Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tutkularıyla 250 hayat kurtardılar

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS

ADANA (İHA) - Adana 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi'nde görevli motosiklet tutkunu Ceylan Şen ve Muharrem Başol, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan motorize ambulanslara gönüllü olarak katılarak bir yılda 250 hayat kurtardı.
    Sağlık Bakanlığı'nın İzmir'de yapılan Akdeniz Oyunları'nda sahada yaralanan sporculara çabuk müdahale etmekte gecikince akla gelen "motosiklet ambulans" artık Türkiye'de yaygınlaştı. Ambulanslarda yoğun trafik, yanlış ihbarlar ve araç sürücülerinin trafikte yol vermemesi gibi sebeplerle olaylara müdahalede gecikmeler yaşanabilirken, Sağlık Bakanlığı'nın çeşitli illerde pilot uygulama kapsamında başlattığı motorize ambulanslar, vakalara çok daha hızlı ulaşıyor. Adana'da yaklaşık 1 yıl önce uygulamaya
    başlanan ambulans motosiklet, kısa sürede başarılı çalışmalara imza attı. Yoğun kent trafiğinde acil vakalara 2 dakika gibi kısa sürede ulaşabilen ambulans motosiklet, özellikle kalp krizi gibi dakikalar hatta saniyelerin büyük önem taşıdığı vakalarda, diğer ambulanslara göre büyük avantaj sağlıyor.
    Yaklaşık 4 yıldır 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi'nde Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olarak görev yapan Muharrem Başol ve Ceylan Şen de Enduro tarzı, saatte 230 kilometre hıza ulaşabilen 30 bin lira değerindeki motosikletleriyle gün boyu hizmet veriyor. Komuta merkezinden gelen ihbarlar sonrası acil harekete geçen ikili gün boyu hayat kurtarıyor.
    Sağlık Bakanlığı'nın uygulamayı başlatmasından sonra Ankara'da kurs başlatılırken, çocukluktan bu yana motosiklet tutkunu olan Başol ve Şen, kursa katılmadan Sağlık Bakanlığı tarafından kendilerine sağlanan yaklaşık 3 bin lira değerindeki özel kıyafetle hizmet vermeye başladı. Özel kıyafetler motosiklet kazalarına karşı ikiliyi korurken, kış aylarında da sürat nedeniyle rüzgarın ve yağmurun kendilerini olumsuz etkilemesini engelliyor.

"MOTOSİKLET BABAMDAN GELEN BİR TUTKU"
    Şen motosiklet kullanmayı küçük yaşta babasından öğrendiğini belirterek, "Motorize ambulansta Formula 1 pilotlarının kullandığı tarzda "intercom" (telsiz kulaklıklı mikrofon) bağlantılı kasklar kullanıyoruz. Kask sayesinde vakaya giderken hem kendi aramızda iletişimi sağlıyor, hem de 112 Acil Servis Komuta Merkezi ile görüşebiliyoruz. Üzerindeki malzemelerle yaklaşık 320 kilo ağırlığa ulaşan motosikleti adeta bisiklet gibi rahat bir şekilde kullanıyoruz. Motosiklet 4 tekerli araçlara göre daha riskli ve
    daha konforsuz olması nedeniyle pek tercih edilmiyor. Ancak, benim için motosiklet bir tutku. Motosiklet ambulans hizmetinde görev almak için gönüllü oldum ve çalışmak için başvuruda bulundum. Bana motosiklet sevgisini küçük yaşlarda babam aşıladı. Motosiklet aşığı olan babam Fikret Dülger motosikletle akrobasi hareketleri yapıyordu. Ben de küçüklükten beri onu örnek aldığım için motosikletlere yabancı değilim. Onu izleyerek büyüdüm. Motosiklet tutkusu genlerimde var. Şimdi tutkum sayesinde hayat
    kurtardığım için çok mutluyum. Bir yılda 250 hayat kurtardık" dedi.
    Şen ilk başlarda vatandaşlardan şaşırdıklarına dair tepkiler aldıklarına ancak daha sonra bu tepkilerin düzeldiğini sözlerine ekledi.
    Muharrem Başol da küçük yaşlardan beri motosiklet tutkusunun bulunduğunu, kendisine ait bir motosikletinin de olduğunu söyledi.
    Şen ve Başol şimdi Adana sokaklarında ambulansın giremediği yerlerde acil müdahale yapıyor.

Kaynak:Haberx

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Atahualpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR 250E-9
    İlk izmir de başlayan ve uzun süredir başarı ile devam eden bir uygulama. Bizim gibi motosiklet düşmanı bir memlekette ender güzel şeylerden biri
    YOU WILL NEVER WALK ALONE

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    @atahualpa
    izmirin gavur ve sümüklü oldupunu duydum da;
    motosiklet düşmanı olduğunu ilk defa duyuyorum.

konu ile ilgili de yorum yapalım,
    evet elin oğluda helikopter kullanıyor, karadan ulaşmakta zorluk çekeceğini bildiği yerlere.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

Salihyet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @atahualpa
    izmirin gavur ve sümüklü oldupunu duydum da;
    motosiklet düşmanı olduğunu ilk defa duyuyorum.

konu ile ilgili de yorum yapalım,
    evet elin oğluda helikopter kullanıyor, karadan ulaşmakta zorluk çekeceğini bildiği yerlere.
    izmir konusunda malesef sizinle hemfikirim, tecrübeyle sabit

bu motosikletlerin anadolunun bazı illerinde hurdaya ayrıldığı, şöfer bulunamadığı için ziyan olduğu haberini aldım doğru mu acaba ?
    Yorum yok!

Motosikleti
    Kawasaki Vn 800
    bir adanalı olarak guru duyuyorum,ekiple kırmızı ışıkta tanışmıştık,görevlerinin bilincinde arkadaşlar,onları kutluyorum
    Efesle anlaşma yaptım,bayram sonuna kadar içmezsen sana motor alırım dedi bende söz dedim, ahanda aldım.::sefereee

Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben de ambulans şoförüyüm ve işimle evim arasındaki 215 km yi 9aydır Kanuni Windy S ile 120 sefer kat ettim. motorize 112 deki arkadaşların kullandığı Kask(Nolan N103 Bluetooth) bile var bende keşke motorlu ekibe geçebilsem...
    112ciyiz

Alper41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki EN500
    Alıntı Acil112 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de ambulans şoförüyüm ve işimle evim arasındaki 215 km yi 9aydır Kanuni Windy S ile 120 sefer kat ettim. motorize 112 deki arkadaşların kullandığı Kask(Nolan N103 Bluetooth) bile var bende keşke motorlu ekibe geçebilsem...
    yani 9 ayda yaklaşık 25800 km yaptınız helal olsun o windy e öyle çinliye can kurban .
    Fikirlere Kurşun İşlemez .

Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Alper41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani 9 ayda yaklaşık 25800 km yaptınız helal olsun o windy e öyle çinliye can kurban .
    6-7000 gibi bir km yi de şehir içi diye saymıyorum. motor şimdi 32000lerde
    112ciyiz

Motosikleti
    HONDA BEAT
    bende laboratuvar okuyrm acep bizede böyle bi guzellk yaparlarmı :D !!!şaka biyana bu ekiple ne kadar gurur duysak azdır!!!
    !!!DEMİR ATIM ''HONDA BEAT'' M!!!
    !!!yüreğin kadar motorcusun!!!:wiinkk:

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)