Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Çappırımı geri istiyorum !

Motovento
    REKLAM ALANI
    myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    Alıntı askon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yenı nesıl yenı isimler takıyo mesela oğlum HACIVAT dıyor honda actıvalara nerden bağlantı kurduysa
    benim oğlan da scooter'lara "sucu motoru" diyor. ehliyet kursuna giderken bir gün o da gelip nasıl motor kullandığımı görmek istedi.

bir hafife alışı vardı ki sormayın "bırak yahu, anlatıp durduğun sucu motoruymuş." hangisini beğeniyorsun diye sorduğumda hep "çappır" dediği cruiser motorları gösterirdi. "sucu motoru alacağına şunlardan alsaydın, arkana biner gezerdim. ben sucu motoruna binmem" bile dedi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    çapir degil de bir kurizer sahibiyseniz, çapirimi geri istiyorum nidasi tabi ki normal Ledo hocam.

Ama bir kurizer satin alip,dunyanin emegi ve parasini harcadiktan sonra, bir çapir sahibi olursaniz, motosikletinizin digerleri ile ayni kategoride degerlendirilmesini hos karsilayacaginizi sanmiyorum.

Tum dunya yanlis yapiyor, o zaman biz de yanlis yapalim onermesini yanlis buluyorum.
    Tum dunya yanlis yapiyorsa yapsin, biz dogrusunu yapalim.
    Dogrusu cruiserdir.
    Custom da yanlis sayilmaz.
    Ama bu motosikletlere çapir demek, hem yanlistir, hem emege saygisizliktir.

Küçük bir mizansen yaratalim.
    Diyelim ki bir gün cruiser motosikletinizle bir yere park ettiniz.
    Yaniniza oldukça emek ve para harcandigi belli olan bir çapir yanasti.
    Vatandasin biri de sordu.
    Sizin motosikletin turu ne?

Yaninizda çil çil çapir dururken benimki de çapir demeye diliniz varacakmi?

Burada bu motosikletlere custom deniliyor.
    Ben bu tabiri yanlis bulmuyorum ama net bir tabir degil.
    Sonuçta belli bir amaç için uretilmis de olsalar, diger modellerde custom hale getirilebiliyor.

Ama çapir baska bir sey.
    Biraz nostalji biraz, eskiye duyulan ozlemin duygusalligi ile çapiri geri istemeniz son derece normal.
    Ben de bile derin bir iç geçirme duygusu uyandirmasina ragmen, terimleri yerinde ve dogru kullanmak gerekliligine inancimdan dolayi size katilmiyorum.
    Ha su konuda hak veririm.
    Cruiser yerine Turkçe bir kelime bulunsun buna varim.
    Hatta bu konuda bir tanim bulma topigi bile açilabilir.
    Ornegin, race, racing, reyz gibi kelimerin yerine yaris motosikleti tabirini kullandiginizda herkes neden bahsettiginizi anliyor.
    Ama kurizer,naked,komiter,skutir,enduro,kros,rutiyer,r oadster kelimelerinin yerine koyacak bir kelimemiz yok.
    Bu da motosikleti daha yeni tartismaya ve konusmaya baslamis bir ulkenin sancilaridir ve normaldir.
    Zamanla taslar yerine oturur.
    (Yukaridaki yaziyi dün gece sabaha karsi kelle kafa yazdim.databeysine ufurdugumun veri tabani gumleyince kopyalayip, bugune biraktim.Usendigimden birak tekrar yazmayi, okumadim bile. Ama simdi ayik kafayla okuyacam. Yanlisim varsa, sonra duzeltme hakkim saklidir.)
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu böyle şu şöyle..................
    ikna edici
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    coq;
    hocam konuyla ilgisiz ama alkol tüketim seviyen epey yüksek herhalde bi çok mesajında alkollüyken yazdığını söylüyosun da o yüzden merak ettim sadece
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    coq,

neyin doğru neyin yanlış olduğu kısmı oldukça muğlaktır. DD chopper'ın tanımını o şekilde yaptı diye o tanım doğru anlamına gelmez.

Birkaç sene öncesine kadar Türkiye'de krüüızır diye bir kelime yoktu.

Tekrar ediyorum; doğrusu "cruiser" değildir demiyorum.

Söylediğim bu kelimeninin Dünya'da ve Türkiye'de son 5-6 yıldır enjekte edildiği...

Halen tüm Dünyada insanları çevirip, bu motorun tipi nedir diye sorduğunda hemen hemen hepsi "chopper" diye cevap veriyorsa, bu forumda dahi "doğrusu şudur" diye yazarken bir iki dakika düşünmek gerekir.

Üstelik eğer iyice araştırırsanız, "chopper"ın tanımı tam her kaynakta tam olarak DD'nin tariflediği gibi değil. Özellikle DD'nin custom tarifi ile oldukça iç içe geçmiş durumda...

Ben DD'nin tarifinin doğru olduğunu kabul ediyorum, mesele bu değil.

Gelelim 100.000 USD lik bir chopper ile yan yana park etme meselesine
    Daha önce bu konuda DD ile yaptığım bir tartışmada aynısını söylemişti...

Önce sana cevap vereyim : Oradaki adam gelip "motorun tipi ne?" diye bana sormaz!
    O zaten benimkine çappır diyor.

Diğer adama gider ve " Abi, ne kadar değişik bir çappır bu. Kawasaki mi ?" der

Ama sana özel bir mesajım var; Doğru ve yanlış kavramları üzerinde bu kadar takılıyorsan eğer, bence şu enduro meselesine bir el at ! Hem enduro kelimesi henüz o kadar bilinen ve yerleişik bir kelime değil. Burada bana doğruyu öğretenlerin hepsi enduro motosikletleri yanlış anlamda kullanıyor

Gelelim DD ye verdiğim cevaba : Dünyada bu kadar çok bilinen bir kelime, birileri bir motora 50 ila 100 bin USD veriyor diye değişemez. Eğer özel yapım çappır sahipleri bu kadar takıyorlarsa, onlar gitsin kendilerine başka bir isim bulsun.

Buradan herkese bir defa daha söylüyorum.

Benim yazıyı yazmaktaki amacım DD'nin yanlış bir şey söylediğini anlatmak değildir !

Bu yazıda söylemek istediklerim şunlar:

1)Tüm dünyadaki lisanlarda sayılı ortak kelimelerden biri olan "chopper" kelimesi oturmuştur ve bunu "cruiser" ile değiştirmeye çalışmak beyhude bir uğraştır. Doğrusu sadece motosiklet ile ilgili olan kişilerce kullanılmaktadır ve bu da oldukça düşük bir orandır.

2)Özellikle Türkçede krüüızır kelimesi söylenememektedir ve Türk halkının motosiklet ile ilgilenme oranının düşüklüğü de göz önüne alınırsa, hiç bir zaman motosiklet forumları dışına çıkamayacaktır. Bu forumda bile motor ile 5-6 yıldan fazla zamandır ilgilenenlerin tümü bu motorlara çappır diyordu.

3)Bundan böyle konuşmalarımda ve yazılarımda krüüızır dayatmasına uymayacağım için, "çok bilenler" beni düzeltmeye çalıştığında bu linkin adresini vereceğim
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    bu arada gv650 zaten crusier ya da chopper değil ki
    naked la touring karışımı bi melez

şaka şaka, kızmaca yok espri yaptım kendi çapımda
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

Motosikleti
    Alıntı chopperrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu arada gv650 zaten crusier ya da chopper değil ki
    naked la touring karışımı bi melez

şaka şaka, kızmaca yok espri yaptım kendi çapımda
    GV650 ile ilgili o kadar çok şey söylendi ki, eğer kızacak olsaydım şimdi ilaç tedavisi görüyor olurdum

Tam tersi oldukça eğlenceli durumlar çıktı ortaya.

