Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

konya (mini kapadokya)kilistra gökyurt

Motovento
    REKLAM ALANI
    alosyi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    klx250
    Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu Kilistra'da Hellenistik ve Roma çağında (İ.Ö. 2. yy-İ.S. 3. yy) yerleşimin başladığı tespit edilmiştir.

Kazı esnasında doğu şırahanede eşik taşı olarak bulunan Roma devri bir devşirme mezar yazıtında Kilistra adının geçtiği görülmüştür.

Kilistra Bizan devrinde (İ.S. 8-13 yy) yoğun bir şekilde Kapadokya benzeri kaya oyuğu yerleşmelerine sahne olmuştur.

İncil'de söz edilen Aziz Paulos'un seyahatleri sırasında uğradığı Anadolu kentlerinden Lystra aynı zamanda ünlü Kral Yolu üzerinde olup İkonion (Konya)-Pisidia Antiocheia (Yalvaç) arasında bulunmaktadır. Listra'dan Yalvaç'a giden haberci Paulos Kilistra'ya da uğramıştır. Haberci Paulos'un mektuplar gönderdiği Timoteos da Lystralıdır.

Kazı çalışmaları esnasında temizliği yapılan Sümbül'ini Kilise'nin bulunduğu mevkiye halen yöre halkının "Paulönü" demesi Aziz Paulos'un adının yaşatıldığının kanıtıdır.

Roma devrinde Hristiyanlığı kabul etmiş Lystra halkının Paganist (putperest) kitlelerin ve yağmacıların yoğun saldırılarına dayanamayarak çevresinde bulunan ve saklanmaya elverişli dağlık kesimler seçtikleri görülmektedir. Kurulan bu saklı kentlerden en önemlisi Kilistra'dır....

(geçen cumartesi akşamı sekiz arkadaş bu rotayı gitmeye karar verdik amma velakin her zamanki gibi %50 fire verdik dört kişi pazar sabahı meramda buluşup meram dere, apa barajı, yatağan kasabası bulumya, derken köy kasaba velhasıl kilistraya gittik gezdik gördük geldik.her fotoyu yorumlamak isterdim ama nedense linkler ters olunca vazgeçtim.genel bişeyler karalıyayım dedim..tarihi yerleri çok severim nedense gözlerimi kapar o yıllardaki insanalrın nasıl yaşadığını hayal ederim,üstleri başları ne yerler ne içerler gibi .işte maksat hayallerime birazcık katkı olsun diye buralardayız..gezi arkadaşlarım hakan tüfekçi ve babası osman tüfekçi ayrıca diğer paylaşımlarımdan tanıdığınız ihtiyar kurt mustafa gökselle böyle bir pazar yaşadık .buralardan yolu geçen merak eden olursa diye zaten çoğunluk biliyordur işte kilistra ..
    izlemek için zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkür ediyorum.benim sayfama konuma giren herkes misafirimdir sağoıun varolun

mhmtesk, Komutan1968, EGE YELI ve 6 diğerleri bunu beğendiler..
    Allah rahmandır rahimdir, ama arpa ekene buğday vermez

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hercul3367 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt660r innova 125
    tekerlerinize ellerinize sağlık kardeş,ekip güzel,gezi güzel
    kömürde çay güzel.....
    Para her şeydir diyen, para için her şeyi yapabilendir...
    Nasıl bir hayat yaşıyorsan, öyle ölürsünüz. Nasıl öldüyseniz, öylede dirilirsiniz.
    http://gezginpardus.blogcu.com/

adem ind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150'11
    abi her şey iyi güzel hatta mükemmel ama o köpeğin tipi ne abi öyle gülmekten yerlere yattım
    ScaLa ve tekbasina420 bunu beğendiler.
    Storm 150 > Cbx 250 Twister> Cbf 150'11
    Hayat ve Ben

Motosikleti
    klx250
    Alıntı adem ind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi her şey iyi güzel hatta mükemmel ama o köpeğin tipi ne abi öyle gülmekten yerlere yattım
    o it önce havlayarak saldırdı ama motoru üstüne sürüncede kaçtı.hani bizde biraz salak bulduk köpeği oysa geçenlede çoban köpeğinden nebiçim kaçtıydık valla.
    sonra cantadan biraz gevrek verdim taze tazeydi hoşuna gitti yanımızdan ayrılmaz oldu.arkadaş olduk sevdik birbirimizi hatta adını pire torbası koyduk sonra ..baksana dile bi metre keratanın
    giderseniz sizi mutlaka karşılar

mbuyuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC750X
    yanlız o köpek bayaa sevimliymiş geçen ekimde bende gittim aynı yerlere ama beni at gibi çoban köpekleri karşılamıştı beni size bu çıkmış şanslısınız
    yenilerini bekliyoruz bahara
    mezarda bedava olunca hemen çökmüşünüz bu arada
    Biz ki kula kulluk edip cennete gitme kaygısıyla üç maymunu oynayanlardan değiliz.

adem ind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150'11
    Alıntı alosyi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o it önce havlayarak saldırdı ama motoru üstüne sürüncede kaçtı.hani bizde biraz salak bulduk köpeği oysa geçenlede çoban köpeğinden nebiçim kaçtıydık valla.
    sonra cantadan biraz gevrek verdim taze tazeydi hoşuna gitti yanımızdan ayrılmaz oldu.arkadaş olduk sevdik birbirimizi hatta adını pire torbası koyduk sonra ..baksana dile bi metre keratanın
    giderseniz sizi mutlaka karşılar
    doğru diyosun abi köpek harbiden çok salak gözüküyo inşallah gitmek bana da nasip olur. konya ve şanlıurfa gezi planlarımın içinde var. çok hoş mekanlar valla
    Storm 150 > Cbx 250 Twister> Cbf 150'11
    Hayat ve Ben

Motosikleti
    klx250
    Alıntı adem ind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    doğru diyosun abi köpek harbiden çok salak gözüküyo inşallah gitmek bana da nasip olur. konya ve şanlıurfa gezi planlarımın içinde var. çok hoş mekanlar valla
    konyadan geçersen bi yemeğimizi yemeden gitme bekleriz..

EGE YELI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650
    Güzel Kareler elinize saglik
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene

chocolateman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660X
    Güzel olmuş elinize sağlık. Börekleri ısıtacaz diye yakmışsınız gözümden kaçmadı değil
    Free Motorcycle Team

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)