Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2-3-4 Nisan Bergama Kaz Dağları ve Kuş Cenneti Gezisi

Motovento
    REKLAM ALANI
    iguven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 MT-09 Tracer Race Blue :)
    Selam arkadaşlar,

2-3-4 Nisan 2016'da bu seneki siftahı yaptık sezonu açtık Bergamayı ve Kaz dağlarını gezdim ve 3 günde 1200 km oldu. Aşağıda gezinin detaylarını ve fotolarını bulabilirsiniz.

İlk önce rotayı ekleyeyim;

1. gün;

Sabah tam 07:00'de teker döner :D

Eskihisar'dan bindik feribota, güzel bir gün olacak gibi etraf aydınlanıyor...

Susurluk civarlarındaki rüzgar tribünleri

Ve İvrindi'ye geldik, eyvah enselendik polis

Artık bundan sonrası manzaralı köy yolları, Bergama'ya kadar. İvrindi Bergama arası virajlı 77 km yol bizi bekliyor.

Hop, oteldeyiz. Hemen dinlenmeye aldım motoru, bundan sonra tabanvay gezeceğiz. Saat 14:00 civarı 3 saatimiz var müzeler kapanmadan.

İlk önce Akropolise gidiyoruz. Telefirik varmış yukarı çıkan 15 TL bayıldık, müze kart telefirikte geçmiyormuş.

Çoook eskiden böyle bir yermiş Akropolis

Bergama Tapınağı diğer adıyla Trajan tapınağı

Antik Tiyatro

Bayağı bir yüksekteyiz (300 metre civarı). Aşağıdaki yol Kozak'a gidiyor yarın geçicem oradan

Antik kentin arkasındaki Kestel Barajı

Şu duvarın haşmetine bak.

Tapınağın temelleri.

Antik tiyatro ve altındaki bir sürü kalıntılar.

Demir çitlerle çevrilen yer Zeus Sunağı. Hani lan nerede Sunak dediğinizi duyar gibiyim. Malesef sadece 3-5 yıkık dökük basamakları kalmış, aslı Berlin Bergama Müzesinde imiş. Zamanında Alman
    savaş gemileri ile Carl Humann tarafından kaçırılmış. Aşağıdaki wiki linkine tıklayabilirsiniz detaylı bilgi ve resimler için.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bergam...na%C4%9F%C4%B1

Bizde ki Sunak;

Alman müzesindeki Sunak;

Evet Akropolisden aşağı indik yine telefirikle şimdi Şehir merkezindeki Kızıl Avlu'ya geçiyoruz. Sekhmet heykeli var ortada. Geri kalan bölümler restorasyonda o yüzden pek görecek şey yok.
    Sekhmet nedir ne değildir derseniz (aslan başlı bişey );
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Sekhmet

Saat 16:00 oldu hemen müzeye ışınlandık.

Müzenin bahçesindeki sanat eserleri;

Bir yanda kına gecesi devam ederken yan odada sofralar hazırlanıyor, efeler de döktürüyor hayde bre

Besmelenin 14 kalemde yazılışı;

İmparator

Medusa mozaiği (Hani yılan saçlı olan var ya o işte.)

Nike heykeli (Zafer tanrıçası). Bildiğimiz Nike markası yunanca zafer demekmiş.

Kral Çıplak

Bu da su perisi ortada ki delikten su akıyormuş bir zamanlar.

Bu heykelcikler avuç kadar ama çok ayrıntılı, çok ince işçilik var burada.

Malesef Müzede Zeus Sunağının resimleri var sadece.

Müzeyi de gezdik artık Bergamanın sokaklarını arşınlayabiliriz. İlk karşımıza çıkan Büyük Hekim Galenos. Çok rahat bir amcaya benziyor baksana ne kadar cool

Bergama Meydanı;

Osman Bayatlı. Bergama tanıtımı için çok çalışmış bir zat. Onlarca kitabı varmış Bergamayı tanıtan.

Çok güzel ara sokaklar, meydanlar, kahveler, dükkanlar var etrafta.

Bir de şu çöpler olmasa ne güzel olurdu.

Tarihi Bergama evleri. İlk eve Galatasaraylı olmayanları almıyorlarmış

Resimdeki köpeği bulabilecek misiniz?

Bergamanın dar sokakları ve evleri;

Çok gezdik karnım acıktı. Güzel bir tavuk çorbası ve doyurucu güveç yedim Bergama Sofrasında. 22 lira tuttu.

İlçe emniyet müdürlüğünün binası bile ne kadar güzel.

Bayağı bir kilimci dükkanı vardı, meşhur herhalde kilimi buranın.

ve otele geri döndük. Motor hala dinleniyor yarına güç topluyor
    Bu arada otelin adı Akropolis otel, çok güzel bir avlusu var.

2. gün;

Sabah erkenden kahvaltımızı edip, yola çıkıyoruz. Kozak üzerinden Gömeçe çıkacağım manzaralı yollardan
    Yol üzerinde bir sürü çam ağaçları vardı, kim bilir kaç yüzyıllık hiç bu kadar heybetlilerini görmemiştim yakından.

Burhaniye'ye vardık.

Ana yoldan ayrılıp Hasan Boğuldu (Sütüven) Şelalesine gidiyoruz.

Çok acıklı hikayesi var Hasan ile Emine'nin.

Hasan Boğuldu Sütüven şelalesi. 2. fotoğrafı ben yapmadım google yapmış.

Şu suyun berraklığına, temizliğine, güzelliğine bak.

Şelalenin düştüğü yer.

Hasan Boğuldu Göletine vardık bi 10dk orman içi yürüyüşten sonra.

Emine'nin çınarı. Sanırım kendini astığı çınar bu olsa gerek Emine'nin.

Gölete giderken gizli bir su kemeri buldum

Satıcı teyzelerden güneşte kurutulmuş siyah incir aldım. Kilosu 20 lira yarım kilo aldım. İleride güce ihtiyacım olacak

Hasan Boğuldudan ayrıldım ve yeniden anayola indim ardından Güreden sapıp Pınarbaşına geldim. Ağlayan Şelale diye bir yere geldim.

Ve güç takviyesi; yarısını yemişim incirlerin şelalenin sesini dinleyip tertemiz havayı solurken

Körfeze yukarıdan bakış.

Adatepe zeytinyağı müzesine geldik.

Müze ücretsiz gezilebiliyor. Müzenin olduğu bina eskiden zeytinyağı fabrikası imiş. Birkaç girişimci binayı restore edip müzeye çevirmişler.

Sabun kalıpları ve damgaları. Tek tek tokmakla basıyorlarmış her bir sabuna damgayı.

Körfez Sabunları. Ailenizin sabunu

Müzenin yanında zeytin, zeytinyağı ve zeytinyağından üretilmiş bilimum şey satıyorlar. Burayı müze haline getirenler Adatepe diye bir marka oluşturmuşlar. Bir sürü ürünleri var;

Kız çok güzel değil mi? Ben aşık oldum

Ve geri dönüyoruz. Anayoldan gitmek yerine (Ayvalık üzerinden) yine Kozak üzerinden Bergamaya geçtim.

Yolda bir alabalıkçı gördüm. Nefis bir mantarlı, kaşarlı fırında alabalık sipariş ettim hemen. 22 lira tuttu yine yemek

Hani ilk gün tee yukarıdan aşağıdaki yola bakmıştık ya Kozak yolu diye işte şimdide aşağıdan yukarı bakıyoruz.

Hava kararana kadar biraz daha vaktim var. Yarın sabahtan dönüşe geçicem o yüzden biraz daha Bergamayı geziyorum.
    Kızıl Avlunun arka tarafları.

Pazar diye sokaklar boşalmış, dükkanların çoğu kapalı akşam saatlerine doğru.

Bergama'da hiç benzinlik görmemiştim meğersem buradaymış. Yanında da peynirci var

Helvaların güzelliğine bak. Fıstıklı, Sade, Kakaolu.

3. gün;

Sabah 08:15'de teker hareket etti. Yine İvrindiye geçiyorum. İlk önce uzun çeşmede su molası. Valla ne uzun holluğu varmış.

İvrindiyi geçtik; biz Bursa tarafına sapacağız. Kuzusu meşhurmuş İvrindinin.

Yine anayoldan gitmek yerine; İvrindiden Balya'ya geçtim oradan Yenice, Çan, Biga diye devam edeceğiz.
    Yol üzerindeki maden işletmesi gibi bir şey.

Yenice tarafları çok güzelmiş. İyi gazladım sabah sabah manzaralı yollarda. Ben sizi baş başa bırakayım resimlerle;

Artık köy yolları bitti bundan sonrası bildiğimiz ana yollar. Bandırmaya az kala 11111 kmyi gördüm motorumla çok şükür sağ salim.
    İnşallah 22222ler, 33333ler de olur

Bandırma 6. Ana Jet Üst Komutanlığı. Sanki benim motoru yamaha yaparken bu jetten esinlenmiş baksana

Ufak bir yoldan sapma; Kuş Cennetine uğruyoruz. Gerçekten cennet gibi. Oradan dürbün verdiler ve gözetleme kulesinden kuşlara baktım.

Ufak bir müzesi var müzede doldurulmuş kuşlar vardı.

Medeniyet nedir Atatürk tanımlamış. Öyle her yeri betonlamakla olmuyormuş.

Ve tekrar Topçulardan Feribota bindik. Normalde motorsikletlilere 13 TL feribot ücreti. Ben yalovaya geçerken bileti gidiş dönüş almıştım 20 TL tutmuştu. 6 lira indirim oldu.
    Gidiş dönüş alınca indirim oluyor böyle aklınızda bulunsun.

Sağ salim eve vardık. Ufak bir böcek ve sinek katliamı olmuş motorun önünde

Toplamda 1200 km oldu 3 dolu dolu günde. 17:30da varmışım eve hava kararmadan.

Teşekkür ederim okuduğunuz için. Önceki gezilerime bakmak isteyenler aşağıdaki linklere bakabilir.

5 günlük Ufak Batı Karadeniz Gezisi Diyebiliriz (Çorum, Kastamonu, Bartın, Ulus)
    http://www.motosiklet.net/forum/etki...rtin-ulus.html

5 günlük Ihlara, Ürgüp, Hacı Bektaş, Ilgaz ve Daday Gezim
    http://www.motosiklet.net/forum/etki...day-gezim.html

16-21 Mayıs Göller Bölgesi Gezim
    http://www.motosiklet.net/forum/etki...esi-gezim.html
    gursus, eren3736, hsn01 ve 25 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ctuna81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 250
    supersın masaallah
    iguven bunu beğendi.

Kırıkpedal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Masaallah hocam guzel gezmissin, paylastigin icin tesekkurler kazasiz belasiz
    iguven bunu beğendi.

doğa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Başarılı paylaşımlara hep gıpta ile bakmış keyif ile de okumuşumdur. Bu guzel gezinizi bizimle paylaştığınız için teşekurler. Fotoğraflar öğretici guzel ve anlamlı. Anlatım sade i yeterli, keyifli ve birazda espirili. yani herşey çok güzel , tebrikler.
    iguven bunu beğendi.
    Hayatta zenginlik nekadar çok şeyin olduğuyla ölçülmez , nekadar az şeye ihtiyaç duyduğunla ölçülür... Yani ben varlıklı bir adamım..

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    Ellerine sağlık süper bir gezi olmuş. Teşekkürler.

