Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ekim'de bir hafta sonu turu fikrim....

Motovento
    REKLAM ALANI
    -AMCA- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Z750s
    Ekim de gidiyorum varmi gelen , SALDA

1999 yilinda Nasa Mars konusunda bir arastirma yaparken uzaydan cekilen fotoraflar sayesinde , dunyada iki yerin Mars ile ayni ozellikleri tasidigini buldu , bunlardan biri SALDA golu idi,

Ve 2000 yilindan itibaren Amerikali,Ingiliz ve iskocyali bilim adamlari gelip arastirmalara basladilar , sonuclarini acikladilar , Mars ta hayat baslamis olabilir !

Ancak baska birsey daha buldular , Dunyanin en temiz ikinci suyu !!!
    Birincisi (onlara gore) Neveda eyaleti Sierra Daglarinda bulunan 500 metre derinlige sahip TAHOE golu idi , yuzerken su yutmaniz harika bir duygu cunku kaynak suyu iciyor gibi oluyorsunuz , e bende Amerikali olsam Turkiye de daha iyisi var demezdim !!!

SALDA , iki milyon yil once , jeolojik cokuntu ile olusmus Turkiyenin en derin golu ,
    Havada ne kadar firtina olursa olsun , derinliginden dolayi su asla bulanmiyor , suyundaki magnezyum,soda ve kil bulunmasi ozelliginden dolayi bircok cilt hastaligi ve sivilcelere iyi gelmekte ,

Golde 500 kg a kadar sazan baliklari yasamakta ancak derinliginden oturu avcilik yapilamiyor , baliklar derine kacip avciligi imkansiz hale getiriyorlar , bu arada derinligi 185 metre , gol 50 km lik bir alani kapsamakta ve neredeyse yuvarlak bir sekli var , tamaminin etrafi beyaz kumlar ila cevrili , suyunun 10-15 derece olmasi ise , agustos ayinda kizgin kumlardan serin sulara atlamak lafi , iste tam bunu anlatiyor,,,

Golun etrafi , Endurolar icin bulunmaz bir parkur , ancak bende kendimi zorlayip tur atmayi dusunmuyor degilim , kara cam ormanlari ile cevrili , bu dunyada nerdeyse esi olmayan panaromayi gormek ve resimlemek tabiiki harika olacak ,

Salda gizemli bir gol arkadaslar , etrafinda oturan insanlar ile konustugunuzda , gol un uzaylilar ile arasinda bir bag oldugunu muhakkak duyarsiniz , yaslisi genci , gece yarisi tuhaf isiklarin golun ustune indigini soylemektedirler , hatta bir inanisa gore su ihtiyaclarini bu gol den karsilamaktadirlar , bu gizemli oyku 2000 yili ekim ayinda BBC kanali belgesel yapimcilarinin dikkatini cekerek Sam Roberts ve ekibi tarafindan bir belgesele konu edilmistir ,

Suyundaki magnezyum , bakteriler tarafindan tuketilir ve beyaz renkli hidromanyezit minerallerine donuserek onlarin yapi taslarini olusturur , koloni haline gelen bu olusumlar bir araya gelerek storomotolitleri olusturur ve bunlar gol icinde beyaz adalarin olusmasina neden olur , bu adaciklarin bazilarinin su yuzunden yuksekligi 8 metreye kadar ulasmakta , hatta su icindeki yukseklikleri de 10 metre ye kadar ulasabilmektedir,

SALDA , Burdur il sinirlari icinde bulunmakta , ancak Denizli uzerinden , Guney yolu ile de daha yakin sekilde gidilebilmekte

Golun en yakin , konaklama imkani Anatolia dinlenme tesisi ve restaurant , oldukca genis bir bahcesi olan tesis , bahcesinde cadir kurulmasina izin vermekte ve hatta yer kirasi da almamaktadir ,

Evet sevgili dostlarim , en iyi haber ise , gol ve cevresi kesinlikle cok ozel bir sekilde SIT alani icerisinde oldugundan dolayi , korumaya alinmis durumda ,

Benim yaptigim arastirmalar bu kadar aslinda gol ile ilgili yazacak cok daha fazla sey var ama birazda yasayarak , o havayi koklayarak , hissetmek gerekir diye dusundum ,

Size son bir resim !!!!

Hadi bakalim varmi , bir hafta sonu benimle SALDA ya gelen !!!

Sevgilerimle……..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    NIGT FOX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ya gercek ten mütüş biyer paylaşım içn saol

bbaday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    düşündüğün tarih nedir,biz mt eskişehirden 3 motosiklet abanta gitmeyi düşünüyorduk ama tarih uyarsa bu resimdeki alanda muhteşem görünüyor ve burayada gelebiliriz

igidu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yakında
    Gerçekten harika görünüyor.

sonic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    Ne zaman gidiliyor? Istanbuldan h.sonu için biraz uzak deil mi? Hava da her turlu aziziliği yapabilir buarada ama bahar sonu kesin gidecem buraya
    KNOW YOUR LIMITS...TO LIVE, ON THE LIMITS!!!!

benkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 mct
    arkadaş burası ne yaaaaa...
    kahretsinki yeni öğreniyoruz.ulan şu derslerde niye öğretmediler buraları
    ya tv bilmem kimin k.ç... gösterceğine buraları gösterse ya...
    paylaştığın için çok teşekkürler
    [B][SIZE="2"]yaşamam için, motor sürmem lazım. motor sürmem içinse yaşamam!!![/SIZE][/B]

obkavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    google arama motoru :)
    bence harikada istanbuldan bukadar yolu yapmak bu mevsimde ve hafta sonunda zor
    LAZKOPAT /'Asla bir Türk'ü kılıcını çekecek noktaya değin kızdırmayın' Napolyon

"Az kaşardan Tost, Çok Kaşardan Dost olmaz"

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaş İzmirli zaten İstanbullulara özellikle gelin dediğini de okumadım.

Müthiş bir yer benim özel ilgi alanım berrak sular, sağlıklı balıklar olduğu için çok dikkatimi çekti. Burayı araştıracağım ve mutlaka bir gün gitmeye çalışacağım. Paylaşım için çok teşekkürler.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

kayasertac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    çok güzel bi yermiş, keşke yakın bi yer olsa veya uzakları yakın eden bi motorum olsa :p

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar 185 metre derinlik ve 500 kiloluk sazanlara tekrar dikkat çekiyorum. Aracım olsa hemen gitmek istediğim bir yer oldu bu göl.

http://www.ntvmsnbc.com/news/41780.asp?0m=-12H

http://www.google.com.tr/search?hl=t...27da+Ara&meta=
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

nuwamda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hayallere biraz ara...
    -AMCA- yazılar ve foto.larla bitirdin Beni motorum olsaydı hiç düşünmeden gelirdim.... :(
    Lastiklerini yak Ruhunu AsLa...
    [MT Zonguldak]

hayati - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    roadracer
    Tek kelimeyle harika!

ümmet perkitan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj boxer 150

yolcu

Alıntı kayasertac adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok güzel bi yermiş, keşke yakın bi yer olsa veya uzakları yakın eden bi motorum olsa :p
    benim motoru veryim sertaç
    -geç gitmek HİÇ GİTMEMEKTEN iyidir-
    www.perkitan.com
    BİRKISIM İNSANLARA KIZIP TÜM İNSANLARA DÜŞMAN OLMAYA DEĞMEZ BUHAYAT

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler