Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

PCX ile İstanbul - İzmir

Motovento
    REKLAM ALANI
    polemos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650 ABS (2013)
    Merhaba. Uzun zamandır planladığım artçılı İstanbul - İzmir yolculuğumu 4 Ağustos 2015 günü gerçekleştirdim. İlk uzun yol deneyemimim olacağı için tecrübeli arkadaşların tavsiyeleri üzerine yolculuktan bir gün önce eksiklerimi tamamladım.

Yanıma :

- Tüp (Motul 200 ml 40 TL) ve fitil (10 TL) şeklinde iki ayrı tip lastik tamir kitleri
    - Şişme yastık (Decathlon'da 12,95 TL)
    - Lastik pompası (Decathlon'da 13,95 TL)
    - Tornavida takımı, pense, anahtar takımı
    - Üst alt yağmurluklar (Decathlon'dan üst 30,95 TL, alt 39,95 TL aldım)

Yolculuk günü sabah 07:30'da kalkıp son hazırlıkları tamamlayıp 09:10'da Yenikapı'ya doğru yola çıktık.

Saat 10:00'da Yenikapı'dan Mudanya'ya feribot ile hareket ettik.

Saat 11:40'ta Mudanya'da feribottan indikten sonra bir benzinliğe uğrayıp lastik havalarını artçılı seyahate göre ayarladım. Son kontrollerimizi saat yapıp 12:00'de yola çıktık. Bursa bağlantısına doğru yoğun bir trafik vardı. Aralardan geçip gitmesem en az yarım saat kaybederdim.

Saat 13:00'te Uluabat'taki Kasap Halil'de yemek molası verdik. 13:20'de tekrar yola çıktık. Bu ilk etaplarda ilk uzun yol olmasından dolayı 70 ile 90 km arasında sürdüm. Karacabey'e kadar kuvvetli yan rüzgar oldukça zorladı. Neyseki bir aksilik yaşamadan saat 14:10'da Susurluk'a vardık.

Banzin alıp, ihtiyaçlarımızı giderdikten sonra saat 14:48'de yola çıktık.

Buradan sonra PCX 125'in tek zayıf yönü olan yokuşlarda bayılmasını tecrübe ettim. Dip gaz gitmeme rağmen zaman zaman 70'e kadar düştü. Belki de benim sürüşümden dolayıdır bilemiyorum. Fakat tedirginlğimin geçmesiyle düzlüklerde 90-110 arası gitmeye başladım. Balıkesir'i geçtikten sonra daha önceden planladığım Pamukçu kasabası öncesinde yer alan BiKeyf cafede ihtiyaç molası verdik. (15:30)

Saat 16:05'te tekrar hareket ettik. Akhisar'a yaklaşırken hava puslanmaya başlamıştı. Yolculuk öncesi hava raporlarında Manisa merkez taraflarında yağmur ihtimali vardı. Bu sebeple yağmurluk eksiğimizi de tamamlayıp yanıma almıştım.

Saat 17:00'de Akhisar girişinde benzin ve ihtiyaç molası verdik. Yarım saat dinlenmeden sonra saat 17:30'da yola devam ettik.
    Saruhanlı civarında hava serinlemeye ve ıslak toprak kokusu gelmeye başladı. Manisa'ya yaklaşırken yağmur başladı ve bir kasaba'da durup yağmurluklarımızı giydik. Daha önce Manisa'dan sonra Menemen'e dönüp düzlükten gelmeyi planlıyordum ama son anda fikir değiştirip dağ yolundan gitmeye karar verdim. Manisa'yı geçtikten sonra yağmur durdu. Sabuncubeli'yi geçmek tahminimden kolay oldu. İzmir'e inişte yağmurluk rüzgarı da kestiğinden sıcak bastı ve durup çıkardık. İzmir girişinde yoğun bir trafik vardı. Bu sebeple saat 19:30'da eve vardık.

Genel olarak PCX'ten memnun kaldım. Tabi eve vardığımda totodan dolayı bacaklarımda uyuşukluk vardı. Neyse ki ertesi gün geçti.
    Tabi şişme yastığı az şişirip minder gibi kullandığımız için daha az etkilenmiş olmamız muhtemel. Ayrıca elbise askısının sapından yaptığım cruise control de sağ elimi yorgunluktan kurtardı. Yapılışı şurada mevcut :

https://www.youtube.com/watch?v=kEmMvNYEq2o

Sürekli yüksek süratte kullanmaktan dolay yakıt tüketimi tahmin ettiğim gibi şehiriçi tüketiminden yüksek oldu. Tam değerleri depoyu fulledikten sonra ekleyeceğim.

- Mudanya - Susurluk 150 km *2,46 L/100 km - 11 kr/km
    - Susurluk - Akhisar 127,5 km 2,80 L/100 km - 13 kr/km

Yolculuk boyunca bol bol su içtim. Akhisar'da içtiğim maden suyunun etkisi var mıdır bilmiyorum ama oradan İzmir'e kadar hiç yorulmadım.
    İzmir çevresindeki yayla köylerine geziler yapmayı planlıyorum. Gerçekleştirdikten sonra sizlerle paylaşacağım.
    Bu gezi de çok fazla fotoğraf çekemedim. Daha sonraki gezilerimde bunu telafi edeceğim.
    iptaluyelik02, mustafa_akin ve abeciMotoru bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    İzmir'e hoşgeldin artçılı bi şekilde gelmiş olmandan ötürü ayrıca tebrikler.
    125 cc bir commuter ile belki daha fazla yorulabilirdin,
    İstanbul İzmir arasını bi kez yapmıştım, gerçekten bazı yerler şiddetli rüzgara maruz kalmakta,
    Ege bölgesinde artçılı gezeceğin daha keyifli rotalar bulacaksındır.
    polemos bunu beğendi.
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

Motosikleti
    Mondial 100 SFC Snappy xi
    İzmir'e hoşgeldin. Güzel bir yolculuk yapmışsın. Tebrikler...
    chevy64 ve polemos bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)