Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Afrika’da motosikletle beş bin kilometre yaptı

Motovento
    REKLAM ALANI
    tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L

Taner Çelik (49) uluslararası şirketlerin temsilciliğini yapan bir işadamı. Maltalı eşi Carol sayesinde motosikletle tanıştı. 40’ncı doğum gününde hediye edilen Harley Davidson kitabı ise HD meraklıları arasına katılmasına vesile oldu. Çelik, iki ay önce sıradışı bir seyahate çıktı.

Kimi Harley Davidson sahibi motosikleti tozlanmasın diye yan yola bile sapmazken o, 45 kişilik grupla altı Afrika ülkesini boydan boya geçti. Harley on Safari’deki tek Türktü. Eşi Carol’la 14 günde, Güney Afrika, Svaziland, Botsvana, Zambiya, Zimbabve ve Namibya’yı gördü.

Bu motosiklet safarisine Türkiye’den sadece siz katıldınız. Nasıl dahil oldunuz organizasyona?

- Eğitim toplantısı için gittiğim Miami’de, bir Güney Afrikalı ile tanıştım. Eşlerimiz de çok iyi dost oldu. Çiftin davetiyle Güney Afrika’ya gittik. Bu seyahat bize yeni dostluklar kazandırdı, tura davet edildik.

Motosikletinizi Türkiye’den mi yolladınız?

- Bir liste yolladılar, motosikleti oradan seçtim. Çok şanslıydım, 2007 model, henüz 90 kilometrede olan bir motor kullandım. İkinci hafta ise, bir üst modele geçtim.

Nereden başladınız tura?

- Tur, Cape Town’da başladı. Zamanımız kısıtlı olduğu için, biz gruba bir hafta sonra ülkenin doğu kıyısındaki Durban’da katıldık.

Günlük programınız nasıldı?

- İlk gün tanışma ve bilgilendirme toplantısı ile geçti. Yol kuralları, hastalık önlemleri gibi konulardı bunlar. Sabahları 05.00 gibi çıkıyorduk yola. Hızlanmadan, birkaç yüz kilometre yaptık her gün. En uzun günümüzde 630 km. gittik. Öğlen saatlerinde önceden belirlenmiş mola noktalarına varıp dinlenip yerel turlar yapıyorduk.

KAYMAK GİBİ ASFALT

Otelleri nasıl seçtiniz?

- Doğanın ve çoğunlukla milli parkların içinde bulunan lodge’larda kaldık. Hiçbir şehirde konaklamadık.

Yollardaki dizilim ve akış nasıldı peki? Bir hedef belirlenip, şu saatte şurada olun mu dendi?

- Hayır, iki nokta arasında hiç ayrılmadan yol aldık hep. En önde "road captain" denilen Güney Afrikalı grup lideri, en arkada da "sweeper / süpürücü" denilen görevli bulunuyordu. Motorları, bavulların yüklendiği bir kamyon takip ediyordu. Üç haftalık seyahatte tüm eşyaları motorla taşımak çok zor olacaktı. Grup liderinin tüm motosikletlerle telsiz bağlantısı vardı, direktifleriyle bazen tek sıra, bazen testere ağzı dizilimiyle ilerliyorduk.

Motosikletin çok az kullanıldığı Afrika ülkelerinde otomobiller tehlike oluşturdu mu?

- Botsvana’nın başkenti Gaborone’de İstanbul’daki gibi, motosikletliye zarar vermeye yönelik hareketlerle karşılaştık. Diğer ülkelerde problem yaşamadık. Geçtiğimiz yollar bomboştu, asfaltın kalitesi çok iyiydi. Çoğunlukla hafif virajlı, inişli çıkışlı yollardan geçtiğimiz için çok keyifli bir tur oldu. Deniz seviyesinden 1900 metreye kadar uzanan bir coğrafyada yaptık bu turu.

Sınırlarda sorun yaşadınız mı?

- Tüm çabama karşın Türkiye’de Zambiya vizesi almayı başaramadım. "Orada bakarız artık" diyerek çıktık yola. Grubun Zambiya’ya geçtiği gün Botswana’da kaldım. Eşimi kamyonda yalnız gören sınır polisi, "Kocan nerede" demiŞ. Vizem olmadığını öğrenince, "Gelsin, ben geçiririm onu" demiş. Koşa koşa gittim. Kanadalılar 40, Finlandiyalılar 100 dolar verirken benden vize ücreti bile alınmadı.

Gruptakilerle tek ortak noktanız Harley’ci olmak mıydı, bunun ötesine geçen dostluklar kuruldu mu?

- Amerikan bayraklı kıyafetle ve kaskla dolaşan Polonyalılar dışında bize benzeyen birçok kişi vardı. Bir çift de 60 yaşlarındaydı, yedi torunları varmış. Şanslıydık belki, çok güzel dostluklar kurduk, birçok mutluluğu paylaştık. Dört kişilik helikopterle Victoria Şelalesi’nin üzerinde uçarken yapılan evlenme teklifine tanık olmak da dahil buna!

HALK BİZİ SELAMLADI

Yerli halkın tepkisi ne oldu bu kadar çok pırıl pırıl motosikleti görünce?

- Güney Afrika’da herkes tanıyor Harley’leri. Esas şaşkınlıklar diğer ülkelerde oldu. Biz geçerken herkes yolun kenarına dizilip selam veriyordu. Bir de, nasıl bizde kağıt mendilin ismi Selpak’tır, onlar için de motosikletle özdeşleşen isim Honda. Birçok kişi de ilk defa üzerinde Honda yazmayan iki tekerlekli bir taşıt gördüğü için çok şaşırdı.

HD kullananlarla ilgili, sosyetik, özenti, kokoş kişiler oldukları yönündeki önyargılar sizi rahatsız ediyor mu?

- Galatasaray’ı tutuyorum ama yaptıklarını tasvip etmediğim binlerce taraftar var. Bu da öyle bir şey. Herkesin doğrusu, güzeli kendine. Bir milyondan fazla üyesi olan dünyanın en büyük motosiklet grubu Harley Owners Group’un (HOG) Türkiye’de 750 üyesi var. Çoğunluk benim gibi kişiler, birkaçı farklı imajla ortaya çıkınca, bu hepimize mal edildi.

ÇELİK’İN NOT DEFTERİ

Svaziland’nın doğası büyüleyici güzellikte. Her taraf yeşil ama geçit vermez orman değil. Dev okaliptüs ağaçları gökyüzünü kaplamış. Çok dağlık, bu yüzden harika manzaralarla karşılaşmak mümkün. Bir milyonluk nüfusun yüzde 40 ’ı HIV pozitif, dünyadaki en yüksek oran.

Botsvana, Afrika’daki fillerin yarısına evsahipliği yapıyor. Yola çıkmadan "file nasıl davranılır" eğitimi aldık. Rastlayınca hemen durup, V şeklinde diziliyorduk. Harekete devam edilirse, alanına tecavüz olarak algılayıp saldırıyor. Kulaklarını sallamaya başladı mı korkun! Akasya ağacını çok seviyor, kaşınmak için sürtünürken ağacı öldürüyor. Nüfus kontrolü için bu yıl 20 bin fil öldürülecekmiş.

Namibya ve Botsvana’yı, Chobe Nehri ve Milli Parkı ayırıyor. İki ülke arasında salla yolculuk yapıyorsunuz. Tabii nehir yağmurdan taşmadıysa! Namibya, bu seyahatteki en düz ve nispeten heyecansız ülkeydi. Botsvana yemyeşil. Karşı kıyı çorak. Namibya’da yollarda hiç insan görmedik.

Zambiya, Victoria Şelalesi’nin görüntüsü öyle muhteşem ki, gruptaki birçok kişi ağladı. Türkiye’deki dostlarımızı arayıp, sesini dinlettik. Eni 1.7 kilometre. 100 metre yüksekten, saniyede dokuz milyon litre su akıyor. Helikopterde üstünden uçarken, yanımızdaki Amerikalı bir alyans kutusu çıkardı, sevgilisine evlenme teklif etti.

Zimbabve Çok güzel, çok karışık, çok riskli bir ülke. Enflasyon 1600. Millet ortalığı yıkıp döküyor, birbirini kesiyor.

EN SEVDİĞİ 5 YER

Güney Afrika Avoriaz (Fransa) Positano (İtalya) Costa Rica Prag

seyahatte ne okuyor

Lonely Planet rehber ve Sudoku kitabı.

ne yiyor, ne içiyor

Temiz olduğuna inandığı her şeyi yiyor.

ne giyiyor

Özel motosiklet kıyafetleri giyiyor. Onun dışında rahat kıyafetleri seviyor.

nerede kalıyor

Yerel karakterde, temiz otelleri seviyor. Yıldız aramıyor ama hostelde de kalmıyor.

kimle seyahat ediyor

Eşi Carol ve motosikletçi arkadaşları ile.

neyle seyahat ediyor

motosiklet

çantasının olmazsa olmazları

Rehber kitap, GPS, tıraş takımı, bol tişört ve kot pantolon.

oradan ne alıyor

Yöreye özgü objeler alıyor.

Hürriyet Gazetesi Evrim Sümer'in röportajıdır...

İlgili Adres ;

http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/6680992.asp?gid=56
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ilnapoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Arıyor
    çok mu? Erzincanlı bir arkadaşımız, bisikletle 7245 km'lik bir seyahate çıktı.

"Türkiye’nin Önemli Doğa Alanları’nda bisiklet ile 7245 Km" sloganıyla başladığı serüvenini 4 ayda tamamlayacak ve küresel ısınmanın doğaya karşı olan zararlarını protesto etmek için yollarda. Şuanda kendisi Karadeniz'de. Bu bisikletli doğaseveri, www.bisikletforum.com ve www.pedallaturkiye.com adreslerinden takip edebilirsiniz.

mes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sadece Mondial HYENA 100 herşeye yeter
    bizim Ümmet'i unutmayalım arkadaşlar.125 lik skutırla 70 bin küsur kmlik yol yaptı.Dile kolaysevgiler
    Motosiklet aşkına

Ne güzel gezmiş yaa
    eşide yanında 5 bin km ne sarmıştır o seyahat

bizde ist geziyoz zannediyoz

paylaşım için teşekkürler ...

By Mükemmel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    Ee ne var bunda bende motorumla bugüne kadar 5000 km yaptım...
    ÇELİK KANATLARIN ÖZGÜR ÇOCUKLARI

kıllıtarkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ALMAYACAĞIM!!!!!!!
    ulen bi parayı bulayım bende kendimi yollara vurcam hatta abartıp kuzey kutbuna gidip kutup ayısı avına gidicem
    BU ALANA REKLAM ALINIR

Konuyu neden sadece yapılan km ile değerlendiriyorsunuz ki? Keşke benzer imkanlarım olsada daha aza bile razıyım.

Motosikleti
    Dorado Akida 125 cc Scooter
    tam bir meydan okuma değil bence. kamyon gibi motor ile artık herkes yapabiliyor. önemli olan finansal sorunları aşmak. 250 cc enduro ile yapsa o zaman gerçek anlamda meydan okuma olurdu. bu şekilde sadece safari turu olmuş
    imza yok parmak izi daha garanti yaşasın biyometrik imza
    motosiklet seçerken gösterdiğiniz özeni yöneticileri seçerkende gösteriniz

yildirim_007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    jınlun JL 150_5
    sıcakta bes bın km helal olsun

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    valla helal olsun abimize.. İlk türk ünvanınıda almıs babalar gibi.. Basarılarının Devamını Dİleriz...
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

ahriman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SymWolf125 06 (r.i.p)/ HyoGv250 09 (r.i.p)/ybr 12
    bence kayda değer olan tek şey beyefendinin altında electra glide olması onun dışında hiçbişey önemli değil ve olağanüstü bir olayda değil.. zaten arkadan kamyon geliyormuş yükleri için, hiçbir zorluk çekmemişlerki.. onlara sadece gazlamak ve harley in tadını çıkarmak kalmış. ben motorumu alayım siz o zaman görün beni, tayfun talipoğlu' na taş çıkarcam
    motosiklete bin oğlum çünkü motosiklet hayattır!

ilnapoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Arıyor
    bence de hiçbir önemi olmayan bir gezi.. ne amacı var ki? ne doğru düzgün yol yapmış ne de başka bişe.. 5 bin km çok mu? Afrika'da diye mi çok önemli şimdi.. Hadi Güney Afrika'dan çıkıp ne bilim İstanbul'a gelse anlarım... Ama sıkar biraz herhalde harley'le ıraktan, irandan veya suriye'den geçmek... hehhe

kuvva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    harika bir gezi muhteşem bir organizasyon
    en büyük hayalim,
    ne şanslıyım ki eşim motosikleti benim sevdiğimden fazla seviyor,
    çok yakında çokkkkk...
    Gerçek olmak zordur, nerden baksan mütevazilik ister,
    Yalan olmak kolaydır vede havali,
    Olmak yada olmamak, işte bütün mesele bu değil.

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    işin ucunda para varsa herşeyi yapabilirsin.ama bence bu gezi normal bir safari turu olmuş.adamların herşeyleri hazır sadece motosiklet ile gidiyolar.offf çok sıkıcı.arkalarında kamyon olmasaydı,otel yerine çadırda kalsalardı,yani doğaya karşı mücadele verselerdi işte o zaman kayda değer bir gezi olurmuş kanımca
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    03 Temmuz Salı sabahı Antakya'dan iki motosiklet olarak başlayacağımız,İstanbul'da iki arkadaşımızın da katılımıyla 4'leyeceğimiz Türkiye turu yaklaşık 10-12 gün ve 6000 km.cıvarında olacak.Çadırlarımızı yanımıza aldık.Arkamızda kamyonumuz da olmayacak.
    Taner Bey'e tebrikler.
    EN YAKIN YOL,BİLDİĞİN YOLDUR.

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    Ne denir ki Tebrikler
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

E.Gülbeyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    evet bende tebrık edıyorum....!

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)