Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

5 günlük Ihlara, Ürgüp, Hacı Bektaş, Ilgaz ve Daday Gezim

Motovento
    REKLAM ALANI
    iguven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 MT-09 Tracer Race Blue :)
    Selam arkadaşlar,

1-2-3-4-5 Ağustosta Ihlara - Ürgüp - Hacı Bektaş - Ilgaz - Daday güzergahlarında gezi yaptım. Aşağıda gezinin detaylarını ve fotolarını bulabilirsiniz.
    5 günde toplamda 2165 km oldu. Tek başımaydım yine

İlk önce rotayı ekleyeyim;

1. gün:

Sabah 06:07 de teker döner :D
    Gebzeden yola çıktım ve otobandan devam ettim Ankara'ya kadar.

Tuz gölünün bembeyaz manzarasında foto keyfi

Ankara'nın ilçesi Şereflikoçhisar'da yemek molası verdim.

Gülağaç Ihlara yolundan bir foto.

Melendiz çayında ufak bir mola. Su da güldür güldür akıyordu. Ama çok sinek vardı nedense rahatsız edecek seviyede.

Ben Güzelyurt'a devam edeceğim kalacağım otel orada olduğundan eşyaları indirip biraz soluklanıp Ihlara vadisini gezmeye çıkacağım.
    Şanlı bayrağımızı fotodaki gibi o şekilde yakalamak için 5-6 kere deneme yaptım

Otele vardık. 2 gün boyunca bu otelde kalacağım. Odalık fiyatı gecelik 60 lira idi. Kahvaltı dahil Otel 1850li yılından kalma eskiden mübadele zamanlarından önce rahibe okulu imiş. Daha sonra mübadeleden sonra otele dönüştürmüşler.
    Zaten 4-5 tane binası var otelin sanırım bazı binaların eskiden yemekhane, yatakhane, ibadethane gibi ayrı ayrı işlevleri varmış.

Yaklaşık 700kmlik yoldan sonra otele eşyalarımı bıraktım (eşya dediğimde bir sırt çantası sadece ) ve ıhlara vadisine gitmek için hemen motoruma atladım. Yol boyunda yüksek kilise diye bir tabela vardı oraya uğradım.

Bu da yüksek kilisenin girişi, dikkatli olmak lazım merdivenlerde ve yüksek kilisenin manzarası.

Bu da

Bu da yüksek kilisenin yolu.

Ihlara vadisine geçtim ufak bir rota sapmasından sonra;
    Ihlara vadisine inen merdivenler (bir de çıkışı olacak bu merdivenlerin)

İlk kilise ağaçaltı kilisesi;

Sümbüllü kilise;

Yılanlı kilise;

Yürüyüş devam ediyor ıhlara vadisinde, akarsuyun yanından ağaçların arasından ufak patikalarda ilerliyoruz hep.

Arada köprüler falan yapmışlar nehiri geçmek için. Ve ufaktan yağmur çisemeye başladı.

Kırkdamaltı Kilisesi ve kilisenin olduğu yerden Belisırma köyünün uzaktan görünüşü. Bu kiliselere ulaşmak için ana patikadan çıkıp 100-200 basamak çıkıp tekrardan inmek ayrı bir çaba gerektiriyor.

Ağaç kovuğundan yapılmış bir çeşme

Toplamda 18,5 kmlik bir rota var ben toplamda 3.5 veya 4 kmsini yürüyebildim, tabi bir de geri motoru bıraktığım yere yürüdüm ve o indiğim merdivenleri geri çıktım.

Ihlara vadisi hakkında genel bilgi;

Bezirhanenin önünde çekilmiş bir foto. Motora ışık vurunca bi güzel olmuş ha parlamış kerata

Bezirhane nedir ne değildir

Aksaraydan GüzelYurta gelirken Melendiz çayının oralarda alabalıkçılar vardı. Oraya geri döndüm akşam yemeği için (Ihlaraya bi 30 km mesafe var), yediğim en güzel alabalıklardan biri idi ve salatası içeceği ile beraber
    sadece 13 lira tuttu.

Yemekten sonra otele dönerken Somuncu baba tabelası gördüm ve hava kararmasına yakın olmasına rağmen yolumdan sapıp somuncu baba külliyesine doğru gün batarken yola koyuldum.

Somuncu Baba çok önemli bir şahsiyetmiş.

1. günün sonunda geldik. Bir günde 800 km yol oldu ve benim de pilim bitti. Zaten otele vardığımda hava çoktan kararmıştı. Son 1 saat falan karanlıkta geldim yolu. Bayağı iyi aydınlatıyormuş benim farlar

2. gün:

İlk rota Narlıgöl. Tektonik bir göl imiş zaten dağların ortasında gömülü kalmış. Çanak gibi sanki

Derinkuyu yeraltı şehrine doğru gidiyoruz. Yol boyunda çeşme buldum bir tane ufak bir mola verdim.

Derinkuyu yeraltı şehrinden foto;

Bu yuvarlak taş ile girişi kapadın mı ne düşman girer ne bir şey

Derinkuyu yakınlarında ki bir kilise fakat kapısı kilitli idi ve herhangi bir tabela falan yoktu.

Gezinin en sevdiğim kısımlarından biri Hasandağa çıkıyoruz :D
    Şu dağın haşmetine bak bulutlara arkadaşlık ediyor.

Dağa yaklaşıyoruz.

30 dakikalık toz toprak yoldan tırmandıktan sonra yamaç paraşütçülerin ataladığı noktaya ulaştım. Buradan aşağı atlıyorlarmış. Resimde gördüğünüz koyu yerler bulutların gölgelerinin düştüğü kısımlar.

Motoru görüp yanıma koşan çocuklar. En kısa boylu olan biraz çekingendi ama sonra açıldı Arkada da hotel karbeyaz görülüyor.

İnişe geçtik ama şu ihtişama baksana dağın. Eskiden volkanik dağmış Hasandağ.

İnişten başka bir manzara;

Selime katedraline geçiyoruz;

Eskiden kervan yolu imiş bu katedral, çok korunaklı bir yer ve asker doluymuş.

Mutfak ve bacası;

Maça :D

Dinozor tasvirleri :D

Peri bacaları ufaktan

Ihlara vadisinin görünüşü katedralden.

Bu da oğlak mı acaba?

Ve Katedralin uzaktan görünüşü;

Güzelyurta geri dönüyoruz. Otele yakın olalım bugün geceye kalmadan otele dönmeyi planlıyorum. Kilise cami diye geçiyor. Bizimkiler minareyi dikmişler ve kilise cami olmuş. Aktif olarak kullanılıyor cami.

Sivrihisar geçidi. Geçitlere karşı özel bir ilgim var şöyle 1200 metreyi geçtikten sonra mutlaka durup bir foto çekerim geçit tabelaları ile :D

Kızıl kilise. Kilisenin içinden foto koymuyorum çünkü harabe gerçekten.

Kızıl kilise olan bu foto favorim bu gezide tam masaüstülük. O beyaz araba olmasaydı daha da mükemmel olurdu.

Ve otele geri döndük çok şükür hava kararmadan;

Burası benim kaldığım otelin binalarından biri.

Biraz da GüzelYurtu gezelim yarın Ürgüpe geçicez.

3.gün:

Barış merkezi Nevşehir;

Ürgüpe vardık bile: 120 km mesafe olduğundan güzelyurt ile pek foto ile uğraşmadım bastım geldim ürgüpe.
    Kalacağım otel odası, çift kişilik büyük bir yatak var yayılacağım gece :D

Peri bacaları;

Göreme Açık hava müzesi fotoları;

Yemek masası zamanında;

Göreme açık hava müzesinden fotolar devam ediyor;

Zelveye giden yoldan bir foto;

Zelve açık hava müzesinden bir foto;

ve çömlekçiler diyarı Avanos

Hitit şarap testileri. Omzuna asıp omzunun üzerinden döküyormuşun şarabı.

Avanosta yediğim nevşehir kebabı. Bol kıymalı, domatesli, soğanlı, kaşarlı ve çömlekte pişmiş. Gayet doyurucu idi ve ayranla salatasıyla beraber sadece 13,5 lira tuttu yemeğim.

Kör de bilir Avanosun yolunu :D

Kızılırmak ve otomobillerin geçtiği köprü;

Ürgüpe geri dönüyoruz ve motora bugünlük izin verip bundan sonra tabanvay gezeceğiz. Ürgüpteki asmalı konağa bi 15-20 dk yürüyüşten sonra varıyoruz.

Oyuncuların fotoları;

Asmalı konak fotolarına devam;

Diziyi okuldayken çok takip ederdik kaliteli dizi idi. Yeniden izleyesim geldi konağın içinde dolaşıp o entrikaları, dramları, çekememezlikleri, sevinçleri, mutlulukları hatırlayınca. Amma çok foto koymuşum ha asmalı konaktan

4. gün:

Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı üzerinden Ilgaz'a oradan Kastamonunun Daday ilçesine geçeceğiz. İlk durağımız Hacı Bektaş. Hacı Bektaş Veli müzesini geziyoruz;

Hacı Bektaşı Veli kimdir;

Aslanlı çeşme. Su içtikten sonra suyu aslanın başından döküp aslanın başını sıvazlamak lazımmış sonradan. Zaten aslanın başının üstünde düz bir kısım var.

Aşevi;

Bu gezide okuduğum beni etkileyen en anlamlı ve doğru söz;

Hacı Bektaşı Veli'nin zamanının ötesindeki (hala öyle gerçi) sözleri;

Pir evi;

Çilehane;

Dervişlerin kullandığı eşyalar, yıldızlar hep 12 köşeli yani 12 imamı simgeliyor.

Hacı Bektaşi Veli hazretleri sandukası;

Güvenç Abdaldan güzel bir söz;

Balım Sultan türbesi önündeki kurumuş dut ağacı, dayaklarla ayakta zor duruyor ama meyvesi ve yeşil yaprakları var.

Derviş giysi ve eşyaları;

Cem törenleri ile ilgili bilgiler;

Çalgı aletleri;

Girişteki üçler çeşmesi;

Hacıbektaştan çıktım ve elmadağa gelmeden Çankırı sapağında kuruyemişçi gördüm ve güç toplamak amacı ile hemen daldım mağazaya :D

Güzelim kuruyemişler, gezerken çoğunu tattım :D

Daha birşey alamadan benim araba doldu bile :D

Kuruyemişçinin dışında motoru güneşin alnında bırakmıştım çalıştırınca ortam (ambient) sıcaklığını 40 derece gösteriyordu. Hemen hızlıca giyinip yola çıktım yoksa eriyeceğim bu sıcakta.

İndağı Geçidi;

Ilgazdağı Geçidi; (Geçitlere merakım var demiştim :D)

Ilgaz Dağı milli parkı Zirve Girişi;

Ilgaz Dağı Park Haritası;

1 saat kadar patikalarda kafama göre dolaştım. Fazla söze gerek yok sizi fotolarla başbaşa bırakayım.

Kastamonuya girmeden Araç yönüne saptım ve oradan Dadaya gitmek için dar köy yollarından gidiyorum. Çeşmenin birinde ufak bir mola;

Dadayda Barış At çiftliğine vardım. Bir duş aldıktan sonra, tekrar motorsiklet pantolonumu ve botumu giydim çünkü hava kararmadan ata bineceğim :D
    Daha önce hiç hayatımda ata binmemiştim. Bi yarım saat turladık Barış abi ile o önden gitti ben arkadan rüzgar (benim atın ismi) ile takip ettim onu (yürüme hızıyla gidiyoruz tabi )
    ve at sürüşünden sonra akşam yemeğim; tarhana çorbası, taze fasulye, salata, yoğurt ve karpuz.

5. gün:

Artık bugün dönüş günü; sabah kalktım ve motoru yükledim;

Gündüz gözüyle at çiftliğinden kareler;

Ve kahvaltım valla zor bitirdim her şey çok boldu

Atlar uzakta otluyor. 11 tane at varmış çiftlikte. Uzun tur ata biniş (30 TL) akşam yemeği, sabah kahvaltısı ve kalmaya toplam da 135 TL ödedim ve değdi gerçekten. Çalışanlar da çok cana yakınlardı.
    Yemekler ve kahvaltı ise ayrı bir güzeldi.

Dadaydan Araça giden çok güzel bir köy yolu, 20 km boyunca çam ağaçları arasından bayağı bir gazladım sabah dinginliğinde

Araçtan Karabüke oradan Geredeye oradan Bolu dağına tırmandım otobana girmek istemedim. Bolu dağından görüntü;

İzmit ile Dilovası arasında yağmura yakalandım. Bir köprü altında durdum çok sıkışmıştım, yağmur sesi etkiledi herhalde, zaten dilovasına gelince yağmur kesildi.

ve eve vardık sağ salim kazasız belasız çok şükür.

2165 km olmuş tüm gezi. Benzin de bitmek üzere

Öğlen 3 gibi varmışım eve, şaka maka motora da 6bini geçirmişik ha

Teşekkür ederim arkadaşlar okuduğunuz için. Bir başka gezide görüşmek üzere.
    Tracerımla yaptığım başka bir gezi bu linkte daha önceden paylaşmıştım ama yazı yazamamıştım. Bu yazılı oldu çok da güzel oldu

http://www.motosiklet.net/forum/etkinlik-gezi-fotograflari/147024-16-21-mayis-goller-bolgesi-gezim.html
    smtpulsar150, **ymh**, smiles ve 39 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TOTEMONS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1991 MODEL MZ 251-YAMAHA MT-125-2014CBR500R-CBF150
    Harika fotoğraflar,harika bir anlatım(Bulut gölgelerine kadar dikkat çekilmiş)mükemmel bir motor ve mükemmel bir gezi olmuş.
    Emeğinize sağlık ve tebrikler.Kıskanmadım desem yalan olur
    iguven bunu beğendi.

tozluklu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj pulsar ns 200
    Keyifle okudum.. Teşekkürler.
    iguven bunu beğendi.

Motosikleti
    YAMAHA MT07 RACE BLUE
    Mukemmel gezi.kendimi oralarda gezerken hayal ettim.o kadar gercekci anlatmissiniz.
    iguven bunu beğendi.

KYorulmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250r 2014(satıldı)
    Harika gezi. Aynı güzellikte de anlatış.
    Paylaşım için teşekkürler
    iguven bunu beğendi.

ugur377 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Kastamonu rotasında memnun olduğunuza sevindim. Hele geçtiğiniz o araç ve daday arasındaki yolu daha 2 gün önce bende geçtim. Müthiş zevkli, aşırı bol virajlı yol (bir Cide-İnebolu arası değil tabii ki de), yalnız baya bir ıssız oluyo oraları akşamüstü
    iguven bunu beğendi.

Hocam gercektende cok begendim anlatımlı fotograflara bakmak keyifli,tekrarlarını gerçeklerştirmeni nasip ettsin rabbbim allaha emanet ol...
    iguven bunu beğendi.

important22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel gezi.
    iguven bunu beğendi.
    | 500px.com/Arranger | Youtube.com/channel/UCpMYGwzlf5cTevF5uVbXWeg/videos | Flickr.com/photos/132925453@N03 |

Motosikleti
    Bajaj PULSAR ns 200
    Cok Güzel Gezi Olmuş
    Tur düzenleseniz peşinize yüzlerce kişi gelir tabi bende
    manzaralar on numara
    iguven bunu beğendi.

MCV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 mcx-Kuba KEE100-RKS Winner200- Hero XPULSE 200
    Güzel bir gezi yapmışsın.Resimler manzaralar süper paylaşım için teşekkürler.
    iguven bunu beğendi.
    https://www.youtube.com/channel/UCsQMNz8EBD5jqoRCOlr-72Q

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    Vay be , ne rota olmuş be,şapka çıkartırım,böyle bir için ,emeğine sağlık kardeş,saygılar. . .
    iguven bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Ilgazdaki mekan neresi hocam?
    iguven bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Ahmetbahadır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ilgazdaki mekan neresi hocam?
    Dadaydaki (Kastamonunun ilçesi Daday) at çiftliği "Daday Baris Atli Turizm Dogal Yasam Ciftligi" diye geçiyor abi. Booking.com da var ben oradan bulmuştum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    eline ayağına sağlık,keyifle okudum,gitmiş kadar oldum.
    iguven bunu beğendi.

Rider95 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F
    Sıkılmadan tüm fotoğraf ve notları okuduğum güzel bir gezi yapmışsın.Tekerine sağlık , kazasız belasız sürüşler.
    iguven bunu beğendi.

enxdesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 1198SP - "biradam binRR"
    Tebrik ederim. Çok güzel bir gezi olmuş. Anlatım, fotoğraflar, motor on numara, maşallah
    iguven bunu beğendi.

westwint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xmax 250-2015 / MT09-2017 / Pcx 125-2022
    Herşeyi ile muhteşem bir gezi olmuş, tebrik ederim.
    iguven bunu beğendi.

Motosikleti
    cıks
    Çok keyifli bir gezi olmuş tebrikler
    iguven bunu beğendi.

Palakadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X10 350 Executive
    Resimleri yüklemen ne kadar zamanını alıyor ve ne kullanıyorsun . .
    Teşekkürler .
    iguven bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Palakadir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Resimleri yüklemen ne kadar zamanını alıyor ve ne kullanıyorsun . .
    Teşekkürler .
    Selam abi,

Photobucket.com sitesini kullanıyorum. Resimleri yükledikten sonra linklerini kopyalayıp foruma [IMG] tagı kullanarak ekliyorum. Tabi uğraştırıyor bu işler yazı falan yazınca. Mesela bu konuyu hazırlayıp açmam yaklaşık 3 saat aldı.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)