Bazıları bu motorların 5 sene sonra döküleceğini söylediler, aradan 4-5 sene geçti GV650'lerde bir sorun yok ama diyenler şimdi kendi Japon malı motorlarını toplamaya çalışıyorlar

Bazıları bu motorun krüüızır olmadığını söyledi ki buna zaten kızmam

Neticede bir ortamda motorum olduğunu söylediğimde, "hangi tip" diye soranlara ne krüüızırı anlatabiliyorum ne de Hyosung'u
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Alıntı ledo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    GV650 ile ilgili o kadar çok şey söylendi ki, eğer kızacak olsaydım şimdi ilaç tedavisi görüyor olurdum

Tam tersi oldukça eğlenceli durumlar çıktı ortaya.

Bazıları bu motorların 5 sene sonra döküleceğini söylediler, aradan 4-5 sene geçti GV650'lerde bir sorun yok ama diyenler şimdi kendi Japon malı motorlarını toplamaya çalışıyorlar

Bazıları bu motorun krüüızır olmadığını söyledi ki buna zaten kızmam

Neticede bir ortamda motorum olduğunu söylediğimde, "hangi tip" diye soranlara ne krüüızırı anlatabiliyorum ne de Hyosung'u

haklısınız zaten kızmaya da gerek yok.
    malum gv650 vrod esintili bi tasarım ve amerikada kökten harleyciler vrodu neredeyse harley olmamakla suçluyorlar, enteresan bi bakış açıları var. aynı şekilde sıralı çift silindir olduğu için kawa en500 ü de chopper saymayan bi kesim var.
    bu choppercılar çok şekilci hocam yahu

Motosikleti
    O da ayrı bir konu ki o da çok eğlenceli...

Mesela Japon çapır sahipleri GV650'ye HD VRod taklidi olmakla suçlarlar ama kendi motorları sanki HD taklidi değildir. Yani aradan 10 yıldan fazla geçince taklit olan bir şey gerçeğe mi dönüşüyor.

Bence motorların birbirine benzemesi olayı taklit değil, bir tarzdır.

Mesela HD Vrod tipi ile daha sportif ve modern bir çizgiye sahip yeni bir tarz getirdi. Hyo da bu tarzı ilk benimseyen oldu. Beraberinde Japonlar da aynı tarzda ürünler çıkarttı.

Ancak her zaman birileri çıkar ve bişeyleri beğenmez.

Yok, bunun motoru v değil. bu sayılmaz.
    Yok bu 4 silindirli, çappır dediğin 2 silindirli olur.
    Yok bunun çizgisi çok modern.
    Yok bunun rengi bozuk, vs. vs...

Bu tipler de, bu işin neşesi

Gnusher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Kruzır der geçerim çappır diyene de karışmam, çapır diyenede. Bana kalırsa çapırları birbiriyle çarpıştırıp çalıçırpıyla çatır çatır yakmak lazım, kullanım amacı belirsiz makineler. Şaka şaka güzeldir candır canandır motordur ama bir eksiği vardır, gereği yoktur

Gv ye gelinceee. Bir adet çin malı çapırın(maksat gönüller bir olsun, ne de olsa o da çapır), bir adet hyosung gt650 cometin ve fazlaca janjanlı bir custom chopperın(aha işte giderdim anlam karmaşasını cruiserlar chopper olsun chopperlarda custom chopper olmaz mı?) bir VROD a hunharca tacavüz etmesi sonucu hayata gelmiş genetik problemlere sahip ileri düzeyde acı çeken bir bireye benzetmişimdir hep gözümde. Hatta egzozunu kapatıp motoruna doğru eğilip kalp gözüyle dinlerseniz: " Kill me, please, kill me now" dediğini duyabilirsiniz.

Not: Bazı serilerinde bu ses Korece geldiğinden Koreli tercümana ihtiyaç duyulabilir.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Ben hep çapır diyorum, çünkü cruiser diyemiyorum.

Bu kelime (cruiser) türk dil yapısına fonoteğine uygun değil zaten.

Ya çapır demeye devam edeceğiz yada Türkçe bir kelime üreteceğiz.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    Honda
    Ledo hocam,
    1-2 yil once biz bu enduro meselesini tartismistik forumda.
    Ornegin burada Enduro diye bir motosiklet turu yok.
    Bahsi geçen modeller, Trail ve ya bana gore daha dogru kullanimiyla dual sporttur.
    DD hocamin kitabini maalesef elde edip de okuyabilmis degilim.
    Bu nedenle sizin bahsettiginiz yapmis oldugu tariflere vakif degilim.
    Benim mudahalem kendi bildiklerimle sinirilidir.
    Zaman zaman farkli platformlarda DD hocamla fikirlerimizin çatistigi olmus, tartismisizdir.
    Fakat sonuçta amaç faydali olmaksa, ortak bir dogru her zaman elde edilebiliyor.

Simdi dil aliskanligi konusunda haklisiniz ama bu durumun degisken oldugunu da hepimiz yasayarak goruyoruz.
    Turkiye'de bu kadar araç çesidi yokken, yuksek arabalarin hepsine minibus diyorduk.
    Kasali arabalarin hepsi de kamyonetti.
    Ama firmalar urettikleri mali siniflandirarark ayirdilar.
    Hayatimiza pikap,panelvan, monospas,vs. gibi kavramlar girdi ve kolayca uyum sagladik.
    Bu da oyle bir sureçtir.
    Yazdigim metnin sonuna da eklemistim.
    Biz toplum olarak motosikleti daha yeni yeni tartismaya basladik.
    Henuz daha trafikte kendini kabul ettirememis bir aracin, kavram tartismasini yapmak için erken.
    Henuz devlet bile motosikletin kanunen tanimini yapamamisken, ne deseniz haklisiniz.
    Aslinda tatli tatli tartisilacak guzel bir konu bu.
    Ama uzun yazmaya derman lazim.

ARBETUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '93 Kawasaki EN 500 Vulcan
    Alıntı ledo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Seksenli yılların başlarında motorlar ile ilgilenmeye başlamıştım.

O zamanlar motor tipleri şöyleydi : racing, chopper, vespa ve normal motor.

Normal motor dediklerimiz, Jawa ve benzeri tipte olan bugünkü nakedlar, commuterler ve benzer diğer tipleri kapsardı. Zaten o zamanlar şimdiki kadar çok model yoktu.

Ancak motor meraklıları ikiye ayrılırdı. Ya racing ya da chopper !

Chopper yerine Harley de denirdi…

Aslına bakarsanız bugün de durum pek farklı değil. Cruiser dediğiniz zaman motorcu olmayanlar sizi anlamıyor. Ya çappır diyeceksin, ya da Harley, ki motorunun nasıl bir şey olduğunu gözünde canlandırsın.

Bu sadece Türkiye için geçerli değil. Tüm Avrupa ve Amerika’da da durum aynı.

“Cruiser” sadece işin içindekiler için bu motorların genel adı. Motorculuğun dışında kalanlar ya çappırı bilir ya da Harley’i…

Daha da enteresanı, bizdeki “cruiser” diretmesi yurtdışındaki, birçok ülkede motorcular arasında da yok!

Almanya, Avusturya, Amerika, İngiltere, Avusturalya gibi lisanlarını anladığım ülkelerin motosiklet forumlarını ve sitelerini sürekli takip ediyorum. Buralarda isteyen chopper diyor, isteyen cruiser.

Ama Türkiye’de son 5-6 yıldır durum öyle değil !

Aman yanlışlıkla birisi “chopper” deyiversin, anında çok bilmişler papağan gibi aynı şeyleri tekrar ederek, “chopper nedir?, custom nedir?, cruiser nedir?” bir güzel anlatıyorlar.

Aslında anlattıkları açıklama sevgili Reşat Arbaş’ın ( Donald Duck) tüm motosiklet forumlarında yer alan bir yazısının kopyaları…

Reşat Arbaş ismi geçen makalesinde bu üç isimlemeyi gayet güzel anlatmakla kalmamış bir de şu cümleyi ekleyivermiş :
    “Doğrusunu bilelim, doğrusunu kullanalım. Bilmeyene oğretelim, uyaralım.”

Neden kendisine böyle bir misyon edinmiş bilemem. Hele hele neyin doğru neyin yanlış olduğu bu kadar tartışmalı kavramlar söz konusu iken…

Dünyadaki insanların yüzde doksanı “cruiser” kelimesini duyunca, bir çeşit gemiden (krüvazör) bahsettiğini zanneder. Ama “chopper” dediğin zaman, hepsi bir motor tipinden bahsettiğini anlar. (Bir de helikopter yerine kullanımı var)

Doğrusu Donald Duck’ın dediği gibi olabilir. O başka mesele. Ancak tüm lisanlarda bazı kelimeler zaman içerisinde halkın kullanım biçimi doğrultusunda değişmiştir.

Bu da onlardan biri…

Hele hele Türkler için “krüüızır” ne kadar zor bir kelime ise, “çappır” da bir o kadar kolay ve kulağa hoş gelen bir tanımlamadır.

Zaten geçmişte de gemi tipini tanımlamak için, Fransızcasından faydalanarak, “krüvazör” denmiştir. Çünkü Türk insanının dili bu kelimeye dönmüyor.

“Krüüızır”mış !

Geçelim bunu arkadaşlar.

Ben “çappır”ımı geri istiyorum !

bu kadar zaman cruiser dedik de ne oldu arkasan anlatabilmek için çapır dedik hani harleyler varya onun gibi dedik Her kalıp sabuna hacı şakir, kağıt mendile selpak, küçül suya şaşal dendiği gibi bununda adı çapır olarak kalacaktır. Kalmalıdır da. Dilimizde asıl düzeltmemiz gereken okadar çok şey var ki buna sıra gelene kadar...
    '04 Yamaha Nuovo - '56 BMW R25 - '06 Mondial 250 MCT - '94 BMW F650 - '99 Kawasaki ER 5 - '06 Bisan Roadstar 250 - '97 Kawasaki VN800 - '08 Suzuki VL 800 Intruder - '04 Suzuki VL 800 Voluisa - '01 Honda XL 650 V Transalp -'00 BMW F 650 GS

Yasoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki EN500
    Dün akşam iş çıkışı serviste benim motoru anlatmaya çalışıyorum;

- Ben: Benimki öyle çok hızlı gidenlerden değil, Cruiser.. (Konu açılır açılmaz hemen birisi "çok tehlikeli motorsiklet, adamlar 200-300 gidiyor otobanda" dedi, beni söylediğim onun cevabı..)
    - servisteki Arkadaşlar (arkadaş dediysem 40-50 yaş arası): (anlamsız bakış, ne onaylar ne onaylamaz.. bilinmesi gereken birşeyi mi bilmiyorum acaba diye düşünme hali..)
    - Ben: Chopper işte, hani dik oturulan motorlar..
    - Arkadaşlar: Uzun yol motoru.. (Rahatlar, açıkladığıma göre demekki herkesin bildiği birşey değil..)
    - Ben: Yok yaw, harleyler gibi işte...
    - Arkadaşlar: Heee, kirpili bir reklam var, yoldan kirpiyi alıyor falan, o motorlardan..onlar çok basmıyo herhalde dimi..

şeklinde gelişti muhabbet..

Ha derseniz ki sen neden Cruiser diyosun..

Cevap: Motoru ve ehliyeti yeni aldık, motorla beraber (çok şey öğrendiğim) Motosiklet Teorisi kitabını..
    Biliyoruz ya artık, motorcuyuz ya, onu göstericez...
    Birde sadece Harley mi var canım..Bizimki de iyi marka..

Zaten muhabbet sonunda önüme dönüp kendime kızdım..
    Bu başlıkta üstüne tuz-biber ekti..

sergiowanni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER-5
    belkide racinglere kawasaki denmesinin nedeni bir dönem kawasakinin peynir ekmek gibi zzr satmasıydı...eski motorcularla muhabbet diyoruz herkesmi zzr'ye biner arkadas..herkesin hayatında bir zzr olmus..ha birde herkes kaza yapmış brakmıs sonra..adam gibi binmemiş o dönem sanırım:D)
    adam gibi binmemekle ne demek istediğimi anladınız.açıklamıycam...

Gnusher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Peki başka bir konuyla örnekleyeyim. Bilgisayar oyunlarında ilk başta Doom diye bir oyun vardı. Oyunda kendi gözünüzden görüyordunuz. Pek meşhur oldu bu oyun ve benzerleri türedi. İlk başlarda bu oyunlara "doom gibi" denildi.(Dünya çapında). Sonra bir tür olarak kabul edildi ve birileri çıkıp FPS(Frames per second değil First Person Shooter) dedi bunlara. İsimleri öyle kaldı ama memlekette insanlar bunu hep karıştırdı. Aslında hakları da var. FPS,TPS,FRP,RP kıl yün bir çok oyun tipi çıkmıştı. Sonra efendime söyliyim(kimse bu efendi) bu oyun popülerliğini yitirdi. Quake çıktı. Bu tip oyunlar FPS olmaya devam ederken insanlar quake gibi yaa işte diye örneklediler. Quake de popülerliğini yitidi. Bildiğimiz Counter Strike(ya da bilmeyen vardır belki) çıktı. Son zamanlarda bu şekilde ifade ediliyor. Benzer durum Max Payne oyunu içinde ve aynı türün geçmişinde(TPS= Third Person Shooter) Tomb Raider içinde geçerli oldu. Yani Harley bugün batsa. 50 yıl sonra Zıvıng Yin Yang tipi motorlar diye anlatmamız gerekebilir. Neyi anlattığımız önemli değildir kime anlattığımız önemlidir.

Dün bir arkadaşım aradı. Taa eskilerden bir alacak verecek meselesi çıkmış, karşı tarafta motosiklet takası önermiş. Aramızda şöyle bir diyalog geçti(arkadaşım motordan anlamaz):

ARK:-Ya Alp ben sana Çelik motor diye bir motorun piyasasını sorcaktım biliyomusun?
    BEN: Supers... Yani racing tipte mi?
    ARK:...
    BEN:-Benim eski motor gibi olandan mı?
    BEN:-CBR 125 hani
    BEN:-Repsol vardıya
    ARK:-Ha yok öyle değil hani böyle senin motorun yanına parkeden bi motor vardıya apartmanın orda onun gibi, birazcık Harley tipinde.
    Ben-Ha tamam sorsana sahibine kaçlıkmış?
    ARK-150
    Ben- Fasofisofasafiso kem küm.

Örnekten de anlaşılacağı gibi önemli olan communication, komünikasyon, iletişim. Nasıl söylersek söyleyelim. Siz bana motosikletiniz tanıtırken chopper derseniz hemen anlarım ki bir cruiserınız var ama shobet ederken chopper kelimesini kullanırım, yani siz onu seçmişseniz öyle olsun benim için problem yoktur. Fakat o motosiklet benim için kuruzır dır. Neden herkes söylemekte bu kadar zorlandı anlamadım. Yazdığım gibi okunsa olur çapırdan daha sempatik bence: KURUZIR. Hatta TÜRKÇELEŞTİRİYORUM. Geliyor.

KURU-ZIRH

Hadi ben okula kaçtım akşam gelince bakıcam nerelere gitmiş

geronimo0680 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    harley davidson sportster xl 883 custom
    ...
    ...
    fabienne: whose motorcycle is this?
    butch: this is not a motorcycle baby, it's a chopper.
    fabienne: whose chopper is this?
    butch: it's Zed's.
    fabienne: who's Zed?
    butch: Zed's dead baby, Zed's dead.

Alıntı geronimo0680 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...
    ...
    ucuz hikayeler bunlar

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    ...
    ...

Anlaşıldı çiftleşen köpek,anlaşıldı...
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

Motosikleti
    Honda
    ...
    ...
    .
    .

Ugh!!

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler