Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Malıköy-Gordion-Yunus Emre

Motovento
    REKLAM ALANI
    S6453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Arkadaşlar merhaba. Nisanda yapmış olduğum ve sizinle paylaşamadığım geziye ait fotoğrafları sizinle paylaşmak istedim. Daha fazla fotoğraf ve bilgi için www.sinancinar1.blog.spot.com adresine bakabilirsiniz.

İlk istikamet Malıköy Tren İstasyonu Müzesi. Oradan Alagöz Başkomutanlık Karargâh Müzesi. Midas’ın başkentine gitmeden önce uğrayacağım son iki nokta Duatepe ve Mehmetçik Anıtı. Sonrasında ver elini Gordion. Oradan da Yunus’un diyarına. Kat edeceğim yol yaklaşık 400 km. Yolculuğumdaki ilk durak Malıköy Tren İstasyonu Müzesi. Ankara-Polatlı yolu üzerinde yer alan Müze Ankara’ya yaklaşık olarak 50 km. uzaklıkta. Ankara-Polatlı yolu üzerinde Temelliye varmadan önce Başkent Organize Sanayi Bölgesi yol ayrımından sağa saptıktan 6 km sonra Malıköydesiniz. Yol ayrımında müzeye ait bir tabela bulunmuyor. Yol organize sanayi bölgesinin bağlantı yolu olduğu için çok düzgün değil ve çok sayıda ağır vasıta tarafından da kullanılıyor.

Mustafa Kemal’in savaş karargâhı olarak kullandığı Alagöz’e 10 km uzaklıkta bulunan Malıköy Tren İstasyonu, Sakarya Meydan Savaşı’nın önemli üst noktalarından birisi. Savaş’ın tüm ihtiyaçlarının karşılandığı, asker sevkiyatının ve yaralı askerle ilk müdahalenin yapıldığı bu nokta aynı zamanda mühimmat ve lojistik merkezi ile askeri uçak pisti olarak da kullanılmıştır.

Müze, 5.713 şehit anısına yapılan anıt, Sakarya Meydan Savaşında kullanılan 1897 tarihli Alman yapımı lokomotif ile 1909 tarihli Alman yapımı vagon, o zamanki uçakların aslına uygun yapılan 2 uçak ile istasyon binalarından oluşmakta. Müzede, o dönem kullanılan demir yolu malzemeleri de sergilenmekte.

İkinci durağım Alagöz Başkomutanlık Karargâh Müzesi. Mustafa Kemal’in Nutuk’ta “12 Ağustos 1921 günü Erkan-ı Harbiye Umumi Reisi Fevzi Çakmak ile beraber Polatlı’da cephe karargâhına gittim.” Diye yazdığı yer Alagöz Karargâhı’dır. Türkoğlu Ali Ağa’ya ait çiftlik evi 23 Ağustos-13 Eylül 1921 tarihleri arasında 22 gün devam eden Sakarya Savaşı’nın büyük bir bölümünü bu çiftlik evinden idare etmiştir. Türkoğlu Ali Ağa'ya ait 2 katlı 12 odalı bu çiftlik evi 1965 yılına kadar Ali Türkoğlu ve oğulları tarafından kullanılmış, 1965 yılında da Milli Eğitim Bakanlığı'na devretmişlerdir. 1967 yılınde ev Anıtkabir Müze Müdürlüğü'ne devredilerek binanın onarımı yapılmış ve müze haline getirilmiştir. 10 Kasım 1968 tarihinde de törenle açılmıştır.Binanın girişinde bulunan tavus kuşu süsü ile üst katta yer alan tavan süslemesi son derece güzel. Bina içerisinde yer alan kapılar son derece alçak. Odalare girip çıkarken kafanızı çarpmamaya özen gösterin.

Alagöz Köyü'ne giderken kullanılan köy yolu oldukça düzgün. Yolun her iki tarafında tarlalar ve ağaçlar yer alıyor. Köyün girişinde de beni çok güzel bir sürpriz bekliyordu. Henüz birkaç saat önce doğmuş bir kuzu. Köy halkı son derece sıcak kanlı ve hoşsohbet. Sabah saatlerinde giderseniz kahvaltıya davet edilebilirsiniz ki ben edildim.

