Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Telli "Tata bizi satın almak istedi"

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS

Telli; “Tata bizi satın alamak istedi. Hindistanlı büyük bir otomotiv firması. Daha önce de Jaguar’ı adlılar. Bana bunu sat dediler. Kolay kolay satmam bunu ben yarattım. Bizle birlikte yürümek ister ve benim hissem yüzde 25′ten aşağı olmayacaksa, belki dedim” diyor. Ardından genç girişimciyle sohbetimize başlıyoruz…

Ocakta Ankara’ya çağrıldınız, anlatır mısınız? Ne Sanayi Bakanı’nın ne de bakanlıktaki müsteşarın bizden haberi varmış. Sanayi Bakanlığı’ndan teftişe geldiler. Ankara’ya bakanlığa gelin dediler. Gittim. Müfettiş bey “Bu evraklar gerçek mi?” diye sordu. Sonra bana bu evrakları aldığınız yerden de “Bu firmayı tanıyoruz. Bu firma bize bu başvuruyu yaptı ve bu testlerden geçti” yazısı alın dedi. Dondum kaldım. Ama yapacak bir şey yoktu. İlk uçakla Almanya’ya gittim ve dediklerini yaptım.

Sonra? Ankara’ya teslim ettim. İncelediler ve müfettiş daire başkanı çağırdı. Adam o kadar duygulandı ki ağlayacaktı. “Türkiye’nin bir markası var ve haberimiz yok” diye bağırdı. Bu hafta da Başbakanlık Tanıtım, Yatırım ve Destek Ajansı geldi. İncelediler, Başbakan’a sunacaklar. Dünyanın her yerine “Made in Turkey” damgasıyla ihraç edebilirim, bu konuda da tekim. Ben Avrupa Birliği’nin tanıdığı bir motosiklet markası ürettim. Türkiye’de Avrupa üretici belgesine sahip tek firmayız. Türkiye tarihinde olmayan bir marka oldu.

Peki bizim bildiğimiz yerli motosikletler nedir?
    Türk üretimi diye bir şey yok. Bunlar montajcı. Çin’den gelen parçaları bir araya getiriyorlar. Sonra gidip onay belgesi alıyorlar.

Ortalama kaç paradan satıyorsunuz?
    Azerbaycanlı işadamına yaptığım motor en pahalısıydı; 100 bin euro’ya sattım. En düşüğünü 35 bin euro’ya sattım.

Motorun üretimi ne kadar sürüyor?
    2014′e kadar doluyum. Sipariş alamıyorum. Bir motoru bir ay sürede bitirebiliyorum. 42 kişi çalışıyor, ancak tasarımlar bana ait. Bugüne kadar 78 motor ürettik. Şu anda Tamer Karadağlı’nın, Kaan Boyner’in, Katar Şeyh’inin, Sevan Bıçakçı’nın motorlarını üretiyorum.

Dünyada bu sektörde ne kadar para dönüyor?
    Aksesuarı, tekstili, kemer tokası bir sürü şeyi var… Harley Davidson firması 750 milyon dolar yıllık aksesuardan para kazanıyor. 450 milyon dolar kıyafetten kazanıyor. 285 bin adet motosiklet satıyor.

AZERİ işadamı Rıfat İbrahimov’un motoru…
    İbrahimov, tarihe meraklı biri, Hunlara ve Attila’ya hayran. Telli, motoru yaparken ok ve yaydan ilham aldı. Gidonu yay şeklinde. Pedallar at nalı. Depo kalkan motifleriyle süslenmiş. Ön takım mızrak biçiminde. Bu motor bugüne kadar yapılan en pahalısı; 100 bin euro…

Moto Aktüel
    Online Motosiklet Bilgi Kaynağı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    ibrahimov şahsiyetinin denilen motoru fuarda epeyce incelemiştim,
    buram buram yaratıcılık kokuyordu.
    hayran kaldığım ender fikir ve uygulamalardan bir tanesidir.
    sanırım tema ile olan kültürel bağdan kaynaklanıyor.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Azeri iş adamının motoru

http://www.youtube.com/watch?v=FKgCK4rNRdg
    Motosikletli Kaplumbağa...

Maverick35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki VN800- 2003
    Gidona hasta oldum

srknbdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki kle 500
    ulen bizde diyordukki türkiyede motor üretilirse daha ucuza malolur daha ucuza alırız.

aldık yine .....
    bi gaza bassam googlede arasan bulamazsın

bir önceki konudan dolayı anlatılan firmadan ve markadan haberimiz var

ancak yeni okuyanlara aydınlatıcı bilgi açısından o kadar yazının içinde veya başlığında MARKA yı da yazsanız daha süper olurdu

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı Tarkan1981 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

ancak yeni okuyanlara aydınlatıcı bilgi açısından o kadar yazının içinde veya başlığında MARKA yı da yazsanız daha süper olurdu
    yuhh...koskoca yazıda marka en başta yazmış...nasıl görmezsin...

marka... "TELLİ"
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yuhh...koskoca yazıda marka en başta yazmış...nasıl görmezsin...

marka... "TELLİ"
    Özür dilerim,

kusura bakmayın,

bu aralar kullanmış olduğum gözlüğün numarasını arttırmamak için direniyorum,

gözlerim az görüyor,

değiştirincede iyice şişe dibi gibi olacak :( ,

ondandır farkına varamadım MARKA nın

ultraukala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR06
    Alıntı Tarkan1981 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Tarhan Telli baş harflerinden oluşan TT Custom Choppers
    AKIN FİDAN

Alıntı ultraukala adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tarhan Telli baş harflerinden oluşan TT Custom Choppers
    Teşekkürler

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir şeyi merak ediyorum;
    Şimdi bu adamlar bütün parçaları tek tek kendileri mi imal ediyor?
    yoksa pistonu A firmasından, krank milini B firmasından, amortisörleri C firmasından getirtip kendileri montaj mı yapıyor?
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

airhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R80
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir şeyi merak ediyorum;
    Şimdi bu adamlar bütün parçaları tek tek kendileri mi imal ediyor?
    yoksa pistonu A firmasından, krank milini B firmasından, amortisörleri C firmasından getirtip kendileri montaj mı yapıyor?
    Bence önemli olan kendisinin veya başkasının yapması degil,bu topraklarda yapılması ve daha da önemlisi,bu insanların öz fikirleri ve tasarımlarıyla yapılması.Çok büyük iş başarmışlar.
    Yaptıkları motorlara hiç binemeyebilirz.Belki hiç canlı canlı göremeyebiliriz bile.Ancak şahsi kanaatim,her zaman arkasında olmalıyız,her zaman destek vermeliyiz.
    Atari kolum buzuldugunda böyle üzülmüştüm.
    Bide motorumu sattıgımda...

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı airhead adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence önemli olan kendisinin veya başkasının yapması degil,bu topraklarda yapılması ve daha da önemlisi,bu insanların öz fikirleri ve tasarımlarıyla yapılması.Çok büyük iş başarmışlar.
    Yaptıkları motorlara hiç binemeyebilirz.Belki hiç canlı canlı göremeyebiliriz bile.Ancak şahsi kanaatim,her zaman arkasında olmalıyız,her zaman destek vermeliyiz.
    Alıntı ELINT adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Peki bizim bildiğimiz yerli motosikletler nedir?
    Türk üretimi diye bir şey yok. Bunlar montajcı. Çin’den gelen parçaları bir araya getiriyorlar. Sonra gidip onay belgesi alıyorlar.
    adam demişki türkiyedeki motorlar aslında çin malıç evet haklı. bizde biliyoz. parça dışardan geliyo burdakiler montaj yapıp, türk malı diye satıyorlar.
    benim merak ettiğim kendileri diğer markalara bunu söyleye biliyorsa. demek ki kendileri tüm parçaları a dan z ye kendileri üretiyor.
    buna pek inanasım yok nedense...
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

ultraukala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR06
    Durum şu şekilde.TR'deki üretimler montaj yalnızca...Bize şu seriyi gönderin markamızı basıp satışa sunalım...

TT Custom'da ise tasarımı yapılıp biz şu malzemeyi şu şekliyle vs vs vs deyip isteklerini yapıp üretimini yaptırıp a,b,c,d üreticisine, montajının yapılması şekliyle...
    AKIN FİDAN

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Alıntı srknbdm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ulen bizde diyordukki türkiyede motor üretilirse daha ucuza malolur daha ucuza alırız.

aldık yine .....

Seri üretime geçerse bu kadar pahalı olmayabilir. Tabi Mondial kadarda ucuz olmayacaktır
    Motosikletli Kaplumbağa...

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    "Onlar çinden getirip montajlıyor"

Biz amerika dan
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Hiç değilse montajlarına kendilerinden bir şey katıyorlar Türkiye'de Renault için parça üretip satanlara "fason bunlar, sayılmaz, tasarımı Fransızlar yapıyor, parayı Renault kazanıyor" diyorsunuz, tasarımı Türkler yapıp parçayı Amerikalıya ürettirince "montajcı bunlar, sayılmaz" diyorsunuz. Adam 10 bin Euro'luk parçalardan 100 bin Euro'luk motor yapıp satıyor, aradaki 90 bin Euroyu kendi tasarımı ve emeğiyle kazanıyor. Daha ne yapsın Türk markası olmak için?

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Kütükcüğüm elbetteki verilen emeği çöpe atamayız, saygı duymak zorundayız.

Ama yanlış bilmiyorsam motor bloğu ve şanzıman hazır satılıyor.

Atıyorum x firmasından 3 çeşit şanzıman 5 çeşit motor bloğu seçeneğimiz var. (birbirine uyumlu)

Bunlardan birer seçenek yapıp şaseyi depoyu süsü püsü keyfe göre dizayn ettikten sonra bizim imalatımız %100 filan diyip çinden parça getireni yermek nasıl bir mantıktır?

Ha yanlış biliyorumdur motoru ve şanzımanı da kendileri tasarlamışlardır ve x firmasına ürettiriyorlardır. Patenti dizaynı filan kendilerine aittir eyvallah o zaman.

Özür dilerim ve heryerde de överim ve övünürüm.

Çünkü eğer yanlış bilmiyorsam ve dediğim gibiyse orange country choppers ile yozgatlı bu amcamın ne farkı var?

Tek farkları zevkleridir herhalde
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    küreselleşme denilen fikrin özü ürünün ya da hizmetin ulusallıktan nisbeten arındırılması.

örnek verilmesi açısından
    The dude a. ş. motosiklet üretimi yapan marka bir firma olsa ve Türk olsa. herşeyi Türkiyeden tedarik ederek Türk menşeili makina yapmak ile teknoloik altyapıyı memleketimde üretir, hammaddeyi ucuz olan yerden alır üretimi de kaliteyi koruyacak şekilde en ucuz olan ülkede yaparım.

nasıl bizim otomotiv sanayimiz ihracatı sırtlarken bir tane yerli markamız yok, bu %100 yerli mevzusu da bu kadar akıl karıdır.

marka yaratmak farklıdır, one hundred percent olayı çok farklıdır.

tabi gönül ister vidasından puluna kadar memlekette üretilen küresel markalarımız olsun, çoğalsın.

l
    can't be worried about that shit. life goes on man.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Olcay abi durum şu:

Renault firması Clio aracının tasarımını Fransa'daki genel merkezinde yapıyor. Daha sonra Türkiye fabrikasına "motor böyle, şasi şöyle olacak" diyor. Türkiye fabrikası iç piyasaya "şu boyutlarda, şu özelliklerde radyatör lazım" diyor, Kale Radyatör üretim yapıyor. "Şu boy rulman lazım" diyor, Rulmansan rulman yapıyor. "Şu boyutta bu şekilde far lazım" diyor, Farplas üretim yapıyor. "Şöyle bir koltuk kılıfı lazım" diyor, Koltuksan öyle bir kılıf üretiyor. Sonuçta Renault Türkiye fabrikası parçaları birleştirip aracı satıyor. Bu araç yerli malı olur mu?

Tarhan Telli Custom Choppers firması motorun tasarımını yapıyor, ABD'deki üreticilere motor ve şanzıman siparişi veriyor. Şasiyi, depoyu, gidonu kendileri yapıyorlar. Jantları Alman Excel'den, amortisörleri Avusturyalı Öhlins'ten, frenleri İtalyan Brembo'dan alıyorlar. Burada birleştirip satıyorlar. Bu araç yerli malı olur mu?

AB yasalarına göre bir malın o ülkenin malı olması için katma değerinin en yüksek kısmının o ülkede üretilmiş olması gerekli. Örneğin (kaba örnek) TT'nin ürettiği bir motorun parçalarının değeri 10 bin TL, satış fiyatı 21 bin TL ise o motora Türk malı denilebilir. 1 TL'lik domates, soğan, hıyar, tuz, biber ile yaptığımız çoban salatayı 3 TL'ye satarsak 2 TL katma değer yaratmış oluruz, motorda da olay aynı. İlla ki domatesi kendimizin yetiştirmiş olması gerekmez.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)