Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Serkan Söğüt ve Murat Cengiz Cape Town Yolunda - Hello Afrika

Motovento
    REKLAM ALANI
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Efsane Yolculuk Başladı... Hello Afrika

100 günlük Afrika macerası sonunda başladı. Birçok motosiklet tutkunun gezilerini takip ettiği Rüzgarın İzinde sayfasının sahibi Serkan Söğüt ve Murat Gengiz İstanbul'dan Cape Town'a uzanan yolculuğuna başladı.

Hello Afrika Turu iki motosikletli maceraperestin İstanbul’dan başlayarak, Afrika kıtasını boydan boya geçip Güney Afrika’da Cape Town’da sonlanacak bir yolculuk projesidir. 100 gün boyunca yapılacak 15.000 kilometrelik seyahat gerek rota seçimi, gerekse yolculuk koşulları yönünden alışılmadık ve sıra dışı bir gezi olacak. Seyahat boyunca Serkan Söğüt ve Murat Cengiz' i Hello Afrika sayfasından takip edebilirsiniz.

Hello Afrika - 3.Gün - Mersin

Bugün maceranın 3. günü ve bazı kötü haberler kahramanlarımızı kısa bir süreliğine Mersin de kamp yapmak zorunda bırakacak.

Bugün salı oldu ama Mısır gemimiz hala yok :/ Port Said'de kapısı arızalanmış orada bekliyormuş. En iyi ihtmal perşembe olacak gibi geliyor bana...

Ama şimdi öğrendikki gemi cuma'ya kaldi kapisini limana vurmus :( bizde firsati degerlendirip kizkalesi'ne dogru gidiyoruz

Akşam Marco Savas Balaban Lopez ve Erkan Öztürk aradı halimizi hatrımızı sordu, konuştuk çok mutlu oldum. Gezenin halinden gezen anlar derler ya gerçekten doğru. İyiki aradınız çok mutlu oldum ;) Deniz Kilic'ı unutmamak lazım tabi sürekli iletişimdeyiz.

Hello Afrika - 4.Gün - Mersin

1 günlük kampın ardından bugün yeni haberler alınacak ama iyi mi kötü mü acaba?

Bugün kaptan ile konuştuk gemi yoldaymış ve perşembe sabah Mersin limanında olacakmış. Belki perşembe akşamı Mısır'a doğru yol alıyor olabiliriz

Hello Afrika - 5.Gün - Mersin

Bir yandan Mersin'e alışmaya başlarken, bir yandan da bugün neredeyiz uygulamasının geliştirilmesiyle uğraşan kahramanlaramız maceralarının 5. günlerine girdiler.

Boş durmuyoruz çalışmaya devam ediyoruz Web Sayfasının girişini sonunda değiştirdim ve geziye daha uygun hala getirdim.
    Sonunda! gemi 16'da yanaşıyormuş. Bu akşam gemiye bineceğiz yuppiii!
    Ama sevincimiz kursağımızda kaldı. hayda gemiye binemedik yine, kaptan bizi kabul etmedi.

Hello Afrika - 6.Gün - Mersin Limanı

Serkan ve Murat bugün gemiye binebilecek mi ne dersiniz? Kendilerine sorarsanız hiç umutları yok. İzleyip görelim...

Evet arkadaşlar şu saat itibari ile hala limanda beklemedeyiz. Gemi akşamn açığa çıktı fakat geri limana yanaşmadı. Akşam kalkacağı söyleniyor fakat benim hiç ümidim yok. Büyük ihtimal yarına kalacak yine :/

Kardeşim ne gemiymiş ya! Türkiye'nin en büyük limanında yanaşacak bir iskele bulamadı :(

Veeeee günlerce süren çile bitti. Sonunda gemiye bindik...

Karnimiz doydu, caylar icildi, tir soforleri ile guzel bir sohbete daldik. Gemi yolculugunun en guzel kismi bu sanirim ;)

Hello Afrika - 7-8. Günler - Akdeniz - Kıbrıs Açıkları

Kahramanlarımız bir kaç günlük gecikmenin ardından sonunda gemiye bindiler. ama gemideki bağlantı sorunları nedeniyle resim paylaşımları yapılamamaktadır. Ama gemiden iner inmez yine gün gün galerileri bulabileceksiniz

Nerede miyiz? Kıbrıs'ı teğet geçiyoruz.

Sanirim onumuzdeki 30 saat boyunca GSM operatoru olmayacak. Misir'a vardigimda gorusuruz

Halen Akdeniz'in ortasında bir yerdeyiz. Gemi yaklaşık 10 saat rötarlı gibi görünüyor.

Hello Afrika - 9.Gün - Port Said

Sonunda Afrika kıtasındalar... Serkan ve Murat Port Said'e geldiler ve artık ne olursa olsun maceraları başladı.

Port Said'e girmek için heyecanla bekliyoruz Mısır açıklarında limanın açılmasını bekliyoruz. 09:00'da açılıyormuş ama bizim saatimizle 10:00. Aramızda saat farkı var. Herhalde limandan çıkmamız 12:00'yi bulur.

Halen gemide bekliyoruz, bugün limana çıkabiliriz umarım :/

Bu geceyi Port Said Limanında geçiriyoruz. Keyifler yerinde, herşey yolunda Gemiden iner inmez motorlarimizi alip depoya koydular ve anahtarlari da aldilar. Bu gece tir soforlerinin misafiriyiz. Sagolsunlar bas taci ettiler bizi. Gece de tirda yatacagiz

Hello Afrika - 10.Gün - Port Said

Bugün kahramanlarımız motorlarıyla ilgili baya sıkıntı yaşayacak gibiler. Port Said Limanı'nın para koparmaya çalışan yüzüne hazır olun...

Bu saat oldu islemlerimizi yapacak biri bulamadik :( umarim bugun cikabiliriz buradan.

Mersin acentayi aradik. Bize sehirde bir ofise gitmemizi soylediler. Kapidan zar zor ciktik. Simdi ofisi ariyoruz :(

Bir motoru cikaramadik gelen para istiyor giden para istiyor. Hatta abartmiyorum selam veriyorsun 3 pounds diyor adam :(

Motorlari cikarmak icin yaklasik 750$ istiyorlar ve kimse isi yapmak istemiyor. Fahri konsolosdan yardim istedik. Bugun de limandayiz. Tir soforlerimiz de gitti :( Fahri konsolos once pek ilgilenmedi fakat sonra tekrar arayip yardimci olmasi icin birini gonderdi sagolsun. Ugrasiyor su anda fiyat dogru mu yoksa bizi opuyorlar mi diye

Hahaha konsolos geldi ne konusuyorlar anlamiyorum fakat su anda rakam 1.200$ oldu kafayi yiyecegiz.

Birkac gun once yeni baskan atanmis bu gumruk islerine. Iki ulke arasinda protokol yapilmis ve her gecen aracdan para alinacakmis. Fakat arac cinsi ayrimi yapmadan aliyormus. Simdi Turkiye'de ki acenta da konusuyor birseyler yapmak icin.

Bu gece de Port Said'deyiz. Yarın bize pozitif enerji, motorcu duası filan ne varsa gönderin

Sonuc bugun de basaramadik. Motora ulasamiyoruz herseyimiz orada kaldi. Yarin isi bitiremezsek Sudan'a gecmek icin haftada 1 feribot var ve yetisemiyecegiz, fazladan 1 hafta daha beklemek zorunda kalacagiz. 3 hafta kaybetmis oluyorus o zaman :(

Siz siz olum triptik alirken motor degeri sorduklarinda dusuk soyleyin. Normal fiyatini yazmanon ne yarari var bilmiyorum falat dusuk yazsaydik cok faydasi olacakti :(

Hello Afrika - 11.Gün - Port Said

11. güne Port Said'de uyanıp gümrükteki motor sorununu çözmeye çalışacak kahramanlarımız bir o yana bir bu yana yönlendirilecekler. Keşke biraz yabancı dil olsaymış

Burada bildiginiz siesta var. Mesai gumrukte 8'de basliyor, 14:30' da bitiyor 15'den sonra bir cok yer kapaniyor.

Triptik ve pasaportlari aldilar. Adam bismillah cekti basladi islemlere. Fotokobi cekiyor. Heycan dorukta!

Aksam abdest aldik, kiyafetleri, hatta ayakkabiyi bile yikadik, sabah gumruge giderken evsizlere para verdik o moda girdik artik ) olacak olacak bugun olacak.

Ne dediklerini anlamiyorum fakat bizi aldilar limana goturuyorlar. Sanirim oluyor bu sefer cok heycanli!

Sanirim motorlara goturuyorlar bizi limanda o tarafa donduler layn ne dediklerinide anlamiyoruz )

Oluyor oluyor birseyler motorlara baktilar simdi 5 kisi olduk arabaya geri bindik. Hepsi telefonda birseyler. Tabi biz yine kurbanlik koyun modundayiz

Şase numaralari filan alindi. Sanirim plakalarimiz hazirlaniyor

Bu arada bilmeyen icin yazayim. Motosikleti Misir'a sokabilmek icin once motor bedeli uzerinden gumruk odemeniz lazim. Daha sonra Misir'da bulunacaginiz sureyi kapsayan trafik sigortasi yaptiriyorsunuz. Motorun onune ve arkasina takmak icin plaka cikartiyorsunuz ve son olarak Misir ehliyeti aliyorsunuz. Misir'dan ayrilirken plaka ve ehliyeti geri veriyorsunuz.

Tum islemler bitti fakat plakanin soguk damgasi kalmis. Mesai bitti :( yarina kaldi diyorlar. Aswan'a Sudan feribotuna yetisemiyecez :( zaten cuma resmi tatil oldugu icin islem yarin bitse bile Kahire'ye gecip Sudan konsolosluguna basvuramayacagiz.

Vee bugun de boyle gecer, motoru alamadik :( Sudan'a gecisimiz 9 temmuz kaldi :( cooook buyuk zaman kaybi!

Bugun 5dk da olsa motorlari gorduk cok mutlu olduk — Murat Cengiz ile birlikte.

Madem kaldık Port Said'in tadını çıkaralım

Hello Afrika - 12.Gün

Bugun oglen gibi motorlari alip inebildigimiz kadar asagi inecegiz. Pazar gunu Aswan'dan Sudan vizesine basvurup, pazartesi Sudan feribotuna yetismeye calisacagiz.

Evet yeni bir gun basladi yazdiklarimiz bazen cok karamsar gozuksede bizim moralimiz gayet yuksek ve guzel vakit geciriyoruz. Cunku biliyoruz ki sorunlar da bu seyahatin bir parcasi ve halledilmeyecek seyler degil. Hep derim kervan yolda duzulur. Biraz gulumseyin ve seyahatinizin tadini cikarin ;)

Muamelecinin arabasinda yine oradan oraya gidiyoruz. Konusulanlardan anlamiyoruz. Fakat siki bir rusvet donuyor masa altindan alinan, cebe sikistirilan paralar filan...

Mesai bitmesine sadece 2,5 saat kaldi. Bugun de biteceginden suphelenmeye basladim :(

Burada baya bir kisi bizim islemler ile ugrasiyor. Burada ki acentanin yetkilisi geldi gumruge "bu islemleri kimse bilmiyor. Eskiden Suriye uzerinden gidiyordunuz. Burasi cok yeni ve bizim icin siz ilk motorcularsiniz. Memurlara anlatamiyoriz. Normalde 10dk surecek islemler gunlerce suruyor..." dedi.

Kaldi yarim saat bugun bitmezse cuma cmtse burada resmi tatil

Hahaha biz 3 gundur surekli gumruk kapidinda oturuyoruz. Biri gelip "hergun burdasiniz neden?" dedi. "Burayi seviyoruz" diye cvp verdik salaga bagladi )))

Gumruk, trafik, sigorta hepsi bitti. Bu seferde motorlarin konuldugu depo kapali, mesai bittigi icin kapamis gitmis adam haha cuma, cumartesi haftasonu burada ve depo acilmaz

Buyrun yeni plakalarimiz

motorlara kavustugumuzun resmidir :D

Port Said limanı maceramız sonunda mutlu sona erdi

Veeee sonunda Hello Afrika yeniden yollarda :D

Sonunda Kahire'ye kendimizi atabildik

Bugun cok yorulduk ve aciktik kendimizi odullendirdik!

Hello Afrika - 13.Gün

Kahire'den herkese günaydın!

Mersin'den Mısır'a motorları taşımak için gemi, ordino, gümrük, plaka, her iki taraftaki muameleci de dahil 2 motoriçin toplam 1.672$ ödedik. Buna yeme içme ve otel masrafları dahil değildir. Toplam 12 gün sürdü!

Hello Afrika gezginleri bugün daha mutlu

Dün Kahire'de sütlaç bulmuş Serkan'ın sevinci

Depom 9TL'e doldu Bir önceki benzini Mersin'de 93TL'ye almıştım.

Henüz 92 oktandan yüksek benzin bulamadık. Fakat benzin kaliteli ve ucuz. Litresi yaklaşık 57 Kuruş

Otoyollar motosikletlere ücretsiz. Henüz hiç radar veya trafik polisi görmedik.

Seyahati Nasıl Takip Edeceksiniz?

Web Sitesileri:
    Yolculuk hikayesi, fotoğraf ve videolar ruzgarinizinde.com ve cokokuyancokgezen.com blogları üzerinden internet ortamında paylaşılacak.

Sosyal Medya:
    Yol boyunca Facebook ve Twitter üzerinde bulunan “Rüzgarın İzinde” ve “Çok Okuyan Çok Gezen” sayfalarından seyahatin kısa notları, bulunulan yer, fotoğraflar ve önemli olaylar gibi özet bilgileri paylaşılacak.

Serkan Söğüt ve Murat Cengiz'i aşağıdaki adreslerden takip edebilirsiniz.

Websayfası: www.ruzgarinizinde.com

Facebook;
    Rüzgarın İzinde: http://facebook.com/ruzgarinizinde
    Çok Okuyan Çok Gezen: http://facebook.com/Cokokuyancokgezen

Twitter;
    Rüzgarın İzinde: http://twitter.com/ruzgarinizinde
    Çok Okuyan Çok Gezen: http://twitter.com/Cokgezen

Hello Afrika turunu gün gün Motosiklet.net sayfalarında da yayınlanacaktır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    onur_600f - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 cbr 600f
    super bır gezi herkesin yapmak isteyecegi türden imrenerek okudum hayırlı yolculuklar
    Okumak cehaleti giderir, öküzlük bakidir.
    street king

Evrim Ergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    müthiş bi macera.. umarım her şey yolunda gider.. fotoğrafları bekliyoruz..

cbr1100 xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ HAYABUSA 2021 BLACK EDİTİON
    Helal olsun arkadaşlara Allah kaza bela vermesin...
    Büyük aşklar yolculuklarla başlar ama önce güvenlik....

Motosikleti
    YAMAHA TENERE XT660Z
    bu tam bi çılgınlık
    DEMİR AT'A YOLLAR DAYANMAZ

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    muhteşem bir ambians...ömrümden bi 5 yılımı feda ederdim bu gezide orada olmak için...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

zehir0101 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KANUNİ ELİTE100 KANUNİ WİNDY S 150
    facebook tan takip ediyorum.uzun ve yorucu bir yolculuk yapıyorlar.bu arada 9 tl ye depolarını full ediyorlar...

speedy2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1150GS ADV
    Kazasız,belasız bir yolculuk temennisi ile takipteyim.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    aman aga dikkat edin afrikada büyük kediler kapmasın sizi
    gezini güzel olacağı kesin fakat bana ters gelen bi olay büyük motosikletle herkez geziyor şöyle 100cc birşeyle gezselerdi daha heyecanlı olurdu bence
    ben olsam öyle yapardım
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Hello Afrika - 13.Gün

- Çok zaman kaybettiğimiz için Kahire'yi gezmeden (pramitleri görmeden) direk Luxor'a geçiyoruz. Artık daha sonnra uçak ile gelirim.

- Mısır'a giriş yapmak için gezimizin 10'da birinden fazla zaman harcadık. Olsun tekrar yollarda olmak çok güzel

- Burada trafik çok eğlenceli ağır vasıtalar sürekli soldan gidiyor onları sağlayarak geçiyorsunuz.Diğer araçların ise nasıl gittiği belli değil

- Ağır taşıtlar neden soldan gidiyor diye sorduk. "Eğer sağdan gidersek çok kaza olur. Bizim insanımız sağda kafasına göre durur, park eder..." şeklinde cevap aldık.

- Nil kıyısını takip eden güzel bir rotamız var ama, yol boyunca her kilometrede 3 tane yavaşlatma için yolda bariyer var. Dolayısıyla çok yavaş ilerleyebiliyoruz. Not: Fotoğraf temsilidir

- Asyut sokaklari da ayni Kahire gibi civil civil aksam oturup seyri cok guzel oluyor )

- Bugunde yiyecek guzel seyler bulduk bakalim nereden sonra yemek aranmaya baslayacagiz.

Hello Afrika - 14.Gün

- Asyut'tan herkese gunaydinnnn! Durmak yok yola devam;)

- Benzin bulmak biraz biraz sikintili, heryerde dizel var. Onda da coook uzun kuytuklar var.

- Çöl otoyoluna çiktik yoksa Nil kiyisindan yol bitmeyecek

- Çölde bir zuzayli gordum sanki

- Hava çooook ısındıi bulduğumuz ilk vahaya sığındık

- Çocuklardan ilgi büyük, nerede dursak etrafımızı sarıyorlar

- Çölde iki kovboy

- 42 derece sicaklikta çöl ortasinda gitmek bildigin fön makinesini üzerine tutmak gibiymis

- Yolu kisaltmak icin Krallar vadisinin arkasindan dolastik.

- Hayatimin en uzun duz yolunu gittim 100km'den uzundu ve hic viraj yoktu. Hatta egim bile yoktu.

- Bugunku odulumuz McDonalds Iste bunu seviyoruzzzz

- Aswan'a telef olmadan ulastik

- Çöl otoyolunda yaklaşık 600 km yol yaptıktan sonra Aswan'ın girişinde askerler durdurdu ve "burada ne işiniz var çölde sizi tararlar çok tehlikeli" dedi. Geldik artık biraz geç kaldınız diyecektim

- Nil'in Aswan'dan manzarası güzelmiş

Hello Afrika - 15.Gün

- Bu 10TL'lik 92 oktan benzin ile 600km yakın yol geldim. Ne diyeceğimi bilemiyorum

- Sabah kahvaltida barbunya yemegi seviyor bu Misirlilar

- Yarim saatte itinayla Sudan vizesi alinir umarim Misir'dan cikis da boyle kolay olur.

- Motoru Misir'a sokmak icin 4 gun ugrastik. 3 gun sonra da cikarmak icin ugrasmaya basladik

- Hava golgede 40 derece :/

- Aswan gumruk kapisina itinayla sticker yapistirilir

- Sudan uzerinden Misir'a girenlerle konusuyoruz cok yararli bilgiler verdiler

- Sudan icin tüm islemler tamam motorlari bu gemiye jeeplerin yanina yukleyecegiz. Gemi bildigin yuk gemisi ve kapaginin uzerine yukluyoruz.

- Yine limana dayandik ve motorlardan ayriliyoruz :(

- Motorlari yukledik. Persembe gunu Sudan Wadi Halfa'dan alacagiz.

- Murat'in muameleci ile fiyat pazarligi bu arada arac hareket halinde ve adam hiccc yola bakmiyor )

- Bir gunde tukettigimiz su miktari ve Sudann buradan coook daha sicak!

Web Sitesileri:
    Yolculuk hikayesi, fotoğraf ve videolar ruzgarinizinde.com ve cokokuyancokgezen.com blogları üzerinden internet ortamında paylaşılacak.

Sosyal Medya:
    Yol boyunca Facebook ve Twitter üzerinde bulunan “Rüzgarın İzinde” ve “Çok Okuyan Çok Gezen” sayfalarından seyahatin kısa notları, bulunulan yer, fotoğraflar ve önemli olaylar gibi özet bilgileri paylaşılacak.

Facebook;

Twitter;

Hello Afrika turunu gün gün Motosiklet.net sayfalarında da yayınlanacaktır.

akira2012 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800
    Arkadaşlar Allh kaza bela vermesin inşallah sağ salim gidip sağ salim gelirsiniz. İnanın böyle bir geziyi yapmak için neler yapmazdım. Ama olsun Helal olsun sizlere.

buradan paylaşımlara devam edin biz de gezmiş o rüzgar ile dans etmiş kadar oluruz.

imirgi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik yok
    Gezi harika birde gezginlerin işinin düştüğü kişiler vize için olsun izin için olsun şelepsizlik etmeseler gezginlerimiz daha kısa sürede daha çok gezip bilgi aktarabilecekler bu rapora
    "Koruma ekipmanlarım tam sıra kısmette varsa motosiklet satın almak."

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Hello Afrika - 16.Gün

- Bugün yine bir gemi yolculuğuna başlıyoruz. Bu kez Mısır-Aswan'dan Sudan-Wadi Halfa'ya Nil nehri üzerinde haftada bir kez giden bir gemi ile geçeceğiz. Gemi 17:00 gibi kalkacak ama gölge yer kapmak için erkenden gemiye gidiyoruz.

- Sudan tarafına depolar dolu geçelim dedik. 92 oktan benzin bulamadık :/ 90 oktan için de yarım saat sıra bekledik. Litresi 27 kuruştan aldık

- Sagdaki gumruk muduru, soldaki muameleci. Tasima sirketi bize 2 gunde yetistiremezsiniz haftaya binin dedi. Biz de buradan gecen her gezginin bildigi bu adami bulduk. 2 saatte tum islemleri bitirdi. Hem de mesai saati bittigi halde

- Suriye'deki yere ekmek serip sogutma olayi Misir'da da cok populer

- Limana geldikm Birazdan Sudan icin gemiye binecegiz.

- Gemiye kurulduk. Golge bulamadik ama cadiri gerip golge yaptik. Bizle beraber gelen jeepdeki yabancilari da kurtardik.

- Gemi saat 17'de kalkacak beklemeye devam. Murat ortama uyum sagladi zancilesti

Hello Afrika - 17.Gün

Günaydın!!!! Abu Simbel adını hiç duymuş muydunuz? Az sonra önünden geçecek gemimiz!

Vee artık Sudan'dayız.

Wadi Halfa limanına doğru yaklaşıyoruz

Sudan'da telefon ile arama yapamıyoruz. Vodafone yardımcı olacak diye 2 saattir bekliyoruz. Bu konuda yardımcı olabilecek kimse var mıdır?

Motorlar bizden ayrı bir gemiyle geliyor, 2 gün motorları beklemek için Wadi Halfa'dayız. Burası epey ilkel

Sudan'da gercekten fotograf cekmek yasakmis. Fotograf cekmek icin izin belgesi almamiz lazimmis yarin halletmeye calisacagim.

Hello Afrika - 18.Gün

Wadi Halfa, Sudan'dan herkese gunaydin Motorlari beklemeye devam ediyoruz.

Vodafone sorunu cozulemedi :( bizi engeller mi yola Zain operator ile devam Bu arada fotograf cekmek icinde izin belgesine basvurduk bugun elimizde olur

Sudan'da gezmek icin izin belgesi ve kayit islemleri de tamam. Bir motorlar kaldi ;)

Kaldigimiz odanin manzarasi. Hani sicak su var mi diye sorarsiniz ya, Wadi Halfa, Sudan 'da soguk su akiyor mu diye sormak lazim su surekli sicak akiyor.

Buyrun sabah kaltimiz. Sudan'da fuul deniyor ve her ogun yiyorlar. Barbunya eziliyor uzerine yag, peynir serpiliyor ve ekmekle afiyetle yeniyor

Aswan - Wadi Halfa aradinda ki bu gemiye bir daha biner miyim emin degilim cok farkli bir tecrube oldu ve bu gemiye binmeyen bunu anlayamaz. Buradan afrika rotasu yapan diger gezginlere selam olsun.

Odanin hic penceresi yok, bir tavan vantiratoru ve bir de klima var. Ama oda 37 derece korkumdan disari cikamiyorum )

Sen ne seker birseysin boyle, bakislara bak

Wadi Halfa'da Nil nehrine karsi bir gunu daha boyle bitirdim. Yarin yeni maceralar bizi bekliyor ;)

Sagdaki bizim kaldigimiz otel, soldaki Wadi Halfa. Az onceki gun batimi cektigim yerin arkasi

Beraber yolculuk ettigimiz ingiliz ve hollandalilar ile birlikte yemek icin koye indik köyün meydanina masa sandalyeyi attilar. Yemekleri koydular. Her gecen "where are you from" dedi durdu birde ne yedigimizi anlayabilseydik iyi olacakti.

Hello Afrika - 19.Gün

19. Gunun sabahindan herkese gunaydin. Biz hala Sudan, Wadi Halfa'dayiz

Bu sabah full (barbunya)'nin yanina omlet bulan Murat'in sevinci

Çarşiya su almaya gidiyoruz. Telef olmadan donmeyi hedefliyoruz )

Vee motorlarimiz gelmis. Simdi limana gidiyoruz gumruk islemleri icin. )

Gunluk suya verdigimiz para benzine verdigimizden fazla Benzin sudan ucuz dedikleri bu olsa gerek.

Bindigimiz tuktuk yolda arizalandigi icin limana yeni gidiyoruz :( hep mi bizi bulur?

Motorlar gorulmese de jeeplerin yaninda ve yuklerin obur tarafinda. Indirmek biraz zor olacak, ozellikle tekne daha yuksekteyken :(

Jeepler iniyor sonra sira bizde

Evett motorlari indirdik yola cikacagizzz

Evet esyalarimizi motora yukledim az sonra guneye dogru tekrar yola cikiyoruz. Hava kararmadan nereye varirsak artik.

Wadi Halfa - Dongola arasindaki yol tamamlanmis cok guzel olmus. Afrika rotasinin en zor yollarindan biriymis eskide...

Kamp icin bakkaldan birseyler aldik. Tabiki cocuklar etrafimizi sardi

Bizim jeepleri yakaladik tekrar ve onlarla kamp yapiyoruz

Bu geceyi de Nil nehrinin kiyisinda, yildizlarin altinda kampta sonlandiriyoruz. Sabah erkenden yola cikacagiz. Cunku su anda hava 34 derece :(

Hello Afrika - 20.Gün

Herkese gunaydin. Bu sabah gunes dogarken yola cikiyoruz. Gunese cok yakalanmamak icin. Kartum'da bizi yagmur bekliyor Kizgin kumlardan serin sulara...

Nil nehrinden biraz uzaklaştık, çölde ilerlemeye devam...

Yol durumu iyi, herşey yolunda

Depom 22lt ve tam 4 depodur 21-22lt arasi benzin aliyorum menzil 450-500km azsa kesin yedek bidon almak lazim

Korti'ye gelmek üzereyiz, su ve yiyecek ikmali için kısa bir mola

Burası Merowe Evleri. Sudan'ın tek piramidini görmek için Meroe'ye doğru yola çıkıyoruz

Hava sıcaklığı 45 dereceye yaklaştı, etrafta tek gölge Nubian Evi, bulunca sığınıyoruz

Meroe'ye doğru çöl yolunda devam

Tır şoförlerinin mola verdiği biryer bulduk, serinliyoruz

Burada herkes sereserpe, bizim yola devam etmemiz lazım

Çölün bitmesine çok az kaldı, özler miyiz acaba

Atbara şehrine geldik, yol üstü bir durak sadece...

Bu sefer yolda jeepler bizi yakaladi Sudan Moloe pramitlerine geldik. Buraya yakin bir kamp alaninda konaklayacagiz

Lastikleri henuz degistirmedigimiz icin jeeplerle kamp alanina gidemedik. Cunku uzun bir kum gecisi vardi gomuluyor surekli :( Havada karardigi icin pramitlerin yanina kamp kurduk

Cadirlari kurduk, ocagi yaktik, karnimizi doyurma vakti

Bugunu de Sudan pramitlerinin yani basinda kamp kurarak bitiriyoruz. Sanirsiniz pramitlerin bekcisiyiz Sabah ola hayrola...

Hello Afrika - 21.Gün

Bugun gune erken basladik

Sabah erkeden kalkıp Meroe Piramitlerini gezdik

Sudan'ın başkenti Harum'a (Khartoum) doğru yol alıyoruz

Sudan yüzölçümü ile dünyanın en büyük 16ç ülkesi, biz de baştan başa geçeceğiz

Başkent Hartum (Khartoum)'dayız. Kalacak yer bakıyoruz.

Hartum'da exchangelerde para bozdururken dikkat! Wadi Halfa'da 5.5 olan kur burada 3-4'e düştü. Sonunda bir yerde 5.3'e bozdurduk...

Hartum'da bahçesi olan, fiskiyelerden üstümüze su sıçrayan şık bir yer bulduk. Günlerdir süren çöl yolcuğu sonunda kendimize ödül olarak yemeğimizi burada yiyoruz

Okadar aciktikdan ve yiyecek yer bakindiktan sonra, ozenle sectigimiz yemek bu kadar kucuk gelince hayal kirikligina ugradik

Oglenki yemek haciyadindan sonra aksami garantiye alalim dedik ve pizzaya saldirdik

Muhammed Nasir ile bulustuk. Sudan'da bize yardimci olacak.

Ahh be çadırın içine sivri sinek girmeseydi iyiydi. 1 saaten fazladır imha etmeye çalışıyorum. Korkumdan yatamıyorum da :(

Hello Afrika - 22.Gün

Kartum'dan gunaydin. Dun gece yine bizim jeepler ile kamp yaptik. Bugun Kartum'da gezecegiz.

Lastikleri degistirme vakti geldi

On lastik tamam sira arkaya geldi

2 gun once hafif bir kum firtinasi vardi. Aksam pramitlerin yaninda kamp yaparken sabaha kadar cadira kum doldu. Sadece cadir degil herseyin icine giriyor o ince kum taneleri :(

Fiş tek şarj edecek alet cok olunca yapacak birsey yok

Sanirim yagmur geliyor

Sag taraftaki cantayi istanbuldan beri hic acmadim. Tam 22 gundur kapali Artik acma vakti geldi. Bilin bakalim niye actim )

Kislik-yazlik organizasyonu yapiyoruz. Yarindan itibaren yogun bir yagmur surusumuz olacak. Sanirim 8 gun kadar yagmurda kalacagiz.

Vee yagmur basladi! Gunlerdir çöl yollarinda binlerce kilometre yaptik. Tamami asfaltsa olsa, sicaklik, hiclik, susuzluk, ruzgar, kum... bizi cok yordu. Disimi her sikisimda kum tanelerinin ezilisinin cikardigi sesi hic unutmayacagim

Web Sitesileri:

Sosyal Medya:

Facebook;

Twitter;

Motosikleti
    hyosung gt250r
    tek kelime ile müthiş

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Hello Afrika - 23.Gün

Günaydıınnn, Etiyopya sınırına doğru yola çıktık. Gidebildiğimiz kadar gideceğiz

Itiraf ediyorum biraz usumeye basladim Ne garip kitadir Afrika

Sonunda günler sonra dağ gördük Bekleyin, size geliyoruzzz

Sudan'ın renkli insanları

Karoo 2 lastikleri taktık fakat asfaltta sürmek çok zorlaştı. Çok fazla yalpa yapıyorlar. Yolda tutmak için resmen boğuşuyorum. Daha önce Karoo kullanan var mı? Bu lastiğin oluru bu mu?

Sonunda ağaçlı yollardan gidiyoruz, nasıl da mutluyum

Etiyopya'dan önceki en büyük yerleşim yeri Al Qadarif'teyiz. Burası cıvıl cıvıl

Burada yapılan kahveler çok ilginç

Heryerde bol bol baharatçı var ama baharatların rengi soluk, hiç Fas'ta gördüklerimiz gibi canlı değiller

Sokaklar cok guzel ve hareketli. Sanirim gunduzleri sicak oldugu icin Sudan aksamlari ve hatta gece gec saatlere kadar kalabalik oluyor

Hello Afrika - 24.Gün

Herkese gunaydin. Etiyopya'ya dogru yola cikiyoruz. Bakalim sinirda bizi hangi maceralar bekliyor

Sinir oncesi son bir kahvalti molasi sinira 90 km kaldi.

Evet Etiyopya sinirina dayandik

Yine evrak islemlerine basladik hadi hayirlisi simdi Sudan'dan cikis islemlerini yapiyoruz

Gunler sonra ilk defa Afrika'da oldugumu anladim. Etiyopya'ya yaklastikca hersey degisti. Daglar, hava, bitki ortusu, hayvanlar

Sudan cikisi yaptik. Simdi Etyopya giris islemlerini hallediyoruz.

Yeni bir ülkedeyiz artık: ETİYOPYA

Hello Etiyopya!

Etiyopya'dan ilk insan-çocuk manzaraları

Bu geceyi Tana Golu kiyisinda geciriyoruz. Telefon ve internet erisimi kisitli, yarin medeniyete ulasinca bir cozum bulacagiz artik.

Etiyopya, Gondar'dan selamlar

Sonunda kendimizi Etiyop'ya da Bahirdar'a atabildik Dun internet sikintisi yuzunden ama basimiza bir suru sey geldi ))

Ne yagmur yagıyor böyle yıklıyor ortalık :( Etiyopya'nın yagmur sezonu ve ayın 20 günü yağıyor

Sivrisinek korkusu insana neler yaptırıyor. Özellikle de sıtma riski yüksek olan yerlerde

Tropik bölgenin böcekleri de bir farklı oluyor. Oda da tam 5 farklı böcek türü geziniyor tabi bunlar görebildiklerim.

Hello Afrika - 25.Gün

Bahirdar, Etiyopya'dan gunaydin Bugun once tekne ile Tana golunde gezinti, ardindan Bule Nile şelaleleri var.

Sabah bu minicik tekneler ile gole acildik cok guzeldi

Gölde yıkanan bir sürü insan olduğunu söylemişmiydim? Ayrıca yolda yürüyen çıplak insanlarda var. Henüz onların fotosunu çekmeyi başaramadım :D

Bahir Dar'da kaldığımız yer böyle birşey. Buranın hemen yanında ama önü ağaçlık olduğu için tam seçilmiyor Göl kenarında çok güzel ve sakin.

Bu Etiyopya'nın geleneksel kayığıymış o dalgada nasıl da gidiyordu devrilmeden anlayamadım.

Bugün bu sazlıklarda Hippo belkedik, bekledik, bekledik... ama göremedik :(

Web Sitesileri:

Sosyal Medya:

Facebook;

Twitter;

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Hello Africa! Tell me how you're doin'...

Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    Süpper yaa bekliyoruz gerisini kolay gelsin
    "HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE DOĞRU"eşşşşşekkkk gibi çalış insan gibi yaşa bumu la dünya?

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Hello Afrika - 26.Gün

Herkese gunaydin Kahvaltinin ardindan Blue Nile şelalelerine gitmeye calisacagiz

Blue Nile selalelerine gitmek pek kolay olmadi 35 km kadar camurla bogustuk.

Camur surusunun uzerine bir de 1km kadar yuruyus yapmak gerekiyor ama deger geliyor fotusu

Blue Nile Şelalesi nasıl birşey merak etmişsinizdir

Adını maviliğinden alan Blue Nile, yılın sadece bu dönemi yağmurlar nedeniyle kahverengi akıyor, ve biz de şahidiyiz

Su değil, bildiğin çamur akıyor

Hello Afrika - 28 -29 .Gün

Lalibela'ya doğru gidiyoruz. Yol çok güzel, 3.300 metrelere çıktık. Keyfimiz yerinde

Şansımız yaver gitti, yağmura yakalanmadık. Hava pek güzel

Lalibela'ya gitmekte ayni şelale gibi zor. 64km stabilize dag yolu var. 3-4 defa 3bin metre cikisi var veee birde yagmur var :( Fakat gormeye deger.

Addis Ababa'da bir bardayiz ve Sezen Aksu caliyor yok artik!

Alplerler'de bile dönmediğim kadar dağ yollarından döne döne geldik Addis Ababa'ya

Hello Afrika - 30.Gün

Addis Ababa'dan Günaydın Meraklananlara ilgileri için teşekkürler Dün telefondan fotoğraf yüklemeyemedik, dünden kalan birkaç fotoğrafı az sonra paylaşacağım :=)

Yola çıkmadan iyi ki aşıları yaptırmışım. Parmağı paslı teneke kesti :( Bir süre eldiven giyemeceğim.

Addis Ababa'da Murat'ın kuzeni Onur ile buluştuk, bizi çok iyi ağırlıyorlar. Yolda Onur'u beklerken...

Burada bakımımız çok iyi Hazır bahçeli bir ev ortamı da yakalamışken motor temizleme işine giriştik.

Addis Ababa'da ilginç mekanları geziyoruz. Burası Bata, restorant, bar, bahçe, hırsız maymunlar ne ararsan var

Burada kahvenin yanına patlamış mısır ikram ediyorlar

Burada insanlar gerçekten fakir, bir yandan insanın içi acıyor, bir yandan da çok tembel olmalarına kızıyorsun

Etiyopya tarzı nakliye

Motorları bırakıp yola bunlarla mı devam etsek?

Burası Afrika'nın en büyük Türk fabrikalarından, bizi gezdirdiler

Etiyopya'yada Hilton'a gitmek de varmış

Dünyalar Grup, Murat'ın kuzeni Onur'un çalıştığı şirket. Etiyopya'da yol yapıyorlar. Afrika'da bunun gibi bir sürü Türk firması var.

Tek depo ile 580km gidip beni yolda birakmayan Yamaha Tenere 'ye tesekkurler

Hello Afrika - 31.Gün

Daha geçen 45 derece çöllerde yanıyorduk. Şimdi iki polar üst üste giymiş yağan yağmuru seyrediyorum. Çok uzaklarda değilim. Afrika kıtasında iki komşu ülke biri Sudan diğeri Etiyopya

Herkese gunaydin! Bu sabah Kenya konsolosluguna gidip vize islerini halledecegiz.

Portakal, mango, avakado, papaya Çok güzel değil mi?

Kenya geçişini planlıyoruz. Etiyopya'da kabilelerin yaşadığı OMO bölgesinden Kenya'ya geçmeyi düşünüyoruz. Orada yol veya sınır bulunmuyor

Etiyopya essek cenneti diyebilirim ama kimse essege binmiyor cunku binmek yasak! Zamaninda kadinin biri hayvan haklari icin mahkemede boyle bir karar cikartmis.

Onur'larin sirket avukati Mekonen bizi evine yemege davet etti. Etiyopyalilari daha yakindan tanimak icin cok guzel bir firsat oldu. Fotolar da gelecek

Akşam yemeği öncesi Mekonen'in evinde sohbet ediyoruz. Bize Etiyopya hakkında bilgi veriyor. Etnik kökenler, eyaletler, ekonomi gibi konuları merakla dinliyoruz. (We are talking before dinner at Mekonen's house. Mekonen is giving us information about Etihopya. Ethnic origins, states, economics, etc.)

Bizi çok güzel ağırladılar. Tam bir aydır yollardayız. Böyle bir sofra görünce gözümüz döndü (their hospitality was very good. we are on the road for a month. We were very happy to see such a dinner table)

Yemek sonrası çikolata yiyorum. Baksanıza şu şeker bebişe

Shiferaw ailesine herşey için teşekkür ederiz. Kendileri ile tanıştığımız için çok mutlu olduk. (Thank you for everything Shiferaw family. We were very happy to met with them.)

Bir saattir benzin bulmak için benzinci benzinci dolaşıyoruz. Buralarda benzin bulmak epey zor.

Addis Ababa'da 10-40w yağ bulamadım. Bakmadığım yer kalmadı. 15-40w buldum, o da şaibeli

Kenya vizesi tamam Schengen kesinlikle daha ucuz bunların yanında.

Yağ değiştirme operasyonu başarılı Buji ve hava filtresinide değiştirdim mi tamamdır.

Yeniden hazirliklara basladik. Yarin sabah erkenden yola cikiyoruz. Addis Ababa'ya gelirken plakam dusmustu. Onu da yapiyoruz

10 bininci kilometreyi Etiyopya'da gorduk. Bakalim 20bin kilometreyi nerede devirecegiz

Etiyopya kahve seremonisi; Misafirliğe gittiğinizde kahveyi önünüzde kömür ateşinde kavuruyor, sonra dövüyor ve demliyorlar. Ayrıoca kavururken kömürün üzerine çam sakızı gibi birşey atıyorlar (tütsü şeklinde) Misafir olarak 3 bardak içmeniz gerekiyor

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/c67.0.403.403/p403x403/205268_479501405395533_1969949118_n.jpg[/IMG]

Etiyopya doğasıyla bizi etkileyen bir yer oldu! Burada motor kullanıyor olmaktan çok zevk aldık.

Yola çıkalı 30 günü geçmiş ve yaklaşık 6.000km yol yapmışız. Önümüzde 69 gün ve yapılması gereken bir 8-9bin km daha var

Hello Afrika - 33.Gün

Günaydın, bugün yeniden yollardayız. İlk hedefimiz Awasa (Hawassa). Muhteşem manzaralı yollarda ilerlemeye devam

Etiyopya'nın doğası gerçekten çok güzel

Etiyop'da insan manzaraları da en az doğası kadar farklı ve güzel

"Ben bu fotoğraflara bakmaktan, sizi takip etmekten artık çalışamıyorum " diyen takipçilerimizden özür diliyoruz

Awasa'ya ulaştık. Sabah yola çıktığımızdan beri yağmur yağdı, biraz da burayı keşfedelim

Yolda 2 Yunanlı motosikletli ile karşılaştık, kardeş ülke diyorlar bizim için.

Bu çocuklar ne yer, ne içer diye merak edenler için Etiyopya'da aç kalmadık çok şükür

Artık Etiyopya'nın Güney kısmındayız (Southern Ethiopia). Bu bölge etnik grupların ve kabilelerin yaşadığı bölge. Yağmur sezonu olduğu için ne kadar içlere gidebileceğiz belli değil.

Bugün yolda yürürken bir araba durdu, kapısında Türkçe bir isim yazıyordu. Bunlar Türk herhalde "merhaba" diyelim dedik. Biz merhaba deyince arabadaki adam "siz motorcu gezginlersiniz değil mi? biliyorum sizi" dedi. Buralarda epey meşhuruz yani

Addis Ababa'daki ev sahiplerimiz Nihat Abi ve Onur'u motorlarımıza binip kaçmaya çalışırken yakaladık

Awasa, öğrenci şehri Eskişehir gibi 2 tane üniversite var. Sokaklar düzenli, kimse karışmıyor. Rahat rahat gezebiliyorsun

Awasa Avrupa şehirleri gibi, ortada büyük bir meydan var, bir de kilise

Göl manzaralı gün batımı keyfi yaptık tabiiiii

Burası göller bölgesi, Barasi ile Addis Ababa arasında 7 tane göl var. Bugünkü gölümüz Awasa Gölü

Hello Afrika - 34.Gün

Awasa'dan günaydın

Kahvaltı'da omlet var

Burada kahveler çok sert, bir içiyorsun zımba gibi oluyorsun. Artık yola çıkmaya hazırız Bugün yolculuk Arba Minch'e... Yaklaşık 300 km yolumuz var.

Yolculuk Arba Minch'e doğru...

Ana yoldan çıktık, Abra Minch yoluna saptık. Yine güzel dağ yolları ile başbaşayız. Hava kapalı ama güzel, tam motosiklet havası

Bir ağaçta kaç kuş yuvası olabilir?

Böyle yollardan geçiyoruz

Yağmur eli kulağında, 150 km kaldı. Yağmura yakalanmadan ulaşır umarım

Soddo (Sidi) diye bir yerde mola verdik. Manzara muhteşem.

Güney Etiyopya'dan insan manzaraları

İyi haber hava açtı, kötü haber Arba'ya kadar 75 km çamur yoldan devam etmek zorundayız

Awasa'da tuktuklar taşıma için yoğun olarak kullanılıyordu

Arba Minch'e ulaştık, asayiş berkemal

Ormanın içinde Nechisar National Park manzaralı bir otel bulduk. Adı Bekele Molla Langane. Aşağıda yeşil görünen yer National Park, solda ileride de Abaya Gölü... Aslında Chame gölünü de görüyor ama fotoğrafa sığmadı Daha ne olsun

Bugün mola verdiğimizde bir kamyoncu amca bize muz verdi. Buralarda heryer muz ağacı, ağaçlarda da babunlar var National Geographic'te gibiyiz

Sonunda dağlardan aşağıya indik 1200 metrelere. Hava 28 derece ve tekrar şort giyebildim.

Solum Abaya, sağım Chamo Gölü karşım Nechisar National Park, daha ne isterim

Motorum Atılgan yarınki safariye hazır

Etiyopya'da cocuk bulunmayan bir yerde durmaniz imkansiz gibi birsey. Nerede durursaniz durun bir yerden cikiyorlar. Bugun ilk defa durdugumuz bir yerde cocuk yoktu! Burasi tehlikeli herhalde dedik cok kalmadik )

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/c67.0.403.403/p403x403/409710_480265608652446_387416797_n.jpg[/IMG]

Hergele bunlar "Har" farsçada eşek demek "gele" ise sürü , hergele de eşek sürüsü demek oluyor..

Etiyopya'da cocuk bulunmayan bir yerde durmaniz imkansiz gibi birsey. Nerede durursaniz durun bir yerden cikiyorlar. Bugun ilk defa durdugumuz bir yerde cocuk yoktu! Burasi tehlikeli herhalde dedik cok kalmadik )

Hello Afrika - 35.Gün

İlk safarimi motosikletle yapıyorum, daha ne isterim

Safari motosikletle zor oldu, ogleden sonra jeeple deneyecegiz

Simdi neden vahsi parklara motorlari almadiklarini anliyorum 4-5mt timsahlarin yanina neden motorla gitmeye calistigimiz hic anlamis degilim ) bot ile gidip timsahlari ve hipolarin buyuklugunu gorunce iyiki devam etmemisiz dedim.

Safari verimli gecti, timsah hipopatam, pelikan gorduk. Zebra goremedik.

Bu arkadas tisortumun icine girmis. Yaklasik yarim saat once giydim. Az once omuzuma birsey batiyor diye el atinca icerde oldugunu anladim :( Afrika'da ki hersey buyuk olmak zorunda mi?

Afrika gezisi oncesi, "kayadan kayaya gececek halimiz yok biraz bozuk yol biraz asfalt..." dedigimi hatirliyorum. Bugun tam da bunu yaparken aklima geldi, kendime guldum Suprizlerle dolu Afrika!

Hello Afrika - 36.Gün

Herkese gunaydin! Yine gun agirirken yila cikiyoruz. bu kez hedef Etiyopya'nin izole kabilelerinin yasadigi Omo vadisi. Oradan Kenya'ya gecmeye calisacagiz. Sinir ve yol bulunmadigi icin gecebilecekmiyiz emin degilim. Yanimiza bolca benzin ve su aldik. 2 gun kamp yapacagiz.

Omo Vadisi'ne doğru yola devam ediyoruz. Konso ve Weyti'yi geçtik. Yeryer kum geçişleri var. 400 metre daha aşağıya indiğimiz için hava iyice ısındı. 36 derece hava.

Yer yer kum geçişleri var, yol oldukça bozuk

Dün motorlarla timsahlara ulaşamayınca bota atladık gittik. Timsahlaru görünce ne kadar doğru bir karar verdiğimizi anladık

Timsah Jack, 5mt'den uzun, objektife zor sığdı. Bir de bunun yanından motorla geçecektik.

Yolda yürüyen insanlar, parkta yürüyen maymunlar. Anlaşıldı bize rahat yok

Kenya sınırına doğru devam ediyoruz. Yol çoğunlukla bozuk

Sınıra yaklaştıkça yol çakıl ve kum olmaya başladı

Kenya sınırını geçmek için Omaret'e gidiyoruz. Önce oraya gidip pasaportu damgalatacağız, sonra geri dönüp sınırı geçeceğiz.

Bu gece Omo bölgesindeki Turmi'de kalacağız. Otel demeye şahit isteyen bir yer bulduk

Pazar günü Omarate'deki göçmen ofisi kapalı olduğu için gitmedik. Yarın sabah erkenden gidip pasaportlara çıkış vurduracağız. Sonra geri dönüp çöl kumları üstünden Kenya'ya geçeceğiz Umarım

Bugün asfaltla vedalaştık. Önümüzdeki 2-3 gün asfalt yok

Etiyopya'nın kahve sunumunu ve kahvelerinin tadını özleyeceğiz

Cebimde ki son parayla, once karaborsadan benzin aldim, sonra su aldim, kalacak yeri ayarladim ve son olarak yemek yedim. Geriye kalan 10birr ile 2 bardak kahve icecegim. Artik Etiyopya'dan cikmaya hazirim

Kaldigimiz koyde elektrik yok! Ilginc bir duygu biz sadece bir gece buradayiz. Onlar hergun :(

Hello Afrika - 37.Gün

Herkese günaydın. Gece sabaha kadar yağmur yağdı ve en yakın asfalta 500 m uzaktayız. Zor bir iki gün bizi bekliyor.

Turmi Omaret arasında yol boyunca yüzlerce yuva var. Sanırım termit yuvası bunlar. Ne olduğunu bilen varsa söylesin

Omaret'e migration ofise geldik. depolarımızı da doldurduk

Pasaporta damga vurdurduktan sonra geri dönüp çöl üzerinden KENYA'ya geçiş yapacağız. GPS'e güveniyorum

İşlemlerimizi tamamladık, yola çıkıyor ve ana yoldan ayrılıyoruz. Bundan sonrası bilinmez. Benzin yetecek mi, su yetecek mi, telefon çekecek mi veya yönümüzü bulabilecek miyiz bilmiyoruz

Dün Turmi'de bizimle aynı rotayı yapan Hollandalı bir çiftle tanıştık. 250'lik Hondaları ile hemen önümüzden gidiyorlar. Marly ve Dave www.travelin.tk

Karaborsadan benzin aldım demiş miydim? Gerçekten "kara"

Bu da sıcaktan bayılmış halim Gölge bulamayınca motora sığındım .

Kabileler işi fena ticarete dökmüş. Foto foto diyip hemen para istiyorlar. Artık bütün kameraları da öğrenmişler, Gopro filan gördüklerinde de çekim yaptığını anlayıp para istiyorlar. Buraya kadar gelip de bir fotoğraf çekmeden gitmek olmazdı

Üzerlerine çamur gibi birşey sürüyorlar, sanırım böcekler ve sıcaktan korunmak için. Ama çok ağır bir kokuları var, yanlarına yaklaştıkça koku ağırlaşıyor. Omo bölgesinde çokça görmek mümkün bu kabilerlerden.

Veee Kenya sinirini gectik, artik Kenya'dayiz. Gezimizin 4. ulkesi merhaba

İleret'e 10-12 km kala kamp yaptik. Kabilelerle kankayiz ))

İleret'i biz ne bilelim ki deseniz yeri var. Kenya'nin Etiyopya sinirina yakin Turkana Golu kiyisinda bir yerlesim

Hello Afrika - 38.Gün

Günaydın, bu sabah yine erkenden yollardayız. Zorla geçecek birkaç günümüz daha var medeniyete ulaşana kadar.

Kenya'nın Turkana bölgesinde yol olmayan yerlerden yolumuza devam etmeye çalışıyoruz Medeniyete ne kadar kaldı acaba

Siliboi'yi geçtik yola devam ediyoruz. Çevre çok ilginç denemez.

Bu gece de kamp yapıyoruz, henüz medeniyete ulaşamadık. herşey yolunda bizi merak etmeyin

Hello Afrika - 39.Gün

Yolculuğumuzun 39.gününde 3.000 takipçeye ulaştık. Desteğiniz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederiz. Kenya'dan selamlar

Dün kamp yaptığımız vahada bugün dinlendik. GSM bağlantısı hiç yok, o yüzden iletişim konusunda sıkıntı yaşıyoruz, herşey yolunda. Çok yakınımızda bir polis noktası var, bize iyi bakıyorlar Yarın yeniden yola çıkacağız. Merak etmeyin çok iyiyiz

Hello Afrika - 40.Gün

Günaydın National Park'tan çıktık. İlk hedefimiz North Horr. Yolumuz çok uzun değil, 60 km civarı ama yol koşullarını henüz bilmiyoruz

Hello Afrika - 41.Gün

Gunaydin, North Horr'dan Marsabit'e dogru yola ciktik. Yine zorlu bir yolumuz var, bize sans dileyin

North Horr'a ulaştık. Yol var, insan var, ev var Son 3 gündür pek görmemiştik de bunlardan

Marsabitte elektrik var, su var, hatta soguk icecek bile var

Hello Afrika - 42.Gün

Günaydın, niyetimiz bugün Naoirabi'ye varmak. Yol uzun, yollar kötü, mesafemiz yaklaşık 550 km.

Losai National Parkı az önce geçtik ve sonunda asfalta ulaştık. Çok özlemişiz kendisini, kaç gündür görmediğimi unuttum bile

Kenya'ya girdiğimizden beri değil internet, telefon erişimimiz bile çok kısıtlı. Bu nedenle fotoğraf paylaşamıyoruz. Medeniyete doğru gidiyoruz, inşallah 1-2 gün içinde daha fazla fotoğraf paylaşacağız

Şehirlerarası yollarda hala GSM yok. Uydu telefonu hayatımızı kurtardı

Kenya'nın neredeyse tam ortasındayız. Nairobi yolunu da yarıladık. Bakalım bugün varabilecek miyiz?

Nairobi'ye kadar devam etmedik yağmur başlayınca Nairobi'ye 200 km mesafedeki Nanyuki'de kalmaya karar verdik. Yeniden yükseklerde ve serinlerdeyiz

Kenya'dan herkese merhaba. Zorlu gecen 6 gunun sonunda yikilmadik ayaktayiz )

Allah kimseyi Kenya İleret - Marsabit yolu ile terbiye etmesin ömür törbüsü gibiydi tam 5 günümüz bu yollarda elektirksiz ve susuz, medeniyetten uzakta kabileler ile geçti.

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/c67.0.403.403/p403x403/302392_483433625002311_1974722631_n.jpg[/IMG]

Murat kabile insanlarına seslenirken kendileri ile birlikte bir ağacın altında 1 saatten fazla vakit geçirdik. 30'dan fazla kabile mensubu bir de biz.

Bu kabile insanları bir ilginç. İşi ticarete dökmüşler. Fotoğraf makinesinin her sesi için para istiyorlar. Resmen sayıyorlar Gopro'yu'da öğrenmişler kırmızı ışık yanıyorsa para istiyorlar. Bende Drift marka başka bir kafa kamerası vardı. Onu daha keşfedememişler hahaha baya bir video çektim.

Her iki motorunda asfalta 8km kala arka amortisörleri patladı :( ya da neyseki asfalta 8km kala patladı, ya 3 gün önce patlasaydı diyip mutlu oluyoruz Yalnız 1-2 km ara ile patlamaları ilginç oldu.

6 günlük zor yol şartları sonunda Tenere'deki hasarlar

(1) Ön camı tutan 6 plastik vidanın hepsinin kafası koptu. Cam şimdi çantada,
    (2) Orta ayağı tutan 2 uzun vidadan biri sallantıdan somundan kurtulup düşmüş orta ayak duruyor ama
    (3) sinyallerden biri sallantıdan dolayı boynundan koptu
    (4) yan ayağı tutan somun yine sallantıdan düşmüş
    (5) arka amortisör asfalta 8km kala patladı
    (6) yan çanta bağlantısı ve artçı peginin olduğu demirin şaseye bağlandı 2 vida sallantıdan çıkmış. Demir dümden düşüyordu son anda fark ettim kurtardım.
    (7) ön lastik patladı
    (8) Karoo lastiklerin bazı dişleri koptu, kalanlarda çok hasar aldı (gerçi tenere ile ilgili değil)

Şimdilik bunlar yarın tümden bir söküp kontrol edeceğim bakalım başla neler düşmüş sallantıdan Bu arada her akşam gördüğüm bütün vidaları sıkıştırıyordum ona rağmen.

Hello Afrika - 42.Gün

6 günün ve 700km offroad sonunda asfaltı görünce içimden ona sarılmak geldi

6 gün boyunca Etiyopya Omo Vadisinden, Kenya Marsabit'e kadar yaklaşık 700km, kabilelerin arasında medeniyetten uzakta, yolların, elektrik ve suyun olmadığı bir macera yaşadık. Günde ancak 40km gidebildiğimiz yollar oldu, Çölde susuz kaldık ölümden döndük, 4 gün vahadan çıkardığımız suyla yaşadık, bir gece yarısı biz uyurken çadırlarımıza kabile elemanları geldi, aslan ve fillerin olduğu ormanın kenarında 2 gece kamp yaptık, yolda yolumuzu kesmeye çalışanlardan kaçtık. Daha neler neler... macera devam ediyor!

Sifir noktasi ekvatora dayandigimizin fotografidir

Ufak bir yemek molasi. Kenya'nin yemeklerinden ugati ve capati'i deniyoruz yaninda da et. Eti cok tuketiyorlar.

Ne yollardan gectik medeniyete ulasana kadar. Pardon yol mu dedim )

Su bebise bakarmisiniz nasil da bakiyor bize

Birazdan Nairobi'nin yogun trafigine girecegiz. Bakalim ters trafige nekadar alismisiz

Nairobi'de bir cok gezginin ugradigi ve kaldigi Jungle junction'a ulastik. Bizim gibi AfrikaA'yi gezen bir suru gezgin var burada

Turmi Etiyopya'dan İleret Kenya'ya doğru ana yoldan ilk ayrıldığımızda girdiğimiz kumlu yol. Murat'ın "acaba dönsek mi?" dediği an sonraki 6 günü bu anı çok düşündük )

Turkana gölü çevresi en eski yaşamın bulunduğu ve hala bir çok kabileye ev sahipliği yaptığı bir bölgedir. Gece gölün gözden uzak bir kısmında önce oturduk güneşin batmasını bekledik. Çünkü kabileler tehlikeli olabilir. Gelen giden olmayınca çadırları kurduk. Fakat gece geldiler

Çölde hayatımızı kurtaran vaha ve kuyudan su çıkartışımız 4 gün boyunca bu suyu yanımızda taşıdık ve içtik. Olmasaydı gerçekten durumumuz kötüydü

Marsabit National Park'ın girişi

Kenya'nın kuzeyindeki yollarından örnekler İlerit - Nordhor arası

Buyrun geçtiğimiz yollardan bir kare daha Bu taş havuzlarını hiç unutmayacağım!

Bakin bakalim nerede gidiyorum, bulabilecek misiniz? Yol yok derken saka yapmiyordum )

Hello Afrika - 43.Gün

Kenya'da yol ustunde buldugumuz kucuk bir koyun bakkali icinde masa sandelyesi bile vardi. Oturduk biraz sohbet ettik.

Havalı fotoğraflarımız da yok değil Yol şartları yüzünden sürekli durduğumuz için bol bol artist fotolarımız oldu

Sehre indik. Ilk olarak gocmenlik burosunda ulkeye girisimizi yaptirdik. 8 gunluk kacak bitti sonra gumruge gidip motorlarin ulkeye girisini, son olarak da trafik sigortasi yaptiracagiz. Hepsi bukadar cok kolaymis dimi? :

Çölde motor kullanmadım demem artık - Chalbi Desert, Kenya

Hem kendimizi hem de motorlarimizi resmi olarak kenya'ya girdirmis olduk

Sonunda duzgun bir market buldum alis veris yaptim. Yalniz Kenya'da peynir bulmak gercekten zor kac yere baktim yok bilmiyor adamlar.

Meyve olarak degisik ne gorursem denemek icin aliyorum. Soldan sag sayin bakalim isimlerini kim bilecek

Yollar çok zordu fakat çok güzel yerlerde vardı

Eğer çölde veya kurak bir arazide palmiye görürseniz bilin ki orası vahadır. Hele de hafif tepelik varsa kesin su var orada

Siliboi National Parkın kenarına kurduğumuz kamp. Burada iki gece kaldık. Hemen yanımızdan uzun bir deve kervanı geçiyor

Hello Afrika - 44.Gün

Buyrun bir National Park daha Losai National Park, Kenya

Etiyopya'dan Kenya'ya kaçak geçiş yapıyoruz. Tabi adı üzerinde kaçak olacak ya ondan yol yok Ordan sağa, buradan sola derken patikalardan yol arayışımız

Video: Etiyopya - Kenya arasında yol arayışı

Burası Afrika: "No Hurry in Africa" diye bir söz vardır. Gerçekten doğru. Afrikada birşey yapacaksanız acele etmeyin. Derin bir nefes alın ve sakin olun. Bunların zaman kavramı yok. Sadece gün kavramı var. Mesela size 10dk derlerse bilin ki 1 saattir, eğer 3 saat derlerse boşa beklemeyin 1 gündür

Arka amortisor haric neredeyse hersey bitti. Eksikleri tamamladim, arizalar giderdim, guzelce temizledim. Bir tek geri toplamasi kaldi )

Canim Karoo 2'i fena hirpalamisim :(

Kabilenin çocukları ile deve cüce oyununun motosiklete uyarlanmış versiyonu

Video: Kabile Çocukları İle Deve Cüce

Web Sitesileri:

Sosyal Medya:

Facebook;

Twitter;

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)