte yolculuğa çıkacaksınız” diyor.

7- Duracak çok yer var: ANTALYA – MUĞLA / 560 KM.

Güney sahillerindeki güzergâh Antalya Kemer’den başlayıp Kaş, Kalkan, Demre, Muğla Fethiye, Gökova’dan geçerek Bodrum’da son buluyor. Berna Canyoran, “Kaputaş Plajı gibi yolda durup fotoğraflanacak onlarca doğal güzellik var. Virajları ve manzaralarıyla sürerken keyif alacaksınız” diyor.

8- Beyazlığa doğru: ANKARA - TUZ GÖLÜ / 180 KM.

İç Anadolu’nun bozkırları ve sapsarı tarlaların arasından geçerek bir doğa harikası olan bembeyaz Tuz Gölü’ne uzanan rotayı kış gelmeden önce tamamlayın. Köprüköy, Bayramözü, Hirfanlı Barajı, Acıkuyu ve Tuz Gölü yol Üzerindeki destinasyonlar.

9- Toprak yollar: KARADENİZ YAYLALARI / 130 KM.

Off road tarzı olan rota asfalt olmayan yollarda Karadeniz’in yeşillikler içerisindeki yaylalarına doğru uzanıyor. Rize merkezden başlayan rota Ardeşen’e kadar sahil yolundan gidilip ardından Çamlıhemşin üzerinden Hazindak, Pokut ve Sal yaylalarına ulaşılıyor. Bu rota için ise deneyim ve araziye uygun motosiklet şart.

10- Günü birlik: KUMBAĞ - ŞARKÖY / 72 KM.

İstanbul’a bir buçuk saat uzaklıktaki rotaya günü birlik olarak gidilebilir. Tekirdağ Kumbağ’dan start alıp Ganos Dağları, Uçmakdere Köyü ve üzüm bağları görülerek Şarköy’e ulaşılıyor. Özellikle Uçmakdere yamaç paraşütü tepesine çıkılan yol manzarası ve virajlarıyla eşsiz.

Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/t...otasi-40594139
    Angrypower bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    benzin olmuş 5.60 bu işleri bırakmaya az kaldı...

O değil de bu juridekiler kim ? Ben hiçbirini daha önce duymadim. Sanırım biraz cahil kalmışım.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Şarköy'ün devamından Kavakköy'e kadar olan yol da çok güzeldir. Bu sene yeni asfalt yapıldı. Spor motosikletlerin yüksek hızlara çıkabileceği bol virajlı, tepeli bir yol. İstanbul çanakkale arasında en çok keyif aldığım bölüm burası.
    computeus ve ahmetunuver bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Reserved...

Neye göre yapılmış bu sıralama çok merak ettim, doğal güzellik mi ? Tarihi yerler mi ? İyi asfalt bol viraj mı ? Tehlike mi adrenalin mi ? ADV tarzı bir motosikletin güle oynaya gittiği yere naked,supersport yada touring hiç gidemeyebilir... Madem rota paylaşılacak bir iz kaydı ile yol durumu gezilip görülecek yerler de dahil edilerek adam gibi bir yazı yazılsaymış olurmuş...

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    ANTALYA - MUĞLA BENCE EN GÜZEL ROTA, SONRA KARADENİZİN TAMAMI EN BATIDAN EN DOĞUYA KADAR, SONRA TOROSLAR VE HATAYDAN ANTALYAYA KADAR OLAN ROTA,TRAKYAYI HİÇ BİLMİYORUM, ADALARI BİLİYORUM GÖKÇEADA VE BOZCAADA ASLINDA ÜLKEMİN TAMAMI ÇOK GÜZEL, BENCE BOLU VE SAKARYA BÖLGESİNİ ATLAMAYIN DERİM, BENCE HAYAT GEZİNCE GÜZELLLLLL.HERKESE SELAMLAR...
    - HAYAT GEZİNCE GÜZEL -

Motosikleti
    crf 1000L + dio
    düşünüyorumda böyle bi motorcunun tavsiyesinin bana pek bi fayda sı olmaz
    şimd fotoğrafa bakıyorum da
    altta tayt spor ayakkabı kot ceket
    kask niye takmış ki anlamadım !!!!
    ha birde bayan mı erkek mi onu bile çözemedim
    buyrun bahse konu motorcu bu

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Aman gideyim de şurayı da göreyim diye hiç motora binemedim.
    Benim için en güzel rota virajlı yollar. Gelişi ayrı tatlı gidişi ayrı.
    2 farklı grupla pazartesi-salı aynı yola gidip geldim 280 km sırf virajları güzel diye..
    Ağaç, çiçek, böcek beni pek enterese etmedi 20 yıldır.

En güzel motosiklet rotası deyince daldım içeri bende hüsran..

Motosikleti
    Bajaj Pulsar rs 200
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    düşünüyorumda böyle bi motorcunun tavsiyesinin bana pek bi fayda sı olmaz
    şimd fotoğrafa bakıyorum da
    altta tayt spor ayakkabı kot ceket
    kask niye takmış ki anlamadım !!!!
    ha birde bayan mı erkek mi onu bile çözemedim
    buyrun bahse konu motorcu bu

https://i.hizliresim.com/Lb7d4o.png
    Abi ben burda motorcudan çok motora takıldım :D çok tatlı durmuyor mu bmw ? :D

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    Sinop - Erfelek Şelaleleri niye yok orda :(

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2

Göynük-Mudurnu-Akyazı

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Ankara da kızılcahamamda çok güzel virajlar var ama asfalt köstebek yuvası. Çukurdan kaçmaktan başka bi şey yapamıyosun.

Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı Enes ŞENTÜRK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi ben burda motorcudan çok motora takıldım :D çok tatlı durmuyor mu bmw ? :D
    eski kasa gs işte ha 1150 olsa tmm eyvallah ama bu kasanın pek bi albenisi yok...
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)