Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yuki Gusto 50cc Motor Yağı, Rodaj ve Bakım

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yuki Gusto 50cc
    Merhabalar,
    Motosiklet konusunda bilgisizim. İstanbul'dan Fethiye'ye yerleştim ve B sınıfı ehliyetle kullanılabiliyor diye 50cc motor ararken aslında 100cc olan bu motora denk gelip aldım.
    Şimdi sizlerden ricam bir kaç soru olacak.
    1. Kullanma kılavuzunda 500km'de ilk bakım diyor ama motorun üzerinde 300km boyunca 50km/h geçmeyin ve 300.km'de yağı değiştirip filtreyi temizleyin diyor. Bugün 130 km uzun yol yaparak 348 km.'ye geldim. Yağ değişimini vb. şimdi yapmalı mı yoksa 500km'yi beklemeli miyim?

2. Yine kullanma kılavuzunda motor yağı olarak SAE15W/40-SE kullanın yazıyor ama 15/40 netten bakınca dandik markalarda ya da sanki araba için olan yağlarda oluyor. Burasının çok sıcak bir il olduğunu göz önünde bulundurarak hangi yağı önerirsiniz? Castrol Magnatec 15/40 alayım diyorum ama motorum yarı otomatik olduğu için tam sentetik almayın vb. denmiş bazı konularda..
    Servis bilir diyeceksiniz ama motoru teslim alırken kullanma kılavuzunda 50km'yi geçmeyin yazıyor, ne yapayım diye sorduğumda "boş ver, 70-80 git" dediği için güvenmiyorum.[COLOR="Silver"]
    Kullanma kılavuzunun ilgili sayfası burada.. http://www.ekilavuz.com/kilavuz/a6ea0be40c11a6c1/6/yuki/yk100-7-xgj100-7/motosiklet

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:33 ----------

77 kişi okumuş, cevap yok. Konuyu yanlış başlık altında mı açtım acaba?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Pek bilen yok yada yazmaya üşenmişler galiba

Yağ değişimi için 500kmyi bekleyebilirsin. 300km filan çok önemli değil okadar incelemeye bence gerek yok.

Magnetic araba yağı sanırsam motorunuza araba yağı koymayın. Yağ olarak motul 5100 15W50 koyabilirsiniz. Yada herhangi yarı sentetik bir 15W50 iş görür.

İlk 1000km fazla sıkıştırmayın. Devir saati varmı bilmiyorum ama devir sabit durmasın. Yükselip alçaltmaya çalışın.

Aklınıza takilan birşey var ise bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım. Saygılar

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Servise güven.

Motosikleti
    Yuki Gusto 50cc
    Teşekkürler yanıtınız için.. Devir saati var, uzun yolda 50'yi geçmediğim için 130 km boyunca devir sabit kaldı ama bugünden sonra biraz daha değişken süratli kullanacağım. Servise geldim, Castrol Power1 Racing 10w50 koydu. Uygun değilse 500 km'ye geldiğinde değiştiririm artık.
    Tekrar teşekkür ederim.

castrol actevo kullan motorunda bendede cub var ve bu yağ bu motorlar için üretilmiş.sentetik yağ kullannırsan debriyaj ona keza kaçırma yapıyor.bulunduğun iklimide göz önünde bulundurursak 20/40 castrol actevo tam senlik.20 tl fiyatı var bp istasyonlarında

Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pek bilen yok yada yazmaya üşenmişler galiba

Yağ değişimi için 500kmyi bekleyebilirsin. 300km filan çok önemli değil okadar incelemeye bence gerek yok.

Magnetic araba yağı sanırsam motorunuza araba yağı koymayın. Yağ olarak motul 5100 15W50 koyabilirsiniz. Yada herhangi yarı sentetik bir 15W50 iş görür.

İlk 1000km fazla sıkıştırmayın. Devir saati varmı bilmiyorum ama devir sabit durmasın. Yükselip alçaltmaya çalışın.

Aklınıza takilan birşey var ise bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım. Saygılar
    Merhabalar.Öncelikle Hayırlı olsun motorunuz, Sağlıklı ve kazasız sürüşler dilerim.Bu Moped ile alakalı yorumlarınızı yazabilirseniz detaylı bir şekilde, satın almak isteyen ve benim gibi çekinceleri olan kişilere çok ama çok faydalı olacaktır. Ben birkaç soru sorarak başlayayım izninizle.

1) Motor teknik verilerinde ve ruhsatta 49 CC geçiyor, Gerçekten 49 cc mi yoksa 100 lük mü.
    2) Litre bazında yakıt verileriniz nelerdir ?
    3) Çin malı olmasıyla ön yargı var, sizin deneyimleriniz kalite olarak neyi gösteriyor ?
    4) Motorun 4 Bin devirdeki ekonomi hızı ve Son devirdeki Max hız değeri kaç ?
    5) İki kişi ile düz yol ve rampa performansı nasıl ?
    6) Fiyat performans olarak önerir misiniz ?

Şimdiden Teşekkürlerimi sunuyorum.

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    10 40 castrol scooter yağı al geç dert etme
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

Motosikleti
    Yuki Gusto 50cc
    Teşekkürler hocam. Elimden geldiğince cevaplayım.

1. Evet ruhsatta 49 diye geçiyor ama 100cc
    2. Rodaj süresinde 50'yi geçmeden denemiştim. 13 liralık benzinle 155 km. gittim.
    3. Motorun görünüş olarak bir kalitesizliği yok. Şimdiye kadar yaşadığım ilk sorun fren kolunun civatasının gevşemesi. He bir de sorun sayılmaz ama sinyal sesi olmadığı ve sürekli açık unuttuğum için sesli flaşör taktırdım. He bir de bagaj diye bir şey yok, top case şart. Koltuğun altına sadece ruhsat ve bez sığıyor Bez diyince aklıma geldi, benzin deposu girişi tam açık değil, pompa içine girmiyor, benzin alırken yavaş yavaş doldurmaları gerekiyor,yoksa taşıyor sürekli, bez o yüzden var.
    4. Ekonomi sürati saatte 55-60 km hocam. Son sürat için henüz 1000 km. 'yi geçmediğim için zorlamayım diyordum ama bugün 8000 devirde 97km gibi bir hızı çok zorlanmadan gördüm. Devam etsem 100'ü de geçecekti gibi. Alt viteslerde de 6.000 deviri geçmemeye çalışıyorum ilk 1.000 km.
    5. Ben 90 kiloyum, bir benim kadar daha artçım ile birlikte düz yolda hiç zorlanmadan gidiyorum. Aslında kılavuzda 150 kilodan fazla yüklenmeyin yazıyor ama artçı hanım olunca sıkıysa alma )
    Rampada artçı ağırsa önü kalkıyor Ama başka bir artçıyla (49 kg) belki bilirsiniz, çok dik olan Ölüdeniz/Fethiye rampasını ortalama 45 km süratle 3.,yer yer 2. vitesle çıktım.
    6. B ehliyet nedeniyle bunu görmesem neredeyse 5.000 liraya Peugeot Kisbee 50cc alıyordum. Bunu 2850 liraya 9 taksit aldım. Ben aldığımda meğer trafik sigortası zorunluluğu kalkmış ama ben yaptırmış bulundum. Kıyası Kisbee ile yaptığım, arada çok fiyat farkı olması ve 50 cc yazıp 100c olması nedeniyle gayet güzel bir cihaz.
    Ben ilk kez motosiklet kullandığım için başka neye dikkat etmeliyim bilmiyorum. Haftaya Fethiye/Alanya uzun yol yapacağım (330km). Sağ salim gider dönersem yine görüşlerimi yazarım.
    Motosiklet ile ilgili tek olumsuz düşüncem firması. Adamların hem satış hem de servisine mail atıp soru sordum, dönmediler.Sonrasında firma ceosu ve yönetim kurulu üyesi mailini bulup sitemli bir mail daha attım, ona da dönmediler. İnşallah firmayla ilgili bir sıkıntı yaşamayız, yoksa adamlarla sorun yaşayacağımız kesin

Alıntı soncirit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar.Öncelikle Hayırlı olsun motorunuz, Sağlıklı ve kazasız sürüşler dilerim.Bu Moped ile alakalı yorumlarınızı yazabilirseniz detaylı bir şekilde, satın almak isteyen ve benim gibi çekinceleri olan kişilere çok ama çok faydalı olacaktır. Ben birkaç soru sorarak başlayayım izninizle.

1) Motor teknik verilerinde ve ruhsatta 49 CC geçiyor, Gerçekten 49 cc mi yoksa 100 lük mü.
    2) Litre bazında yakıt verileriniz nelerdir ?
    3) Çin malı olmasıyla ön yargı var, sizin deneyimleriniz kalite olarak neyi gösteriyor ?
    4) Motorun 4 Bin devirdeki ekonomi hızı ve Son devirdeki Max hız değeri kaç ?
    5) İki kişi ile düz yol ve rampa performansı nasıl ?
    6) Fiyat performans olarak önerir misiniz ?

Şimdiden Teşekkürlerimi sunuyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    NASIL 100 CC ? 50CC BU

gurucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero xpulse 200
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler gidip döndüyseniz yeni izlenimlerinizide paylasırmısınız

Öncelikle merhaba foruma yeni üye oldum yuki gusto 50 cc hakkında araştırma yaptım çok fazla bir bilgiye sahip olamadım bu nedenle bugün bayiye gidip baktım yuki gusto 50 cc motorumu bugün aldım şuanda 46 km de cub ve scooter bakıyodum b ehliyetim var zorunlu trafik sigortasından muaf mtv vergisi yok cub almaya karar verdim küba bayiine gittim ege 50 cc reiz 50 cc ve rx9 50 cc modellerine baktım rx9 küçük ve işeme yaramadığı için eldim reiz 50 ve ege 50 ellerinde yoktu bu sebepten dolayı mondial bayii ne geçtim mondia revival 50 de 2. kişi oturamayacağını gördüm ve aynı zamanda bayii yuki motorda satıyodu gusto 50 cc ye baktım ellerinde kırmızı ve siyah renk vardı siyah renkte karar verdim öncelikle şunu söylemek istiyorum motor tecrübem hiç yok sadece son 1-2 haftadır araştırıyodum işe ve okula gidip gelmek için kullanacağım minibüslere vereceğim parayla taksitle gusto 50 aldım motorun fiyatı 3160 tl bagaj aldım 85 tl mont aldım 175 tl kask iyisini aldım 300 tl plaka masrafı 115 tl yalnız plakayı sakın deldirerek taktırmayın cezası 490 tl ben plakalık aldım 20 tl servis 10 tl benzin koydu içine 35 km kadar gezdim ve opetten depoyu fulledim benzin vardı ama ben ne olur ne olmaz diye doldurduğumda 13.50 tl benzin aldım vs.vs. toplam bana 3860 tl kadar mal oldu. motora ben ve arkadaş bindik ben 95 kiloyum arkadaşım 105 kilo bugün onunla gezdim biraz motor bana mısın demedi çekişi beklediğimden çok çok daha güzel hiç bi problem sorun yaşamadım ilk bakım 1000 km sonraki bakımlar 2000 km 2000 km diye gidecek bakım maliyeti ortalama 60 ile 70 tl civarında tutmakta motoru tavsiye ederim arkadaşlar 

Mikuni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    Şimdi benim anlamadığım bu motor nasıl 100 cc oluyor?

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Selamlar, bendede yuki Gusto var. 500km'yi yeni tamamladım. Alırken her motorda gevşek vida olabilir. Ben kendim kontrol ettim ve bir kaç gevşek vida bildum. Hatta yağ kontrol çubuğunun sade ucuna değecek kadar az yağ konulmuştu. Ben MAN' de motor montajında satış öncesi kontrolda çalışmıştım. Ne sallama montajcılar gördüm. Mümkün olduğu kadar kendiniz bir kontrol etmenizi tavsiye ederim.
    Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Motor model no'su 1p39fmb ' dir. Buda 49cc ve ona göre şanzıman ve karbiratör kullanılmış. Araştırdım, neticede tüm dünyada bu tip küçük hacimli motorlarda birçok marka biraz daha hacimli silindir blokarı kullanıyorlarmış. Hatta bu 1p39fmb Hondanın birçok modelinde bile kullanılıyor. Bir diğer adıda, Honda Clone Engine. Honda motorun bire bir klonlanmış hali. Yani motor sağlam. Sağlam toplanıp, iyi ayarlanmış ise keyfine diyecek yok.
    İmalat, satış, dolaysıyla ruhsat belgesinde 1p39fmb 49cc olarak kayıda geçiyor. 70cc'de olsa 100cc'de olsa 49cclik motor üzerine kurulu. Yani pek dahada hızlı gitmez, ama torku iyi olur. Buda olsun yani. 40km/h den hızlı araçlar otobana çıkabilir diy3, kim max 45kmh ile otobana çıkmak isterki.
    Sağlık ve selametle...

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Alıntı Volkan76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar, bendede yuki Gusto var. 500km'yi yeni tamamladım. Alırken her motorda gevşek vida olabilir. Ben kendim kontrol ettim ve bir kaç gevşek vida bildum. Hatta yağ kontrol çubuğunun sade ucuna değecek kadar az yağ konulmuştu. Ben MAN' de motor montajında satış öncesi kontrolda çalışmıştım. Ne sallama montajcılar gördüm. Mümkün olduğu kadar kendiniz bir kontrol etmenizi tavsiye ederim.
    Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Motor model no'su 1p39fmb ' dir. Buda 49cc ve ona göre şanzıman ve karbiratör kullanılmış. Araştırdım, neticede tüm dünyada bu tip küçük hacimli motorlarda birçok marka biraz daha hacimli silindir blokarı kullanıyorlarmış. Hatta bu 1p39fmb Hondanın birçok modelinde bile kullanılıyor. Bir diğer adıda, Honda Clone Engine. Honda motorun bire bir klonlanmış hali. Yani motor sağlam. Sağlam toplanıp, iyi ayarlanmış ise keyfine diyecek yok.
    İmalat, satış, dolaysıyla ruhsat belgesinde 1p39fmb 49cc olarak kayıda geçiyor. 70cc'de olsa 100cc'de olsa 49cclik motor üzerine kurulu. Yani pek dahada hızlı gitmez, ama torku iyi olur. Buda olsun yani. 40km/h den hızlı araçlar otobana çıkabilir diy3, kim max 45kmh ile otobana çıkmak isterki.
    Sağlık ve selametle...
    Honda 50'li 60'lı yıllarda ilk 50, 70 ve 90cc 3 vitesli versiyonlarıyla piyasaya çıkarmış. Model adı Honda Super Cub. Monkey Bike modelinde de kullanıyor bu motoru. Sonra çok tutunca 110cc blok üretmiş. O blokta da santrifüj ve balatalı kavramayı birbirinden ayırmış güç artışından dolayı. 100cc tamamen Çin işidir. Montajı sağlamsa motorda sağlamdır. Malzeme kalitesi düşük olsa da Honda'nın mühendisliği var üstünde sonuçta.
    Volkan76 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)