Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

İstanbuldan Gökçeada-Çanakkale-Bozcadada-Ayvalık(cunda)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Felon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evden 600km diye çıktık 1600km olarak bitirdiğimiz geziyi anlatmak için sabırsızlanıyorum.Okumadan önce kahvenizi çayınızı tazeleyin öyle oturun ekran başına,zira ben güzel gezi başlığı gördüğümde öyle yaparım Pişman olana çay kahve benden
    Geçenlerde yine foruma başlık açmıştım Çanakkale tarafında kapm yeri tavsiyesi istedim çok güzel cevaplar geldi oradaki herkese selamlar.Ben taviyelerinize elimden geldiğince uydum birazda oluruna bıraktım zaten çok planlı yaşayan bi adam değilim.Bişeyi planlarsan aksilik çıkıyor arkadaş en iyisi bi beklenti içinde olmamak..
    Neyse motoru sabah erken kalkıp yükledim,her zamanki gibi sırt çantamı depo üstüne yerleştirdim,oda şöyle oluyor ;

Çadır ve matlar çok yer kapladığı gibi artçının sürekli sırtında olacak çantada beni çok düşündürüyordu.O yükle uzun yol artçıya eziyet olacaktı.Artçı selesinin altından bir lastik fileyle matları ve çadırı bağlıyorum böylece sırt çantasıda sırtındayken çantayı matlara dayayabilecek ve yükünü hafifletmiş olacak.
    Motoru yüklediğimde şöyle birşey oldu ve yola hazırım;

Artçımıda aldıktan sonra yola çıkıyoruz herşey çok güzel derken oda ne? bu ne trafik! tekirdağ yolu full kilit, insanlar artık canı sıkılmış arabadan inmiş dolanıyor!!...Motorda fan açmaya başlayınca,ulan acaba yanlışmı yaptık bayram tatilinde çıkmaya demedim değil... trafikten ufak bir kesit;

Neyseki trafiği durduran herneyse fazla sürmüyor ve yol 130-140km hızla akan bir trafik haline dönüyor, herkes sabırsız bu tatil gününde
    Edirne taraflarında ilk molamı veriyorum

Ve sonrasında Kabatepe limanına kadar durmadan devam ediyoruz.Buraya gelirken yeni yapılmış yüksek süratle alınan bir virajlar varki, aklımı alıyor kendimden geçiyorum

Kabatepe Limanında birkaç km lik bir kuyruk görüyorum ilk başta bu başka bir şey heralde feribot kuyruğu bu kadar olmaz desemde limana yanaştıkça olayı anlıyorum.Millet beklemekten deli olmuş sıra kavgası çıkmış herkes birbirine girmişti vardığımda.En öndeki aracın arkasına araya çekiyorum motoru ve biraz kavgayı dinliyorum adamın biri 8saattir kuyruk beklediğini vs söylüyor.Jandarma olmasa millet birbirini yiyecek
    Motosikletle olmanın değerini bir kez daha anlıyorum fakat ne olursa olsun ben o kadar beklemez güzergahımı değiştirirdim.Tabi insanlar benim gibi değil aylar öncesinden rezervasyon yapıp yer ayırttıkları için mecbur bekliyorlar.Sefer saatleri birbirine karışmış feribotlar nonstop gidip geliyor.Neyseki yarım saat sürmedi yeni feribot gelmesi.Milletin küfür gibi bakışları arasında en önden girdim 150cc ve üstü 10TL artçıdanda para almadılar, gayet uygun bence.(150cc ve üstü diyince ulan cbf150 sahibi ne yapıyor büyük motor parasımı ödeyecek demedim değil :D büyük ihtimalle alt tarifeden alırlar)

