Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Cup motorlarda dururken vites değişimi

Motovento
    REKLAM ALANI

Cup motorlarda birinci vites dışında herhangi bir vitesteyken (özellikle üç ya da daha yüksek bir viteste) tam duruş yaptığımızda yeniden kalkış için vitesi bire alabilir miyiz ? Bir başka deyişle motor durmaktayken vites değişikliği yapılabilir mi ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fehmiilker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bisan 100cc
    cub motosikletlerde vites : N
    1
    2
    3
    4
    şimdi diyelim ışıklarda 3. viteste durdun kalkış yapmak için
    vites pedalına aşağı doğru basarsın 4.vites bidaha basarsan boş.
    veya 3 kez yukarı kaldırırsan yine boşa geçer.

Dururken vites değiştirme

Söylediklerinizden anlıyorum ki yarım otomatik (cup) viteslerde motosiklet hareketsizken vitesler değişebiliyor. Oysa debreyajlı motorda diyelim ki üçüncü viteste tam duruş yaptık vites pedalına ne kadar basarsak basalım motosiklet az da olsa hareketlenmeden vites değişimi olamıyor.

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
    İyi günler...

Özhan

Alıntı özhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Söylediklerinizden anlıyorum ki yarım otomatik (cup) viteslerde motosiklet hareketsizken vitesler değişebiliyor. Oysa debreyajlı motorda diyelim ki üçüncü viteste tam duruş yaptık vites pedalına ne kadar basarsak basalım motosiklet az da olsa hareketlenmeden vites değişimi olamıyor.

İyi günler...

Özhan
    cub motolarda da aynı durum geçerli oluyor bazen fakat tek fark cub motora az gaz vererek sorun çözülüyor.

Motosikleti
    honda innova anf 125
    Alıntı özhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

İyi günler...

Özhan
    gazada gerek yok her vites değiştirdiğinde motoru bir kaç cn ileri it deişebildiğpini göreceksin

y.infernal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VW Polo
    Hayatında hiç cub motorsiklet binmeyen birisine kullanması için vermiştim. Motor 3.vitesde kullanan şahıs bu ne biçim motor gitmiyor dedikten sonra vitesi 1 e almasını söyler söylemez ağaca çarptığı ile düştüğü bir oldu.

Motosikleti
    kuba xcg 150

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:17 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:13 AM ----------

benim hiç ole bir sorunum yok heryerde vites degiştiririm ben daga bile cıkıyorum 2-3 viteslerde kendim cıkıyorum ama bide dişli var surat dişlisi motorun gücü azalıyor amabelli bir hızdan sonra 16 lı dişli mesela benim hızımı 20 arttırıyor 14 lü dişli varkan 2 kişi aynı 2-3 üncü viteslerde cıkıyorum. ne kadar fark var 1 kişi ve iki kişide bide dişli de

Motosikleti
    honda innova anf 125
    ağam şimdi benim innovayı koydurtma şinci

Mondial 100 ukh için...

Vites geçiş zamanları ne mesela 1. vites .. km/h, 2. vites .. km/h gibi biri cevaplayabilirmi ayrıca sıfır olarak 1 hafta önce aldım rodajında sağlıklı açılması ve aynı zamanda sağır olmaması için nelere dikkat etmeliyim???

Motosikleti
    Hyosung Gt250 Comet
    1. 30 35 2 . 40 45 3. 55 60 4. 75 max Rodaj bitene kadar böyle kullanırsan sağlıklı olur hatta sadece rodajda değil genelde böyle kullanırsan iyi olur

1 vitesde 30-35 fazla değilmi motor çok bağırıyo....

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    Alıntı asas1200 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1 vitesde 30-35 fazla değilmi motor çok bağırıyo....
    fazla tabiki hemde çok fazla max 20 kmden sonra vites ister cbfte bile öyle oluyo cup motorda daha erken istiyo...

yigido_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150 2009
    motoru 3. veya 4. vıtesten sonra 1 e gecırmek ıstıyorsan motoru hareketsız tutman sart eger tutmaz ısen gecmez

hareketsız tuttuktan sonra 5. vıtese atarmıs gıbı vıtes ayagınının ondekı pedalına basarsan bosa daha sonra tekrar ondekı pedala basarsan 1 e gecmıs olur

kazasız surusler...

arkadaşlar benim bisorum olcak mesela yokuş aşşa geldimmi vitesi boşa atmak istiyorum mesela 2. viteste giderken n boşa atacaz 2 1 n bölemi olacak daha kısa yolu yokmu. motoru yeni aldımda fazla bilgim yok

ysn17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motoranTorro 100 - Mtr 125
    Alıntı mustafa70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar benim bisorum olcak mesela yokuş aşşa geldimmi vitesi boşa atmak istiyorum mesela 2. viteste giderken n boşa atacaz 2 1 n bölemi olacak daha kısa yolu yokmu. motoru yeni aldımda fazla bilgim yok
    1.Kademe kademe yükseltip kademe kademe düşürürsün vitesleri
    2.Yokuş aşağı kesinlikle boşta gidilmez!!!!
    3.Boşta gittin diyelim ayağına vitesten erken çektin motorun zincirini sardırır yada dişlisini kırarsın bilgine ;) yada düşmene sebep olabilir ;)
    Bir ağaçtan binlerce kibrit çöpü olur, ama unutmayalım ki bir kibrit çöpünden de binlerce ağaç kül olur...

Hugoman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motorlu bisiklet 80cc
    Benim motor vitessiz ama debriyaj var o yüzden beni ilgilendirmiyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler