Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Çappırımı geri istiyorum !

Motovento
    REKLAM ALANI
    ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    Seksenli yılların başlarında motorlar ile ilgilenmeye başlamıştım.

O zamanlar motor tipleri şöyleydi : racing, chopper, vespa ve normal motor.

Normal motor dediklerimiz, Jawa ve benzeri tipte olan bugünkü nakedlar, commuterler ve benzer diğer tipleri kapsardı. Zaten o zamanlar şimdiki kadar çok model yoktu.

Ancak motor meraklıları ikiye ayrılırdı. Ya racing ya da chopper !

Chopper yerine Harley de denirdi…

Aslına bakarsanız bugün de durum pek farklı değil. Cruiser dediğiniz zaman motorcu olmayanlar sizi anlamıyor. Ya çappır diyeceksin, ya da Harley, ki motorunun nasıl bir şey olduğunu gözünde canlandırsın.

Bu sadece Türkiye için geçerli değil. Tüm Avrupa ve Amerika’da da durum aynı.

“Cruiser” sadece işin içindekiler için bu motorların genel adı. Motorculuğun dışında kalanlar ya çappırı bilir ya da Harley’i…

Daha da enteresanı, bizdeki “cruiser” diretmesi yurtdışındaki, birçok ülkede motorcular arasında da yok!

Almanya, Avusturya, Amerika, İngiltere, Avusturalya gibi lisanlarını anladığım ülkelerin motosiklet forumlarını ve sitelerini sürekli takip ediyorum. Buralarda isteyen chopper diyor, isteyen cruiser.

Ama Türkiye’de son 5-6 yıldır durum öyle değil !

Aman yanlışlıkla birisi “chopper” deyiversin, anında çok bilmişler papağan gibi aynı şeyleri tekrar ederek, “chopper nedir?, custom nedir?, cruiser nedir?” bir güzel anlatıyorlar.

Aslında anlattıkları açıklama sevgili Reşat Arbaş’ın ( Donald Duck) tüm motosiklet forumlarında yer alan bir yazısının kopyaları…

Reşat Arbaş ismi geçen makalesinde bu üç isimlemeyi gayet güzel anlatmakla kalmamış bir de şu cümleyi ekleyivermiş :
    “Doğrusunu bilelim, doğrusunu kullanalım. Bilmeyene oğretelim, uyaralım.”

Neden kendisine böyle bir misyon edinmiş bilemem. Hele hele neyin doğru neyin yanlış olduğu bu kadar tartışmalı kavramlar söz konusu iken…

Dünyadaki insanların yüzde doksanı “cruiser” kelimesini duyunca, bir çeşit gemiden (krüvazör) bahsettiğini zanneder. Ama “chopper” dediğin zaman, hepsi bir motor tipinden bahsettiğini anlar. (Bir de helikopter yerine kullanımı var)

Doğrusu Donald Duck’ın dediği gibi olabilir. O başka mesele. Ancak tüm lisanlarda bazı kelimeler zaman içerisinde halkın kullanım biçimi doğrultusunda değişmiştir.

Bu da onlardan biri…

Hele hele Türkler için “krüüızır” ne kadar zor bir kelime ise, “çappır” da bir o kadar kolay ve kulağa hoş gelen bir tanımlamadır.

Zaten geçmişte de gemi tipini tanımlamak için, Fransızcasından faydalanarak, “krüvazör” denmiştir. Çünkü Türk insanının dili bu kelimeye dönmüyor.

“Krüüızır”mış !

Geçelim bunu arkadaşlar.

Ben “çappır”ımı geri istiyorum !
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Mantıklı.
    ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış.::tartis::

jesse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ''00 ZX-12R..00 cb1100,, "16 integra 750
    bide reyzing var tabi o da başka bi hikaye :D
    bridge stone shirdge stone sharidge stone... ve tanrı lastikten kadını yarattı, sharon stone..
    Drift Religion

aykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX/HONDA NF
    Bencede durum aynen böyle adama ''kuruzır'' ''custom'' vs dediğin zaman uzaylı gibi bakıyorlar tr de bu makinalara choopper 'çapır' diyoruz diğerleri yuvarlayadursun..

Motosikleti
    Stunt Apache RTR Artık Yok....
    Aynen ya ben 18 yaşındayım küçüklüğümde Racing diye bilmezdik biz yarış motoru kawasaki derdik chopper lar içinde halley derdik.Ama gün geldi devran değişti şimdi her marka kendi model isimlerini farklı yazıyor.
    Honda:Custom
    Suzuki:Cruiser
    gibi.......
    [B]Bahadır Şenonar[/B] [COLOR="Red"]A rh(+)[/COLOR]
    [B]Sözcüklerin gücünü anlamadan insanların gücünü anlayamazsınız.[/B] :bounce:

Motosikleti
    suzuki an125
    çappırımız biyere gitmedi takma kafana..çok bilmişlerede sen kafana göre takıl de geç dostum...bizim çappır yine çappır

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Chopper "chop" kelimesinden geldiğinden dolayı ben yine seri üretim motorlara cruiser demeyi tercih ediyorum.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bende çıplakları seviyorum herzaman türkçeden yanayım da
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Birde bütün racingler Kawasakiydi. 90'ların efsane yarış motoru.

Gnusher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Alıntı Skullhunter adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birde bütün racingler Kawasakiydi. 90'ların efsane yarış motoru.
    Bu konu kesinlikle bir neslin aklına kazınmıştır, o zamanlar kawasaki bilinirdi sadece. Hatta Selahattink Düman da reyzing tipi motosikletlerden bahsederken hep Kawa'yı chopper'dan bahsederken de hep Harley'i kullanır.

Entellektüel kesimin içinde; bilip de bilmiyomuş gibi, inanmayıpta inanıyomuş gibi yaparak halka yakın gözükmeye çalışan kısma da ifrit olmuyor değilim. Aklıma geldi bi anda.

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    yenı nesıl yenı isimler takıyo mesela oğlum HACIVAT dıyor honda actıvalara nerden bağlantı kurduysa

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Alıntı askon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yenı nesıl yenı isimler takıyo mesela oğlum HACIVAT dıyor honda actıvalara nerden bağlantı kurduysa
    Honda Activa harflerini kullanarak hacivat yazabiliyorsun. Ya oğlunun değişik bir bakış açısı var ya da bir yerden duymuştur.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

Motosikleti
    Bu arada eğer çappır yanlış ise enduro da yanlış!

Enduro, cross motorların trafikte kullanılabilen ön ve arka farları ve sinyali olan, lastikleri de asfalta uyumlu hale getirilmiş olanıdır.

Bugün herkesin "enduro" diye bahsettiği modeller aslında "enduro-touring" dir.
    Gerek bu ifade uzun olduğu için, gerekse gerçek endurolara pek rastlanmadığı ya da onlara cross dendiği için, touring kısmı atılmış geriye sadece enduro kalmıştır.

Bu da yine Reşat Arbaş'ın başka bir makalesinde yer almaktadır.

O zaman "chopper" diye ifade etmek ne kadar yanlışsa, enduro ifadesi de o kadar yanlıştır.
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Cruiser denilince seri üretilmiş olduğunu düşündürmüyor bana, Türkiye de tutan bir tipleme vardır, konuşurken bol ilgilizce kelime sarfeder, dinleyende onu bir mok biliyo sanır, bu tiplerin genelide boş beleş adamlardır.

Gerçekten zeki olan adam, çabuk anlaşılmak ister, dolayısıyla bu motoru tanımlarken çapır diyecektir, bu açıktır nettir, tartışan maynaktır.

Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Burda bu anlam karmaşalarıyla ilgili yeterince kurcalama yapılmış bir sonuca da varmamış anladığım kadarıyla:

http://www.motosiklet.net/forum/moto...karmasasi.html

Ben gs500üme racing bu diye tutturursam racing mi olacak? Hayır ama istersem derim hatta reyzing REYZİNG diye bağırrım. Peki Ülkemize gelmeyen grenajlı versiyonunu alırsam ne olur? Cevap çok basit. Üreticinin internet sitesine girip bakılır. Adamlar ne isim koymuşsa odur. Ha kimisi naked der kimisi street der aynı klasmana. Kimisi custom der kimisi cruiser. Yok benim derdim sadece chopper kelimesiyle diyorsanız bu motosikletlerden birini aldıktan sonra iyice kesip biçersiniz chopper ım var dersiniz. Ha kesmeden de var deseniz birşey olmaz ama yanlış kullanım olur bilen için. Bilmeyene zaten bu supersport deseniz "Neey supersport ta maç mı var?" der.

Mesela suzuki geçen yıl dl650 yi sport touring enduro(kelimelerin yeri farklı olabilir:D) gibi bir klasmanda satıyordu şimdi dual purpose demiş iş bitmiş. Önemli olan sürüş dinamikleri bence motosikletin. Mesela cbf serisini düşünelim. Hemen naked diyorsunuz. Zaten honda da öyle diyor. Ama hornet ile cbf1000 i aynı kategoride değerlendirmek bence mantık işi değil. Gelmeye çalıştığım nokta motosikletlerin hangi kategoride olduğunun pek de önemli olmaması. Bana chopper hep itici gelmiştir ismen. Hele Türkçe karakterlere ve iki adet p harfiyle ÇAPPIR yazılması "çappır, üfürürüm uçar pır pır" gibi bir cümle kurma isteği uyandırdı. Ben cruiser diyorum ve çappırınızı geri almak için adli makamlara başvurmanızı tavsiye ediyorum. Ya da çappırdan vazgeçin reyzing alın. Ya da sadece kafaya takmayın.

Sevgiler saygılar.

Keyifli sürüşler

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:25 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:23 ----------

Alıntı aYe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cruiser denilince seri üretilmiş olduğunu düşündürmüyor bana, Türkiye de tutan bir tipleme vardır, konuşurken bol ilgilizce kelime sarfeder, dinleyende onu bir mok biliyo sanır, bu tiplerin genelide boş beleş adamlardır.

Gerçekten zeki olan adam, çabuk anlaşılmak ister, dolayısıyla bu motoru tanımlarken çapır diyecektir, bu açıktır nettir, tartışan maynaktır.
    Sanki tüm memleket chopper bilgisinde boğuluyor gibi yazmışsınız. Discovery de kolpadan sürekli tartışan motosiklet yapımcısı ailenin programı olmasaydı kim bilirdi memleketimde çapırı.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı Gnusher adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burda bu anlam karmaşalarıyla ilgili yeterince kurcalama yapılmış bir sonuca da varmamış anladığım kadarıyla:

http://www.motosiklet.net/forum/moto...karmasasi.html

Ben gs500üme racing bu diye tutturursam racing mi olacak? Hayır ama istersem derim hatta reyzing REYZİNG diye bağırrım. Peki Ülkemize gelmeyen grenajlı versiyonunu alırsam ne olur? Cevap çok basit. Üreticinin internet sitesine girip bakılır. Adamlar ne isim koymuşsa odur. Ha kimisi naked der kimisi street der aynı klasmana. Kimisi custom der kimisi cruiser. Yok benim derdim sadece chopper kelimesiyle diyorsanız bu motosikletlerden birini aldıktan sonra iyice kesip biçersiniz chopper ım var dersiniz. Ha kesmeden de var deseniz birşey olmaz ama yanlış kullanım olur bilen için. Bilmeyene zaten bu supersport deseniz "Neey supersport ta maç mı var?" der.

Mesela suzuki geçen yıl dl650 yi sport touring enduro(kelimelerin yeri farklı olabilir:D) gibi bir klasmanda satıyordu şimdi dual purpose demiş iş bitmiş. Önemli olan sürüş dinamikleri bence motosikletin. Mesela cbf serisini düşünelim. Hemen naked diyorsunuz. Zaten honda da öyle diyor. Ama hornet ile cbf1000 i aynı kategoride değerlendirmek bence mantık işi değil. Gelmeye çalıştığım nokta motosikletlerin hangi kategoride olduğunun pek de önemli olmaması. Bana chopper hep itici gelmiştir ismen. Hele Türkçe karakterlere ve iki adet p harfiyle ÇAPPIR yazılması "çappır, üfürürüm uçar pır pır" gibi bir cümle kurma isteği uyandırdı. Ben cruiser diyorum ve çappırınızı geri almak için adli makamlara başvurmanızı tavsiye ediyorum. Ya da çappırdan vazgeçin reyzing alın. Ya da sadece kafaya takmayın.

Sevgiler saygılar.

Keyifli sürüşler

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:25 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:23 ----------

Sanki tüm memleket chopper bilgisinde boğuluyor gibi yazmışsınız. Discovery de kolpadan sürekli tartışan motosiklet yapımcısı ailenin programı olmasaydı kim bilirdi memleketimde çapırı.
    Sebep olarak bakmadım, sonuç olarak baktım, şuan 5 yaşında velet bile çapır denince parmağıyla gösterebiliyorsa o çapırdır.

Motosikleti
    Alıntı Gnusher adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevap :

Hemen hemen herkes. ( Yalnız chopper derken kendi tarifime göre söylüyorum ) Çünkü bu tür motorlar diğerlerine benzemez. Motosiklet sevenin de sevmeyenin de ilgisini çeker.

Tabii herkes çappır demeyebilir. Bazıları da Harley diyor.

Soru:

Peki, Donald Duck cruiser, chopper ve custom sınıflandırması ile ilgili o meşhur yazısını yazmasa idi, şimdiki "çok bilmişlerden" kaçta kaçı "cruiser" ya da krüüızır'ı bilecekti ?

Not: O dönemde üreticilerin hiçbirinin Türkiye'deki sitelerinde "cruiser" diye bir ifade yoktu.
    Genelde chopper diyorlardı, bazıları da "custom"

Önemli Not: Çok bilmiş ifadesini üstüne alınan ya da alınacak olanların höşgörüsüne sığınırım.
    Bu yazının amacı tamamen eğlencedir.
    Fikirlerimizi ifade ederken bu başlık altında da tartışma çıkarsa, çok üzülürüm

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    KV 250 AGUİLİA
    Ben anlamam kardeş çapur mapur.. benim motosikletim akıllıo.. şey yani ağlıyooo.. yok yok aguuu (bebek konuşmaya çalışır gibi)... Tamam, şimdi hatırladım; agulia idi galiba.. evet evet, AGUİLİA Ya kusura bakmayın daha dün aldım da hatırlayamadım birden... Neyse.. madem laf buraya geldi açıkça ilan edeyim bari:

Dün bir akıllılık ettim, Hyosung'tan bir adet ikinci el aldım. Sakın O'na Çapur çupur falan demeyin, valla ağlıyooo.. şey aguiliaaa (ne demekse artık)...
    ÖNEMLİ OLAN ZAMANA BIRAKMAK DEĞİL; ZAMANLA BIRAKMAMAK !!!

Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Alıntı ledo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevap :

Soru:

Peki, Donald Duck cruiser, chopper ve custom sınıflandırması ile ilgili o melhur yazısını yazmasa idi, şimdiki çok bilmişlerden kaçta kaçı "cruiser" ya da krüüızır'ı bilecekti ?
    Cevap: Belkide bilmeyecekti.

Asıl soru: Donal Duck niye böyle bir yazı yazdı?

Kendi sorduğu soruya kendi cevap veren adam: Bilmeyen öğrensin diye.

Başka sorular:

Kontra tekniğinden 1-2 kişi bahsetmeseydi kim biliyordu ki?

Lastiğin raf ömründen laf açılmasa kaç kişi bu konuyla ilgili bilinçliydi?

Zincir yağlarken motorun kesinlikle viteste bırakılmaması gerektiği burda yazılmasa kaç parmak fazla gidecekti?

Bunlar gibi soruların adeti arttırılabilir. Bunlar önemli, hayati meselelerdir doğrusu bilinmesse, yanlışında ısrar olursa üstüne giderim. Ama motosiklete racing denmiş, enduro, funduro, konduro, conconduro, çapır, tapır, keptir, köstü, meyzing, feyzbuking bana göre hava hoş.

Size çapırınızı geri bahşediyorum. Laaa laaa la la la la la la. Amenooo. Dorimeee. Eşşedü en... . Hayaluya. : תורה . Hem de düm dinlerde kutsuyorim. Kutsuyonari. Bilmem oldumu? Olmadı sanki. Size kim geri verecek yahu çapırınızı? Bence bunu yapsa yapsa Donald Duck yapar. Ona başvurmanız lazım. Bende virajlara dıştan içe doğru değil içten dışa doğru girmek istiyorum mesela. Tonton mu, Kowboy mu Newton mu ney bi adam varımış ona get dedilerdi, onu arıyorum.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:09 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:03 ----------

Alıntı ledo adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Çünkü bu tür motorlar diğerlerine benzemez. Motosiklet sevenin de sevmeyenin de ilgisini çeker.

Supersport lardan mı bahsediyorduk?

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Alıntı cumoni adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben anlamam kardeş çapur mapur.. benim motosikletim akıllıo.. şey yani ağlıyooo.. yok yok aguuu (bebek konuşmaya çalışır gibi)... Tamam, şimdi hatırladım; agulia idi galiba.. evet evet, AGUİLİA Ya kusura bakmayın daha dün aldım da hatırlayamadım birden... Neyse.. madem laf buraya geldi açıkça ilan edeyim bari:

Dün bir akıllılık ettim, Hyosung'tan bir adet ikinci el aldım. Sakın O'na Çapur çupur falan demeyin, valla ağlıyooo.. şey aguiliaaa (ne demekse artık)...
    Yuh ulan cumoni motoru da mı ağlattın sonunda

Bu arada gereksiz bir tartışma. DD yada bilmem kim dedi diye o motorlara Chopper ya da cruiser demiyoruz. Ya da çok bilmişliğimizden. Üreticisinin orjinal sitelerine baktığınızda adam Cruiser diyor. Şimdi üreticilerin bile Cruiser dediği bu adla pazarladığı bir ürünü bir kaç kişi dili dönmüyor ya da hoşuna gitmiyor diye çapır dese ne olacak demese ne olacak.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler