Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
9. sayfa BirinciBirinci ... 7891011 ... SonuncuSonuncu

Arttırılan Motosiklet ÖTV Oranları VATANDAŞI VURDU

Motovento
    REKLAM ALANI
    EgeKnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA FZR 1000 EXUP

Emok kulübünün bilgisi dahilinde alıntı yapılmıştır.....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Cumhurbaşkanlığı Yüce Makamına
    ANKARA

Sayın Cumhurbaşkanım, 5479 Sayılı Kanunun 10. maddesi ile motosikletlerdeki ÖTV oranı arttırılmış ve %22-37'ye çıkarılmıştır. Bu durum hem motosikleti ulaşım aracı olarak kullanan bizleri, hem de motosiklet ile taşımacılık yapan kişileri mağdur edecektir. Bu yasa motosiklet fiyatlarının %12,36 ve %26,85 oranında artmasına neden olacaktır. Avrupa Birliği ülkelerinde motosiklet kullanımı, düşük yakıt tüketmesi ve trafik sorununa olumlu katkı sağlaması nedeniyle teşvik görürken, ülkemizde dolaylı vergilerle fiyatının arttırılması çelişki yaratmaktadır.

Mağduriyetimizin giderilmesi için Yüce Makamınız'ın yasayı veto edeceği ve tekrar görüşülmek üzere TBMM'ne geri göndereceği inancını taşımaktayım.
    Saygılarımla arz ederim.

İsim

İmza

***mail göndereceklere kolaylık olması için text formatına çevirdim***

Valla mantığı anlamak mümkün değil. Millet 8% ÖTV kalkmalı, sektör desteklenmeli derken adamlar alsa sana destek dediler ))

metaozbaer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu vergileri ödememek için hiç bir sebep göremiyorum.bence daha da artmalı.%200 olmalı ki ata binebilelim at binelim silah kuşanalım arkadaşlar...çadır olayı pek de fena sayılmaz...zaten deprem riski de çok fazla

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı tata adlı üyeden alıntı
    Oy kullanmayan 9 milyon seçmenden içinizde kimse var mı? İşte bu kullanılmayan 9 milyon oyun hepsi şu andaki hükümete yaradı. Böyle millete, böyle maliye bakanı...
    +1.000.000.000 . Ha bu arada Özgür'e de selamlar , O kendini biliyor , anlar ne demek istediğimi.

Ayrıca "ötv yürürlüğe girmeden koşup alalım motorları , parayı sonradan denkleştireceklerin canı cehenneme" zihniyetindeki arkadaşları da alkışlıyorum buradan

H..van millete , Ö.üz hükümet , aynı hamam aynı tas devam edecek , şimdi "özgürlük" dediğiniz şeyler "suç" olduğu zaman çok döveceksiniz dizlerinizi ama iş işten geçmiş olacak.Sesimizi çıkarma zamanı BUGÜNDÜR , YARIN DEĞİL.

Bu arada , şimdi sayın Cumhurbaşkanı'ndan medet umuyoruz ama , sonraki Cumhurbaşkanını da bu hükümet seçecek , ve bu şahıs böyle andiçecek:

"Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve Milletin bölünmez bütünlüğünü, Milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, Milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim."

Ve milletin büyük kısmı da ona inanacak , yazık , çok yazık.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

cenngiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AS 150 T
    Bu mesajı biraz önce hem fax hem de mail yolu ile gönderdim Sayın Cumhurbaşkanımıza.

Aşağıdaki mesajı da adres defterimdeki herkese gönderdim. Bu işi yayabildiğimiz kadar yayalım die. Siz de bana katılırsanız sevinirim.

Sevgili Arkadaşlarım,

Beni tanıyanlar senelerdir motosiklet konusundaki hassasiyetimi ve tutkumu bilirler. Bu mail bu konuda olup, benim be aynı tutkuyu paylaşan kardeşlerim için son derece önemlidir.

Hükümetin nereden para kesersek har vurup harman savurduğumuz kaynakları yerine koyarız politikası ve aynı şekilde büyük firmalardan vergi alamıyorum, hortumları tıkayamıyorum o zaman vurun abalıya alışkanlığı doğrultusunda senelerdir motosikletler için uyguladığı %8 oranındaki ÖTV yi bir gecede apar topar %33 gibi bir değere çekmesi hayatımızda tam bir balyoz etkisi yaratmıştır.

Bu yeni oranlar sonucunda fiyatlar %26.85 oranında artış göstermiştir. Özellikle düşük bütçeli kesimin kolay ulaşım yolu olarak benimsediği motosikletler bunu hak etmek için ne yapmışlardır merak ediyorum. Düşük yakıt tüketimleri, trafik problemlerine çözüm olmaları ve karayollarına hiçbir şekilde zarar vermiyor olmaları bunun nedenlerinden bazıları olabilir mi acaba?

Bu noktada sizden ricam, aşağıdaki metni dikkatlice okuduktan sonra, ekteki yazıyı Sayın Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer’e belirtilen vasıtalarla ulaştırmanız.

Beni kırmayıp sadece iki dakikanızı bana ayırdığınız için size minnettarım. Bu maili tanıdığınız herkese ulaştırırsanız inanın benden daha minnettar birisini daha bulamazsınız bu dünyada.

Sevgilerimle,

................................

NOT: Yazıyı size kolaylık olsun diye text formatında da gönderdim. Bu şekilde kopyala-yapıştır işlemi yapabilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı Yüce Makamına

ANKARA

Sayın Cumhurbaşkanım, 5479 Sayılı Kanunun 10. maddesi ile motosikletlerdeki ÖTV oranı arttırılmış ve %22-37'ye çıkarılmıştır. Bu durum hem motosikleti ulaşım aracı olarak kullanan bizleri, hem de motosiklet ile taşımacılık yapan kişileri mağdur edecektir. Bu yasa motosiklet fiyatlarının %12,36 ve %26,85 oranında artmasına neden olacaktır. Avrupa Birliği ülkelerinde motosiklet kullanımı, düşük yakıt tüketmesi ve trafik sorununa olumlu katkı sağlaması nedeniyle teşvik görürken, ülkemizde dolaylı vergilerle fiyatının arttırılması çelişki yaratmaktadır.

Mağduriyetimizin giderilmesi için Yüce Makamınız'ın yasayı veto edeceği ve tekrar görüşülmek üzere TBMM'ne geri göndereceği inancını taşımaktayım.

Saygılarımla arz ederim.

İsim

İmza
    [B]GÜÇ[/B] bir [B]ATEŞ[/B]tir, [B]ISINMAK[/B] ya da [B]YANMAK[/B] senin elinde...
    ZS200GY-A Mavi

ilnapoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Arıyor
    arkadaşlar geçmiş olsun geçmiş.. bu mailler fax'lar malesef hiç bir işe yaramaz.. otomobillerden alınan minimum ötv %37 zaten.. %60'a çıkan modeller var.. Motosikletler içinde bu ötv belası er yada geç başımıza gelecekti.. sadece biz bunu daha önce hiç düşünmemiştik.. üzerine bir bardak su için derim ben.. siz cumhurbaşkanının bu zamana kadar ekonomik yasalarla ilgili veto ettiği bir tasarı hatırlıyo musunuz? ben malesef hatırlamıyorum.. kendisi daha çok, kritik konular üzerinde hassas davranıyor... bu yasayı yürürlükte bilin siz...

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Padişahın köprü hikayesini hatırlıyanınız varmı?

Forumdan Uzaklaştırıldı Thai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ilnapoli doğru söylüyor, bu hafta içinde onaylanıp resmi gazetede yayımlanır. Ekonomistlerden bazıları, aynen senin söylediklerini söyledi televizyonda ilnapoli. Hatta daha fazla olabilirdi ama zamanlaması çok yanlış gibi şeyler söyledi.

Çok sinirlendim, hala da sinirliyim, uykularım kaçıyor ama, bütçeyle ilgili yasalarda yapılacak fazla birşey yok. Devlet istediği vergiyi koyuyor, bizler de meee'liyoruz.

gcc_ondr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 2006-gara ilan
    yani bu durumda bindirimli olarak motorları alacağız ha, nasıl alacaksak artık...Neyse ben dahil Allah herkese sabır versin ne diyelim, hayırlısı diyelim bakalım da hayırlısı olsun...
    herkese adrenalini ve sabrı bol zamanlar...

bir gün gelecek, gelecekte gelecek...B RH+

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Olsun , yine de gönderin siz tanıdıklarınıza , hala burada olduğumuz unutulmasın.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

rapide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ötv ye zam geldi geliyor söylentileri bizleri ilerde ve şimdi üzecek bunu engellemek için protesto yerine motorsikletin getirisini ilk önce belediyeye ardından emniyete ve valiliğe daha sonra hükümete ve cumhurbaşkanlığına ve aklıma gelmeyen ilgili kuruluşlara büyük bir mail atarsak(burayahertürlü motorsiklet klübü girmesi şart bunun yanında federasyonu ihmal etmeyelim ) daha iyi olur kanaatindeyim.bu önerinin başarıya ulaşması içinde bir slogon seçebiliriz benim aklıma ilk gelen
    türkiyenin trafiğini rahatlat akaryakıtta tasarruf sağla
    Motorcu alçakgönüllü,övgüde cömert, eleştride cimri trafikte hoşgörülüdür

tata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı
    Bu hükümet Sn.Cumhurbaşkanı'mızın veto ettiği her yasayı hiç değiştirmeden meclisden geçirerek tekrar Cumhurbaşkanlığı onayına geri yolluyor. Bu yüzden Cumhurbaşkanlığına ileteceğimiz mesajların (yasa veto edilse bile) pek faydası olmayacaktır.

Yapmamız gereken muhalefete ve ulaşabildiğimiz AKP milletvekilerine talebimizin haklılığını anlatmaya çalışmaktır.

Hakkımızda hayırlısı. Saygı ve sevgiler.

Motosikleti
    AS 150 T

siyah kurdele teklif ediyorum

Alıntı tata adlı üyeden alıntı
    Bu hükümet Sn.Cumhurbaşkanı'mızın veto ettiği her yasayı hiç değiştirmeden meclisden geçirerek tekrar Cumhurbaşkanlığı onayına geri yolluyor. Bu yüzden Cumhurbaşkanlığına ileteceğimiz mesajların (yasa veto edilse bile) pek faydası olmayacaktır.

Yapmamız gereken muhalefete ve ulaşabildiğimiz AKP milletvekilerine talebimizin haklılığını anlatmaya çalışmaktır.

Hakkımızda hayırlısı. Saygı ve sevgiler.

kesinlikle katılıyorum. hükümet bu ikinci kez veto edilemez olayını yüzsüzlük noktasına getirdi artık. âli kıran baş kesen mantığında ilerliyorlar. bence federasyon ve motor ithal eden firmalar birleşip mecliste görüşme talep etmeli.

birçok ülkede çevre koruma ve karayollarının yıpranmasına olumlu etkisinden ötürü motosikletler teşvik görüyor. bunu avrupa birliğinden araştırıp bazı örnekler sunalım bence...

bence birzamanlar radylar için yapılan siyah kurdele uygulamasının motorlarda da yapılmasını teklif ediyorum. herkes motoruna bulabildiği en siyah şeyi bağlasın. mesela aynalarımıza.
    [B]GÜÇ[/B] bir [B]ATEŞ[/B]tir, [B]ISINMAK[/B] ya da [B]YANMAK[/B] senin elinde...
    ZS200GY-A Mavi

numaniko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ 600 Diversion F, PCX 125
    buna ancak gülünür. Hep ağlicak halimize gülüoz ya ondan
    Hayat, hâyâl..

numaniko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ 600 Diversion F, PCX 125
    Alıntı cenngiz adlı üyeden alıntı
    kesinlikle katılıyorum. hükümet bu ikinci kez veto edilemez olayını yüzsüzlük noktasına getirdi artık. âli kıran baş kesen mantığında ilerliyorlar. bence federasyon ve motor ithal eden firmalar birleşip mecliste görüşme talep etmeli.

birçok ülkede çevre koruma ve karayollarının yıpranmasına olumlu etkisinden ötürü motosikletler teşvik görüyor. bunu avrupa birliğinden araştırıp bazı örnekler sunalım bence...

bence birzamanlar radylar için yapılan siyah kurdele uygulamasının motorlarda da yapılmasını teklif ediyorum. herkes motoruna bulabildiği en siyah şeyi bağlasın. mesela aynalarımıza.
    burda partilerden bahsedeceinize biraz fiilen bir şeyler yapın. c.başkanı yetkisini kullanarak o yasayı bu yasayı engellerse hükümette gönderir ikinci kez. bu yasal hakkı ? sevmio olabilirsiniz. ama tenkit ederken mantıklı olun biraz. çıkan yasa saçma. ötv saçma. ama bu tüm yapılanlara mal ederseniz bence bu braz haksızlık olur.
    Hayat, hâyâl..

mcosh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şimdi bu hafta içinde alsak motorları nasıl olur cumhurbaşkanlığı onayı 4 5 gün sürer diyodu arkadaşlar ?

Forumdan Uzaklaştırıldı ozaktasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HondaCB900F,HondaCBR125,Kymco Süper8,Sym Xs125
    Ne yapsak ne etsekte istediklerini yapıyorlar..Bu parayı alacaz dedilermi alıyorlar.Deli Dumrul misali Yol pacı kesiyorlar

Motosikleti
    AS 150 T
    Alıntı numaniko adlı üyeden alıntı
    burda partilerden bahsedeceinize biraz fiilen bir şeyler yapın. c.başkanı yetkisini kullanarak o yasayı bu yasayı engellerse hükümette gönderir ikinci kez. bu yasal hakkı ? sevmio olabilirsiniz. ama tenkit ederken mantıklı olun biraz. çıkan yasa saçma. ötv saçma. ama bu tüm yapılanlara mal ederseniz bence bu braz haksızlık olur.
    fiilen yapılması gereken şeyleri biraz açar mısın? bişeyler yapalım demekle olmuyor maalesef.

ihtiyacımız olan öneriler bence.
    ZS200GY-A Mavi

Motosikleti
    AS 150 T

Bir önerim daha var!!!

Aklıma birşey daha geldi:

Şimdi devlet vergi alabilecek bir yer yakalamış. Ve bunu kolay kolay bırakmayacağı konusunda da hemfikiriz. Yani bizim birazda uzlaşmacı olma durumumuz var burada.

Şöyle bir sistem geliştirilemez mi acaba? Nasıl olsa artık hepimizin birer kimlik ve vergi numarası var. Bunu bir numara olmaktan öteye götürüp bütün motorları sahiplerinin kimlik/vergi numaralarıyla ilişkilendirseler. Mesela benim aldığım sattığım her motor dosyama işlense bilgisayar ortamında.

Bu durumda şu sistem gelebilir: Nasıl emeklilerin sahip olduğu tek evden vergi alınmıyorsa, herkesin sahip olacağı tek motordan da ÖTV almasınlar. İkinciden ve sonrakilerden alsınlar.

Bunun iki faydası olur: birincisi motosikleti bir lüx değil de ulaşım aracı gibi kullananların canı yanmaz; ikincisi de, yeni motor alacaklar eskisini satmak zorunda kalacaklarından (ÖTV ödemek istemiyorlarsa) ikinci el motor fiyatları düşecek. Bu şekilde daha alınabilir olacaklar ve insanlar "yahu 200YTL farkla 0.KM alırım daha iyi" diyemezler. Böylece ithalat da yavaşlatılmış olur.

Bunu yapmak teknik olarak mümkün bence. Bu uygulama bir şekilde çevre koruma teşvik yasası şekilnde bile çıkarılabilir.
    ZS200GY-A Mavi

REKLAM ALANI
9. sayfa BirinciBirinci ... 7891011 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler