Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Temmuz' da Rotamız İran

Motovento
    REKLAM ALANI
    erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    Öncelikle herşey nasip kısmet işi ama planımız bu şekilde...

2014 temmuz ayı için planladığımız Karedeniz-batum ve tiflis gezimizi aynı maliyet tutmasından ötürü İran olarak değiştirdik. Ve şu an için olabilir gözüküyor. Herhangi bir pürüz olmamakla beraber sizlerinde fikrini almak ve katılmak isteyenleri davet etmek adına bu başlığı açıyorum.

detaylara gelirsek;

yolculuk şimdilik 2 kişi, ankara dan motorları kamyonla doğubeyazıd' a ya da trenle tatvana gönderiyoruz. her iki durumdada motorlarla birlikte seyahat ederek bu varış noktalarından birine varıp, kamyonla gittiğimiz takdirde gürbülak sınır kapısından, trenle gittiğimiz takdirde Van kapıköy sınır kapısından çıkışımızı yapmayı düşünüyoruz. başlangıç tarihi 12 temmuz olarak planladık.

önce rotamızdan başlayalım.

http://goo.gl/maps/bTd2A

yol üstünden geçeceğimiz yerler; tebriz-ardabil-astara( bu noktada hazar kıyısına çıkıyoruz)- reşhd -çalus-tahran-kum ve isfahan...geri dönüş aynı rota üzerinden ya da alternatif olarak tahran-kazvin-zencan ve tebriz üzerinden...toplam süre 12-13 gün olarak sürüyor. İran içinde yapacağımız 3200 km nin yakıt tutarı 200 tl yi bir miktar geçebilir. çadır konaklama ağırlıklı olmak üzere büyük şehirlerde otel/hostel düşünüyoruz. yemek olarak öğün başına içcek dahil 5 dolara güzel bir şekilde yemek yiyeceğimiz gezi raporlarında belirtiliyor.

iran ın güvenliği konusunda hiç bir tereddütümüzü yok, bir çok gezi yazısı okuduk ve türklere karşı çok ilgililer, özellikle tebrize kadar olan azerbaycan bölgesinde. Ülkede 250 cc motor yasak olduğu için büyük motorlara ekstra bi ilgi mevcutmuş.

Gezi için gerekli evraklar;

200 dolar depozito (daha sonra geri alınabiliyor)

pasaport 215 TL
    gümrüklerden geçiş karnesi 105 TL
    uluslararası sürücü ehliyeti 350 TL (sınırda bi çok kişiye sorulmamış ama katı bi şekilde uygulandığı da olmuş, iran içinde polis in motoru bağlama ihtimali de var alınmadığı takdirde)
    Uluslararası taşıt belgesi 115 TL
    Uluslararası trafik sigortası 70-90 TL (iran tarafında yaptırılabiliyor)

3000 km için yakıt tutarı 200-230 TL bir masraf var. ağırlıklı çadır olmak üzere tahran-isfehan ve tebriz gibi büyük şehirlerde 3-5 günlük otel konaklaması kişi başı gecelik 20-30 dolar arası tutmakta.

özetle 2000 liraya tüm geziyi bitirmeyi planlıyoruz...motorların nakliyesi de dahil bu fiyata...

tecrübesi ya da bilgisi olan arkadaşlardan bize bilgi vermelerini umduğum bi kaç nokta var;

1- seyahat zamanı ramazana denk geldiği için açık dükkan bakkal bulmak zor olacak gibi görünüyor, bunun için iftardan depolayacağımız gıdaları tüketeceğiz gibi görünüyor. Büyük şehirlerdeki gezme esnasında da istediğimiz zaman bi yere oturup bişeyler içelim moduna da giremeyeceğiz gibi.

bu konuda tavsiyesi ya da bilgisi olan arkadaşlar dikkat etmemiz gerek noktaları anlatırsa seviniriz.

yol zamanı sıcak da bizi etkileyecek ama gidiş rotasının bi kısmı hazar denizi kıyısı paraleli olduğu için hava nispeten yumuşak olmasını bekliyoruz o bölgede (anlatılanlara göre)

2- nakliye işinde iki seçenek var..tren için yükleme işlemine karışmıyorlar (TCDD ile görüştük), trene motor almama gibi bi durum söz konusu değil, yaklaşık olarak 150 tl gibi bir fiyat verdiler. Tren ankaradan pazar günü kalkıyor, dönüşte de ordan perşembe günü kalkmakta. Bu da hem başlangıç süresini uzatmakla beraber dönüş için bizi bağlıyor. tren tatvana kadar gdiyor ordan sınıra kadar 200 km lik bir sürüş mevcut

diğer seçenek ise kamyonla doğubeyazıd, ama kamyon işleri nasıl olur maliyet nedir hiç araştırmadık. kendiliğinden forkliftli bir kamyon bulabilirsek çok sevinicez. kendimiz de kamyonla beraber gitmeyi düşünüyoruz. ama dediğim gibi kamyon mevzusuna hiç bakmadık. en azından hem zaman olarak hem de yükleme olarak (forklift ve en azından yanaştıkları bir rampa olabileceğini düşünerek)daha avantajlı görünmekte.

geziye katılmak isteyenleri memnuniyetle kabul ederiz. (uzun yol tecrübesi, dayanıklılık ve ortama uyabilme konusunda uygun olduğunu düşünenler için tabi)

tavsiyeleriniz ve vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler
    Ahmanamra, mkaptan, kayasertac ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cihan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Ramazanda olmasa ben de gelebilirdim ya la..
    "CaRPe DieM"

erincengin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow VT750 C
    Temmuz ayını özel olarak seçtiğinizi düşünmekle beraber sıcakları pek de önemsememiş gibisiniz. İşkence haline dönüşmesin sonra..
    Ama rota ve heyecan olarak son derece çekici..
    Başarılar..
    satoyama bunu beğendi.

AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Temmuz ayı İran baya sıcak olmaz mı? Hem de ramazanda gün içerisinde durup sıcak yüzünden dinlenirken yemek yemektir bişiler içmektir biraz abes kaçar oralarda. Bence iyice oraları bir araştırın derim.

Motosikleti
    tracer 900
    temmuzdan başka seçeneğimiz yok...milletin gözü önünde keferelik yapmaktan başka çaremiz de yok mümkün olduğunca dikkat edeceğiz elbette tahran sonrası çok sıcak, güvenli bi yer bulursak motorları tahrana bırakıp isfahana taksi/minibüs ile geçebiliriz ama şimdiki senaryo motor. duruma göre karar vericez

RODWIN250R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKI NINJA ZX6R
    Rota güzel, plan doğru ama zaman seçiminiz yanlış. Ben tahran da 2 yıl inşaat işleri yaptım. Ramazan ayında dışarda birilerinin gördüğü yerlerde yemek yeme yasak. Hatta hapse bile girebilirsiniz bu yüzden. Konaklama olarak hostel bulamayacaksınız. Otellere gireceksiniz otel fiyatları gecelik 40usd den başlar üste doğru artar.... Tahran içinde motosiklet kullanmak çok ama çok zor ve tehlike. Çok dikkat etmek lazım. Tahran nüfusu yaklaşık 18milyon ve çok büyük bir şehir. Türkçe konuşabilenlerin vaatlerine inanıp ta peşlerinden davetlerine sakın gitmeyin. Konak olun buyurun cümlesi çok meşhurdur oralarda sakın gerçekten çağırdıklarını sanıp ta gitmeyin. Birde motorları sakın yalnız bırakıp ta uzaklaşmayın anında çalınır gider motorlar. Benzin çok ucuz bol bol tüketirsiniz sorun yok. Sorun tahranın içinde motor kullanabilmekte.
    Gelmek isterdim ama biran gözümde canlandırdım tahranı da tam bir çileye dönüşecek. Hey gidi günlerim beee....
    erro bunu beğendi.

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Benzin bedavaymış

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Benzinin ucuz oldugu bir yerde bol gezmek çok mantıklı.
    Fakat bilmedigim bi ülkede riske girmeden evel çok araştırma yapmam gerekir.
    Yani erhan abicigim temmuza kadar iran konusunda baya yol katetmeniz gerekiyor belki bir kaç tanıdık ile daha kolay olabilir.

TCDD mevzusuna gelirsek yetkililer görevliler o kadar ilgisizki bilirsin.

Adamların 1 gram umrunda degil hepsi için demiyorum tabi işini hakkıyla yapanda var.

Motoru içeri alırken zarar gelmemesi için ekstra çaba göstermeniz gerek.

Trende bi şekilde motor yana saga sola düşerse hiçbir şekilde mesuliyette kabul etmezler.

Trenın içindeyken motorun üstünde gitmek lazım

Temmuz ayında uzun yol sıcaklardan dolayı zor olucak keşke 1-2 ay sonraya alabilseniz.

Belkide benzin ucuz olan ve güvenlik bakımından daha iyi bir ülke düşünebilirsiniz. ??

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı RODWIN250R adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rota güzel, plan doğru ama zaman seçiminiz yanlış. Ben tahran da 2 yıl inşaat işleri yaptım. Ramazan ayında dışarda birilerinin gördüğü yerlerde yemek yeme yasak. Hatta hapse bile girebilirsiniz bu yüzden. Konaklama olarak hostel bulamayacaksınız. Otellere gireceksiniz otel fiyatları gecelik 40usd den başlar üste doğru artar.... Tahran içinde motosiklet kullanmak çok ama çok zor ve tehlike. Çok dikkat etmek lazım. Tahran nüfusu yaklaşık 18milyon ve çok büyük bir şehir. Türkçe konuşabilenlerin vaatlerine inanıp ta peşlerinden davetlerine sakın gitmeyin. Konak olun buyurun cümlesi çok meşhurdur oralarda sakın gerçekten çağırdıklarını sanıp ta gitmeyin. Birde motorları sakın yalnız bırakıp ta uzaklaşmayın anında çalınır gider motorlar. Benzin çok ucuz bol bol tüketirsiniz sorun yok. Sorun tahranın içinde motor kullanabilmekte.
    Gelmek isterdim ama biran gözümde canlandırdım tahranı da tam bir çileye dönüşecek. Hey gidi günlerim beee....
    taksi ucuz olduğu için motorla şehri gezmeyebiliriz. evet okuduğuma göre trafiği tam bir evlere şenlikmiş...davetlere uymamamız gerektiği konusunda tavsiyelerin için teşekkürler...bi kaç hostel bulduk daha önce kalanlardan...en kötü şehir dışında çadır yaparız...gördüğüme göre refüjlere bile çadır atıyolar...bizim için herhangi bir park bile olabilir..elçilikten birilerini ayarlayabilirsek motorları bırakacak bi yer gösterebilirler...bi arkadaşım tanıdık bulabileceğini belirtmişti..dediğin gibi tahran içi motor sürmek çok cazip değil...

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:53 ----------

Alıntı CEM. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benzinin ucuz oldugu bir yerde bol gezmek çok mantıklı.
    Fakat bilmedigim bi ülkede riske girmeden evel çok araştırma yapmam gerekir.
    Yani erhan abicigim temmuza kadar iran konusunda baya yol katetmeniz gerekiyor belki bir kaç tanıdık ile daha kolay olabilir.

TCDD mevzusuna gelirsek yetkililer görevliler o kadar ilgisizki bilirsin.

Adamların 1 gram umrunda degil hepsi için demiyorum tabi işini hakkıyla yapanda var.

Motoru içeri alırken zarar gelmemesi için ekstra çaba göstermeniz gerek.

Trende bi şekilde motor yana saga sola düşerse hiçbir şekilde mesuliyette kabul etmezler.

Trenın içindeyken motorun üstünde gitmek lazım

Temmuz ayında uzun yol sıcaklardan dolayı zor olucak keşke 1-2 ay sonraya alabilseniz.

Belkide benzin ucuz olan ve güvenlik bakımından daha iyi bir ülke düşünebilirsiniz. ??
    12-13 yerli ve yabancı gezi yazısı okudum..hiç birinde güvenlik namına "acaba" diye bi algı oluşmadı bizde..herkes çok methediyor...nakliye işini kamyonla yapıcaz sanırım böylece vakit daha esnek olacak...diğer türlü tren ordan perşembe kalkacak ki bu da geziyi bir iki gün erken bitirmemiz demek..sıkıştırır bizi...

daha sonraya erteliyemiyoruz maalesef..sıcaksa sıcak macere burda burası survivor
    CEM. bunu beğendi.

fabrisio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA TRACER 700
    Kardeş, bu gezi tam bana göre ama bu kadar muhafazakar bir ülkeye ramazan ayında gitmek ne derece doğru olur, orası tartışılır. Benzinin bedava olması güzel bir durum. Ancak çöl ortamında, yazın en sıcak günlerinde bir yudum su içmek için saklambaç oynamak. İşte orası beni çok düşündürüyor.

Eğer rotayı Azerbaycan gibi düşünürseniz listenin en başına beni yazabilirsin. 3 kere gittim. Otelleri temiz, benzin ve sigara bedava, insanlar bir nebze daha güvenilir ve yemekleri bizim ağız tadımıza uygun. Hem daha kuzeyde kaldığı için hava daha serin olacaktır. (kimseye söyleme ama kızlar da şahane)
    Shrieker, MetinK., CEM. ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    errolar değil la mollalar iran'a. ne alıngan adamsın yav
    erro ve trgy bunu beğendiler.

yqavuzhyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaklaşık 5 ay kadar kaldım, tahran'da değil ama kendisine bağlı yakın bir ilçede makine-inşaat işinde çalıştım.

Toplum ramazan ayında gıda tüketmenize karşı büyük tepkiler verebiliri. Ben geçtiğimiz ramazanda cenaze evinde su içiyordum kemal sunal filmi gibi herkes döndü abartısız 50 kişi bana bakıyordu. Türkçe bilen 20li yaşlarda birisi koluma girdi ve ramazan ayında olduklarını söyledi. Misafir olduğunuz için size herhangi bir zarar vermeye yeltenemezler. Yemekleri biraz pahalı gelmişti ve lezzetlide değildi açıkçası. Çocuk bacağı kadar bamya vardı arkadaş :D 18 dolar verdim ben birde o yemeğe. Yanında lapa pilav :D

Devlet otoritesinden çok korarlar, bu sebeple size yaklaşmaya bile çekinirler aslında. Trafik kurallarına uymazlar. Her an tepenize bir toyota jeep çıkabilir, çok dikkatli olun. Kullandıkları benzinler çok kalitesiz, rengi kırmızı ve kokusu 2 km öteden hissedilebilen acayip bir benzin. Şantiyede karbüratör sorunu yaşamayan yada subap ayarları tam olan 1 tane araba yoktu. Motorarınızın markasını bilmiyorum ama ECU varsa onların kullandığı 91-93 oktan benzin motorunuza zarar verebilir. Ticari taksi çok ucuz, mümkün olduğunca şehir içi motor kullanmayın.

Sahtekarlık ve dolandırıcılık (Yalan yere yemin) çok fazladır. Başka insanlarla muhatap olmayın. Yolunuz açık olsun şimdiden. Arap ülkeleri hariç gezilere katılabilmeyi çok isterim. Bahara inşaallah güzel bir motor alıp bu yaz hiç olmazsa bir 15-20 gün gezmek istiyorum.

Bunun yanında ben uluslararası sürücü belgesi almamıştım, soranda olmadı. Uluslararası araç belgesi gibi birşeyde almadım. Sadece gümrükten geçerken 90 tl gibi bir para ödedik. 15 dolarda öteki tarafa vermiştik. Hele hele uluslararası trafik siigortası ilk defa duyuorum ama kesinlikle güzel noktalar bunlar. Başınıza bir iş gelmemesi açısından kesinlikle alınması gereken tedbirler. Motorunuz arıza yaparsa ne yapmayı düşünüyorsunuz ben asıl onu merak ediyorum.
    erro bunu beğendi.

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Alıntı yqavuzhyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaklaşık 5 ay kadar kaldım, tahran'da değil ama kendisine bağlı yakın bir ilçede makine-inşaat işinde çalıştım.

Toplum ramazan ayında gıda tüketmenize karşı büyük tepkiler verebiliri. Ben geçtiğimiz ramazanda cenaze evinde su içiyordum kemal sunal filmi gibi herkes döndü abartısız 50 kişi bana bakıyordu. Türkçe bilen 20li yaşlarda birisi koluma girdi ve ramazan ayında olduklarını söyledi. Misafir olduğunuz için size herhangi bir zarar vermeye yeltenemezler. Yemekleri biraz pahalı gelmişti ve lezzetlide değildi açıkçası. Çocuk bacağı kadar bamya vardı arkadaş :D 18 dolar verdim ben birde o yemeğe. Yanında lapa pilav :D

Devlet otoritesinden çok korarlar, bu sebeple size yaklaşmaya bile çekinirler aslında. Trafik kurallarına uymazlar. Her an tepenize bir toyota jeep çıkabilir, çok dikkatli olun. Kullandıkları benzinler çok kalitesiz, rengi kırmızı ve kokusu 2 km öteden hissedilebilen acayip bir benzin. Şantiyede karbüratör sorunu yaşamayan yada subap ayarları tam olan 1 tane araba yoktu. Motorarınızın markasını bilmiyorum ama ECU varsa onların kullandığı 91-93 oktan benzin motorunuza zarar verebilir. Ticari taksi çok ucuz, mümkün olduğunca şehir içi motor kullanmayın.

Sahtekarlık ve dolandırıcılık (Yalan yere yemin) çok fazladır. Başka insanlarla muhatap olmayın. Yolunuz açık olsun şimdiden. Arap ülkeleri hariç gezilere katılabilmeyi çok isterim. Bahara inşaallah güzel bir motor alıp bu yaz hiç olmazsa bir 15-20 gün gezmek istiyorum.

Bunun yanında ben uluslararası sürücü belgesi almamıştım, soranda olmadı. Uluslararası araç belgesi gibi birşeyde almadım. Sadece gümrükten geçerken 90 tl gibi bir para ödedik. 15 dolarda öteki tarafa vermiştik. Hele hele uluslararası trafik siigortası ilk defa duyuorum ama kesinlikle güzel noktalar bunlar. Başınıza bir iş gelmemesi açısından kesinlikle alınması gereken tedbirler. Motorunuz arıza yaparsa ne yapmayı düşünüyorsunuz ben asıl onu merak ediyorum.
    Motoru fazer kolay kolayda arıza yapmaz gayet bakımlı ve temiz

Yapsada fazerın canı sagolsun ufak tefek şeyler gelir en fazla.

Bilgiler için teşekkürler bende merak ediyordum.

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı fabrisio adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeş, bu gezi tam bana göre ama bu kadar muhafazakar bir ülkeye ramazan ayında gitmek ne derece doğru olur, orası tartışılır. Benzinin bedava olması güzel bir durum. Ancak çöl ortamında, yazın en sıcak günlerinde bir yudum su içmek için saklambaç oynamak. İşte orası beni çok düşündürüyor.

Eğer rotayı Azerbaycan gibi düşünürseniz listenin en başına beni yazabilirsin. 3 kere gittim. Otelleri temiz, benzin ve sigara bedava, insanlar bir nebze daha güvenilir ve yemekleri bizim ağız tadımıza uygun. Hem daha kuzeyde kaldığı için hava daha serin olacaktır. (kimseye söyleme ama kızlar da şahane)
    valla ramazanda iranda oruç yemek nasıl olur görecez..internette bu konuyla ilgili bi kaynak yorum yok..umarım bizler literatüre bi kaç satır ekleyebiliriz

seçkin açıkçası azerbaycan beni hiç çekmiyor..okuduklarımda bunu teyid eder nitelikte...iran ın tarih, felsefe ve mistizmi inan daha çekici...yazd bölgesine gidememek bile çok kötü...vakit olsa irandan sonra bakü ve tiflis üzerinden ülkeye dönüş yapılabilir ama maalesef...

HELLAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VSTROM BEYAZ
    Fazer limi gitcen oraya guldurme beni yahu .... daha dogu da ne alt takim ne amortisorkalir ....

ENDURO OLCAK TA GIBI MESALA......birde ramazanda taslamasinlari sizleri

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı yqavuzhyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

araştırdığıma göre oktan düşüklüğü motorun hava benzin karışımı ayarında bi bozulmaya sebep olabiliyomuş..onnu dışında pek sorun olmaz...senin iran tarafında ödediğin 15 lira uluslarası trafik sigortası, tr de ödediğin 100 lira da araç gümrük geçiş belgesi..

uluslararası ehliyeti sormamışlar evet ama sordukları da var...sınırdaki turing federasyonuna telefon açtım, iranlılar kurallara hem çok uyarlar hem de hiç uymazlar dedi...sınırdan geçsek bile iran içinde polis durduruduğunda ululararası ehliyet olmaması durumunda bağlayabilir motoru dedi...çünkü resmi olarak iran böyle bir belgeyi istiyor..allah korusun bi kaza olursa da bi miktar yardımcı olabilir...

motor arıza yaparsa? onarılacak arızalara orda bi çözüm bulunur elbet, büyük bi arıza için ise tr ile iran arasında tırlar mekik dokuyor...atarız tıra getiririz sınıra...motorun bakımları vs hepsi tam, bi kaç bakım var yola çıkmadan yaptıracağım debriyaj ve fren balataları vs..geçtiğimiz yaz yaptığım turda hiç bi sıkıntı çıkmadı şükür...ama dediğin gibi risk dahilinde her zaman..onu da o zaman düşünürüz duruma göre

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:54 ----------

Alıntı HELLAS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fazer limi gitcen oraya guldurme beni yahu .... daha dogu da ne alt takim ne amortisorkalir ....

ENDURO OLCAK TA GIBI MESALA......birde ramazanda taslamasinlari sizleri
    kalmasın hacı sen mi verecen parasını...

yqavuzhyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vallaha ben ödediğim parayı ayak bastı parası sanıyordum ama bize sigorta yapıldı mı yapılmadı mı bilmiyorum. Polisler pasaport soruyorlar birde ben şirket adına gittiğim için zaten oturum izni almıştık, bu sebepten polislerle fazla papaz olmadık denebilir.

Size sıkıntısız bir gezi dilerim, bizler için bol bol foto çekmeyi unutmayın.
    erro bunu beğendi.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Prensip gereği şarap olmayan memlekete geziye gitmiyorum Erhan, yoksa ayıpsın
    Gelişmeleri takip edeceğim.
    iptaluyelik02, takendy ve Mamba09 bunu beğendiler.

RODWIN250R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKI NINJA ZX6R
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Prensip gereği şarap olmayan memlekete geziye gitmiyorum Erhan, yoksa ayıpsın
    Gelişmeleri takip edeceğim.
    Iranda şarabın kralı var ama gizli içicen yoksa doğru hapse dostum
    bounrock bunu beğendi.

Kardeş öncelikle cesaretizi tebrik ediyorum. Nacizane tavsiyem temmuz ayında iran çok sıcak olacaktır. Triptik kalktı beynelminel ehliyet ise bizimkilerin para koparmak için uydurması. Üç seneden beri alıyorum. Hiçkimse sormadı. Aynı bütçeyle rusyanın karadeniz sahillerini veya kırım ı gezebilirsiniz. Yeme içme konaknama çok ucuz. Eğlence desen alası var. Dil problemi de yaşamazsınız. Ayrıca istanbul dan Odessa ya feribot var 250 dolar yeme içme dahil.Lastiklere patlamaya karşı Rİde On diye bişey sıktırdık 60 liraya çok memnunkaldık.Bilmediğin şehirlere girip çıkmak çok zaman alıyor. Bu yüzden navigasyon şart.HUROB marka intercom almıştım geçen sene tanesi 50 dolara malolmuştu. Ben fazla yer kapladığı için yağmurluk zincir spreyi dışışnda bişey almıyorum. Elbiseler kirlenince pazardan yenisini almak daha mantıklı geliyo bana.Evden işe çıkar gibi çıkıyorum.Bİz bu sene iki kişi Belarus Letonya yapıcaz gidiş karadan geliş feribotla toplam yol 6000 km 3000 dolar ayırdık.
    serdar23_Bilgem, hgdr ve hakan_czy bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)