Adaya girdiğimizde hava kararmış karnımız acıkmıştı önce oranın sıradan bir restoranında yemeklerimizi yiyoruz.Ve kamp alanını soruyoruz zaten bir yer varmış bizi oraya yönlendiriyorlar.Kamp alanına giderken yolda tekrar adres sorduğum.Büfeci amca ve teyze oğlum orada sizden çadır için para isterler sakın vermeyin onlara para.bak şimdi bayram çok para isterler sizden diyorlar.(Bu samimiyet beni benden aldı adada hep onlardan alışveriş yaptım ) Neyse kamp alanına gidiyoruz aslında ilk işim ücret tarife sormak olur benim genelde ama burada yol yorgunluğuyla direk çadırı nereye kurayım dedim yer gösterdi bi arkadaş,saolsun bide ışık yaktı 10dk da çadır hazır.Fakat elektrik yok duş ve Wc de eh işte denecek gibi..Kafamda hemen sabah başka bir yere geçmek var.Sabah oluyor ve yan çadırdaki bir elemanla tanışıp motor sohbetine dalıyoruz kendisindede triumph tiger varmış. O 3silindir övüyor ben 4silindir bu arada alışmışım istanbulda motoru kitlemeye,gece abartıp ne kadar kilit disk kilidi varsa takıp öyle yatmışım eleman çok şaşırdı.Yahu yanıbaşında zaten niye o kadar bağlıyorsun diyor İzmirli olunca bilmiyor istanbulun halini tabi, üstünde oturduğun motoru götürecek adamlar nerdeyse peh….

Kamp alanı sahilde fakat hiç gölgelik ağacı yok.Tek tük ağaçlar var onlarında etrafına böyle masalar sandalyeler atmışlar.Benim hayalim sahil kenarında böyle bir ağacın altında çadırı kurmaktı.

Surf ve yelken sporlarıyla uğraşanlar için çok güzel bir yer fakat bizim başka bir yere geçmemiz lazım.Sabah biraz çevreyi dolaşıyoruz ve sonrasında motoru yükleyip kamp alanından ayrılıyorum.Kimse bişe demedi bende sormadım ücret ödemeden çıktım bu kamp alanından..

Burasıda ufak bir göl gibi bir şey haritada tuz gölü olarak yazıyor.Bunun arka tarafı biraz daha bulanık.Sanırım orası asıl tuz gölü oluyor.

O gün pantolon giyesim gelmiyor,güneşin yakacağını bile bile bütün gün şortla dolanıyorum

Adaya girdiğimde Havalimanı tabelaları dikkatimi çekmişti merak edip giriyorum.Giriş yolunda Giriş Yasaktır vs yazan bir tabela var ama görmeden dönmem dedim daldım içeri.Otoparkta güvenlik şaşkın vaziyette bizi karşılıyor.Burası genelde acil durumlar ve ihtiyaç için kullanılıyormuş.Yasak vs olduğunu belirtiyor.Fotoğraf çekip çıkıyoruz.

Adayı dolanmaya devam ediyoruz yollar genelde bu şekilde ıssız ve kurak.Tam klip çekmelik mekan aslında :D

Kimsenin olmadığı hiçbir arabanın geçmediği bir sahilde biraz denize giriyoruz

Bu arada geliş yolunda 140km sabit hızda yakıtım;

Gökçeada bizim beklentilerimizi pek karşılamıyor ve adaya geçmeden önceki yakıt hesaplamamın verdiği gazla bozcadaya geçelim diyoruz.Fakat ondan önce ,bir gecede çanakkalede kalacağız.
    Yine kendimizi feribotta buluyoruz.Çanakkaleye geçerken;

Yolda kaskıma ettiğim küfürlerin haddi hesabı yok çok ses alıyor..Daha iyi birşeyler almalı.Biraz eskisin değiştirmeyi düşünüyorum.(kask:Agv K3)

Matlar biraz aşağı kayıyor bazen stop lambasını kapatıyorlar ama gündüz ve açık yolda olduğumuzdan çokta önemsemedim

Çanakkaleye geçiyoruz oda ne bu ne kalabalık..Daha önce hiç çanakkaleyi böyle görmemiştim.Bütün pansiyonlar full çekiyor.Sonunda bir yer buluyoruz burası kışın kız öğrenci yurdu yazın pansiyon oluyormuş 30tl kişi başı sabah kahvaltısı dahil.Kahvaltıda süper çalışanlarda! Çanakkaleye geçecekseniz tavsiye ederim resimde telefonu mevcut adresi oradan alırsınız ben tarif etmeyeyim Fakat bulması kolay kordon üzerinde sayılır.

Gece kordonda adım atacak yer yok bütün mekanlarmı full çeker biryere oturamadık o derece.Bayram diye herkes dışarda hayat sokaklarda Gece biraz turladıktan sonra otele geri dönüyoruz.Bi pastaneden profiterol aldık hemde 3tl ye böyle bir şey yok baya iyiydi. F/P olarak dahada iyi 3tane aldım 4 almadığıma pişmanım :D Pastanenin kendiside çok güzeldi fakat hiç foto çekmemişim :(
    Vee sabah motoru yüklüyoruz..

Truva atının önünde resim çekilmeden olmaz 120hp vs 1hp

Buda artçı o yükler varken nereye oturuyor diyenlere gelsin Yola hazır halimiz.

Bozcadaya geçerken yol üzerindeki Troia ya uğruyoruz.Giriş ücreti 15tl kişi başı.(bi .okta yok hacı kuru taş ) gitmeyen çokta bir şey kaybetmez çünkü Troia dan geriye hiçbirşey kalmadığı gibi restorasyonda yapılmamış…Bu arada içine binilen Truva atıda burada
    Yasak bölgedeki bir armut ağacı dibine kadar armut doluydu dayanamayıp birkaç tane aşırıyorum.Dolaşırken yeriz

Artçım tarihe çok meraklı ona girişte satılan elektronik rehberlerden aldık 10TL cihaz başı bir cihaız bir kişi kullanabiliyor kulaklıklardan sesli anlatımla hikayeyi dinliyorsunuz.Aslında cihazın dış haporlorude var fakat bizim insanımız onun dış haporlorunu bozmuş sadece kulaklıkla çalışsın herkese birer tane satalım çok para kazanalım derdine düşmüşler.Sırf o yüzden bir tane aldım!
    Bu arada İşbankası kredi kartı olanlara giriş ücretsizmiş.Varsa k.kartınız gösterip geçiyorsunuz.

Neyse troiadan çıkıp.Bozcaadaya geçiyoruz,feribotun orada benim motorun aynısından bir tane var.Sahibiylede tanışıyorum kendisi gestaşta çalışıyor.Bayramda uyumamış günlerdir gözler mözler kaymış fakat çok hoşsohbet birisi telefonlarımızı alıyoruz bana adada alışveriş yapacağım mekanları öğretiyor. Çok faydasını gördüm Gestaştan Kemale selamlar R6 dostluğu bi başka
    Adadaki koylar çok güzel ve yollar gökçeadadan daha iyi.Merkezi vs baya turistikleşmiş bir ada burası.

Kamp alanına gidiyoruz fakat denize çok uzak.Denize gitmek için motor çalıştırmak gerek.Bende sakin bir koy arıyorum kendime belkide çadırı oraya kurabilirim diye.Kemalle görüşüyorum,aslında yasak jandarma laf edebilir fakat sorun olursada benle irtibata geç hallederiz diyor bu arada meşhur akvaryum koyunun 2koy arkasında küçük bir koy görüyorum tam şuraya bir bakalım diye aklımdan geçirirken 4tane motor görüyorum koy girişinde.Onlarda çadırları kurmuşlar koyun bi ucuna diğer ucu boş Hemen yerleşiyoruz.Elemanlarlada tanışıyorum daha sonra İzmirli bir tayfaymış.pegaso,cbf1000,cbf250 ve pcx motorları var.
    Resimde Sol taraftaki benim çadırım sağdaki çadırlarda onların.Motorcu koyu oluyor burası
    Adamlar full sap yoksa çadırları yanyana kurabilirdikte bana uymuyolar :D

Buda meşhur akvaryum koyu…Bizim koyda akvaryum aga sadece kum değil çakıl o yüzden pek tutulmamış

Buranın arkası sanırım bizim koy oluyor yolda çekmiştim

Akşam güzel bir mangal sonrasında bütün gece yıldızları seyrediyoruz gökyüzü çok net.
    Şu günbatımı izlenilen yere gidip şarapla günbatımı olayını yapıcaktık fakat bu gezide hiç alkol kullanmadım.Neden bilmiyorum Çok yol yapıp az duraksıyoruz ondan sanırım
    Ertesi gün akşama doğru yine yol kaşıntısı alıyor beni.Yeni rota Ayvalık-Cunda

Bu güzel adadan ayrılıyoruz Gestaştaki arkadaşlada helalleşiyoruz.Gece ayvalığa giderken 2şeritli bir yolda sol şeritte 140-150km hızla giderken baya büyük bi çukura giriyorum :( Artçım motor neredeyse ikiye ayrılıcak sandım dedi.Panik yapmayıp hakimiyeti kaybetmedim direk hafif bi şekilde yavaşladım biraz ileride durdum.Önce ufaktan frenleri kontrol ettim sorun yok.Lastikler kendini bırakmışmı diye baktım hala içlerinde hava var buna çok seviniyorum.çünkü yolda aydınlatma bile yok!!! Lastik sıfır inse bile binerek en yakın benzin istasyonuna giderdim valla jant umrumda olmazdı.orada artçıyla durup yardım istenmez çünkü…O an motorda hiçbirşey yok sandım ufaktan hızlandım herşey normal geldi.(olayın adrenali yüzünden sanırım) Sonra bi benzincide lastik basınçlarını kontrol etmek için durdum ve ön arka jantın baya yamulduğunu farkettim.Fakat yanaklardan hava kaçırmamışlar.Hala ilk bastığım gibi duruyor hava basınçları

100km altında özellikle çok düşük hızlarda janttaki eğiklik yüzünden birazcık hoplaya hoplaya gidiyoruz fakat sürüşü etkileyen bişey yok yola devam.
    Gece ayvalıkta bir ayvalık tostu yiyoruz 4tl ye bayada güzeldi
    Tabi yine plansız çıktık ayvalıkta olan bir arkadaşı arıyorum hemen otel pansiyon fiyatlarına bakıyor ama çoğu full ve boş odası olanlarda 150den açıyor.Bende bi arkadaşın tavsiyesi ve daha öncedende web sitesini görüp incelediğim Ada Camping ge geçiyorum.Kişi başı 30tl fiyat kamp için çok yüksek fakat tesis güzel.Şezlongları ücretsiz.ama yine lanet olası elektrik yok.Elektrik var fakat uzatma kablosunu biz alacakmışız.(saçmalık)
    Sabah kahvaltısıda 20tl kişi başı fakat kaliteli bir restoranı var.Açık büfe kahvaltı
    Denizi adalardaki kadar soğuk değil.Fakat bozcadanın denizi daha iyiydi yani yalan yok.Niye erken ayrıldıkki

Neyse sonuç itibariyle fiyat düşünülmedikçe kesinlikle huzursuz eden bir şey yok,tesis iyi hizmet iyi (elektrik dışında),yeri çok iyi değerlendirilmiş.Yinede kamp için bu kadar para vermeyin derim.

Ertesi gün cundadanda ayrılıyoruz.Yeni rotamız Adapazarı-Karasu
    Oradaki yazlığa geçip 2akşamda orada kalıp istanbula döneceğiz.Karadenizin denizine güvenilmez fakat hiç denize girmesekte olur son iki gün bizim için önemli olan dinlenmek.

Yazlığa geldim motor bahçeden ucu ucuna geçiyor fakat bu manzara pahabiçilemez

Güzel 2günden sonra istanbula sağsağlim varıyoruz.Çok yorulduk çok gezdik fakat bi daha imkan olsa birdaha yaparız.Garaja girerken Trip 2 deki sayaç 1580km gösteriyor.
    Bu arada jantlarıda hala yaptırmadım.Dediğim gibi hava kaçırmıyordu ve yüksek hızda hissedilmiyor.Yabancı yerde onunla vakit kaybetmek istemedim İstanbulda iyi bir yerde yaptırırım dedim.
    Yollarda kapışmak isteyen çok 520,730D,M5,600F ler denk geldi.Her biriylede gazladım dayanamadım.Özellikle dönüş yolunda Yeni kasa 600F ile (artçısıyla birlikte) baya birlikte sürdük.ama eleman sürekli gaza gelip uzun yolda gerekmeyecek risklere giriyordu, bi yerden sonra bıraktım peşini benzinliğe girdim.İyiki girmişim yoksa onla devam etsem yakıt 7litrenin altına inmezdi
    M5 Cabriodaki eleman kız arkadaşıyla birlikteydi ne yalan söyliyim 6.vitesteydim ilk başta anlamadım m5 olduğunu vites düşürmedik adam içimden geçti sonra 2vites aşağı ve aynamda o güzel farlar Sonrasında kız arkadaşıyla kavga etmişler oynaşmayı bıraktı Banada durduğumuzda artçım söyledi.Oda beni her oynaşmada dürtüyor ama bişeyde yapamıyor ehehe
    Daha çok macera varda bu kadar yazabildim anlatırkende biraz düzensiz oldu gece gece çok yazdım.Fakat sabah yayınlıyorum.Tekeriniz düz bassın! Racinglerde uzun yol yapar!
    zenon, [Turan], Murat 48/30 ve 15 diğerleri bunu beğendiler..
    https://www.youtube.com/alifeyizoglu

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    designserhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 N
    Keyifle okudum paylaşım için teşekkürler bende ay sonunda çanakkale ye gitmeyi düşünüyorum ayrıntıları yazdığınız çok iyi oldu bu arada o hızda kaza yapmamanızın çok sevindirici allah korumuş

TAYFUNBORA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm 690 Sm
    Güzel gezi güzel paylaşım.Bayramda ben hanım ve cocukla yollardayım ama 30 Ağustos;ta motor tepesinde olacağım.Çanakkale yapıcaz sanırım biz de Paylaşım için teşekkürler .

raven71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda xl 200
    imrendim

chopinnrose - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xenter 155 (MAT GRİ)
    Gerçekten cok güzel bir yazı olmuş baştan sona hiç atlamadan okudum ve baktım...Öncelikle üşenmeyip bu paylaşımı yaptıgın icin teşekkürler...Dedigin gibi demekki racinglerle de uzun yol oluyor...Motorda bagajları çantaları yüklemen ve özellikle depo üstü sırt çantası olayı cok güzel olmuş,,gezi de harika...Tekerin düz bassın kardeş,,yolun hep açık olsun...

Alıntı designserhat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Keyifle okudum paylaşım için teşekkürler bende ay sonunda çanakkale ye gitmeyi düşünüyorum ayrıntıları yazdığınız çok iyi oldu bu arada o hızda kaza yapmamanızın çok sevindirici allah korumuş
    teşekkürler,evet çok sert çukur olmasına rağmen lastiği kesmemeside şans oldu sanırım
    Alıntı TAYFUNBORA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel gezi güzel paylaşım.Bayramda ben hanım ve cocukla yollardayım ama 30 Ağustos;ta motor tepesinde olacağım.Çanakkale yapıcaz sanırım biz de Paylaşım için teşekkürler .
    En güzeli Tekeriniz düz bassın geliboludan sonraki virajlar (boğaz kenarındakiler) biraz nemli gibi çok yatmamakta fayda var

---------- Post added at 14:48 ---------- Previous post was at 14:45 ----------

Alıntı raven71 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    imrendim
    Daha iyileri sizlere nasip olsun
    Alıntı chopinnrose adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerçekten cok güzel bir yazı olmuş baştan sona hiç atlamadan okudum ve baktım...Öncelikle üşenmeyip bu paylaşımı yaptıgın icin teşekkürler...Dedigin gibi demekki racinglerle de uzun yol oluyor...Motorda bagajları çantaları yüklemen ve özellikle depo üstü sırt çantası olayı cok güzel olmuş,,gezi de harika...Tekerin düz bassın kardeş,,yolun hep açık olsun...
    Teşekkür ederim sizinde Tekeriniz düz bassın

Motosikleti
    Honda Transalp XL 650
    Güzel bir gezi olmuş kardeş kazasız belasız geziler diliyorum...

Alıntı poyraz1879 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel bir gezi olmuş kardeş kazasız belasız geziler diliyorum...
    Teşekkür ederim

doans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişiyler
    gezi budur diyebileceğimiz gezilerden bitanesi daha Felon bi sorum olacakti telefonunuzda kulladiğiniz yakıt yol bilgilerini gösteren hesaplayan programin adini ögrenebilirmyim ?

Alıntı doans adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gezi budur diyebileceğimiz gezilerden bitanesi daha Felon bi sorum olacakti telefonunuzda kulladiğiniz yakıt yol bilgilerini gösteren hesaplayan programin adini ögrenebilirmyim ?
    Teşekkürler android telefonlar için google play store a yakıt hesaplama yazın çıkıyor.Matematik hesabını otomatik sizin yerinize yapıyor çok bi nanesi yok ama pratik

doans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişiyler
    aynen o kadar atla deve değil ama görsellik acisindan sık ve sade teşşekkür ettim ..

[Turan] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel gezi güzel anlatım olmuş zevkle inceledim. Paylaşım için sağolasın

Alıntı [Turan] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel gezi güzel anlatım olmuş zevkle inceledim. Paylaşım için sağolasın
    teşekkür ederim sizde saolun

serdar1547 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL 150 MR VULTURE
    güzel bir gezi olmuş ayrıca anlatımında çok iyi...paylaşım için teşekkürler

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Güzel gezi paylaşım için teşekkürler. Yaz başında Ayvalığa gitmiştim 2 kişi oda+kahvaltı 90 tlden kalmıştık. Şimdi düşündüm de senin kamp+kahvaltı 100 tl. Gidecekler için uyarı olsun.

selo9115 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    apache--- İNAZUMA ---cbf 150 şimdide yeşil apache
    canım çekti şimdi vallaha

sheqlche - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ykanuni windy s 125-yamaha xmax 250
    güzel bir gezi paylaşım için teşekkürler kazasız belasız tekeriniz her daim düz bassın...

Alıntı serdar1547 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel bir gezi olmuş ayrıca anlatımında çok iyi...paylaşım için teşekkürler
    saolun
    Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel gezi paylaşım için teşekkürler. Yaz başında Ayvalığa gitmiştim 2 kişi oda+kahvaltı 90 tlden kalmıştık. Şimdi düşündüm de senin kamp+kahvaltı 100 tl. Gidecekler için uyarı olsun.
    teşekkürler,çok iyi kalmışsınız sanırım biz bayram tarifesi yedik.Denize düşen yılana sarılır misali pahalı bir kamp oldu sabah kahvaltıda yapınca fakat heralde en lüks kamp alanıdır türkiyedeki :D Tesis olarakta başarılı, adamlar o parayı gayet tok vaziyette istiyor.Fiyattan yakınınca bilmem nerede 15lira diye yolluyor öte bi yere ama araki orayı bulasın
    Alıntı selo9115 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    canım çekti şimdi vallaha
    Bi dahamı gelecen dünyaya yükle motoru

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Enfes olmuş,tekerinize sağlık

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    tam seyahat motoru

hem rahat ayrıca çok da yakmıyor

maşallah

havası için hepsine katlanılır..

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)