Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kırklareli'ne Oğlak Yemeye 31.05.2015

Motovento
    REKLAM ALANI
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Geçen sene Tekirdağ Malkara civarına gittiğimizde "oğlak bitmediyse oğlak yiyin" dediler, ağzımızın suyu aka aka aradık ama oğlak bitmişti

Bu sene bitmeden gidip yiyeyim dedim, dün netten biraz araştırınca Kırklareli Pınarhisar Sütlüce köyünde çok ünlü bir oğlakcı olduğunu okudum netten.

Yanımda artcı olarak benim gibi etcil olan oğlum Ahmet Efe de var.
    Geçen sene anlattığımdan beri "baba ne zaman gidip yiyeceğiz" diye diye kışı bitirdi

Oğlumla geçen yazdan beri biniyoruz motora, 11 yaşında. Yaşına uygun full koruması var. Bu bizim ilk uzun yolumuz olacak, 2 saatlik bir yol.

Neyse lafı uzatmayayım;

Oğlak lafı geçince ağzı sulanan, veya maksat yol yapmak olsun diye Kırklareli'ne gelmek isteyen arkadaşlar olursa haber edeyim dedim.

11 gibi İstanbul Anadolu Yakasından hareket edip 13-13:30 gibi Kırklareli'nde olmayı planlıyorum.

15 gibi de Kırklareli'nden hareket edip hava kararmadan geri dönmeyi planlıyorum.

Kırklareli MT den arkadaşlar da oradan katılabilirler.

Biraz spontane oldu ama oğlak bitmeden gitmek lazım, son günleri çünkü.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    yahu deli gibi böbrek ağrısı çeken birine yapılırmı bu????

yanlış görmediysem de oğlağı yemek için 1,5 saat ayırmışsınız... zor o iş be...

tadını çıkara çıkara sindire sindire,yavaş yavaş,soğutmadan sıcak sıcak...ohhhh.....

bi yerlerim şişerse sebebi belli.....

Afiyet olsun...

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Oglak eti bagirsaklari bozabilirmi? keci eti yiyince direk bagirsaklima vuruyor...

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Küçük yaştayken, oğlağın keçi yavrusu olduğunu bilmiyorken yemiştim. Tadı da gerçekten çok güzeldi.
    Ancak öğrenince çok üzüldüm, küçücük yavrucak kesilip yenir mi yaa?
    Daha sütten kesilmemiş hayvan, anasından ayrılıp kesilmemeli.
    Belgesellerde bile zaman zaman görüyoruz. Doğanın en vahşi hayvanları, diğer yavru hayvanlara saldırmıyor, hatta bazısı bakıp büyütüyor.
    Vejeteryan yada vegan beslenin gibi saçma şeyler söylemiyorum. Ancak doğanın içine etmeyin, ettirmeyin

_kaan_, TOTEMONS, oyunageldim ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Honda NC 750X
    @MotorKafa

Bildiğim kadarıyla oğlaklar ağustosda doğuyor ve mart haziran arası kesim yapılıyor.

Yani en az 6 aylık iken kesim yapılıyor, yanlışım varsa bilen arkadaşlar düzeltirler.

Fakat yine de iyice araştıracağım.

Zaten resmini koyduğun boyda bir oğlak ya da kuzuyu hiç bir üretici ya da sahip kesmez sanırım.
    Ya hu bunu kessen bir kilo et ancak çıkar ki.

Hayır vicdani değil ticari olarak baksan olaya yine mantıksız, büyüdükten sonra daha çok verim almak varken bu boyda kesilmez sanırım.

Fakat konu insan olunca her şeyi beklemek de lazım

Araştıracağım.
    UNdocab bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Öyle kuru kuru gider mi ?
    Şimdiden afiyet olsun. Gelecek hafta seyahatte olacağım, yoksa benim oğlanla ( 13 yaşında) gelirdim...

ucurtma_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750
    Geçtiğimiz hafta o taraflara kısa blr tur yaptım. Kırklareli köftesi de çok güzel tavsiye ederim ;)

kukuleta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ortalama hızınız kaç olucak cazip bi teklif gibi duruyor

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @MotorKafa

Bildiğim kadarıyla oğlaklar ağustosda doğuyor ve mart haziran arası kesim yapılıyor.

Yani en az 6 aylık iken kesim yapılıyor, yanlışım varsa bilen arkadaşlar düzeltirler.

Fakat yine de iyice araştıracağım.

Zaten resmini koyduğun boyda bir oğlak ya da kuzuyu hiç bir üretici ya da sahip kesmez sanırım.
    Ya hu bunu kessen bir kilo et ancak çıkar ki.

Hayır vicdani değil ticari olarak baksan olaya yine mantıksız, büyüdükten sonra daha çok verim almak varken bu boyda kesilmez sanırım.

Fakat konu insan olunca her şeyi beklemek de lazım

Araştıracağım.
    Şöyle bir bilgi vereyim, köpeklerde gelişim 18 ayda tamamlanıyor.. Yani köpek kel alaka ama bildigim için söylüyorum, 6 aylık bir hayvan gelişimi tamamlanmadan kesmek bence onu katletmektir. Oğlaktı kuzuydu danaydı felan pek ilgili olduğum şeyler değiller bilgi sahibi değilim ama üzücü yani şu NatoKafaMotoKellenin paylaştığı fotoğraf sonrası icim cızladı.
    TOTEMONS bunu beğendi.

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Valla agalar kaç aylıkken kesiliyor yada kesime uygun olarak görülen süre gerçekten 'kesime uygun' mu bilmiyorum ama, oğlak deyince benim aklıma fotoğraftaki gibi bir bebe geliyor. O yüzden ben yiyemem.

Bunu yazmamdaki sebep de oğlak denen bebe gerçekten bu haldeyken kesilip yeniyorsa buna sebep olmayın. Sonuçta oğlak eti haricinde de lezzetli olan onlarca, belki yüzlerce, binlerce et çeşidi var

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Oglak yada kuzu denildiginde tamamen temizlendiginde en az 12 - 13 et kalan yani canli iken en az 25 kg gelmesi gereken hayvani dusunme-lisiniz...dedigim gibi en az...
    Bir butu 3.5 kg gelen ve kuzu diye satilan hayvanlarin resimdeki gibi olmasini dusunmek anlamsiz zaten....

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Istahinizi kaçirmak istemem ama oglak mevsimi denilen mevsimde yediginiz oglaklar resimde gördügünüz gibi henüz sütten kesilmemis, en babasi 6-7 kg gelen minik yavrular.
    Zaten öyle olmasa neden mevsimi olsun sene boyunca yiyebilirsiniz.
    Bu süt kuzusu ve süt danasi için de geçerli.
    Yasini doldurmadan herhangi bir hayvanin kesilmesi ve yenilmesini dogru bulmuyorum.

Bir arkadasimiz keçi etinin mideyi bozdugunu söylemis.
    Keçi koyun gibi otu-poku yiyen bir hayvan degildir.
    En körpe filizleri seçer yer.
    Bu nedenle aslinda eti koyundan daha temiz ve saglikli diyebiliriz.
    FAkat keçi kili bildiginiz gibi sert bir kil.
    Kesimden sonra isinin ehli insanlar tarafindan yüzülmezlerse, o killar etin içine girip ilerleyebiliyor.
    FArkinda olmadan yediginiz bu kil ya da killar, ishal gibi mide rahatsizliklarina sebep olabiliyor.
    TOTEMONS ve oluroyle bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle kuru kuru gider mi ?
    Şimdiden afiyet olsun. Gelecek hafta seyahatte olacağım, yoksa benim oğlanla ( 13 yaşında) gelirdim...
    Gelecek hafta değil, bu pazar tarih. Yarın değil öbürgün yani.

Alıntı kukuleta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ortalama hızınız kaç olucak cazip bi teklif gibi duruyor
    E80 otoyolundan gideceğiz, güvenli bir sürüş için otoyoldaki kamyon otobüs ve otomobillerden bir tık daha hızlı olmamız lazım.
    Ortalama 120, yer yer 130 o yol için uygun olur diye düşünüyorum.

Alıntı MotorKafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla agalar kaç aylıkken kesiliyor yada kesime uygun olarak görülen süre gerçekten 'kesime uygun' mu bilmiyorum ama, oğlak deyince benim aklıma fotoğraftaki gibi bir bebe geliyor. O yüzden ben yiyemem.

Bunu yazmamdaki sebep de oğlak denen bebe gerçekten bu haldeyken kesilip yeniyorsa buna sebep olmayın. Sonuçta oğlak eti haricinde de lezzetli olan onlarca, belki yüzlerce, binlerce et çeşidi var
    Samet Ağır'ın dediği gibi, oğlak ya da kuzu diye satılan ve kesilen hayvanların bebek boyutunda olacağını sanmıyorum. Ama benim de içim kaldırmaz böyle bir bebenin kesilmesine, araştıracağım.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Küçük yaştayken, oğlağın keçi yavrusu olduğunu bilmiyorken yemiştim. Tadı da gerçekten çok güzeldi.
    Belgesellerde bile zaman zaman görüyoruz. Doğanın en vahşi hayvanları, diğer yavru hayvanlara saldırmıyor, hatta bazısı bakıp büyütüyor.
    Vejeteryan yada vegan beslenin gibi saçma şeyler söylemiyorum. Ancak doğanın içine etmeyin, ettirmeyin

http://bilelimmi.com/wp-content/uplo...ilelimmi-6.jpg
    Çok tatlı çıkmış,bu kadar küçükken kesilmiyodur heralde.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Anasını emen oğlahı kesmezler et tadı olması için emmeyi bırakıp bir süre otlamış olması gerekir safi et olarak 10-12 kilo gelir kesilen oğlak. Çelimsiz zayıf kalmış bazıları 8 kilo gelebilir bu istisna besicilik yapmadım ama kasaplık dedem ve babam yıllarca yaptı

Motosikleti
    Honda NC 750X
    geçen hafta gidemedim, hava muhafeleti olmazsa yarin gitmeyi planlıyorum. ilgilenen varsa haber vereyim.

BAIIHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB1000R

http://bilelimmi.com/wp-content/uplo...ilelimmi-6.jpg
    tebrik ederim.

bazı arkadaşlar yok kesilmiyordur edilmiyordur herhalde demişler. yemeye değil görmeye gitmenizi tavsiye ederim.

sütten kesilmemiş hayvanları (oğlak, süt danası) analarının memelerinin arasından bağıra çağıra alıp kesiyorlar. yediğiniz şey odur.

tüketimde de ahlak ve vicdan sahibi olmak, sütten kesilmemiş hayvandan daha lezzetli. tavsiye ederim.
    oluroyle bunu beğendi.

sezginozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FBA
    merhabalar, ben sütlüceye yakın büyükkarıştıran kasabasıda ikamet ediyorum.kırklareliye gitme yolunu 100km den fazla uzatırsın.eger otobandan gideceksen vakıflar gişelerinden çık büyükkarıştıran>ahmetbey>sütlüceye çıkarsın.hatta büyükkarıştırandan gecerken beni ara yardımcı olurum 0554 707 5447

aytacaksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR800X Crossrunner
    googledan oglak resimlerine baktim az once, yiyebilecegimi sanmiyorum o guzel hayvani.
    suan edirneye gitmeyi planliyorum, saat 6.30. ciger yicem.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)