Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

40 yaş üstündekilere sadece kask yetmez / DR. MEHMET ÖZ

Motovento
    REKLAM ALANI
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Yaşla birlikte insanın daha çok akıllandığı söylenir ama bunun yetişkin motosiklet kullanıcıları için ne kadar doğru olduğu tartışılır! Çünkü çoğu, yollarda elde ettikleri deneyime güvenerek, genç motosikletçiler kadar önlem almaya gerek görmezler...

REAKSİYON AZALIR
    30 göstermenize ve kendinizi 20 yaşında hissetmenize rağmen aslında 40 yaşın üstündeyseniz; dünyadaki en büyük Harley motor bile daha az atak olduğunuz, reaksiyonlarınızın azaldığı ve uzaklığa göre hıza karar verme yeteneğinizi kaybetmeye başladığınız gerçeğini değiştiremez. Eğer yaşınız 40'ın üzerindeyse sadece kaskınıza sığınamazsınız! (Bir kaskınız var, değil mi?) Tabii kaskın bir kaza anında yaralanma riskini yüzde 37 azalttığını unutmadan, şu önerilere de mutlaka uymalısınız:

* Trafikteyken geçtiğiniz boşlukların daha geniş olmasına dikkat edin.
    * Kör noktalarınızı dikkatli kontrol edin.
    * Koruyucu giysiler ve botlar giyin.
    * Motosiklet kullanmanın en tehlikeli olduğu saatlerin; hafta içi 15.00-18.00, hafta sonları ise 18.00-21.00 saatleri arası olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
    Unutmayın; sadece tek bir beyniniz ve tek bir vücudunuz var... Her ikisini de doğru kullanın ve motosikletinizden keyif alın.

Kaynak: Sabah

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Amerika'daki motorcuların bizim kadar dikkatli olduğunu sanmıyorum.
    Çoğu bir nazi kaskı ile yollardalar,montlar bile gösteriş için.
    Mehmet ÖZ onları düşünerek söylemiş olmalı.
    Ben üstüme alınmıyorum;
    45 yaşındayım ve 30 yaşındakinden çok daha bilinçli ve dikkatliyim.
    Aradaki 15 yılda belki 100 tane ciddi kazaya şahit oldum,burası Türkiye.
    Burada en ufak dikkatsizliğin,şanssızlığın bile bedeli ölümdür.

Forumdan Uzaklaştırıldı ozaktasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HondaCB900F,HondaCBR125,Kymco Süper8,Sym Xs125
    Evet doğru Bere de lazım...Bilgilendirme içinde teşekkürler..

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Benim daha 8 senem var Halis abi düşünsün.
    ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış.::tartis::

VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı aYe adlı üyeden alıntı Mesajı göster

refleks olayı tamamen dogru bizim peder frene basmayı unutuyo bazen arabada :D
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

içimde bu motor sevgisi varken nasıl vazgeçerim motorumdan
    şu refleks olayları zamanı gelince hepimizin başına gelecek şimdiden tadını çıkartmak en iyisi

Arap Kadri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X200
    Skullhunter teşekkür ederim bi sen kalmışdın yaşlandığımı suratıma sölemeyen

güzel bir paylaşım teekkürler
    aynaya baktığında gülümsüyorsan bin motoruna
    KYMCO - Like 200i uuur böcüüüüm
    mangalı sev KOKOREÇİNE SAHİP ÇIK

clemenze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübenin yaşla alakalı olmadığını düşünen biri olarak; 40 yaşını aşmış şoförlerin, yeni yetmelere duman yutturduğuna da şahit olduk, ayrıca kebapçılara bakınca herşey ortaya çıkıyor(ekipmanlı olanlar hariç tabiki...)

cagatay_hepsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyosung 250 comet'di gitti yamaha x-max 250 geldi
    ben yaşın insana tecrübe kattığına inanıyorum ama şuda bir gerçekki insanlar
    yaşlandıkça yavaşlar bu insanın doğası tabiki çok iyi kullanan abilerimiz var
    ben 40 yaşındakiyle 25 yaşındakinin pek farklı olduğuna inanmıyorum ama yaş
    50 ise ve üstü ne yazıkki 25 yaşındaki bir insanın cevikliğini yakalaya bileceğini
    pek sanmıyorum ne yazıkki yaşlılıktan kitlenip arabayla pazaran dalan ve refleksleri
    zayıfladığı için kaza yapan çok insan var..
    ATATÜRK diyorki "Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    Refleks konusunda çeşitli testler var.

En bilineni de avuç içine metal bi para konur ve biri almaya çalışır diğeri de kapatmaya. 40 yaş üzerindekiler bilir, Kung fu dizisinde çekirge hocasından bir türlü alamamıştı

Buradan Skullhunter'a meydan okuyorum. Bakalım benden parayı alabilecek mi ?
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    37 yaşındayım,genelde temkinli kullanırım.Bilimsel bir açıklama olduğuna görede 3-4 sene sonra daha da dikkatli olucaz anlaşılan.
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

CBF150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 BMW R 1200 GS Adventure
    Bence her bireyin kendisi ile alakalı bir durum.Güç ve hissedilen yaşanan yaş önemli.
    Büyükbabam 86 yaşında gündüz ve gece araç kullanıyor. Kuran-ı Kerimi Gözlüksüz okuyor.Arada gelen gidenleri saymazsak 3. cici babaannemle gün geçiriyor. Maşallah çok sağlıklı yayla köylerinden tereyağı bal getirtiyor ve kaşık kaşık yiyor.Geçenlerde ceviz ağacından ceviz toplarken düşüp kafasını yarmış. Bir ara benim motoru sürmeye heveslendi vermedim tabi.Boyu yetmedi.Askerde Alman harbinden kalma sepetli motosiklet sürdüm diyor.
    Eve gidince şu avcundan para alma işini deneyeceğim

fullthrottle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman 650 Executive / Snow Owl
    reflekslerimiz bizim icin gercekten cok onemli ama kacimiz acaba reflekslerimizi gelistiriyoruz? iste birkac kucuk ve eglenceli taktik ile reflekslerimizi daima canli tutmanin yollari:
    1- kucuk lastik bir top alin, oturur vaziyetteyken gozunuzu kapayip topu diz hizanizdan yere birakin, topun yerde sekme sesini duydugunuz anda gozunuzu acin ve topu yakalayin.
    2- topu duvardan sektirip yakalayin. (yerden duvara ve size.. alternatifiniz cok)
    3- cocukken oynanan el pisirmece oyunu
    4- balon sisirin ve evde el ve ayaginizi kullanarak sektirin ama yere degmesine izin vermeyin, mumkunse dar alanda olsun ve esyalardan sekerek yon degistirmesine izin verin.

goz refleksinizde onemli, elinize bir kalem alin ve kolunuzu karsiya uzatin, once uzattiginiz kolunuzda tuttugunuz kalemin kapagina odaklanin 10sn sonra hemen kalemin ardinda yani arka planda olan bir objeye odaklanin.. 10sn sonra tekarar kaleme odaklanin.. bunu sureyi kisaltarak tekrarlayin..
    - baska bir yontem, elinize bir resim alin ve oturun, karsinizdaki duvara kucuk bir resim koyun ve sirayla bir elinizdekine ve bir duvardakine odaklanin..
    Wildgoose Rider - Transalp 650

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Alıntı ledo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Buradan Skullhunter'a meydan okuyorum. Bakalım benden parayı alabilecek mi ?
    Bu haberi okuduktan sonra Levent abi galiba biz daha ölmedik diyorsun.
    En kısa zamanda meydana çıkalım.

cemal yortanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XVS 1300A MİDNİGT
    mehmet öz bunu amerikada gördüğü sürücüler için söylemiştir kesin.bildiğiniz gibi amerikada kask mecburi değil..kafasına tası geçiren yolaçıkıyor..ama haklı tarafıda yok değil ..52 yaşındayım ve reflekslerim 20-40 yaş arası gibi değil..eskiden gözü kapalı daldığım yerlere şimdi kırk kere düşünerek giriyorum veya dalıyorum..kendini bilmek gibi büyük bir erdem olmaz..sınırlarımı biliyor ve ona göre hareket ediyorum.bu yaştan sonrada hiç acelem yok.eve nasıl sağ salim dönerim herzaman onun derdinde olmuşumdur..hoşca kalın
    2014 YAMAHA XVS 1300A MİDNİGT

osmanba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda şhadow VT 750 c 4 - Honda CBF 150
    Hey hocam ! 48 yaşındayım. 33 yıldır iki tekerim.Kısmet olursa Temmuz 2009 da İstanbul-Batum seyahatının hazırlıklarını yapıyoruz. Karadenizin tüm yaylaları gezilecek.Çadır ve kamp malzeleri dahil ful ekipman .Dikkat ve tecrübe olmadıktan sonra gençlik bir işe yaramiyor. O yollardan bizde geçtik ve gördük. Varsa dayanıklı gençler seyahatten bir ay önce iştirak etmek istiyenlere duyurulacak.

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    Alıntı Skullhunter adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu haberi okuduktan sonra Levent abi galiba biz daha ölmedik diyorsun.
    En kısa zamanda meydana çıkalım.
    Hehehehe bekliyorum.

ama istersen sen bi Gürkanla konuş karşıma çıkmadan önce
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

enderkaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco like 125
    Offff ... Yaşlanmakta oluduğum aklıma geldi ... İçim daraldı ...

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    yamaha süper tenere 1200cc ZE
    Alıntı aYe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben kırk degil 42 yaşındayım halis kadar taş düşsün başına alacam birtane 600 rr gidicem pistde yarışcam görcen ondan sonra

Alıntı cemal yortanlı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mehmet öz bunu amerikada gördüğü sürücüler için söylemiştir kesin.bildiğiniz gibi amerikada kask mecburi değil..kafasına tası geçiren yolaçıkıyor..ama haklı tarafıda yok değil ..52 yaşındayım ve reflekslerim 20-40 yaş arası gibi değil..eskiden gözü kapalı daldığım yerlere şimdi kırk kere düşünerek giriyorum veya dalıyorum..kendini bilmek gibi büyük bir erdem olmaz..sınırlarımı biliyor ve ona göre hareket ediyorum.bu yaştan sonrada hiç acelem yok.eve nasıl sağ salim dönerim herzaman onun derdinde olmuşumdur..hoşca kalın
    cemal abi ölüm korkusu yaşlandıkca toprak yaklaşıyorya ondandır bende senin gibi iki kere düşünüyorum ama orefleksle veya yaşlılıkla ilgili degil kanımca ölüm yaklaşıyorya ondandır

Alıntı ledo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hehehehe bekliyorum.

ama istersen sen bi Gürkanla konuş karşıma çıkmadan önce
    ne o gürkan almayı denedimi parayı
    Ben dostlarımı ne kalbimle nede aklımla severim
    Olurya kalp durur..Akıl unutur...Ben dostlarımı ruhumla severim O ne durur ne de unutur....(MEVLANA)

Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Mehmet Öz nefret ettiğimiz bir herif. Bir şarlatan. Ne söylediği hiç umurumda değil. Ayrıca refleksler ile ilgili söyledikleri de yanlış. O gitsin fındık fıstık tarifleri versin televizyonlarda.

Bazı insanlar ne kadar çok konuşuyorlar.......
    Üç boyoz bir kola

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler