Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Fazer 8 ile Yenice Ormanları

Motovento
    REKLAM ALANI
    S6453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Hafta sonu havanında güzel olması ile hemen şehirden kaçış planlarını yapıp Yenice Ormanları'na doğru düştüm yola.

Yenice, Karabük’e 32 km mesafede yer alıyor. Karabük’e ulaştığınızda sizi ilk olarak gri duman bulutu ve ağır metal kokusu karşılıyor. Ama Filyos Çayı’nı solunuza alarak Karabük’ten uzaklaşmaya başladıkça yem yeşil bir doğa parçası çıkıyor karşınıza. Yenice Karabük arasındaki yol gidiş-geliş bir yol ve yolda yaklaşık olarak 20 tünel mevcut. Yol kalitesi çok iyi olmasa da, kamyonlar ve minibüsler şerit ihlali yapsa da doğa ana size Yenice Karabük arasındaki kısa yolculuğu çok keyifli bir yolculuğa çeviriveriyor.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), 1999 yılında Avrupa’nın biyolojik çeşitlilik açısından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 orman alanını belirleyerek bunları “Avrupa Ormanları’nın Sıcak Noktaları” olarak tanımladı. Karabük ili sınırlarındaki Yenice Ormanları, Türkiye’de bulunan bu 9 sıcak noktadan birisi. Tropik bölgeler dışında dünyanın ender coğrafyalarında rastlanan el değmemiş anıtsal ağaçları ve özgün ekosistemiyle bu harika doğa alanı, biyolojik çeşitlilik bakımından son derece zengin bir yer. Burası Türkiye’nin en büyük blok ormanları ve bölgede 33 çeşit ağaç bulunuyor. Yenice Ormanları 75 bin hektarlık bir alanı kaplıyor. Henüz el değmemiş bu alan geyik, karaca, yaban domuzu, ayı, tilki, yaban kedisi, vaşak, porsuk, kurt, çakal ve su samuru gibi pek çok yabani hayvana ev sahipliği yapmakta.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Yenice Ormanları içerisinde 21 yürüyüş ve bisiklet parkuru mevcut ve alternatif güzergâhlarla birlikte bu parkurların uzunluğu yaklaşık 400 km’ye ulaşıyor. Bu parkurlar günübirlik, kısa ve uzun olmak üzere 3 kategoride toplanmış. Parkurlar genellikle orman yolu ve patikalardan oluşuyor. Ayrıca 292 kilometrelik dağ bisikleti rotası mevcut. Patikalarda 50 metre, orman yollarında ise çevreyi kirletmeme adına 400 metre aralıklarla uluslararası platformda “grande randonnee” olarak bilinen sisteme uygun kırmızı-beyaz işaretler konularak yürüyüşçülerin işi kolaylaştırılmış. Rotaların belirginleşmesi için işaretlerin yanı sıra başlangıç ve bitiş noktalarına ve birçok kavşak noktasına tabelalar mevcut. Ama bunlar kaybolmayacağınız anlamına gelmiyor. Zira ben bir ara kayboldum. Bölgede cep telefonunun da çekmediğini düşünürseniz Yenice Kaymakamlığı’nın internet sitesinden elde edebileceğiniz kitapçığı (http://www.yenice.gov.tr/yenice-kitap/) ve bir gps cihazını yanınızda bulundurmak mantıklı bir iş olur. Ya da benim yaptığım hataya düşerek her gördüğünüz patikaya burnunuzu sokarak güzergâh dışına çıkmayın.

Bölgede kamp yapmak için alternatif pek çok yer mevcut. Ben ise Albergo Butik Otel'de kaldım. Otel fena değil. Yer olarak ise parkurlara yakın olması ve manzarası ile harika. Otelin işletmecisi ise eski Bisiklet Federasyonu Başkanlarından Ünal Bey. Otelde kiralık 30 civarı dağ bisikleti mevcut.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Yenice oldukça engebeli bir topoğrafyaya sahip. 100 metreden başlayarak yaklaşık 2000 metreye kadar yükselen engebeli bir arazi yapısına sahip. Neredeyse düz denilebilecek hiçbir yer yok. Bununla birlikte parkurların içerisindeki dağ yollarının bazı bölümleri son derece bozuk. Bölge oldukça sulak olduğu için yer yer dere geçişleri mevcut ve yollarda çamurlu alanlar ile sıklıkla karşılaşılıyor. Bu nedenle bu bölgeyi gezmek için en iyi yol yürümek ya da dağ bisikleti kullanmak. Motosiklet ile de bölgenin büyük bölümü gezilebiliyor fakat yer yer yol şartları size geçit vermiyor. Ben motosiklet ile Sorgun Yaylası’na kadar çıkabildim ama nisan ayının başı itibariyle Eğriova Göleti’ne ulaşamadım. Binek araçlarla hatta hafif arazi taşıtlarıyla da bölgeyi gezmek pek mümkün değil. Ben motosikletimi biraz zorladım bu orman yollarında. Ama beni hiç üzmedi Fazer 8.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Arkadaşlar daha fazla gezi yazısı, fotoğraf ve bilgi için http://anadoluyollarinda.blogspot.com.tr/ adresine bakabilirsiniz. Hepinizin yolu ve bahtı açık olsun
    adm12, oenaj, SuleymanE ve 21 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cihan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Tekerine sağlık üstadım. Yine yeniden hakkını vermişsin
    S6453 bunu beğendi.
    "CaRPe DieM"

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Alıntı cihan54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekerine sağlık üstadım. Yine yeniden hakkını vermişsin
    Çok teşekkür ederim dostum
    anadoluyollarinda.blogspot.com.tr

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    çok güzelmiş
    S6453 bunu beğendi.

keremkrmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05 Ninja 636 - 15 Xmax
    Çok hoş bir gezi olmuş harika manzaralar yakalamışsınız, keşke fırsat bulup bizde yapabilsek
    S6453 bunu beğendi.
    ¡Por la sonrisa de mis padres que vale un millón!

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    gerçekten muhteşem bir doğa,güzel yerler.paylaşım için teşekkürler.ADANA'dan selam olsun.
    S6453 bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Alıntı berkcigdem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok güzelmiş
    Çok teşekkür ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:47 ----------

Alıntı keremkrmn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok hoş bir gezi olmuş harika manzaralar yakalamışsınız, keşke fırsat bulup bizde yapabilsek
    Umarım sizde en kısa zamanda fırsatını bulup keyifli gezilere çıkarsınız

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:49 ----------

Alıntı adanalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gerçekten muhteşem bir doğa,güzel yerler.paylaşım için teşekkürler.ADANA'dan selam olsun.
    Zaman ayırıp okuduğunuz için asıl ben teşekkür ederim.

ramcixx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 - cbr250 - cbf1000 - f650gs - cbf600
    Güzel gezi yalnız şöyle bir isyan görüyor gibiyim; Sahip buralar nefiss, yalnız babbalarım battı beh!
    S6453 bunu beğendi.

oenaj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fotoğraflar harika,
    Çok güzel bir gezi olmuş gerçekten.
    S6453 bunu beğendi.

Pisman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    demekki enduro olmadan da "bize her yol asfalt" denilebiliyormuş ;)
    S6453 bunu beğendi.

biglebowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üstad blogu ziyaret ettim de, yenice ormanlari sadece baslangicmis. Karabük'ten Haci Bektas'a, Amasya'dan Edirneye, Frigya'dan Ionya'ya, resimli anlatimli motosikletli, hepsi bir arada! Yalniz yanlis gormediysem 4 farkli motor var bu gezilerde. Neyse, elinize saglik...
    S6453 bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Alıntı oenaj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fotoğraflar harika,
    Çok güzel bir gezi olmuş gerçekten.
    Çok teşekkür ederim dostum

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:23 ----------

Alıntı Pisman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    demekki enduro olmadan da "bize her yol asfalt" denilebiliyormuş ;)
    Aynen öyle dostum

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:26 ----------

Alıntı biglebowski adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstad blogu ziyaret ettim de, yenice ormanlari sadece baslangicmis. Karabük'ten Haci Bektas'a, Amasya'dan Edirneye, Frigya'dan Ionya'ya, resimli anlatimli motosikletli, hepsi bir arada! Yalniz yanlis gormediysem 4 farkli motor var bu gezilerde. Neyse, elinize saglik...
    Dostum öncelikle zaman ayırıp bloga baktığın için teşekkür ederim. Hedefim parça parça bu memleketin her yerini gezmek. Bu da biraz zaman alıyor bu zaman içerisinde de motosikletler değişiyor. Dolayısıyla tespitiniz doğru dostum. Farklı geziler farklı motosikletler

onurordek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150>GW 250>RX3İ>XMAX400+RKS RT 250+SHERCO 250
    Tanıtım kitapçığına aldanıp gitmiştim eşimle, binek araba+bisiklet. Çok büyük ve ıssız bir yer (Üst taraflar). Göletin tabelası var kendi yok. Biz de bulamamıştık. Yürüyerek gezen bir çift daha vardı. Pisliğinden ayının cinsini tahmin ediyordu. Böyle bir bilgi birikimiz yoksa kampı tavsiye etmem ya da biz gibi orman işletme binalarının bahçelerinde (su ve tel örgü mevcut) yapmalısınız.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    üstad oralarda yaşayanın ömrüne ömür katar bu doğa,vayy be demeden edemedim doğrusu,o demir yolu köprüsü muhteşem görünüyor, sanırsın adana karaisalı daki alman köprüsü ,resimler 10 numara olmuş,yalnız fazer 8 i enduro gibide kullanmışsın,gönlüne sağlık,kazasız sürüşler dilerim,saygılar...
    S6453 bunu beğendi.
    - HAYAT GEZİNCE GÜZEL -

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    Alıntı mesut hoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    üstad oralarda yaşayanın ömrüne ömür katar bu doğa,vayy be demeden edemedim doğrusu,o demir yolu köprüsü muhteşem görünüyor, sanırsın adana karaisalı daki alman köprüsü ,resimler 10 numara olmuş,yalnız fazer 8 i enduro gibide kullanmışsın,gönlüne sağlık,kazasız sürüşler dilerim,saygılar...
    Mesut hocam sizi uzun süredir göremiyoruz.

Valla raporlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Alıntı mesut hoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam dediğiniz gibi oralar insanın ömrüne ömür katıyor. 70-75 yaşında insanları hala bağında bahçesinde çalışırken gördüm. Çok güzel yerler. Umarım sizinde bir gün yolunuz oralara düşer. Görülesi yerler

TAYFUNBORA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm 690 Sm
    Selam hocam,
    Yine kaliteli ilham verici bir paylaşım.
    Daha fazla gezi görmek isterim
    Çok teşekkürler paylaşım için.
    S6453 bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Alıntı TAYFUNBORA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam hocam,
    Yine kaliteli ilham verici bir paylaşım.
    Daha fazla gezi görmek isterim
    Çok teşekkürler paylaşım için.
    Tayfun Hocam paylaşımı beğenmenize çok sevindim. Teşekkür ederim...
    Artık havalar ısındı fırsat buldukça yollardayız ve daha fazla gezi paylaşımı olacak bir aksilik olmaz ise
    TAYFUNBORA bunu beğendi.

serdar1547 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL 150 MR VULTURE
    Mükemmel bir gezi olmuş hocam, resimler çok harika... Bende arada çıkıyorum FZS ile araziye, kontrol etmekte zorlanıyorum motoru, özellikle motorun arka tarafı yola hiç uyum sağlamıyor. Sizin motorda durum nasıl arazideyken, motorun arkası sağa sola çekiyor mu?
    S6453 bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Alıntı serdar1547 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mükemmel bir gezi olmuş hocam, resimler çok harika... Bende arada çıkıyorum FZS ile araziye, kontrol etmekte zorlanıyorum motoru, özellikle motorun arka tarafı yola hiç uyum sağlamıyor. Sizin motorda durum nasıl arazideyken, motorun arkası sağa sola çekiyor mu?
    Dostum dediğiniz gibi aslında böyle yollara uygun değil motorlarımız. Gevşek zeminde ve çamurda arka taraf çok oynak oluyor haliyle
    serdar1547 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)