Bir sonraki durağım Dua Tepe. Dua Tepe, Sakarya Savaşı’nda 10 Eylül 1921 tarihinde başlayan karşı taarruz sonucu alınan ilk tepedir. Dua Tepe, Sakarya Savaşı’nın cereyan ettiği son savunma hattı üzerinde yer almaktadır. Dua Tepe üzerinde 12 Eylül 2000 tarihinde açılan bir anıt yer almakta. Dua Tepe, Ankara-Eskişehir yolu üzerin yer almakta ve Ankara’ya yaklaşık olarak 80 km. uzaklıktadır. Polatlı’yı geçtikten 6 km. sonra verilen Dua Tepe sapağından sonra takip edeceğiniz 5 km.'lik mıcırlı yol sizi Dua Tepe Anıtına götürecektir.

Dua Tepe Anıtı’ndan sonra istikametim Kartaltepe Üzerinde yer alan ve 22 metre yüksekliği, 10 metrelik kaidesi ile Türkiye'nin en büyük anıtı olan Mehmetçik Anıtı idi. Ancak son derece kötü olan yollar buna müsaade etmedi. Ayrıca Dua Tepe Anıtı’ndaki görevlilerin anlattığına göre Mehmetçik Anıtı ve çevresi son derece kötü durumdaymış. Anıtın yanında yer alan ve Ağustos 2008’de temeli atılan Sakarya Meydan Savaşı Panoramik Müzesi de hala tamamlanabilmiş değil.

Yolculuğumun beni götürdüğü bir diğer yer eşek kulaklı Midas’ın başkenti Gordion. Bu bölgedeki yerleşimin MÖ 2500’lere kadar gittiği bilinmekle birlikte ismini Frig kralı Gordios’dan alan Gordion MÖ 9. yüzyıla tarihlenmektedir. Gordion’un en parlak dönemi ise MÖ 7. yüzyılda Kral Midas döneminde yaşanmıştır. Dua Tepe üzerinden gidildiğin de Gordion’unu Ankara’ya uzaklığı 94 km. Polatlı’yı geçtikten 20 km sonra verilen Gordion yol ayrımını izlerseniz mesafe 106 km’ye çıkıyor. Ben ikinci güzergâhı takip ettim. Yol son derece güzel. Ancak yolda özellikle köy giriş çıkışlarında son anda görülebilen yüksek tümsekler yer alıyor. Gordion yol ayrımından 11-12 km sonra sizi Kral Midas’ın Tümülüs’ü karşılıyor.

Gordion’da özellikle görülmesi gereken üç yer bulunmakta: Gordion Müzesi, Midas Tümülüs’ü ve Gordion Antik Şehri kalıntıları. Küçük bir müze olan Gordion Müzesi, Anadolu’nun bilinen en eski çakıl taşı mozaiklerine ev sahipliği yapmaktadır. Gordion Antik Kenti'nden çıkarılan eserlerler birlikte Eski Tunç Çağı’ndan Helenistik Döneme kadar pek çok eseri de bünyesinde barındırıyor.

Gordion Müzesinin hemen karşısında yer alan Midas Tümülüsü, Frig Tümülüslerinin en büyüğüdür. Yaklaşık 300 m.’lik çapı ve 53 m.’lik yüksekliğiyle de Anadolu’nun ve antik dünyanın en büyük ikinci tümülüsüdür (En büyük tümülüs, Salihli yakınlarındaki Sardes Antik Kenti’nde yer alan Lidya Kralı Alyettes’e ait tümülüstür). Tümülüsün içerisinde ardıç ve çam ağaçlarından yapılmış mezar odası bulunmaktadır.

Yassıhöyük'ün girişinde sağda yer alan Gordion Antik Kenti, yakınından geçen Berlin-Bağdat demiryolunun inşasıyla, 1893’te bir kere daha ortaya çıkmıştır. Zamanında bir çekim merkezi olan şehir, MÖ 3. yüzyılda Büyük İskender şehre geldiğinde hala ayakta idi.

Yolculuğumun son durağı Yunus Emre. Ankara’ya 150 km uzaklıktaki Yunus Emre’ye Anakara-Eskişehir yolu üzerinden gidilmekte. Sivrihisar’a varmadan 20-25 km önce Mihalıcçık yol ayrımından sonra 30 km’lik son derece güzel ve keyifli yol sizi Yunus Emre’ye ulaştıracaktır. Yunus Emre'ye yaklaşırken karşıma çıkan virajlı dağ yolları son derece keyifliydi.

Ziyaret ettiğim makamda üç mezar bulunuyor. İlk mezar tren yoluna çok yakın. Rivayete göre demiryolu çalışmaları sırasında Yunus Emre’nin raylara zarar verdiği ve sonrasında köylülerin rüyasına girerek burada rahat olmadığını ve mezarının yerinin değiştirilmesini istediği söylenir. İkinci mezar 1947 yılında tamamlanarak Yunus Emre’nin naaşı buraya taşınmıştır. Taşınma esnasında 30.000 kişinin geldiği ve 100 m.’lik yolun 3 saatte gidilebildiği söylenmektedir. Üçüncü mezar ise 24 Mayıs 1970 tamamlanmış ve Yunus bu anıt mezara defnedilmiştir. Bu anıt mezarın bulunduğu yere l982’de bir kültür evi, cami ve şadırvan eklemiş, aynı zamanda buraya Yunus Emre’nin bir de heykeli de konulmuş.
    DALGIC_800, papazkemal, Fenci58 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Hep görmek istediğim yerler....
    Halbuki Malıköy organize sanayinde 3 yıl çalışmama rağmen gidemedim....
    Tekerine sağlık..
    Gitmiş kadar oldum.....

Şu otel inşaatı olarak başlanan ama yapılamayan Atatürk anıtına da çıkmışsın....
    Bununla yetinmeyip daha da yukarı çıkmışsın....

Kıskandım vallaha....

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hep görmek istediğim yerler....
    Halbuki Malıköy organize sanayinde 3 yıl çalışmama rağmen gidemedim....
    Tekerine sağlık..
    Gitmiş kadar oldum.....

Şu otel inşaatı olarak başlanan ama yapılamayan Atatürk anıtına da çıkmışsın....
    Bununla yetinmeyip daha da yukarı çıkmışsın....

Kıskandım vallaha....
    Dostum oralara gidince tarihe hiç sahip çıkmadığımızı görünce insanın içi acıyor

serdar1547 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL 150 MR VULTURE
    abicim tüm gezilerini takip ediyorum,maaşşallahın var vallaha,çok iyi geziyorsun,her gezin ayrı bir güzel tıpkı motorun gibi...kayseri taraflarından geçersen tanışmak isterim...kazasız belasız sürüşler

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Alıntı serdar1547 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abicim tüm gezilerini takip ediyorum,maaşşallahın var vallaha,çok iyi geziyorsun,her gezin ayrı bir güzel tıpkı motorun gibi...kayseri taraflarından geçersen tanışmak isterim...kazasız belasız sürüşler
    Serdar dostum Kayseri Civarına gleme planım var. Geleceğim vakit bende tanışmak isterim

Motosikleti
    Cbf150
    Al işte bi tane daha
    Adam geziyor kardeşiiim

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Alıntı papazkemal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Al işte bi tane daha
    Adam geziyor kardeşiiim
    Eyvallah dostum

sedici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    takip edeceğim kişiler arasına biri daha eklendi bunu da görmemişim gezilerinizin devamını bekliyoruz

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Alıntı sedici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    takip edeceğim kişiler arasına biri daha eklendi bunu da görmemişim gezilerinizin devamını bekliyoruz
    Teşekkür ederim dostum

Motosikleti
    YAMAHA TENERE XT660Z
    tekerinize sağlık

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Alıntı speed_dream adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tekerinize sağlık
    eyvallah dostum

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)