Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motosiklet Üzerinde En Uzun Seyahat - Emilio Scotto

Motovento
    REKLAM ALANI
    100 Oktan Moderatör (Komtan) Gürkan Anbarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer

Motosiklet üzerinde en uzun seyahat dalında Guinness Dünya Rekoru sahibi bir Arjantin'li Emilio ve yol arkadaşı 'Kara Prenses' Honda Gold Wing 1100, 10 yıl süren bir gezi, katledilen 750,000 Km. 17 Ocak 1985'te Buenos Aires'ten yola çıkan Emilio geri 2 Nisan 1995 'te döndü.

1980 senesinde (25 yaşındayken) 1100 Goldwing motorunu $16,000 karşılığı satın aldı, 1984 senesinde 48,300 km katetti, 1985 'de 172 ülke ve 770.000 km kapsamlı gezi planını yaptı (toplamda 215 ülke gezdi) ve 17 Ocak 1985 'te 30 yaşındayken, işinden istifa ederek cebinde 300$ parası ile kara prensesinin kilometresini sıfırlayarak yolculuğa başladı.

10 yıl, 2 ay, 19 gün sonra evine dönerken o artık bir kahramandı.

Dünyayı saat yönünde ve ters yönde 2 kez dolaşmış, her biri 64 sayfalık 11 pasaport bitirmiş, seyahati esnasında 5 dil öğrenmiş, 6 kere tutuklanmış (Rus Ajanlığından, Kaddafi 'nin ajanlığına, uyuşturucu ticaretine varan sebeplerden suçlanmış), Kızarkadaşı Monica ile Hindistan 'da tanışmış ve Hindu geleneklerine göre evlenmiş.

Emilio Bu seyahat boyunca 42,000 litre benzin, 9 koltuk, 12 akü, 86 çift lastik ve 700 litre yağ harcamış. Motor 1 kere yenilenmiş.

Aşağıda Emilio 'nun gezdiği ülkeleri sırasıyla yazmaya başladım ancak o gezmekten yorulmamış ben yazmaktan yoruldum ve son kısımları sabırla okursanız anlarsınız ki genel olarak geçtim sürç-i lisan ettiysek affola..

Sırasıyla Arjantin, Uruguay, Brezilya, Venezuela, Kolombiya, Panama, Kosta Rika, Nikaragua, Honduras, El Salvador, Guatemala, Meksika 'ya gitti, motoruna bakım yaptırıp ABD ve Kanada 'ya ulaştı, 66.000 km etmişti, 1986 aralığında Avrupa 'ya geçti, Batı almanya, İsviçre, İtalya, San Marino, Vatikan, Monaco, Fransa, İspanya, Portekiz, Fas, [İspanya], [Fransa], Britanya, İrlanda, [İskoçya], [Fransa], Lüksemburg, Belçika, Hollanda, [Batı Almanya], Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya, Polonya, Doğu almanya, [Batı Almanya], [İsviçre], Liechtenstein, [İtalya], Avusturya, Macaristan, Yugoslavya, Romanya, Bulgaristan, Türkiye, Yunanistan, [İtalya] 'ya gitti.

Nisan 1988 'de Afrika kıtasına geçti, Tunus, Libya, [Tunus], Cezayir, Niger, Burkina Faso, Mali, Mauritania, Senegal, Gambia, Gine Bissau, Gine Conakry, Liberia, Fildişi Sahilleri, (Desire), Togo, Benin, Nijerya, Chad, Kamerun, Gine Equatorial, Gabon, Kongo Zaire, Namibia, Güney Afrika duraklarından sonra tarih 7 Ocak 1989 'u gösteriyordu, planlanan 174 ülkenin 69 'u 155.000 km ile görülmüştü, aynı yıl "Behind the Horizon" kitabı piyasaya çıktı.

Güney Afrika, Lesoto, Swaziland, Mozambik, [Güney Afrika], Botswana,(Transkei), (Ciskei), (Boputhswana), Zimbabwe, Zambia, Malawi, Tanzanya, Madagaskar, Rwanda, Burundi ve Kenya. 200.000 km, 84 ülke.

Somali, (United Gowein), Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn,Kuveyt, Suudi Arabistan, Kuzey Yemen, Güney Yemen, Djibouti, Etopya, Sudan, Mısır, (Sinai), Ürdün, Suriye, Irak, [Ürdün], Lübnan, Israil, [Mısır], [Libya], [Tunus] ve [Italya]. Nisan 1990 [İspanya], [Fransa], [Monako], [Italya] ve Emilio Kara prensesinin motorunu değiştiriyor.

387,500 km yeniden [İspanya], [Fransa], [Monako], [Italya], Malta, [Italya], [Yunanistan], 458,850 km ve Türkiye üzerinden doğuya doğru genişleyen gezi, Pakistan, Nepal, Singapur, Avustralya ve Yeni Zelanda.

Temmuz 1992, Kuzey Pasifik ve Hawaii, gezilen 142 ülke, 26 Ocak 1993 Filipinler, 2 Mart 1993 Çin, 152 Ülke, Haziran 1993 Japonya, Çin, Moğolistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kasım 1993 Finlandiya, fazladan 40 ülke ve 170,000 km yapma hevesi planları genişletiyor.

Şubat 1994 565,000 km, 172 ülke, tanışılan 560,000 yeni insan (Ayakta kaldığı her saat için 11 kişi), 27 Mayıs 1994 New York, 9 Haziran 1994 Niagara Şelaleleri, 580.000 km, 17 Şubat 1995 Buenos Aires, 215 ülke, 750,000 km ve 100,000 Fotoğraf, ve 2Nisan 1995 gezi tamamlanıyor. Ve bu gezi şu satırlarla tarihe geçiyor:

"Emilio Scotto of Buenos Aires, Argentina, completed the longest ever journey by a motorcycle, covering over 735,000 km (457,000 miles) and 214 countries and territories, from January 17, 1985 to April 2, 1995."

Kaynakça:
    http://www.emilioscotto.com
    http://www.guinnessworldrecords.co.u...id=43612&Reg=1
    http://www.horizonsunlimited.com/forwood/emilio.shtml

Foto Galeri:
    http://www.pbase.com/emilioscotto

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fraktal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha VİRAGO 535
    Piirimsin baba!

LesPaul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -Ducati Monster 696
    yuh derler adama ayıp ya, terbiyesiz adam
    cause suicide is painless / It brings on many changes / And I can take or leave it if I please, /
    and you can do the same thing if you please

SKYKAPTAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ramzey 125cc çift silindir
    bu ne be bin kere helal olsun adama valla allah bizlerde nasip etsin öyle bir gezi arkadaslar

motocycleboyreigns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26-MZ 251-SRAD 750
    komtanım farlar açık kalmış

NeTMaViSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    3 motosiklet parçaladım şimdi tabanvayım :)
    adam tam benim kafadanmış ama para Lazım
    øØ |[ ߀Nim s€vdคM maviDir , mคvi iSe uMut... รєภ ђ€p yür€ğiNi mคvi Tut... ® ]| Øø
    TR - - A Rh+ ---> MæVi PæNT€RL€R -

slayer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    peugeot satelis
    valla insan ister istemez kıskanıyor çoğu insanın dünya'yı gezmek gibi hayalleri vardır ama ne yazık ki herkese nasip olmuyor

crato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XC idi, calindi.
    benim düşündüğüm şeyin birkaç kat büyüğünü yapmış abi.
    git diyen rüzgarlar yine fısıldamaya başladı kulağıma...
    Ben, kimine göre deli, kimine göre keyifli, kimine göre lanet-li, kimine göre pek bi’ dertli, kimine göre efendi, kimine göre sadece biri, kimine göre hiç biriyim.
    Ben, crato’yum.

ashes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    google arama motoru
    helal olsun valla Türkiyeye geldiginde gören varmı arkadaşlar

PcKopatGhostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    abi olay budur ya.. hedef budur abi.. ama bu adam o kadar yıl ayrı kalmş evinden.. nereden para kazanmış?_? acaba honda böyle bir rekor denemesi için sponsormu olmuş.. ne dersnz..
    CBR 600F Honda,

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    goldwing ne motormuş be 735.000 yol yapmış bi kere motor yenilenmiş

300 dolarla nasıl yola çıkıyo orasını pek kestiremedim açıkçası
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

Forumdan Uzaklaştırıldı albts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik yok
    motor zaten hondadan başka bişey olsa şaşardım o gold wings ten çok gördüm gemi gibi motor teyp kalorifer felan var maşaallaah adam işi biliyo yalnız bence arkadaşlar paradan çok cesaret isteyen bir olay başından geçenleri okudunız sanırım kitap yazması lazım aganın artık

100 Oktan Moderatör (Komtan) Gürkan Anbarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer
    Alıntı PcKopatGhostRider adlı üyeden alıntı
    abi olay budur ya.. hedef budur abi.. ama bu adam o kadar yıl ayrı kalmş evinden.. nereden para kazanmış?_? acaba honda böyle bir rekor denemesi için sponsormu olmuş.. ne dersnz..
    honda, metzeler, arai gibi pek çok firmanın logoları var kendi sitesinde, 10 yıllık dünya turum boyunca bana destek olan ve hayallerimi gerçekleştirmeme yardımcı olanlara teşekkürler diye.

Bu arada yazmayı unutmuşum:
    Caravan 2006

Dünyanın 4 bir yanından internet aracılığı ile seçilen 27 motorcu (bay ve bayan karışık) emilio ile 248 günlük yeni bir dünya turuna çıkıyorlar.

6 kıta
    33 ülke
    2,760 şehir, kasaba
    2 okyanus, 3 deniz
    1 göl
    1 tuz çölü
    10 dağ
    23 nehir ve çöl

içeren gezi takribi 90.000 km ve 1 temmuz 2006 tarihinde Los Angeles, California 'dan yola çıkıyorlar, 28 Ocak 2007 'de aynı yerde gezi bitecek.

26 adet televizyon programı ve 1 belgesel çekilecek, 53 kişilik ekip, ekipman, 9 araç, 2 tır ve 2 helikopter bu gezide gruba eşlik edecek.

gezilecek ülkeler;

1. ABD
    2. İspanya
    3. Fransa
    4. Tunus
    5. Libya
    6. Mısır
    7. Ürdün
    8. Suriye
    9. Türkiye
    10. Ermenistan
    11. Azerbaycan
    12. Türkmenistán
    13. Özbekistán
    14. Kazakistán
    15. Kirgizistán
    16. Pakistán
    17. Hindistan
    18. Nepal
    19. Tibet
    20. Çin
    21. Avustralya
    22. Arjantin
    23. Bolivya
    24. Peru
    25. Kolombiya
    26. Panamá
    27. Kosta Rika
    28. Nikaragua
    29. Honduras
    30. El Salvador
    31. Guatemala
    32. Méksika
    33. Ekvator

KATILIM KOŞULLARIndan önemli bir kaç madde belirteyim, listenin tamamı linkte var zaten

- Uluslararası ehliyet,
    - En az 20 yaşında olmak,
    - Günlük 100-400 km gidecek kadar sıhhatli olmak, (500-600 km. de olabilir, günlük yaklaşık 10-11 saat kullanım),
    - İspanyolca bilmek zorunlu, Tv Programının dili İspanyolca olduğundan,
    - Honda Gold Wing 1800, BMW GS 1200, Honda Varadero, BMW LT, Suzuki SV 1000/s. benzeri motorları kullanabilme.

Başvuru için:
    http://www.emilioscotto.com/reglamento_eng.asp

poseidon_20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial mt 125
    Bu ne yaaaaaaaa adam aşmış olayı iyi cesaret helal olsun adama motorun üstadı bu adam işte. Şeytan diyo atla motoruna çık Denizli yi dolaş
    0 rh(+) Rüzgarın hissetmek ve iki teker üzerinde olmak kadar keyifli ne var şu hayatta

adam motorun özgürlük demek olduğunu tüm dünyaya iki kere kanıtlamış her dönüşünde bi kere olmak üzere

protez insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '07YBRKIRMIZI
    iiyi eklemleri bırakmamış herif,bilekmi dayanır.

adamın 7-24 anlatacagı hikaye vardır,kime anlatsa azı açık dinler

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Abartmamak lazım

eric_cartman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bi gün benim de olacak
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı
    Abartmamak lazım

tabi ya altı üstü 10 yılda 750.000 kilometre
    ayrıca honda kalitesi bir kez daha açığa çıkıyo

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    Kıçı nasır olmuştur bunun
    [COLOR="Blue"]Ne Kadar Yükseğe Çıkarsan, O kadar Yüksekten Düşersin. [/COLOR]

raymond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 mondial KH 100 (97CC),2,5 tdi vw transporter

Kici Nasir Olanlara

»»»»»» Bu Mesaj Moderator tarafindan düzenlenmiştir.»»»»»»
    Forumda açılan başlığa atılan mesajlarda başlık konusunun dışına çıkılmamalıdır. Konunun Devamında Yine Konu Dışına Çıkılıyorsa Konunun Akibeti Doğrultusunda : Konunun Kilitleniş Nedeni Açıklanarak Kilitlenecek yada Silinecek!Forum ortamına kişisel problemler, anlaşmazlıklar taşınamaz. Konu dışı yazışmalarınızı forumun özel mesaj özelliğni kullanarak yapabilirsiniz. Tüm yazılar, yazan kişinin sorumluluğundadır ! Doğabilecek herhangi bir problemden www.motosiklet.net sorumlu tutulamaz!
    Forum admin ve yöneticileri kurallara uymayan mesajlari degistirme ve silme hakkina sahiplerdir.
    Foruma üye olan herkes Forum Kurallarını kabul etmiş sayılır.
    Şikâyetler için... info@motosiklet.net
    ************** Site Yöneticisi: komtan **************
    erkan

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler