Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anadolu Feneri Kaçamağı

Motovento
    REKLAM ALANI
    eminkurtoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Hypermotard 821

Pazar öğlene doğru uyandım, rota planı yok. Günübirlik İstanbul rotalarını bitti İstanbul’da motora binmek kabak tadı verdi derken Anadolu Feneri’ne hiç gitmediğimi hatırladım. Ramazan ayının ilk günleri olduğundan ortalık sakin, trafik %33, piknik ve mangal ekipleri sahada değil.

Kısa bir tur yapmak için evden çıkıp Kavacık üzerinden Beykoz tünelinden, Akbaba ve Dereseki’den geçtikten sonra Anadolu Feneri yolundasınız, güzel virajları olan asfalt kalitesi ortalamanın üstünde keyifli bir yol. Daha önce yapmadığım bu yolu yapmak bile motorla çıkmaya değdi dedirtti.

Anadolu Feneri’ne vardıktan sonra karşıma çıkan Mahalle bir hayli ufak geldi. Motoru, kimseyi engellemeyecek şekilde caminin önüne park ettim. Acaba durmasam Poyrazköy’e direk devam mı etsem diye de düşündüm. Caminin balkonundan manzarayı görüp büyülenmemek elde değil.

Fenerin oraya çıkmaya eriniyorum bu sefer, neyse gelmişken onu da bir görelim diye çıktım, oradaki manzara daha da etkileyici. Buraları keşke köprü yapılmadan önce de görseymişim dedim.

Anadolu Feneri’nde soluklanabilecek güzel manzaralı bir kahve/restoran var caminin balkonundan da görünen şirin bir yer. Mahalleden çıkıp, Taşlıhan Butik Otel’in olduğu sokaktan aşağı inerseniz, minik bir koy ve balıkçı barınakları karşınıza çıkıyor.

Poyrazköy ufak olmasına rağmen limanı ve sahiliyle Anadolu Feneri’ne göre daha uzun vakit geçirilebilecek bir yer, fazlaca restoran var, hepsi birbirine benziyor hangisi iyidir tripadvisor yapmak lazım. Kumsalı bir hayli sakin kendi halinde köpekler koşuşturuyor.

Yolda gelirken bir de Yoros kalesinin tabelasını gördüm, 11. yüzyıldan bugüne gelmiş. Arkeolojik kazılar 2010’da başlamış devam ediyor.

Motosikletle Kaleye yaklaşır yaklaşmaz baktım kalabalık artıyor, mezarlığın içine girip Kaleye en yakın kısma doğru gidip park ettim. İstanbul’da manzarası en güzel mezarlık Garipçe sanırdım değilmiş. İyi ki kalenin çevresine motosikletle gitmemişim, bir hayli kalabalık ve araçların gelişi güzel park ettiği bir yer. Motorunuzu bırakıp kalenin etrafında dolaşayım deseniz, araçların birinin motorunuzu devirmesi işten bile değil. Anadolu Kavağı’nda bulunan Yoros Kalesi’nin güneye doğru karşısında Hz. Yuşa Tepesi var. Meraklıysanız oraya da bir uğrayın.

Bunca zaman fırsat bulup gidemediğim, bu rotaya dönüş yolunda Riva’yı da ekleyip bilindik virajlarla dönüş yolunu da keyifli hale getirdim. 115km’lik bu kısa Pazar rotası tam tadında oldu. Plan programım yok diye yol yapmayı bırakmayın, yeter ki içinizdeki tutkuyu kaybetmeyin. İyi sürüşler.
    Salurbey, escape0813, MCV ve 16 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    vay be, çok iyi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Anadolu fenerine yıllar önce arabayla gitmiştim daha 3. köprünün yapılmasının bile düşünülmediği yıllarda. O zamanlar gayet sakin ve manzarası da güzel bir yerdi. Yolu da güzel ve sağı solu bol yeşillikti, hoşuma gitmişti.

Sanırım hala güzelliğini koruyor, güzel bir gezi olmuş elinize sağlık. Spontan gezilerin tadı da başka oluyor tabi
    bursalıali bunu beğendi.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    bizlere uzak, ama çok güzel yerler,sayende görmüş ve bilgi sahibi olduk,teşekkürler,selamlar...
    bursalıali bunu beğendi.
    - HAYAT GEZİNCE GÜZEL -

HayabusaJR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman UH200 (HayabusaJR)
    Muhteşem yerler, özellikle Yoros Kalesi' nden Anadolu Feneri' ne kadarki orman yolu ve virajlar çok zevkli. Zevkli derken genelde tenha olduğu ve asfalt kalitesi fena olmadığı için yeni başlayanlar için de uygun. Ekim' den bu yana ben de genellikle bu rotoda kullanıyorum. Bir de Riva istikametine gidip oradan Bozhane' ye dönüp köylere dalmak, Polonezköy' e bağlanmak da güzel oluyor. Motosikletini günlük yaşamda trafikte kullanmayanlar için birebir rotalar.
    blue4XL bunu beğendi.

MCV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 mcx-Kuba KEE100-RKS Winner200- Hero XPULSE 200
    Güzel mekanlar.Paylaşım için teşekkürler

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Sahilde balık tutanlar var mıydı? bir zamanlar iyi balık yapıyordu mevsimine göre orası.

eminkurtoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Hypermotard 821
    Merhaba herkese ilginize ben teşekkür ederim.
    Saygılar.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)