Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Tarih ve doğa içinde bir Azerbeycan Turu - Bol Resimli

Motovento
    REKLAM ALANI
    AvanakKurye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Zontes Panther 164cc
    Tüm Motorcu arkadaşlarımı komşu ve kardeş ülke olan Azerbeycanın başkenti Bakü-den selamlıyorum.
    Bu gün size forumda 3-cü Gezim olan,yazın çok sıcak günlerin birinde yaptığım bir gezi yazısını sunuyorum.
    Arkadaşlar resimlerin altında resimlerle ilgili bilgilerde yazılıdır ve Gezi Turunu hikaye kıvamında yazdığım için tüm resimlerdeki yazılar bir-birlerini tamamlıyor.
    Not:Geziye çıkarken fotoğraf makinemin yeni olmasından dolayı,tarihleri ayarlıya bilmediğim için, resimlerin altındakı çekim tarihi yanlışdır.

Yaptığım tur Azerbeycanın turistik gezi yerlerinden olan ve en çok gidilen Tarihiyle,doğasıyla,tarihe bahş etdiyi ünlü ve değerli insanlarıyla Şamahı(azerice Şamaxı) dır.

Oğlen saatlarında başlıyorum turuma
    Toplam gidiş-dönüş 300 km civarında oldu,toplam 4 manat - 8 tl civarında yakıt parası harcadım.

Hava çok ama çok sıcak

Bakünün gürültüsünden yavaş-yavaş uzaklaşıyorum.

Benim gitdiğim bu yol Azerbeycanı bir çok ilçeleri ile birleştiriyor.

Artık Qobustan şehrine yakınlaşıyorum,yolda giderken görüyorum ki bir tek ben değilim büyük şehrin gürültüsünden ve sıcağından kaçan....

Qobustan Rayonu - rayon türkçede ilçe anlamına gelen rus kökenli bir kelme.

Kafamdakı Kış ve son bahar kaskı beni birazda Bunaltıyor,zaten havada çok sıcak....

Qobustan Rayonu levhasının arkasında Yaxşı Yol - Yani İyi yolculuklar (Yahşi Yol) yazıyor.Azerbeycanda genelde tüm ilçelerin giriş ve çıkışlarında bu yazıyla karşılaşabilirsiniz.

Sıcakta otobüs durağında bi durup 5-10 dakikalık mola yapiyim diyorum.

Vakit az olduğu için molamı kısa kesiyorum ve yola devam....

Yola devam ediyorum ve uzaklarda petrol istasyonu gözüküyor...

Ama benim kafam rahat,benzin fiyatlarının ucuz olmasından dolayı zaten 8 lira gibi paraya Baküde depomu fülledim,bir depo benzinde bana gidiş-dönüş yeter.

öğlen olmasından hava çok sıcak ve bi daha durmalı oluyorum ve karşıma çıkan ilk otobüs durağına motorumu park ediyorum...

Tabii mola yaparken boş durmak yok,resim çekmeye devam...

Haydar Aliyev ismini taşıyan bir cami,genellikle Azerbaycanda her şeye Haydar Aliyev ismini veriyorlar...

Resimde gördüğünüz kamyonun ismi Kamaz,rusya üretimi ve sovyetler döneminden Azerbaycanda çok yaygın kullanlıyordu ve şuandada çok kullanılmakta...

http://s017.radikal.ru/i429/1212/65/48a4e7f650b2.jpg

yola devam ....

Yol üzerinde bu yer karşıma çıkıyor,binevi şehitlik gibi birşey yapmışlar.

Motoru park edip,bir kaç resim çekmek için yukarı kalkıyorum...

Öğlen ve aşırı sıcak olmasından dolayı sokaklarda kimseler yok..

Karabağ savaşlarında canlarından geçmiş asgerler

Hele şükür sonunda bir insan gördüm,ama teyze galiba çok yorgun..Yükü ağır

Yoluma devam ediyorum ve Qobustan şehrinin merkezine varıyorum...

Vakit az,gidilecek yerler çok...Son sürat yola devam

Bide kendimi çekeyim yahu))

Yol kenarlarında karpuzlar koymuşlar satılık,resmen böle sıcak ve susuz olduğum zamanlarda dikkatımı dağıtıyor))

Ve sonunda yıllardır ziyaret etmek istediğim tenha yatan şehitimizim uyuduğu yere varıyorum :(

Tenha Mezar...

Taşın üzerinde : Bu anıt 1130 Türk şehitinin şerefine yapılmışdır...

Bayrağı bayrak yapan üzerindeki kandır...

Buraya gelipte,burdan geçipte tenha yatan şehitimi ziyaret etmeden gitmek olmazdı...

Tenha mezar anıtdan biraz mesafede....

Şehadetine kavuşdun şehidim,Dinin için,bu topraklar için,kardeşlerin için savaştın ! Şuan topraklarımızda ruslar fing atsada,bir gün bizim gibi genc nesiller inşaAllah senin gibi Türk düşmanlarıyla savaşıp şehadetine kavuşur...Amin...

Azeri-Türk kardeşliğini bozmak isteyenler bunu asla başarımayacaklar ve yüz yıllar,min yıllar öncesi gibi kardeşliğimiz devam edecek ve dahada güçlü bir şekilde..

Tenha mezarında rahat yat şehitim,zaten hepimizin yeri bu kara topraklar,bu mezar değilmi?

Yoluma devam ediyorum ve Şamahı ilçesinin şehir merkezine varıyorum ve sağdakı tabelede Şamahı ve Pirkulu köyünün ismi geçiyor..Bu benim gitmek istediğim Pirkulu köyüne yaklaştığımı işaret ediyor...

Durduğum yer dikkatımı çekiyor,ilk önce sol tarafdakı restoranın rengareng çiçeklerini çekiyorum...

Ve sağ tarafımdakı tepenin yüksekliğinde bir anıt görüyorum ve bura hakkında bana bahs edilenleri ve burada savaş uçağı olduğunu hatırlıyorum.Ama uçakm falan gözükmüyor ağaçlar yüzünden veya ben göremiyorum.Motordan inip bir bakiyim diyorum....

Tepeye yükseldikce Şamahı şehri daha güzel gözüküyor...

Tepede ilk karşıma çıkan büyük ihtimal sovyetler döneminde yapılmış bu acayip asker kafaları

Kafasında uçak gözlükleri olan asgerin heykelinde bir şey dikkatımı çekiyor...

Evet eşşekarıları kendilerine ev yapmışlar...

Evet ! Sonunda bahs edilen uçak görüş alanıma giriyor,hemen meraklı bakışlarla yaklaşıyorum...

Evet,savaş uçağı

Hurdada olsa ilk kez bu kadar yakından bir savaş uçağı görüyorum ve biraz heyecan veriyor..

Orasını-burasını inceliyorum...

Bide arkadan böle bir fotosunu çekiyorum...
    Ve azalan zaman benim uçak merakımı yarıda bırakıyor...

Ve az önce resmini çekdiyim diğer büyük anıtın yeniden resmini çekiyorum,anıtın üzerinde rus alfabesiyle azeri-türkçesinde:Her şey Vatan için - yazılı ve 1941-45 savaşının anısına yapmışlar..Resimi çekip,yoluma devam için tepeden aşşağı iniyorum

Acıkmış insanin dikkatını kebab kokan pahalı restoranlar çabuk çekiyormuş Kokular benim dikkatımı çekdiyi için bende restoranın resmini çekiyorum))

Evet arı kolileri - bu benim köy yolunda olduğumun işareti

Yeşillikler ve rengareng çiçekler dikkatımı çekiyor ve buraya ilk kez geldiğim için motordan inip bir kaç resim daha çekiyorum.

yabanı dağ böğürtkeni

Yeşilliklere bürünmüş yol beni köyü götürüyor...

Dahada yükseliyorum ve demin yanında olduğum nehir aşşağılarda kalıyor...

İnatçı keçiler

içerilere doğru gitdikce köy bitiyor ve taşlı yollar başlıyor..

Enduro)))

Telefon tellerinin üzerinde renkli özgür bir kuş...

Dağlar....

Bu sıcakta içmeye bile su olmadığı bi yerde böle bir göletlerin nerden kaynaklanığını merak ettim....

Kır çiçeği

Uzaklarda bir göl ve traktör.Traktör Belarus markalı,Köylerde ve ilçelerde en çok kullanılan bir model.

Burda bi ben varım,birde şu inekler

Arkaya doğru geldiğim yola bakıyorum....

Uzaktan bir rusya sovyetler dönemi üretimi olan ve köy yerlerinde yaygın olan bir Vaz Lada 21011 geliyor,Rusların Fiat-dan esinlenerken hazırladığı bir araç ve bu modelin benzerinden Türkiyede çok.Bu araç sovyetler döneminde üretime başladığı zaman bir partlama yaşandı ve rus araba üretimi Lada Vaz-ın en çok satılan araçı oldu.Şuandada yeni araba kullanmaya başlıyanlar ve köy yerlerinde yaşayanlar bu araçtan çok kullanıyor.Şuan pazarda bu araçın berbad durumda olanı 500 dolar,normal durumda olanı 1000-1200 dolar,en iyisini 2000 dolara bulmak oluyor.

Ve geri dönüyorum,geri dönerken Şamahı Astrolojik Gözlemevide karşıma çıkıyor.Buralar çok yüksek olduğu için sovyetler döneminde yapılmış ve bir çok ilm adamı burda önemli çalışmalar yürütmüş.Şuandada Azeri ve Rus bilim adamları çalışmakta...

Ve aşşağı indiğimde Sovyetler dönemi üretimi olan ve nerdeyse sıfır durumda olan(yani kullanılmamış) araçlarla karşılaşıyorum.Araçlar fabrika durumda,ama tabi artık hurdaya dönmüş...

Ve son olarak bu kareyi çekip makineyi çantama koyup,eve başkent Baküye doğru yola koyuluyorum.....
    makseli, tesisatogr, [Turan] ve 20 diğerleri bunu beğendiler..
    Bende Bağımlısıyım,ama uyuşdurucu değil , Motor.....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    astorojna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt09
    güzel gezi bende çıkmak istiyorum bu tarz gezilere insan kafa dağıtır
    AvanakKurye bunu beğendi.
    kadeh! karşındakine kaldırılır, aklındakine içilir...

Naci63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Elinize ve emeğinize sağlık. Selamlar.
    2012 Bmw F800gs; 2016 Mondial RX3i (2016-18); 2003 Bmw R 1150R (2009-17); 2006 Honda Shadow VT 750 C (2009-10); 2006 Ramzey QM 250 Cruiser (2006-10); 2006 Ramzey QM 200 Enduro (2006-9); 1990 350 cc çift silindir Jawa (1990-93); 1979 vitessiz Puch (1979+).

hercul3367 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt660r innova 125
    ellerine sağlık kardeş güzel gezi olmuş.azerbaycan gezisi tavsiye edermisin bu arada.
    güvenlik ve rüşvet sorunu var diyorlar...
    kendi kültürümden olan bir ülkeyi mutlaka gezmek isterim.
    LIDYALI bunu beğendi.
    Para her şeydir diyen, para için her şeyi yapabilendir...
    Nasıl bir hayat yaşıyorsan, öyle ölürsünüz. Nasıl öldüyseniz, öylede dirilirsiniz.
    http://gezginpardus.blogcu.com/

Motosikleti
    Zontes Panther 164cc
    Alıntı hercul3367 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ellerine sağlık kardeş güzel gezi olmuş.azerbaycan gezisi tavsiye edermisin bu arada.
    güvenlik ve rüşvet sorunu var diyorlar...
    kendi kültürümden olan bir ülkeyi mutlaka gezmek isterim.
    Selamlar kardeş ülkenin güzel insanları,Azerbeycanın gezilecek ve keşf edilecek yerleri çok ve burda motorla gezi yapanlar nerdeyse yok derecesinde.Parmakla gösterilecek kadar gezi yapan az.İlk önce rüşvet sorunu evet var,ama nasıl olduğunu anlatıyım.Mesela benim hem arabam hemde motorum var ve her ikisini kullanmaya ehliyyetim yok ve yıllardır ehliyetsiz kullaniyorum.Mesela beni bir trafik polisi durdurursa rüşvet vermeliyim)) yani araça el koymak veya rüşvet.Ama tüm evrakların eksiksizse ve kurallara uyuyorsan rüşvet yok.En çok bürokrasi ve böyle işte evrak eskikleri zaman rüşvet olayları yaşanıyor.Güvenlik derken tam olarak anlamadım,yolda güvenlikmi?

dekarator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mobilet minsk honda titan planet3 xtz NX 250 DOMİN
    Kardeş Allah gönlüne kalbine göre versin çok güzel bir gezi ve anlatım olmuş sayende bende seninle berabar gezmiş oldum .

Motosikleti
    cbf 150
    Benim büyükbabamında kamazı vardı.Onunla hep beni gezmeye götürürdü.Gerçekten emeyinize salık

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    can azarbaycanı bende gezmek isterim. senin gezin bu soğuk havada sıcak bir tat verdi. paylaşım için teşekürler.

APALA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARMadillo
    bu soğuk havalarda, ısıttın içimizi vallahi. Güzel yazmışsın. Teşekkür ederiz.
    Benzin konusuna gelince, ben 8 tl ye, çarşıya anca iniyorum desem yeridir yav arkadaş adam litresine 5 lira diyor yav...
    AvanakKurye ve serdar37100 bunu beğendiler.
    Güvenebileceğimiz tek gözler, kendi gözlerimizdir.

serdar37100 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF 150
    Guzel bir gezi olmus selam olsun azerbaycana gitmeyi gormeyi istedigim ulkelerden birtanesi.
    Kendi cok gosterememissin devamini bekliyoruz

Motosikleti
    Mondial 150 Hs,Honda Fizy 125
    Azerbaycan'a selam olsun.Güzel gezi olmuş.Paylaşım için teşekkürler.

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    Elinize ve emeğinize sağlık.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

ünaltürkyazıcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA SH 300i
    Nice kilometrelere, paylaşım için teşekkürler...
    İHANET arkadaşlık zincirini karartır, fakat VEFA onu her zamankinden daha parlak yapar.

Dr.MZÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 + Hero Xpulse 200
    Güzel gezi eline sağlık.
    Kardeş ülkeye selamlar
    Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
    Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez buyunum.

haojin2005 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125 2006/Lada Samara 1500i 2001
    Türkiye'den kardeş ülkeye selamlar.Keşke bir geziye gelebilsek.O ladalardan bizde de vardı keçi gibi arabaydı.Zaten şu anda da lada samara kullanıyoruz Azerbaycan da Türkiye gibi çok güzel bir ülke.Keşke Türkiye'de de benzin o fiyata olsa.Az yakan motor kullanıyoruz ama az yaksa nolcak benzin 4.65 TL.

Motosikleti
    Zontes Panther 164cc
    Olumlu fikirleriniz için teşekkürler,kafanızda olan tüm soruları memnunyetle cevaplarım...sizi ilgilendiren konularla ilgili

[Turan] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel gezi olmuş kardeş ülke Azerbaycanı resimler sayesinde az çok tanımış oluyoruz sayende paylaşım için sağolasın

mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    tebrikler böylece komşuyu tanıyoruz kaleminize ve tekerinizize sağlık..vesselam..
    "Yolculuk bir fersahda olsa cehennemden bir parçadır" ..... seyyah pirimiz Evliya Çelebi

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    Ellerine sağlık kardeşim. Bilmediğimiz yörelerde bizi de gezdirdin.
    EN YAKIN YOL,BİLDİĞİN YOLDUR.

motokurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki V stron dl1000 .HONDA CBR 250 R-SENATÖR 150
    Tebrikler çok güzel fotoğraflar çekmişsin, ama fotoğraflarda sen yoksun bir sehba al (triport) fotoğraflarında en azından üçte birinde sende ol tekrar tebrikler . bu arada motoru yenimi aldın güzel bir motor tekerin daima düz bassın hoşçakal
    DİL BİR MİLLETİN SES BAYRAĞIDIR .LÜTFEN YAZIŞMALARIMIZDA ALFABEMİZDE OLMAYAN HARFLERİ,NOKSAN HARFLERLE YAZILMIŞ KELİMELERİ KULLANMAYALIM. Benim ayağımın altı da müsait ,başımın üstü de. Nerede duracağını sen belirle.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler