Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ankara'dan yeni başlamayı düşünen öğrenci

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar öncelikle merhaba aranıza yeni katıldım. 20 yaşında bir üniversite öğrencisiyim ve Ankara'da yaşıyorum. Üniversiteme olan ulaşım çok zor olduğundan ve malumunuz öğrenci olduğumdan bir motosiklet alarak onunla okuluma gidip gelmek gibi bir tasarı oluşturdum kafamda. Zamanında bir karting pistinde çalıştığım için bir motorun halinden(yalnızca motor bölümü, motosiklet değil) iyi kötü anlıyorum diyebilirim elimden de biraz iş gelir gerekli bakımları temel düzeyde yapabilirim. Şu anda ekipman ve motor ikilisi için ayırabileceğim maksimumu bütçe 5500 tl(eğitim ehliyet vb bu bütçeye dahil değil) Bu noktada size birkaç sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim.

1)Yukarıda bahsettiğim bütçenin en fazla 1500 tl gibi bir kısmını ekipmana, kalanını motora ayırmayı düşünüyorum sizce bu bütçe yeterli midir?
    2)Ekipman olarak kask, korumalı ceket, eldiven üçlüsünü biliyorum bunların haricinde ihtiyacım olacak başka bir ekipman var mıdır? (sanırım dizlik veya pantolon da var ancak emin değilim)
    3)Aradığım motor 125-150cc arasında, aradığım ilanlarda 250cc motorlara da rastladım ancak henüz ilk motordan kendimi riske atmak istemiyorum. Mondial MR Vulture modeli ilk gözüme kestirdiğim model oldu sanırım forumda bu model motorunu satan bir arkadaş var iletişime geçeceğim. Bunun haricinde ise chopper tarzına daha yakın bir motor baktığımda ise karşıma bütçemin elverdiği birkaç model çıktı bunlar Keeway superlight 150(10.000km), Ramzey qm250, Skygo 250, Jinlun JL 150-5 gibi modeller çoğunluğu 15.000-20.000 kilometre civarında. Sizce bu motorlar alınır mı yoksa MR Vulture'a mı bakmalıyım?(bahsettiğim arkadaşın motoru 800 kmde)
    4)Eğer ikinci el alınır derseniz bu modelleri gösterebileceğim tanıdığınız veya önerebileceğiniz usta, servis vb. var mıdır?(Ankara'da)
    Not: Lütfen üstüne az daha koyup YBR veya CBF al demeyin

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gokseltoprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Saydığın motorlar arasında tek alınabilecek motor bana kalırsa keeway. Bu da muhakkak sorun çıkartır ama bir şekilde yaptırırsın, şekli güzel keyifli bir motora benziyor. Bazı sorunlar görmezden gelinebilir

Onun dışında ilk motorum mondial mc150 idi. Mr vulture ile ayni sene piyasaya girmiş, diğer modellere göre nispeten iyi aletler bunlar ama ben yine de tavsiye etmiyorum. En saçma arızaları o motorumda yaşamıştım. Parçası ucuz olması dolayısıyla öğrenip 6 ay sonra satarım dersen olur, ama uzun sure bineceğim dersen uzak durmanda fayda var. Şahsen ben motor sürmeyi düşe kalka onla öğrendim ama kalitesizlik tehlike yaratmaya başlayınca satıp tvs apache aldım. Sana da tavsiye ederim, tarzı hoşuna giderse ikinci el alabilirsin, kaya gibidir. Ha yok ben sadece chopper isterim dersen... Şahsen ben olsam keeway tercih eder, yan çantaları da takar yoluma bakardım

Öncelikle cevabınız için teşekkürler, hedefim okula motor ile gidip gelmek söylediğim gibi şu an 3.sınıfa geçtim ve iki yılım kaldı demek oluyor bu da. Açıkcası Keeway'den sadece 2 ilan görebildim birisi 10.000 diğeri ise 18.000 de ikisinin de kilometresinin orijinal olduğundan şüpheliyim. Benim düşüncem de chopperlardan birisini alırsam arızadan kurtulamayacağım yönündeydi bu yüzden Mr Vulture'a baktım, 800 kilometredeki bir motor sizce iki yıl idare etmez mi, Çin malları o kadar mı kötü gerçekten O da olmazsa üçüncü seçeneğim daha ucuz bir motor bulup 0 almak sanırım ancak sigorta vergi derken yine beni zorlayacak gibi duruyor...

gokseltoprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Dostum ehliyet ve tecrübe var mi? Öyleyse civar illerden bakabilirsin, 40 küsür ilan var mutlaka uygun denk gelir. Ben 1000 km uzaklıktan da motor aldım, zaten yol yapmaya bahane arıyorum Eski model yuksek km konusunda haklisin, mümkünse yeni ve düşük kmde olmalı.

Şu var. Motosikletten beklentin çok makul ve ne alirsan al keyifle bineceğinden şüphem yok. Her hafta sananiye uğramanın bile başka keyfi var, bunu japoncular bilmez. Ben şahsen mondial sayesinde sanayide ciddi dostluklar kurmuştum, tvs alınca caya sohbete gider oldum

Uzattım iyice, vulture sizi daha uzun sure de idare eder. Mal çok dandik değil de narin diyelim. İhmale gelmiyor. Bakımını aksatmazsan hiç problem yok. Ama aksatırsan yolda giderken egzozun bile düşebilir. Tecrübeyle sabit

An itibariyle ikisi de yok söylediğim gibi henüz planlıyorum açıkcası fazla risk almayı seven birisi olmadığımdan tek tek hesabını yapmayı severim her şeyin. Şu an araştırma aşamasındayım diyelim en erken ağustos, eylül gibi almayı düşünüyorum motoru karşıma çok iyi bir fırsat çıkmadığı sürece. Eğer beklentilerimi karşılamayacaksa tamamen bu sevdadan vazgeçebilirim. Şu anda kafamda bazı şeyler oturdu yakın zamanda eğitime başlamayı planlıyorum, eylüle kadar gerekli tecrübeyi kazanmış ancak hala motorumu almamış olursam şehir dışı neden olmasın? Ama şu an için buradan araştırmak daha mantıklı duruyor. Verdiğiniz bilgiler için tekrardan teşekkürler çok yardımcı oldunuz

RiDeR_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MCX RoadraceR
    Hangi üni hangi kampüs

Alıntı RiDeR_2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hangi üni hangi kampüs
    Hacettepe, Beytepe kampüsündeyim

RiDeR_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MCX RoadraceR
    Alıntı Msc096 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hacettepe, Beytepe kampüsündeyim
    Zor ulaşım deyince akla gelen ilk yer
    Bende Mcx150 var mondialin sorunsuz modellerinden, vulture da aynı motoru kullanıyor Hacettepe yokuşunu iyi tırmanır, Mcx gibiyse devir saati vites göstergesi vardır tekerler çöp değildir. 800km yeni sayılır daha rodajı bitmemiş alır rahat rahat binersin

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:21 ----------

Chopperlarla ilgilenmediğim için diğer modelleri bilmiyorum ama alacağın modelin kullanıcı konu başlığına girip oku iyi araştır, sorunsuz olmasına, parçanın kolay bulunabilir olmasına, iyi yokuş tırmanmasına dikkat et. Sonra Hacettepe yokuşunun ortasında bisiklet yoluna girip arkadan gelen otobüs, servis, arabalara sürekli yol vermek durumunda kalma, sakin saatlerde çok sorun olmaz ama kalabalık saatlerde vızır vızır geçip daraltabilirler

Vulture ise Mcx'in arasındaki en önemli fark sanırım Mcx'in arka frenlerinin de disk olması, onun haricinde fiyatları bile hemen hemen aynı 50 tl var sıfırları arasında ama Mcx'in tarzı benim hoşuma gitmedi nedense Bir tane daha Vulture buldum bakalım ilk motorum olmak için en büyük aday konumunda şu an Forumdaki konusunda da çoğunluk motordan oldukça memnun görünüyor. Hacettepe yokuşunda çoğu motordan pek bir şey beklememek lazım arabalar bile zorlanıyor orada, çıkması yeterli benim için

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)