Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2010 Model Kawasaki Z1000'ler geri çağırılıyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS

Kawasaki 2010 Z1000 modelini, fren hidroliği ile ilgili bir sorun nedeniyle hem standart hem de ABS li versiyonlarını geri çağıracağını duyurdu. 2010 model Z1000 kullanıcıları, motosikletlerinin fren hortumunun sert frenlemelerde fren diski ile temas edebileceği için araçlarını kontrol ettirmeleri gerekiyor. Bu önemli sorunun ileri de fren hortumundan sıvı sızıntısı yarabileceği açıklandı. Henüz ilgili sorundan dolayı herhangi bir kaza olmadığıda firma yetkileleri tarafından duyuruldu.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    iyi ki 2010 / Z1000 im yok yoksa ön frensiz ne yapardım
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Yanılmıyorsam benzer bir sorun BMW'nin GS serisindede yaşanmıştı.
    Hatta bununla ilgili birde başlık açılmıştı. Fakat olayın akıbeti ne durumda acaba...
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Fren hidroliği mi hortumun diske sürtmesi mi, 2 arıza birden çözülsün o zaman.

Motosikleti
    K 1300 GT
    Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fren hidroliği mi hortumun diske sürtmesi mi, 2 arıza birden çözülsün o zaman.
    anladığım hortum makine kafa indirdikçe diske temas ediyor ve yırtılma riskine bağlı olarak hidrolik kaybediyorsa yazıklar olsun Ar-Ge mühendislerine
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell

Alıntı takendy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anladığım hortum makine kafa indirdikçe diske temas ediyor ve yırtılma riskine bağlı olarak hidrolik kaybediyorsa yazıklar olsun Ar-Ge mühendislerine
    Fren hidroliğinin tipi ile ilgili hidrolik iletim hızı durumu da olabilir, ama dediğiniz daha mantıklı.

Motosikleti
    K 1300 GT
    Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fren hidroliğinin tipi ile ilgili hidrolik iletim hızı durumu da olabilir, ama dediğiniz daha mantıklı.
    ben bunu 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi toprağım isminin hakkını vermek bu olsa gerek

Motosikleti
    F 650 GS
    İdeal olan motosikletin fabrikadan hiçbir sorunu hatta sorun olma riski olmadan çıkması ama malasef pratikte bu herzaman mümkün olmuyor. Bazen en kaliteli araçları üreten firmaların ürettikleri araçlarda dahi üretim hatası olabiliyor. Motosikletlerden örnek vermek gerekirse;

Honda vfr 1200. Geçenlerde haberini yapmıştık hatırlarsınız. Yamaha'da ise r6'ların ilk hatası devir saatiyle ilgiliydi 2. si ise zamanla gevşeyip hava girişinden motorun içine düşen bir vidaydı. Hatta bu yüzden pistte bir motosiklet bildigim kadarıyla kaza yapmıştı zaten bu hatayıda pistteki r6 sayesinde farketmişlerdi ve yine yamahaların belli bir km den sonra tps'leri sorun yaratıyordu. Belli serilerde sorun varmış bu nedenle fz6 xt660 gibi birçok model 20.000 civarına geldiginde sorun yaşıyordu. Tabiki bu parçadan dolayı sorun yaşayanların tps'si yenisi ile garantiden degiştirilmişti. Ayrıca bmw de birçok modelinde zaman zaman geri çagırma yapıyor.

Sonuç olarak servise çagırmak bir firmanın kalitesiz araç ürettigini göstermez aksine kullanıcıların hayatına ne kadar deger verdigini gösterir. İsteseler servisede çagırmayabilirler sorunu görmezden gelebilirler ki bu geri çagırma işleminde sorun dedikleri belkide bizlere yıllarca sorun yaratmayacak hatta farketmeyecegimiz sorunlar olabiliyor.

Bu konuyla ilgili bir yazı buldum buyrun;

Üreticiler motosikletlerde satışa sunulduktan sonra farkettikleri hataları gidermek için satılan motosikletleri zaman zaman geri çağırır. BMW son 18 ay içinde 18 modelini oluşan sorunlar nedeniyle geri çağırarak bu alanda da liderliğe oturdu.

Ducati, Honda ve Kawasaki geri çağırmada BMW'nin arkasından geliyor. Yeni Ducati Streetfighter satışa sunulduktan sadece bir hafta sonra geri çağrıldı (!!!)

VOSA tarafından (Vehicle and Operator Services Agency) tutulan geri çağrılma istatislikliğine göre, Alman BMW Motorrad 18 modelini aralarında fren ve vites kutusu problemleri de olan 10 farklı sebebten dolayı geri çağırdı.
    BMW MOTORRAD
    "Geri çağrılma sayısı çok gözükebilir fakat bu durum BMW Motorrad'ın kalite konusunda ne kadar duyarlı olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda geri çağrılan motosiklet sayısı çok az."
    Bunlardan F800S ve F800ST yakıt sızdırma problemi, K1200R,S ve GT fren diski problemi, F800GS ise yakıt sensörü ile ilgili bir problemden dolayı geri çağrıldı.

En çok satan model olan 1200GS ve 1200GS Adventure bu süreçte 3 kez geri çağrıldı.İlkinde vites kutusu, ikincisinde ve üçüncüsünde fren ile ilgili bir problem dolayısı ile geri çağrıldı. BMW'den yapılan açıklamada ise "Geri çağrılma sayısı çok gözükebilir fakat bu durum BMW Motorrad'ın kalite konusunda ne kadar duyarlı olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda geri çağrılan motosiklet sayısı çok az." şeklinde açıklama yaptı.

Ocak 2008 ile Temmuz 2009 arası geri çağırma sayıları

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    @ ELINT

Dediklerinde büyük oranda doğruluk payı var elbette ama bu tür geri çağırmaların hiç birinde mi reklam kokusu yoktur?
    Belki ben o kadar iyimser bakamıyorum böyle büyük sermayeli şirketlerin uygulamalarına..

Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @ ELINT

Dediklerinde büyük oranda doğruluk payı var elbette ama bu tür geri çağırmaların hiç birinde mi reklam kokusu yoktur?
    Belki ben o kadar iyimser bakamıyorum böyle büyük sermayeli şirketlerin uygulamalarına..
    seve seve geri çağıracaklar çünkü kaza yapan onlarca kişi mahkemeye verir üreticiyi alacağı tazminatı sen düşün.(özellikle avrupada)

durum böyle işliyor

phar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650
    Örneğin otomotiv firmalarının bu gibi durumlar için ayrı departmanları var. Hatanın yaratabileceği riski, bu riskin doğma olasılığını, yaklaşık toplam maliyetini (tazminatlar ve örtpas etme maliyetleri dahil) hesaplayıp, daha sonra geri çağırma maliyetini hesaplıyorlar. Zira geri çağırma hiç de yabana atılacak bir maliyet değil... Sonra bu iki maliyeti kıyaslayarak ve yetkililerin insiyatifiyle geri çağırma olup olmayacağı karara bağlanıyor...
    Yani hata var hemen geri toplayalım diye bir sistem yok... Bazen madurların tazminatları daha cazip oluyor...
    4 tekerleğin konforu, 2 tekerleğin tadı...

ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    Suzi den şaşmayın
    AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

Motosikleti
    F 650 GS
    Bi ara şasedeki sorunlarla ilgili olarak motorları geri çagıran suzuki degilmiydi

Ayrıntılı bilgi için google "suzuki şase sorunu" yazın gelen onlarca sayfadan ayrıntıları alabilirsiniz.

Arkadaşlar malesef bu konuda her firmanın pekte temiz olmayan bir sicili var. Bazılarının şasesinde bazılarının motorunda bazılarınında fren sistemi. Öyle veya böyle az sayıda da olsa üretimden kaynaklanan sorunlar hemen hemen her firmada var.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    ApacheRTR150+Mondi125+Yamaha50

“Kusursuzluğu değil, başarıyı hedefleyin"

Önemli olan hataların sonucunu, güzel bir olgunluğa bağlamaktır.
    Unutmamak gerekir “Mükemmeliyetçiliğin arkasında korku vardır.”
    Girişimciliğin hiç yerinde tereddüt olmamalı.
    Tereddüt insanın içini kurt gibi yer bitirir.
    Tereddüt içerisinde olan insan atılımda gecikir.
    Yaşamda ufukları arkasını görmek gerek.
    Bazı insanımız bunu bir başka şekilde ifade ediyor.
    Yarını görmek şeklinde söylüyor.
    Sizlerin de hatayla ilgili geniş bir bilgi birikimi olabilir.
    Ama ne olursa olsun, hatayla ilgili bilinen bir kaç ifadeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.
    “Yoldaki bir tepecik seni bunaltmış, oysa önünde yüzlerce dağ var” . Hz Mevlana
    “Sıradan otlar iki ayda bir yetişir, unutma kırmızı gül, ancak bir yılda yetişir ve gül verir. Hz Mevlana
    “Bazı hataları erken yapmanın hayatımıza çok büyük yararları olacaktır.” Thomas Huxley
    “Başarı merdivenine hata üstüne hata yaparak tırmandım.” Mae West
    “İnsanlar yanlış yapabilir, yalnız büyük insanlar hatalarını anlar.” F.Von Kotzebue
    Zengin kültürümüzden farklı bir Türk Atasözü ise
    “Her düşüş, bir öğreniştir.” şeklindedir.
    “Bir hatayı iki kere tekrar etmeyen mükemmel insandır.” Einstein
    “Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiştir.” Einstein
    “Hatalar çoğu zaman en iyi öğretmendir.” Froude
    “Hatalar saman çöpü gibi suyun yüzünde gider, insan hemen görebilir.” Dryden
    Yazar Burns’a göre;
    “Kusursuzluğu değil, başarıyı hedefleyin. Hata yapma hakkınızdan vazgeçmeyin. Yoksa yeni şeyler öğrenme ve hayatta daha ileri gitme yeteneğinizi kayıp edersiniz.” diyor.
    Yaşam ise güzellikler ve zenginliklerle dolu.
    Önemli olan en az hatayla en mükemmele ulaşmak ise bu uğraşınızda başarılar dilerim.

Marv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600f
    anladığım kadarıyla ani frende hortumun saliselik diske değmesinden endişelenmiş adamlar.bunun gibi ufak bir problem için geri çağırılma yapabiliyorlarsa gerçekten helal olsun
    Drift Religion

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanılmıyorsam benzer bir sorun BMW'nin GS serisindede yaşanmıştı.
    Hatta bununla ilgili birde başlık açılmıştı. Fakat olayın akıbeti ne durumda acaba...
    BMW'nin sorunu çok çok daha çiddi idi. ABS sensörüyle alakalı olarak frenin bazı durumlarda devreye girmemesi sorunu vardı. Bırakıp tekrar bastığınızda devreye giriyor ancak binde bir de olsa ABS balataların işlevini yapmasını engelliyordu. Hatta bunu Avrupa'da (yanlış hatırlamıyorsam Avusturya ya da Almanya'daki) ölümlü bir kazadan sonra fark edebilmişlerdi.

Alıntı ELINT adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sonuç olarak servise çagırmak bir firmanın kalitesiz araç ürettigini göstermez aksine kullanıcıların hayatına ne kadar deger verdigini gösterir. İsteseler servisede çagırmayabilirler sorunu görmezden gelebilirler ki bu geri çagırma işleminde sorun dedikleri belkide bizlere yıllarca sorun yaratmayacak hatta farketmeyecegimiz sorunlar olabiliyor.
    Haklısın. Basit arızalar da olabiliyor çok da önemli değil belki motoruna dikkat edenler için, ama dediğin gibi bazı basit arızaların farkına bile varılamıyor. Çünkü o arıza olduğunda ölmüş olabiliyorsun.

Alıntı Marv adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anladığım kadarıyla ani frende hortumun saliselik diske değmesinden endişelenmiş adamlar.bunun gibi ufak bir problem için geri çağırılma yapabiliyorlarsa gerçekten helal olsun

Aynen öyle. Şahsen ben olsam kesinlikle geri çağırmam. Mesela Ramzey'in crossu vardı bende senelerce sürttü. Düzenli aralıklarla değiştiriyordum.

Benim anlayamadığım bu kadar basit bir olayı nasıl gözden kaçırmışlar. Unurmadan bu bir arıza değil, yalnızca arızaya sebebiyet verebilecek durumdur.

Ama yine de uyuz oldum. Masaüstümü süsleyen hayallerimin makinası bunu bana yapmamalıydı. Kim ulen bunun fren sistemini tasarlayan çekik gözlü? Bir adım öne çıksın Haydar'la tanıştıracağım kendisini.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

Motosikleti
    kawasaki Er-6n
    kesin nazarım değdi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)