Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Köprü girişlerinde emniyet şeridinden gidilmesi yasaklandı!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Bildiğnizi gibi boğaz köprülerinde sabah ve akşam trafiğinin yoğun olduğu saatlerde motosikletler emniyet şeridini kullanıyordu.
    Trafik ekiplerinin bugünden itibaren yapmış oldukları açıklamayla artık bu emniyet şeridin kullanılması yasaklandı.

Bu uygulama yarar mı zarar mı sağlayacağını zamanla gorecegiz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    murat_by - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbx250 twister
    ya ne saçma bi karar biz motor kullanıyoruz emniyet şeridini işgal etmeyiz bi durum oldugunda anında terk edebiliriz aralara girerek bence çok anlamsız bi karar alınmış
    murat_by

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    benim kişisel fikrim emniyet şeridinin motor dahil hiç bir aracın kullanmaması yonunde tabii bu konu daha once defalarca tartısıldı. sonucta emniyetin aldıgı bir karar herkes uygulamak zorunda.
    Ama sabah ve aksam trafiginin o yogulugunda motorlar emniyet seridi yerine araclarin arasından gitmeyi tercih edecekler bu yuzden kaza riski artacak.

Corto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda XL 200
    Kararı alanların tekrar düşünmesi lazım. Emniyet şeridi en çok bizim için "Emniyet Şeridi"!
    Corto
    Git, gidebildigin yere...

muRRat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR
    Emniyet şeridine girmek yasak değil miydi?
    Adamı dellendirmeyin. Normalde zaten yasak olan şey nasıl yasaklanır?
    Uygulamaya başlayacaz mı demek istiyorlar? Yoksa sadece köprüde uygulayabilecez mi demek istiyorlar acaba?
    DBTYSG

Motosikleti
    Kymco Agility City
    tr deki tüm otobanlar dahilmi yoksa bogaz köprüsümü

VSTORM02 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HD 883 XL
    Ust duzey bir trafik amirinden alinan bilgidir.

11 nisandan sonra Emniyet seridini kullanana ceza yazmayan memura
    idari ceza gelecekmis.
    Sadece motorlar degil...
    Tum araclar...
    Buna tepe lambali sivil ekipler de dahil, görevdışı resmi bile...
    Ayrica istanbulda binin uzerinde noktaya guvenlik kamerasi yerlestirilmis.
    Ozetle memur olmasa bile, hasanpasadan, besiktas cikisina 4 kamera var
    , 3'une yakalansaniz, 90 kusur milyon x 3 = ceza ihbarli olarak
    ruhsat sahibine gonderilecekmis.
    Samimi oldugum bir trafik memuru da aynini soyleyince "haberiniz olsun" dedim.

Nejat "grey" Ural

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Tabi burası Türkiye dedirten olaylarda var...

Plakaya ceza iptali suç oranını artırdı

Ceza makbuzunda vatandaşın imzası olmadığı gerekçesiyle gıyabi trafik cezalarını mahkemenin iptal ettiği günden sonra, trafikte kırmızı ışıkta geçmek ve hatalı park etmek gibi ihlaller de arttı.

Emniyet yetkilileri, plakaya yazılan trafik cezalarının mahkemece iptal edilmesinin, trafik ihlallerini artırdığını öne sürdüler. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, ‘Yakalanmazsam ceza yok’ mantığıyla hareket eden vatandaşın ‘kafasına göre basıp gitmeye başladığını’ söyledi.

Bu arada Kadıköy 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi ise, gıyaplarında ‘yanlış park’ cezası kesilen vatandaşların ‘emsal karar’ gösterip yaptıkları iptal başvurusunu reddetti, cezanın ‘uygun’ olduğuna karar verdi.

İSTANBUL 3’üncü Sulh Ceza Mahkemesi’nin ‘gıyapta kesilen trafik cezasını iptal’ eden kararı, trafik kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle gıyaplarında plakalarına ceza yazılan sürücüleri sevindirdi. Ama bu durum, üst düzey bir emniyet yetkilisine göre trafik ihlallerinin artmasına neden oldu. İstanbul’da trafik kuralı ihlali, 18 Şubat 2005 tarihinde 3 bin 600 kez gerçekleşti. İptal kararıyla ilgili haberin basında yer almasından sonra sonra ise ihlal sayısı 19 Şubat’ta 4 bine, 21 Şubat’ta 5 bine ve 22 Şubat’ta da 5 bin 400’e ulaştı.

PARK CEZASINA ONAY

Bu arada İstanbul 3’üncü Sulh Ceza Mahkemesi’nin ‘gıyapta kesilen trafik cezasını iptal’ eden mahkeme kararını emsal gösterip ‘yanlış park’ nedeniyle hakkında ceza tutanağı düzenlenen bir vatandaşın başvurusu, Kadıköy 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. Avrupa Enstitüsü’nde Avrupa Hukuku masteri ve Paris adliyelerinde hakimlik yapan Sulh Ceza Hakimi Ahmet Ekmekçi, Serpil Türel’in başvurusunu ret gerekçesinde şöyle dedi:

‘2918 sayılı kanunun 116. maddesi ‘sürücüsü tespit edilemeyen araçlara tescil plakasına göre ceza veya suç tutanağı düzenlenir’ demekte olup, bu madde sürücünün hazır bulunması ve imzalaması şartını içermemektedir. Para cezasında usul ve yasaya aykırılık bulunmadığı gibi trafik ceza tutanağının kaldırılmasını gerektirecek haklı neden ve belge verilmediğinden itirazın reddine karar vermek gerekmiştir.

muRRat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR
    Alıntı VSTORM02 adlı üyeden alıntı
    Ust duzey bir trafik amirinden alinan bilgidir.
    11 nisandan sonra Emniyet seridini kullanana ceza yazmayan memura
    idari ceza gelecekmis.
    Sadece motorlar degil...
    Tum araclar...
    Buna tepe lambali sivil ekipler de dahil, görevdışı resmi bile...
    Ayrica istanbulda binin uzerinde noktaya guvenlik kamerasi yerlestirilmis.
    Ozetle memur olmasa bile, hasanpasadan, besiktas cikisina 4 kamera var
    , 3'une yakalansaniz, 90 kusur milyon x 3 = ceza ihbarli olarak
    ruhsat sahibine gonderilecekmis.
    Samimi oldugum bir trafik memuru da aynini soyleyince "haberiniz olsun" dedim.
    Nejat "grey" Ural
    Samimi olduğun için birşey diyemeyecem ama polisleri özellikle trafik polislerini hiç sevmiyorum arkadaşım. Hatta alerjim var.
    2 kazamda da raporu rüşvet ile değiştirdikleri için başıma gelmedik kalmadı. Eskiden de kural vardı ama adamların önünde kırmızı ışıkta geçiyor millet seslerini çıkarmıyorlar. Hatta bir ara emniyetseridi.com diye bir adres vardı. Orada bir dünya arabanın resmi vardı neden hiçbirşey yapılmadı?
    DBTYSG

danger0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Erhan ben bişey sorcam sadece köprü üzerindeyken mi kullanamıycaz yoksa beşiktaşla köprü arasındaki yolda da mı yasak?
    Biz ilhamlarimizi gokten ve gaipten degil dogrudan dogruya hayattan almis bulunuyoruz. K.Atatürk

Arkadaşlar selam, şimdi aslında emniyet şeridini zorunlu haller dışında kullanmak kesinlikle yasak, hemde dünyanın gelişmiş tüm ülkelerinde. Ama bir gerçekte şu " AKILLI OTOBAN" Bu sistemde otoban yada bu tip yoğun alanlarda, yukarıda bulunan ikaz lambaları emniyet şeridini açıyor ve araçlara serbest bırakıp trafiği rahatlatıyor. Sonrada tekrar lambalar uyarıyor ve emniyet şeridi kapanıyor. Daha yazacaklarım var ama neyse,

Misafir
    Alıntı danger0 adlı üyeden alıntı
    Erhan ben bişey sorcam sadece köprü üzerindeyken mi kullanamıycaz yoksa beşiktaşla köprü arasındaki yolda da mı yasak?
    Köprü üzerinde emniyet şeridi var mı

CBR1100XX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr1100xx
    bence saçma

Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Emniyet seritlernin kullanımı her yerde yasaktı zaten ama trafigin yogun oldugu yerlerde kopru ve kopru baglantılarında motosikletler icin polisler bir uygulama yapmıyordu. Artık butun araclar durduruluyor. iki gundur gordugum kadarıyla motorlarda aracların arasından gitmeye basladı bence bu daha tehlikeli bir durum olusturdu

aliberkay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z750S
    İstanbulda yüzlerce kurye var ve birçoğu zamana karşı yarışıyor adeta. eğer emniyet şeridinden gitmezlerse arabaların arasından giderler. bu şekilde hem kendilerini hem yoldaki kulaklık-dondurma-su-çiçek satıcılarını hemde otomobilleri tehlikeye atıyorlar. bence bu uygulama sıkışan trafiği daha da çekilmez hale getirecek
    06 AB 3263
    0 Rh+
    Bugün kaç motorcuya selam verdin?

Motosikleti
    Peugeot Speedfight II
    valla 11 nisanı bilemem ama salı günü (5 nisan) motosikletimi muayeneye götürdükten sonra dönerken 1.köprü yolunda 50m'de bi gerek motosikletli gerek normal ekip arabalı polisler vardı, ehliyet dışındaki bütün belgelerim tamam olduğu için haliyle tırstım en sol şeritten aralardan geçmeden normal trafik hızında ilerlemek zorunda kaldım. Beni buna zorlayan sebeplerden birinin sağ şeritte giderken bir polisin kenara çek işareti yapması, benim görmezden gelmem ve önümdeki sazanın üstüne alınması üzerine polisin az ilerisinde kenarda bekleyen Yusuf'u artçı olarak almam olabilir belki de
    imza, safrane

invent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600RR 05
    bu kuryecilerin biri köprü girişinde benim arabanın aynasına çarptı yaaa

murat_by - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbx250 twister
    kardeşim ben motor kullanıyorum trafikte oyalanmak isteseydim araba alırdım hadi onu geçtik bazen trafikte arabaların arasında gidiyorum bilinçli sürücüler normal bir şekilde şeritlerini ortalamış giderken bazı denyolarda tam benim seyir halinde oldugum şerit çizgisinin üstünden gidiyo gelde aynasını parçalama bazen bilerek aynasını parçalayasım geliyo dur bakalım piyango kime çıkıcak
    murat_by

Şimdi Türkiyede zaten yayalar için, motorlarlar için, bisikletler için düşünülmüş geçiş yolları oldukça az sayıda. Birde buna bu tip uygulamalar eklenince vay halimize. Resmen uygulama tahtası olduk güzel Türkiye mizde. Ama ne yapalım birilerinin bu çalışmaları yapması ve bizim için en iyi uygulamayı ortaya koyması lazım. Belki 1-2 seneye kalmaz bu işin en iyi yapılma hali ortaya çıkar...

vedat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125
    allah istanbulluların yardımcısı olsun bizim öyle trafik gibi bi sorunumuz yok
    doğan güneş batmaya
    açan gül solmaya
    okul bitmeye MAHKUMDUR

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler