Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Van Gölü Çevresi Gezi 887 km

Motovento
    REKLAM ALANI
    adm12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda msx 125. SYM sympony 200i
    Epey zamandır aklımda Türkiye'nin en büyük gölü olan Van gölünün çevresini motosikletle gezmek vardı. Zira bu geziyi yapmamış olsaydım kendime bende Doğu Anadoluyu gezdim diyemezdim. Cuma günü öğle vakti düştüm yollara.
    Gezi rotası:
    [IMG][/IMG]

Motosikleti yükleyip yola düştüğümde saat 12:30 geliyordu
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Bu günkü hedefim Tatvan a ulaşmak 186 km yolum var. Hava çok güzel her yer yemyeşil, ilk molayı Murat nehrinin kenarında veriyorum, ben manzarayı izlerken ybr dinleniyor.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Molaları pek uzun tutmamaya çalışıyorum çünkü önümde muş ovası var ve akşama doğru buralar da hele ovalardan geçiyorsanız rüzgarın sarsıcı süprizleriyle karşılaşabilirsiniz.
    Muş merkezde kısa bir çay molasından sonra Tatvan a doğru yola çıkıyorum. Muş-Tatvan arası 80 km boyunca Şaşırtıcı derecede kaliteli ve hemen hemen hiç virajı yokuşu olmayan yol var. Tam gazlamak isteyenlere göre bir yer diye düşünüyor ve tın tın ilerliyorum.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Akşam üstü saat 16:00 da Tatvan a ulaşıyorum, ulaştığımın teyidi olarak tabelayı fotoğraflayıp şehir merkezine iniyorum.
    [IMG][/IMG]
    Kalacağım öğretmen evine gidiyorum eşyaları bırakıp kendimi Van gölü kıyısına atıyorum.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Van gölü 3713 m2 alanı ile Türkiye'nin en büyük gölü, Nemrut volkanın patlaması sonucu cöküntü bir alanın önünün lavlarla kapanmasıyla oluşmuş bu devasa göl tuzlu ve sodalı suyu ile diğer bir çok gölden ayrılmaktadır.
    Gün batımına yakın Van gölünü fotoğraflıyorum
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Ben fotoğraf çekerken bir çocuğun dikkatini çekmiş olsa gerek yaklaşıp beni izliyor. Dönüp Van gölünü hakkında ne biliyorsun
    diye sorunca, çocuk itiraz ediyor van gölü değil van denizi diyor. Burada ki bir çok kişi van denizi diyor(behra wane)
    Gerçkten buranın bir göl olduğunu bilmezseniz deniz zannetmeniz çok normal. O benim fotoğrafımı
    bende onun fotoğrafını çekiyorum.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Gece iyi bir uyku çekiyorum. Cumartesi Sabah 06:00 de tekrardan yola hazırım.
    [IMG][/IMG]
    Müthiş göl manzarası ile Ahlat'a doğru yola çıkıyorum. Yer yer durup fotoğraf çekiyorum.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Van gölünü baştan başa dolanan yolun tamamına yakını çok iyi bu sebeple seyahat ederken doyasıya
    göl manzarası izleyebiliyorsunuz.
    [IMG][/IMG]
    Yolun gölün kıyısına inmeye müsade ettiği yerde kumsala kadar iniyorum.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Ötelerden Süphan Dağı görünüyor. yolculuğumun ilerleyen kısımlarında Süphana dahada yaklaşmayı umuyorum.
    [IMG][/IMG]
    Van gölünün ihtişamlı manzarası eşliğinde 07:30 gibi Ahlat'a varıyorum.
    [IMG][/IMG]
    Van gölünün kuzey batısında yer alan ve tarih kokan Ahlatta Selçuklu mezarlığını ziyaret ediyorum.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Bu tarihi mezarlıkta mezar taşlarının aynı boyda olmadığı dikkatimi çekiyor, bunu güvenlik görevlisine
    sorduğumda saygınlık-rütbe-zenginliğe göre mezar taşlarının boyu değişmektedir cevabını veriyor.
    [IMG][/IMG]
    Ahlat ta küçük gezinti sonrası tekrardan yola düşüyorum Van gölü kıyısında sık sık durup fotoğraf çekiyorum.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Adilcevaz tabelasını gördüğümde tam olarak nerede duyduğumu hatırlayamadığım bir kaç mısra mırıldanıyorum.
    Emek gibi, toprak gibi, kan gibi, hoyrat gibi
    Adilcevaz fırtınası, yedi dağın eşkiyası gibi....
    [IMG][/IMG]
    Adilcevazı geçtikten sonra Daha önce uzaktan gördüğüm Süphanı görüyorum.
    [IMG][/IMG]
    Adilcevazdan sonra ara ara dinlenelerek devam ediyorum.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Öğleye yakın Erciş e ulaşıyorum. Uzaktan Erciş görünüyor.
    [IMG][/IMG]
    Karlıova dan çıktığımdan beri hiç yakıt almamıştım. Yolda iken bu aklıma gelince, yol boyunca ara ara
    ybr yi biraz da zorlamıştım ve 350 km'dir sürüyordum.şimdi biti verirse benzin diye düşününce içim ürperiyor.
    Yol üzerinde gördüğüm bir kaç benzinlik hiç içime sinmiyor şimdi kötü bir benzin alıp sıkıntı yaşama fikri hoşuma
    gitmiyor. Ercişe girişte opeti görünce rahatlıyor ve hemen benzin alıyorum depo dolunca 9lt alıyor böylece
    benzin göstergesi boş gösterince depoda daha 4 lt benzin kaldığını öğrenmiş bulunuyorum.
    [IMG][/IMG]
    Ercişi 4km geçtikten sonra Balık bendine ulaşıyorum.
    Burası Van Gölünde yaşayan tek balık türü olan İnci kefalinin üreme sahası. Van gölü tuzlu ve sodalı olduğundan
    balıklar burada üreyemiyor ve yumurtlama döneminde(Nisan-Mayıs) van gölüne dökülen akarsu ağızlarında korunaklı
    bölgelere yumurta bırakıyorlar. Yumurtalardan çıkan balıklar buradan göle dönüyorlar. Burada
    balıkların akıntıya karşı verdikleri inanılmaz mücadeleyi hayranlıkla
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Buradan sonra Muradiye ye doğru yola düşüyorum. Muradiye şelalesi Van-Erciş yolunda Doğubeyazıt
    ayrımından 18-20 km içeridedir. Mahi çayı üzerinde bulunan suları 20m yükseklikten düşen şelale ismini
    Bağdat seferi sırasında burada konaklayan 4. Murattan almıştır.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Şelalenin yanında bulunan tarihi asma köprü tahrip olduğundan yenisi yapılmıştır.
    [IMG][/IMG]
    Öğle yemeğini buradaki tesiste yiyorum
    [IMG][/IMG]
    Yemekten sonra yine göl manzarası eşliğinde 80 km yol kat ederek Van'a ulaşıyorum.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Van'a ulaştığımda saat 16:00 olmuştu. Şehir merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Van kalesinin yolunu tutuyorum
    Amacım Kaleyi dolaşmak değil sadece Van'ı ve Van gölünü yüksekten görmek. Motosikleti park ettiğim
    yerde seyyar satıcı çocuğa biraz para karşılığında motora göz kulak olmasını tembihleyip tırmanışa geçiyorum.

Abi merak etme diyor.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Kan ter içinde kaleye tırmanınca Şehir manzarası ve eşsiz göl manzarası yorgunluğumu alıveriyor
    birden.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Kalenin tepesinden Kente ve gerisindeki Erek dağının keskin silueti ne bakarken ertesi gün yamaclarına
    tırmanacağım hiç aklımdan geçmiyordu.
    [IMG][/IMG]
    Van şehir merkezine dönerken yol üzerinde kedi evi gözüme çarpıyor. Farklı renkteki gözleriyle dikkat çeken
    bu kediler burada koruma altında
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Geceyi geçireceğim Akdamar oteline gidiyorum eşyaları bırakıyorum.
    [IMG][/IMG]
    Daha sonra motosikleti otelin yanında bana tarif edilen otoparka götürüyorum. buradaki görevli
    bırakamazsın diyor burada çalarlar mes'uliyet kabul etmeyiz diyor. Durumu resepsiyondaki görevliye bildirince
    Bana ''merak etmeyin akşam otelin lobisine alırız diyor ve beni rahatlatıyor.
    Akşam karanlık çökmeden önce Vanın ana caddelerinde dolanıyorum
    [IMG][/IMG]
    Saat dokuza kadar dışarıda dolanıyorum yemek yemek yeyip çay içiyorum. yemek konusunda pek söyleyeceğim bir şey yok
    bu bölgede mera hayvancılığı yaygın bu sebeple et ağırlıklı yemekleri lezetli.
    [IMG][/IMG]
    Otele döndüğümde resepsiyon görevlisin yardımıyla motosikleti otelin giriş kapısın yanına çekiyoruz resepsiyonun
    tam görebileceği yere içeri koyalım diyor ola ki müşteriler rahatsız olur diye kabul etmiyorum.
    [IMG][/IMG]
    Günü yorgunluğundan erkenden uyudum.
    Van gezisine çıkmadan önce Van da bulunan forumdan hakan_czy arkadaşımıza vana geleceğime ve kendisiyle tanışmak isteğimi
    belirten bir mesaj göndermiştim. Sabah 05:30 da uyandığımda hakan arkadaşımızdan geri dönuş mesajının geldiğini fark ettim
    Sabah 07:30 civarı kendisini aradım. Uykudan uyandırdığım ve Benimle ilgilenip karşılayan hakan beye sonsuz teşekkür ediyorum.
    Bana tarif ettiği yere gittim ve kendisi ile tanıştım gezinin en güzel kısmı da burada başladı.Oturup muhabbet ettik Hakanın 2 tane
    motosikleti var cbf ve crf. sohbetten sonra garajına gidip crf250 motosikletine bakıyoruz.
    [IMG][/IMG]
    Ben de biniyorum üstüne ayağımın biri ancak yere yetişiyor benim için oldukça yüksek.
    [IMG][/IMG]
    Motosikleti ve kros üzerine sohbet ediyoruz.
    Normalde planımda hakan ile tanışıp Akdamar adasına gitmek vardı. Hakanın yeni gezi teklifi bana daha
    hoş görünüyor. Kendisi bir kros yapmayı çok seviyor e tabi doğal olarak kendimiz dağlara vuruyoruz.
    Erek dağına doğru yola çıkıyoruz kendisi cbf ile geliyor. Şehirden ayrılıp toprak yollara giriyoruz.
    Hakan bir ara yoldan çıkıp yokuşa tırmanıyor.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Keskin hatlarıyla volkanik dağ kütlerini keyifle izliyoruz
    [IMG][/IMG]
    Gezinin bu kısmında iki kişi olduğumuzdan rahat rahat fotoğraf çekiyoruz.
    [IMG][/IMG]
    Küçük baraj göletine ulaştığımızda yükseltinin 2265m olduğunu söylüyor.
    [IMG][/IMG]
    Tırmanışa devam ediyoruz kısa aralıklarla durup fotoğraf çekiyoruz.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    2535 metreye cıktığımızda yer şekilleri etrafımızda ufaldı sanki google eart haritalarına
    bakıyormuş gibi hissettim.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Arka planda Artos dağının zirvesi.
    [IMG][/IMG]
    2605 metreye tırmandığımızda karşımıza harika görüntüsü ile Keşiş gölü çıkıyor.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Hakan karşıdaki tepeyi gözüne kestirip biraz daha yükseğe çıkalım diyor. 2665 metreye tırmanıyoruz
    Bu tırmanış en zorlu olandı çünkü geven dikenleri üzerinde seke seke çıktık.
    [IMG][/IMG]
    Bu yükselti motosikletimizin gördüğü en yüksek yer.
    [IMG][/IMG]
    Çıktığımız tepeden göle doğru inişe geçiyoruz hakan bana epey fark atıyor gerçekten arazide çok
    iyi sürüyor.
    2605 metredeki keşiş gölünün kıyısında bir kaç fotoğraf çekip inişe geçiyoruz.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Dönüş yolunda çoban köpeklerinin saldırısına uğruyoruz. Keratalar biz durunca duruyorlar hareket
    edince saldırıya geçiyorlar. Sahipleri kopekleri bizden uzaklaştırması ile yola devam ediyoruz.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    İniş çıkıştan zormuş bir kaç defa düşme tehlikesi geçiriyorum. yavaş hareket ettiğimden hakan
    zaman zaman beni beklemek zorunda kalıyor.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Zorlu arazi sürüşü benim için iyi bir deneyim oldu. Çok keyif aldık. her iki motosiklette bu
    zorlu sürüşte hiç bir sıkıntı çıkarmadılar.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Asfalta çıktığımızda dönüp tırmandığımız dağa bakıyoruz.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Yolumuzun üzerinde Çavuştepe kalesine tırmanıyoruz. Ardımızda Artos manzarası ile fotoğraf
    çekiyoruz.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Bundan sonra Van-Gevaş ayrımına kadar beraber sürüyoruz. bundan sonra hakan Van'a dönüyor.
    Kendisi ile vedalaşıp Gevaş a doğru yola düşüyorum.
    Sahip olduğumuz tutku sayesinde daha önce tanımadığım bir kişi dost olup keyifli bir gezi yapmak
    Bu gezinin en anlamlı kısmı idi. Hakan beyle çok iyi bir gün geçirdim kendisine sonsuz teşekkür
    ediyorum.
    Hakan beyden ayrıldığımda saat 14:30 civarıydı bundan sonra 300 km lik bir yol beni bekliyordu.
    Akdamar adasının yanından geçiyorum, niyetimde bu adaya gitmekte vardı ama vakit daraldığından
    adanın fotoğrafını çekmekle yetiniyorum.
    [IMG][/IMG]
    Gevaştan sonra Tekrardan Tatvan a ulaşıyorum. burada kısa bir yemek ve benzin molası verip tekrardan
    yola düşüyorum Tatvan-Muş arasında şiddetli rüzgarda yaklaşık 80 km motosiklet dans ede ede yol alıyorum.
    Yolculuğun sonuna doğru gün batarken son bir kaç fotoğraf çekip saat 19:00 civarı yolculuğu bitiriyorum.

[IMG][/IMG]
    İki buçuk gün ve 887 km'lik bu keyifli yolculuk böylece sona erdi.
    EFEKAN09, soycan, EGE YELI ve 39 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    umurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07
    müthiş gezi, müthiş çevre

elinize sağlık hocam
    adm12 bunu beğendi.

zizulander - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu aralar mecburen otomobil
    Geçen sene ben de Van gezisi yapmıştım.
    Gerçekten çok güzel. Beklentilerimin ötesinde bir şehir ve manzaralar bulmuştum.
    Özellikle Edremit ilçesi çok akılda kalıcıydı.
    Tek sıkıntım Van şehir merkezinin ana caddelerdeki sıkışık trafiği idi.
    Ramazan'da iftar vaktine yakın şehre girince en az on defa kaza tehlikesi atlatınca unutamıyor insan
    Benim Van ve Tatvan için bir günlük zamanım vardı.
    Sizin vaktiniz bolmuş güzel bir gezi olmuş.
    Fotoğraflarınızı beğendim.
    Tebrikler.
    adm12 bunu beğendi.
    Motosiklet üstünde itlik yapmak çok zevklidir, fakat bu itliğin bütün motosiklet camiasına zarar vereceğini aklınızın köşesinde tutun.

Motosikleti
    Alıntı zizulander adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen sene ben de Van gezisi yapmıştım.
    Gerçekten çok güzel. Beklentilerimin ötesinde bir şehir ve manzaralar bulmuştum.
    Özellikle Edremit ilçesi çok akılda kalıcıydı.
    Tek sıkıntım Van şehir merkezinin ana caddelerdeki sıkışık trafiği idi.
    Ramazan'da iftar vaktine yakın şehre girince en az on defa kaza tehlikesi atlatınca unutamıyor insan
    Benim Van ve Tatvan için bir günlük zamanım vardı.
    Sizin vaktiniz bolmuş güzel bir gezi olmuş.
    Fotoğraflarınızı beğendim.
    Tebrikler.
    Gerçekten de Van merkezin trafiği berbat, bende biraz zorluk çektim.

enxdesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 1198SP - "biradam binRR"
    Harika bir gezi. Van gölü (denizinin) büyüklüğü yapılan kilometreyle bir kez daha ortaya çıkmış.

Fotoğraflama ve açıklamalar için teşekkürler.
    adm12 bunu beğendi.

zizulander - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu aralar mecburen otomobil
    Alıntı adm12 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerçekten de Van merkezin trafiği berbat, bende biraz zorluk çektim.
    Demek ki sadece ramazan ile alakalı değilmiş Van'ın trafik sorunu. Ben biraz da ona bağlamıştım
    Bu arada Ybr'nin uzun yol performansı sizce nasıldı?
    Motosiklet üstünde itlik yapmak çok zevklidir, fakat bu itliğin bütün motosiklet camiasına zarar vereceğini aklınızın köşesinde tutun.

oyunageldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Wave 110i
    Gayet güzel gezmişsiniz,fotolarda şahane
    O balıkların binlercesini ağ ile yakalamışlardı,geçen gün haberlerde gördüm,jandarmaya yakalanmışlar şükür aç gözlüler

Daha nice gezilere
    adm12 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı zizulander adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Demek ki sadece ramazan ile alakalı değilmiş Van'ın trafik sorunu. Ben biraz da ona bağlamıştım
    Bu arada Ybr'nin uzun yol performansı sizce nasıldı?
    90-100 km hızlarda sıkıntısız yolculuk yapılabiliyor. Eğer bu hızlardan şikayetiniz yoksa uzun yol gayet iyi bir şekilde yapılabiliyor.

Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX 125
    çok keyif alarak okuduğum ender gezilerden biri olmuş. tebrik ederim..
    adm12 bunu beğendi.

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    Çok güzel bir gezi olmuş.
    Ellerine sağlık arkadaşım.
    adm12 bunu beğendi.

Motosikleti
    HONDA-CBF-250
    süper süper süper gezi olmuş emeğinize sağlık
    adm12 bunu beğendi.

OnurTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Askerlik yaptığım yerler gördüm Çok güzel gezi olmuş tebrik ederim
    adm12 bunu beğendi.
    ...Bir acaip Mühendis.....3 aşağı 5 yukarı yok...1 aşağı...2..3..4..5..6 yukarı

HULK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tiger 250 Kanuni
    Tebrikler arkadaşım çok güzel ve bol fotolu bir tur olmuş, tekerine emeğine sağlık, benzer bir rotayı 2011 senesinde Antalya Mersin Adana üzerinden Van gölü çevresi olarak planlamıştım. Ama o senenin nisanında artçı kraliçemi bulunca, tura çıkmak yerine nikah masasına oturdum, kısmet başka baharaymış. Bu topic, pek çok arkadaşa rehber olacak güzellikte, yolun açık olsun!..
    adm12 bunu beğendi.

sabiht - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok güzel olmuş, yakın bir yer olsa biz bile denerdik...
    adm12 bunu beğendi.

S6453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Dostum emeğine sağlık. Harika bir gezi olmuş. Benimde gezi planlarım arasında olan bir güzergah. O gün gelip çattığında tecrübelerinden yararlanmak isterim . Kazasız belasız sürüşler dostum
    adm12 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı S6453 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum emeğine sağlık. Harika bir gezi olmuş. Benimde gezi planlarım arasında olan bir güzergah. O gün gelip çattığında tecrübelerinden yararlanmak isterim . Kazasız belasız sürüşler dostum
    Memnuniyetle yardımcı olurum.
    S6453 bunu beğendi.

Salih_T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 125cc, Bajaj Pulsar NS 200
    gezi ve fotoğraflar gayet güzel... Tebrik ederim..
    adm12 bunu beğendi.
    "Ne Mutlu Türküm Diyene" M.Kemal ATATÜRK
    Salcano Wolf 125 28.03.2014 - 02.05.2016 (11.800 km)
    Bajaj Pulsar NS 200 Trafiğe Çıkış: 09.05.2016 (46.500 km)

Benhur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR125R -2012 ~ CBR954RR 2003
    Motorcular yesilinde mavininde her tonunu bilirler. Bir gozu yesil.bir gözü mavi van kedileriyle unlu bir yorede mavinin ve yesilliklerin icinde bir gezi yapmissiniz. Tebrik ederim arkadas crfle gelseydi sizin icin uzucu onun icin daha eglenceli olabilirmis
    saglicakla iyi surusler
    adm12 bunu beğendi.

ahmetondul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache 150 Rtr
    Çok güzel kareler güzel bir gezi olmuş emeğinize sağlık.
    adm12 bunu beğendi.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    güzel bir coğrafya vesselam,iyi işler çıkartıyor ve iyi fotolar çekiyor ve bu ilgi çekici,bir o kadarda güzel yerleri gezip bizlerle paylaşıyorsun,ben eskişehirdeyim oraları hiç görmedim,havası nasıl bilmiyorum ,ama doğasını sayende görüyor ve izliyoruz özellikle forumdaki arkadaşlarla tanışmanı takdir ediyorum,
    muradiye şelalesi tam anlamıyla doğa harikası,oradaki çoban köpekleri baya ürkütücü geldi bana,cbf150 de yakışıklı motormuş,inci kefallerininde üreme zamanı galiba tv den izlemiştim,kısacası 10 numara bir gezi olmuş ,HELAL OLSUN KARDEŞ,saygılar...
    adm12 bunu beğendi.
    - HAYAT GEZİNCE GÜZEL -

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)