Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

12 Gün 8 Ülke

Motovento
    REKLAM ALANI
    esirci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Strom DL 650 K7+Ramzey 200 cross
    Herkese selam ve sevgiler,

Her şey Kuşadası Motofest’te iken İstanbul’dan Sevgili kardeşim Yakup’un telefonla arayıp “Abi Balkan turu yapmayı planlıyorum beraber yaparmıyız”demesiyle başladı.Zaten Sevgili dostum Muhsin’in yapmış olduğu geziden sonra “acaba ben ne zaman giderim”diye düşünüp duruyordum ve”yaparız kardeşim”dedim.
    Festival dönüşü hemen hazırlıklara başladım,öncelikle Yunanistan’dan multi Shengen vizesi talebinde bulundum ve 4 gün sonra aldım(yengen vizesini de emekli olduğumda süresiz almıştım zaten),Rota çalışmaları yaparken Yakup’un Antalya’da ikamet eden öğretmen arkadaşı da artçı olarak gelmek istemiş,olur dedik.Rota’yı da ana hatlarıyla belirleyip detayları gezinin akışına bıraktık,

Gezi sonrası oluşan rotamız,12 gün-3920 km.

Hazırlıkları tamamlayıp 24 Haziran 2013 Pazartesi günü sabah 09:00’da Düzce’den yola çıktım,yola çıkmadan önce motorumun bir fotosu.

Arkadaşlarla İstanbul’da Tem üzerinde buluşup İpsala sınır kapısına geldik.

Yakup kardeşim ve motorlarımızla “Gezi birliği”fotosu,bu arada Yakup’un motor CBF 600,

Kapıda önce motorların işini hallediyoruz,hemen girişte Turing ofisi var orada önce 63€ ‘ya green card(uluslar arası trafik sigortası)yaptırıyoruz,görevli arkadaşa uluslarası ehliyet olayının mecburiyetini soruyorum,”belli olmuyor bazı memur istiyor,bazı memur istemiyormuş”cevabını alıyorum,fiyatı da 346 tl olduğundan şansımı denemek istiyorum ve ehliyet yaptırmıyorum.Türk sınırını geçip Free shop’dan biraz alışveriş yapıp Yunan sınırına geliyoruz ,Görevli bayan memur; “Pasaport”veriyorum,”Ruhsat”veriyorum,”Green card”veriyorum,”Ehliyet”bozuntuya vermiyorum ve normal ehliyetimi uzatıyorum,”nooo,international”diyor,ben de olmadığını söylüyorum,o da bana”uluslarası ehliyet olmadan geçemiyeceğimi,eğer yaptıracaksam evrakların onda kalmasını ve yaptırıp gelmemi,yok yaptırmayacaksam evraklarımı alıp geriye dönmem gerektiği”ni söylüyor, mecburen evrakları bırakıp ruhsatı alıp geriye Turing ofise dönüp(bu da bana yaklaşık 45 dk.ya ve akşam sporu yapmama mal oluyor,iki taraf arası çok uzak,yolun bir kısmını araçla,diğer kısmını tabanvayla yapmanız gerekiyor,bilginiz olsun) 346 tl’yi bayılıp Uluslarası ehliyetimi yaptırıyorum ve Yunanistan’a giriyorum.

Yunanistan’a girdiğimizde hava kararmıştı,yola devam ettik ve saat 01:00 civarı Kavala’ya vardık.Sahil kenarında güzel bir yer bulup konakladık,konakladığımız yer.

Ertesi gün biraz Kavala’yı dolaşıp Selanik’e doğru yola çıktık.
    Kavala’dan manzaralar,

Selanik’e geldiğimizde ilk olarak Ata’mızın evini ziyaret edelim dedik ama maalesef sadece dışarıdan görebildik,

Daha sonra sahile inip biraz dolaştık,Selanik’ten fotolar,

Selanik’te biraz dolaşıp yola çıktık,rotamız Edessa üzerinden Makedonya(yunanlılara göre Skopia,Makedonya ismini kabul etmiyorlar ve duymak dahi istemiyorlar,bilginiz olsun).Geceyi Edessa civarında bir petrol istasyonunda geçirdikten sonra sabah erkenden tekrar yola çıktık ve Edessa çıkışında göl kenarında kahvaltı molası verdik.
    Kahvaltı motor market ve restaurant’tan,tavada sucuklu yumurta ve çay,

Ve Makedonya’dayız,

Makedonya’nın şirin bir şehri Manastır’dan fotolar,

Manastır’da biraz dinlenip,çaylanıp, Ohrid’e doğru yola çıktık,

Ohrid’e geldiğimizde ilk işimiz bir otel ayarlamak oldu,şehir merkezindeki bu oteli ayarladık 3 kişilik oda 25€.

Otele yerleşip üstümüzü değiştirdikten sonra Ohrid’i gezmeye çıktık.lokantalar sokağı,kendimizi Türkiye’de zannettik.

Karnımızı da bi doyuralım,

Alış-veriş ve gezinti caddesi,

Şansımıza Ohrid Festival günleri varmış,

Folklorcülerden birkaç foto,

Ohrid’den manzaralar,

Otel sahibi ve ailesiyle akşam fotosu,

Sabah kalkıp Arnavutluk’a doğru yola çıktık,ve kapıdayız.

Arnavutluk’un sahil şehri Durres,oldukça kalabalıktı.Biraz gezip yola devam ediyoruz.

Ve Karadağ’dayız,

Karadağ’a girişte oldukça şaşırdık,her yerde Cami ve Osmanlı’dan kalma Müslüman mezarlıkları var,

Ulcinj şehrinin tepeden görünüşü,

Yol manzaraları,

Bar şehrinin tepeden görünüşü,

Bar’da mola verdik,karnımızı doyurup gezdik,
    Bar’dan gece fotosu,

Geceyi Bar çıkışında bir petrol istastonunda geçirip sabah Hırvatistan’a doğru yola koyulduk.Yollardan fotolar,

Kotor Bölgesini dolaşmak fazla zamanımızı alacağından karşıya gemiyle geçmeye karar veriyoruz,motor ücreti 2€.

Hırvatistan sınırındayız,

Türkbike’den bir arkadaşla sohbetteyiz,arabasıyla yabancı bir motorcu gruba eskortluk yapıyordu.

Hırvatistan’dan yol manzaraları,

Dubrovnik’e 6 km mesafedeki bu kamp alanında konaklamaya karar veriyoruz,çadır başı 10€.

Kamp alanı oldukça güzel,tüm sosyal ihtiyaçlar düşünülmüş.

Kamp yakınında gördüğümüz marketten alışveriş yapıp geliyoruz ve yemek hazırlığı,menüde tavuk kızartma,yoğurt ve kola var.

Oooohhh karnımız doymuş,keyifler yerinde,

Hadi biraz gezelim,Dubrovnik’ten manzaralar,

Sabah 7’de yağmur sesiyle uyandık,havaya baktık pek duracak bir görüntü yok.Yapacak bişi yok,giyinip yağmurlukları çektik,motorları yükledik ve yola çıktık.

Nehir balıkçıları,

Sınırı geçtik,Mostar yolundayız,

Mostar’dayız,burada da Türkiye’de gibiydik,heryerde cami ve mezarlıkların yanı sıra heryer Türk doluydu,özellikle tur’larla gelenler oldukça fazlaydı.

Tarihi Mostar köprüsü,

Ve bendeniz köprüde,

Mostar’dan manzaralar,

Bu kadar gezi yeter,çayımızı içip yola çıkalım,akşam Saraybosna’da olmayı planladık.

Bosna yolundan manzaralar,

Bu tarafa gidecek olan arkadaşlar varsa kesinlikle unutmasın,Mostar-Bosna arasında bir tünel var,tünelin tavanından sular akıyor ve akan bu sular yolu kaygan hale getirmiş,yetkili amcamlarda araçlar kaymasın diye yolu kazımışlar.bizim için kazınmış yollar zaten tehlike yaratıyorken birde üstüne kaygan zemin eklenince nasıl tırstığımızı anlatamam,aman dikkat tünellere yavaş girin.

Saraybosna’ya geldiğimizde kalacak yer ararken tesadüfen Konsoloslukta çalışan bir Türk’e rastladık,o da bize bu evi ayarladı.kişi başı 15€.

Bosna şehitliği,Aliya İzzet Begoviç’in mezarı,

Osmanlı mezarları,

Bosna’nın tepeden görünüşü,

Bosna’dan manzaralar,

Bazı binalarda halen savaş izleri mevcut,kurşun delikleri halen duruyor.

Bosna’da iki gün kaldıktan sonra Sırbistan’a doğru yola çıktık,yoldan manzaralar,

Sırbistan’a dağ yollarından gittiğimizden onlarca tünelden geçtik,bazı tünellerin mimarisi harikaydı,

Nihayet otobandayız çay molası,

Akşam oldu,burada geceleyelim dedik ve mola verdik.

MBHoro, egelim 43, HEROCAN35 ve 9 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosikleti
    Sabah Sofia üzerinden Şumlu’ya doğru devam ettik,

Acıktık yemek molası,garsonları görünce iyice iştahımız açıldı.)

Motorum 4’leri yakalamışken kaçırmayayım dedim.)

Şumlu girişi,

Şumlu’da kaldığımız otel,kişi başı 20€ (kahvaltı dahil)

Şumlu Camii,resterasyon halinde ve resterasyonu Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılıyormuş,

Bu bina eskiden kiliseymiş,Cami yapılırken tam karşısına bu kilise yapılmış ve her ezan okunduğunda kilise’de de çan çalınırmış.Yüzyıllar sonra bina Şumlu müftülüğü tarafından satın alınıp İmam hatip lisesi’ne dönüştürülmüş ve halen eğitime devam etmekteymiş,şu anda bahçesinde ek bina yapılıyor.

Cami’nin hemen yanında Müftülük binası var,bu da bahçesi.

Müftü bey’le tanıştık,sohbet ettik,bir acı kahvesini içtik,e birde hatıra fotoğrafı çektirelim dedik.

Şumlu’yu biraz gezelim,

Sabah kalkıp Varna’ya doğru yola çıktık,

Varna plajı,

Varna’da kaldığımız otel,kişi başı 24€,

Varna’daki Katedral’in gece görüntüsü,

Varna’nın 20 km.dışında(Romanya tarafında)Zlatni kasabası var,deniz kenarında, plajı,otelleri,gazinosu,lokantaları,alışveriş ve eğlence mekanlarıyla 24 saat her türlü! eğlenceye ev sahipliği yapan bir yer.
    Bir foto yeter,

Varna’da akşam yemeği,

Sabah Varna’dan ayrılıp Burgas üzerinden Türkiye’ye dönüşe geçtik,daha Varna’dan çıkmadan bir yağmur başladı,yolda yağmurlukları zor giydik ve Türkiye sınırına kadar yağmur sürüşü yaptık,sınıra yaklaşık 50 km.kala yağmur kesildi.
    Yolda Burgas’dan birkaç foto,

Sınırdayız,

Vee Türkiye’deyiz,

Sonuç;
    Dolu dolu geçen 12 gün,muhteşem yerler.unutulmaz bir geziyi hiçbir sorun yaşamadan tamamladık.
    Fotolar yaklaşık 800 civarıydı,paylaşımda fazla olacağından 258’e kadar düşürdüm.
    Merak eden arkadaşlar için gezinin bana maliyeti 2300 tl.

Gezdiğimiz ülkeler ile ilgili kişisel görüşlerim;
    1-Yunanistan:
    Fazla gezme şansımız olmadı,sadece Kavala ve Selanik’in bir kısmını görebildik,gezdiğimiz ülkeler içerisinde en pahalı olanıydı.İlerde sadece Yunanistan’a 1 hafta-10 gün kadar bir gezi planlayıp komple gezmeyi düşünüyorum.Yol kalitesi iyi.Benzin 4,20 tl
    2-Makedonya:
    Güzel bir ülke,özellikle Ohrid görülmesi gereken bir yer,yol kalitesi iyi.Benzin 3,27 tl
    3-Arnavutluk:
    Transit geçtiğimiz bir ülke,ekonomik ve kültürel olarak oldukça geri,yol kalitesi kötü.
    4-Karadağ:
    Güzel bir ülke,özellikle Bar şehri görülmesi gereken bir yer,yol kalitesi çok iyi.Benzin 3,45 tl
    5-Hırvatistan:
    Çok güzel bir ülke,maalesef sadece Metkoviç’e kadar görebildik,Metkoviç’ten Bosna’ya döndük.ülkenin tamamını gezmek gerek,yol kalitesi çok iyi.
    6-Saraybosna:
    Çok güzel bir ülke,sadece Mostar ve Bosna’yı gezebildik,daha gezecek birçok yeri varmış,yol kalitesi çok iyi.Benzin 3,07 tl
    7-Sırbistan:
    Transit geçtiğimiz bir ülke,genelde köy yollarını kullandığımız için ülke hakkında bir fikir oluşmadı,ama herhangi olumsuz bir durum yaşamadık,yol kalitesi iyi.Benzin 3,37 tl
    8-Bulgaristan:
    Tatil ve eğlence için gidilebilecek bir ülke,ilerde 10 gün kadar bir gezi planlayıp sahil kesiminden Odessa’ya kadar gitmeyi düşünüyorum,yol kalitesi kötü.benzin 3,30 tl

Bir başka gezi raporunda görüşmek üzere,

MBHoro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Strom DL 650
    Hey masallah...
    esirci bunu beğendi.

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    balkanların havası bi değişik gerçekten...özellikle yakın tarihte yaşananlar hakkında bilgi edinilirse gezerken daha başka bir gözle bakılabilir. kotor bölgesi benim görmeyi çok istediğim yerlerden bi tanesi...sırbistanda belgrad ve niş görülebilirmiş ama kısıtlı zamana illaki bi yerlerden vazgeçmek gerekli...

nicelerini daha geniş zamanlarda yaparsınız inşallah...
    esirci bunu beğendi.

madlive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Vespa SLX 250 ie.
    Hocam müthiş bir gezi olmuş. Birgün bir dostumun böyle bir teklifte bulunmasını bekliyorum ben de.
    esirci bunu beğendi.

tr_select - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    uǝq ɯıɯɐpɐ sɹǝt
    Çok güzel bir gezi olmuş. Açıklamalı olarak anlatım tarzınız çok iyi. Biraz fazla masraf yapmışsınız gibi geldi bana. Hediye ve keyfi harcamalar hariç barınma-benzin-resmi belgeler ne kadar tuttu acaba?
    esirci bunu beğendi.

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    masal gibi gidiyor vallaha o derece kapıldım..

Toplam bu gezi herşeyiyle birlikte kac paraya mal oldu ? cevabını özeldende yazabilirsiniz.

ellerinize saglık...

fotoların yarısında mesajı yazdım sonuna gelince aradıgım cevap buldum
    esirci bunu beğendi.

bugay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Anlatim da gezi de super, ve eylulde benim de yapmak istedigim bi rota, tek derdim uluslararasi ehliyet zimbirtisindan yirtma sansimiz yok mudur :D
    esirci bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı MBHoro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hey masallah...
    Teşekkürler,
    Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    balkanların havası bi değişik gerçekten...özellikle yakın tarihte yaşananlar hakkında bilgi edinilirse gezerken daha başka bir gözle bakılabilir. kotor bölgesi benim görmeyi çok istediğim yerlerden bi tanesi...sırbistanda belgrad ve niş görülebilirmiş ama kısıtlı zamana illaki bi yerlerden vazgeçmek gerekli...
    nicelerini daha geniş zamanlarda yaparsınız inşallah...
    Haklısınız,bölgeyi layıkıyla gezebilmek için bir ay gerekir.
    Alıntı madlive adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam müthiş bir gezi olmuş. Birgün bir dostumun böyle bir teklifte bulunmasını bekliyorum ben de.
    Siz hazırlıklı olun yine de,teklifin ne zaman geleceği belli olmaz.)
    Alıntı tr_select adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bir gezi olmuş. Açıklamalı olarak anlatım tarzınız çok iyi. Biraz fazla masraf yapmışsınız gibi geldi bana. Hediye ve keyfi harcamalar hariç barınma-benzin-resmi belgeler ne kadar tuttu acaba?
    Özel harcamalar minimumdur,hediye masrafım hiç yok,sadece 1500 tl mecburi masraflar tuttu(vize,uluslarası ehliyet,sigorta,benzin gibi),konaklama da çadır ve otel karışık.
    Alıntı CEM. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    masal gibi gidiyor vallaha o derece kapıldım..

Toplam bu gezi herşeyiyle birlikte kac paraya mal oldu ? cevabını özeldende yazabilirsiniz.

ellerinize saglık...

fotoların yarısında mesajı yazdım sonuna gelince aradıgım cevap buldum
    Teşekkürler,
    Alıntı bugay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anlatim da gezi de super, ve eylulde benim de yapmak istedigim bi rota, tek derdim uluslararasi ehliyet zimbirtisindan yirtma sansimiz yok mudur :D
    Teşekkürler,yapmanızı temenni ederim.Uluslarası ehliyetten şimdilik kaçış yok maalesef,ben denedim ama yemedi.)Yeni çıkacak yasada ehliyetlerimiz değişecek,yeni alınacak ehliyetler Uluslararası geçerliliğe sahip olacakmış,o zaman yırtarız.)
    CEM. bunu beğendi.

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    Shengen vizeleri yengem vizeleri havalarda uçuşuyor sana vize vermeyede gelmiyor bi dur otur oturduğun yerde be adam

Abim şaka bi tarafa fevkaledenin fevkinde geziyorsun maşallah subhanallah her zaman söyledim gene söylüyorum idolümsün bende emekli olmak bende gezmek istiyorum tekerin düz bassın abi paylaşım için teşekkürler gezdirdin gene bizi
    esirci bunu beğendi.

salcano_7946 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    şu bosnaya gıdıp buyuk komutan alıya ızzetbegovıc ın mezarında bır fatıha okumadan almasın rabbım canımı....
    serkanbitez bunu beğendi.
    KISMETTE NE VARSA;KAŞIKTA O ÇIKAR

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    fotoğraflar için teşekkür ederiz bazılar cidden çok hoş. özellikle mostar manzarasını çok beğendim.

shengen vizesi her kes için öyle kolay alına bilecek bir vize değil malesef. bizim ülkemize elini kolunu sallıyan giriyor ama biz öyle yapamıyoruz.

beğenmediğiniz bulgaristan transit vize için bile shengen den farksız isteklerde bulunuyor. yani shengen almak daha mantıklı geliyor insana.

bulgaristan ve romanyanın girişte uluslar arası ehliyet sormadığını biliyorum inşallah da öyledir..
    esirci bunu beğendi.

Motosikleti
    2002 Aprilia Atlantic 500
    İlhan abi kazasız belasız tamamlayıp geldiğine sevindim.Darısı bizim başımıza.
    esirci bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı egelim 43 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Shengen vizeleri yengem vizeleri havalarda uçuşuyor sana vize vermeyede gelmiyor bi dur otur oturduğun yerde be adam

Abim şaka bi tarafa fevkaledenin fevkinde geziyorsun maşallah subhanallah her zaman söyledim gene söylüyorum idolümsün bende emekli olmak bende gezmek istiyorum tekerin düz bassın abi paylaşım için teşekkürler gezdirdin gene bizi
    Teşekkürler Ahmet'cim,darısı başına İnşallah.
    Alıntı salcano_7946 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu bosnaya gıdıp buyuk komutan alıya ızzetbegovıc ın mezarında bır fatıha okumadan almasın rabbım canımı....
    En kısa zamanda gitmeni temenni ederim,yalnız Bosna'ya illa motosikletle gitmen gerekmiyor,turlar var gayet te uygun fiyatlara,değerlendirmeni tavsiye ederim.Ömrümüzün ne kadar olduğunu bilemeyiz,Bayramı bile göremeyecek o kadar insan var ki.

---------- Post added at 04:13 ---------- Previous post was at 04:08 ----------

Alıntı satoyama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fotoğraflar için teşekkür ederiz bazılar cidden çok hoş. özellikle mostar manzarasını çok beğendim.

shengen vizesi her kes için öyle kolay alına bilecek bir vize değil malesef. bizim ülkemize elini kolunu sallıyan giriyor ama biz öyle yapamıyoruz.

beğenmediğiniz bulgaristan transit vize için bile shengen den farksız isteklerde bulunuyor. yani shengen almak daha mantıklı geliyor insana.

bulgaristan ve romanyanın girişte uluslar arası ehliyet sormadığını biliyorum inşallah da öyledir..
    Yazdıklarının hepsine katılıyorum,Uluslararası ehliyeti Bulgaristan sormuyor ama Romanya'yı bilmiyorum.
    Alıntı nayken81 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlhan abi kazasız belasız tamamlayıp geldiğine sevindim.Darısı bizim başımıza.
    Teşekkürler kardeşim,İnşallah.
    salcano_7946 bunu beğendi.

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    İlhan abi,
    başından sonuna kadar oldukça lezzetli bir gezi olmuş,

inan ağzımın suyu aktı

kazasız belasız daha nice gezilere çıkmanız dileğiyle,
    esirci bunu beğendi.

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    çok güzel bir gezi olmuş.fotolar ve anlatım harika.imrenmemek elde değil.paylaşım için teşekkürler.ADANA'dan selam olsun.
    esirci bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Muhteşem bir gezi olmuş. Tebrikler.

Alıntı satoyama adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bulgar da uluslararası ehliyet istiyor ama 20 euro çorba parasına geçiyorsun. Şubatta ben öyle geçtim. Yeni ehliyetler yurt dışında
    da geçerli olacağından artık bu dert kalmayacak. Alacağınız schengen çok giriş çıkışlı olmalı.
    esirci bunu beğendi.

serkanbitez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TENERE 660Z adayı kymco LIKE 125
    harika fotolar,harika bir gezi,kapıldım gittim resmen,çok özendim,
    tekerinize emeğinize sağlık,allah nicelerine nasip etsin,
    allah bir gün bizede nasip etsin beraber çıkarız abi.
    esirci bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    abi çok güzel gezmişsin tekerine sağlık
    ilerde birgün bosna hersek makedonya yı gezme hayellerin var insan memleketini görmeden olmaz değilmi?
    esirci bunu beğendi.

FatihKARAKAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 RT
    Çok güzel bir gezi yapmış ve aynı güzellikte rapor hazırlamışsınız, ellerinize sağlık. Bu tip uzun soluklu gezi raporlarını okuyunca içim kıpır kıpır oluyor doğrusu.
    esirci bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)