Fakat söylemeden duramayacağım. Bütün fotoğraflarda bir anda bütün ilgimi çeken alabalık oldu.
    iguven bunu beğendi.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Rotaniz cok guzelmis, 3 gune sigdirmak da zor ama iyi sigmis. Bergama anlatimi da nefis. Berlin'deki Zeus altarini geri vermeleri icin bir seyler yapmamiz lazim bence.
    iguven bunu beğendi.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    eline ve emeğine sağlık üstadım,bakıyorumda sende benim gibi tek başına geziyorsun,aslında tek başına gezme bir açıdanda iyi oluyor,istediğin yerde duruyorsun istediğin fotoğrafı çekiyorsun,istediğin gibi kafana göre takılıyorsun,bende genelde hep senin gibi tekbaşıma takılırım,rotan da güzelmiş hani,fotoğraflarında iyi çıkmış,beğenerek izledim eskişehirden selam olsun,saygılar...
    iguven bunu beğendi.
    - HAYAT GEZİNCE GÜZEL -

Bu güzel gezinizi emek harcayıp detaylı şekilde paylaştığınız için teşekkür ederim. Keyifle izledim. Allah nicelerini hepimize nasip etsin..
    iguven bunu beğendi.

afatsum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    ellerinize,anlatımınıza, tekerinize sağlık
    iguven bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    tekerinize sağlık güzel gezi olmuş
    şu 100000 kişiden fazla üyesi olan sitede adam gibi gezi paylaşımı yapan birkaç kişiden birisin tebrik ederim seni
    aslında 50 km mesafedesiniz bi ara tanışalım

ha bu arada küçük bi eleştiride yapmadan geçemeyeceğim
    neden çadır değil de otel de konaklama?
    iguven bunu beğendi.

iguven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 MT-09 Tracer Race Blue :)
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tekerinize sağlık güzel gezi olmuş
    şu 100000 kişiden fazla üyesi olan sitede adam gibi gezi paylaşımı yapan birkaç kişiden birisin tebrik ederim seni
    aslında 50 km mesafedesiniz bi ara tanışalım

ha bu arada küçük bi eleştiride yapmadan geçemeyeceğim
    neden çadır değil de otel de konaklama?
    Teşekkür ederim. Olur abi bulusuruz benim yolum düşer sakarya taraflarına her zaman
    Çadır olayını da denedim arkadaşlarla 2-3 kere ama pek rahat edemiyorum. Sabaha kadar yarı uyanık yarı uyur vaziyette geçiyor maalesef öyle olunca da ertesi gün hiç zevk alamıyorum motor kullanmadan, otelde güzel bir uyku çekince öyle ancak gücüm yetiyor bütün gün bu dolu tempoya Otelleri booking.com dan fiyat performans en iyi otelleri seçiyorum ekstra %10 indirim falan da yapıyor booking bazı hotellere eğer çok geziyorsan

Ha bir de tek başıma çadırda kalmaya biraz tırsıyorum o da var

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    ooo ucuz otel buluyorsan zaten çadırla uğraşma
    bizde genelde 3 kişi gezdiğimizden tek çadır alıyoruz yani kurup toplama sıkıntı olmuyor yemeği de çoğu zaman hazır şeyler veya dışarda yiyoruz ee zaten ateş yandığında sucuk alıyoruz karşıdan bakan yapıyoruz
    eee rahat oluyor dağda bayırda istediğimiz ses tonu ile konuşuyoruz
    en kısa zamanda bi gezide sana özelden mesaj atarım bi yerlere teker çevirirz inş

Proxy1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha N Max
    Linklerini verdiğiniz tüm gezilerinize baktım, şahane rota ve fotoğraflar.
    Detaylı inceleyip kılavuz olarak kullanacağım. Elinize sağlık.
    iguven bunu beğendi.

adm12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda msx 125. SYM sympony 200i
    Belli kısımlarını daha önce gezdiğim bu rotanın tamamını tekrar gezeceğim ilk fırsatta. Gezinizden notlar alıyorum.Fotoğraflar çok iyi. paylaşım için teşekkürler
    iguven bunu beğendi.

Apices - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf 250/Tvs Apache
    Bildiğimiz yollardan farklı bir rota izleyerek, bol ve güzel fotoğraflar ile yaptığınız paylaşım için teşekkürler.
    Elinize, yüreğinize, tekerinize sağlık.
    iguven bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    tekeriniz düz bassın
    nice yeni rotalşarla olmak dileğiyle
    iguven bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)