Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosikletler Nasil Bulunuyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    yamaha x-max ''06''
    Günümüz Türkiyesinde bir çok parça için milletin aylarca sıra beklediği ve çuvalla para ödediği düşünülürse,nadide motorların bence parçalanıp piya,
    sada eritildiğini düşünmemek için bir sebep yok.
    Herhalde oto sektöründe de aynı işi yapan organize suç grupları bu tatlı
    sektörü de keşfettiler diye düşünüyorıum, 20 bin lik makinayı adam yedek
    parça olarak 45 -50 bine satabiliyorsa bulunma şansı olabilir mi...
    binbasi nayman x-max ''06
    Yamaha Touching Your Heart.
    Safety First,then RIDE..!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TAMCAZZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çalındı. (maxi scooter) 1 yıldır yolunu gözler oldum. 6 ay borcunu ödedim :( *3 kez vergisini...
    kesinlikle katılıyorum.
    bu organize çeteler heryeri ........ besliyor.
    kimse üzerine durmuyor.
    neden : çünkü millet vekilinin motoru çalınmıyor,
    bitanesinin çantası çalındı o mahalleye karakol açtılar.
    o gün orada bulunan polisleri doğuya sürdüler.
    falan falan falan

Motosikleti
    TVS APACHE
    Arkadaslar ben bizim arkadasın basından geceni anlatayım sizlere.onda kanuni var. olay yaklasık 7 ay once gerceklesiyor.babasının tamirhanesine bir gun adamın biri geliyor.dokuk bir mopetle.(calıntı oldugu sonradan ogrenildi)arkadasın babasına motor sizinmi diye soruyor. evet cevabından sonra anlatmaya baslıyor. iste ben motosiklet ustasıyım, buralarda sizinle ortak dukkan acalım vs.... dolduruyorda dolduruyor. birde sonra hava filtresini temizleyeyim diyor ve temizliyor sonra orasına bakarmıs burasına bakarmıs gibi yapıp deneyelim diyor.ilerde koseyi donunca "dönus o biçim" adam kayıp.olay tekirdagın bir kasabasında oluyor.sarkoy,malkara,luleburgaz vs.... gezip gezip heryere haber veriyorlar. gunun birinde canakkale cıvarında motorsiklet hırsızı sohbeti baslıyor ve arkadaslara haber geliyor.onlar kalkıp oraya gidiyorlar adamı araya araya çanakkle biga da buluyorlar.ama motosiklet yok. yerinide soylemiyor. biraz tartaklamadan sonra yerini ogreniyorlar.meger adam o gune kadar 250 civarı motor calmıs kimini 200-300 e satmıs kimini benzini bittigi yerde bırakıp baska calmıs.motoru 3 aya kendi aramaları sonucu buldular adam 3 ayda 6000 km yapmıs.

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Adam bayağı gezmiş haa... Benimde mobiletim çalınmıştı. Plaka yok ruhsat yok polisle iş birliğide yapamadık. Sadece ön tekerleğinden kilitliydi ve görünmeyecek bir yere koymuştum, Sanırım 2-3 gün takip ettiler motoru ve yürüttüler. Ertesi gün motoru çalıştırmak için dışarı çıktığımda dışarda motor değil, büyük bir el arabası beni karşıladı. O arabayı görünce sokakta karton plastik vb. şeyler toplayan Kartoncu diye tabir ettiğim kişiler geldi. 1 hafta aradım motoru piyasada çok olduğu için bulamayacağımı anladım ve işin peşini bıraktım.
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

ARBETUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '93 Kawasaki EN 500 Vulcan
    Allah kimsenin başına vermesin bu olayı. Ben Evimin holüne sokuyorum motoru.Bi gün bel kaymasından perişan olucam diye korkuyorum. Normalde sadece akşam yatarken içeri alıyordum. Ancak komşumun bana söylediklerinden sonra daha çok dikkat eder oldum. Hadise şöyle ceryan ediyor, Evim bahçe içinde, yoldan gelip motorumu bahçeye bıraktım eve geçtim saat 10 suları. Aynı binada oturduğum komşum akşam gelirken dikkat etmiş sokağın köşesinde 2 kişi bahçeyi gözetliyorlarmış. Komşu motorumun başında biraz oyalanınca adamlar gitmiş. Bulunduğum yer tuzla şifa mahallesi ile gebze beylikbağı arası. Yani bu tür olayların olduğu yerlere çok yakın ALLAH sonumuzu hayır etsin.
    '04 Yamaha Nuovo - '56 BMW R25 - '06 Mondial 250 MCT - '94 BMW F650 - '99 Kawasaki ER 5 - '06 Bisan Roadstar 250 - '97 Kawasaki VN800 - '08 Suzuki VL 800 Intruder - '04 Suzuki VL 800 Voluisa - '01 Honda XL 650 V Transalp -'00 BMW F 650 GS

Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Bana göre motosikletlerimizin çalınıp parçalanarak satılmasının önüne geçmenin en radikal yolu çıkma parça kullanmamaktır.

Düşünürseniz motosiklet bizim hobimiz, yapmayı en çok sevdiğimiz şey onunla gezmek, üstüne titriyoruz çoğumuz, öyle değil mi?. Motorumuza kızım, oğlum, "Macit" gibi isimler bile takıyoruz. O zaman neden bozulan veya eskiyen bir parçayı orijinali dururken çıkma, hurda gibi kötü çözümlerle halletmeye çalışıyoruz? Zaten riskli bir işi, mekanik aksamını en üst düzeyde tutmaya çalışmak yerine menşei belli olmayan parçalar kullanarak hiç güvenilemez hale getiriyoruz. Motosiklette arızanın giderilmesi çok ciddi bir konu bence, aynı uçaklardaki gibi her parçanın en iyi durumda olması hayati önem taşıyor. Yoksa, kısaca, patlarsınız. Takılmaya çalışılan çıkma parçanın kimbilir hangi canı yanmış kardeşimizin oğlunun veya kızının parçalanmış iç organları olduğunu aklımıza getirelim. Motosiklette hurda parça kaynağı pert motorlar veya çalıntı motorlar olabilir, var mı ötesi? Benim yüreğim pert olmuş, sahibini yaralamış veya ölümüne sebep olmuş, veya çalınmış ve sahibini derin üzüntülere gark etmiş bir motordan çıkma en küçük rondelanın bile kızıma takılmasını kaldırmaz.

Sonuçta çıkma parçayı takan da motorcu, motoru çalınıp çıkma parçalara ayrılan da motorcu. O zaman yapmamız gereken hurdadan uzak durup, hatta kaynağı belirsiz hurda, çıkma parça satmaya çalışanları emniyete bildirip, hırsızlar için bu işin önünü tıkamak. Lütfen kimse çıkma parça, hurda kullanmasın, motorumuz bunu haketmiyor. Bu boykotumuzun etkisini belki hemen görmeyeceğiz, ama zararın neresinden dönülürse kardır.

Okuduğunuz için teşekkürler.
    Üç boyoz bir kola

muratgergerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rigel kardeşime katılıyorum...Çıkma diye, 2.el parça diye alınan
    segmentlerin ÇALINTI olma ihtimali düşünemeyeceğiniz kadar
    yüksek..Buna inanın arkadaşlar...
    İmza mı; yok anam taklit ediliyor... Parmak basıyorum artık..
    ŞEYTAN TÜYÜNÜ BENDE UNUTMUŞ.

Motosikleti
    Zongshen GY_A200
    İyi bir motorunuz varsa onun görünmeyen bir yerine açık bir cep telefonu monte ettiğinizde gönderdiği sinyaller sayesinde nerede olduğunu an ve an görebiliriz, şarjı tükenene kadar tabiki, bu servisi cep telefonları servisleri veriyodu. Şu an araştırma yapmak lazım.
    "Motosiklet Özgürlüktür."

zafer80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    motoru çalan şahıslar motor çalındıkdan 15 ,20 gün yada 1 ay sonra bi telefon açıp kardeş böle bi motor bulduk senin olduğunu örendik gelip motoru alabilirsin ama karşılığında bizde sakalımızı alırız ____(motrun fiyatrına göre 3, 5, 7 bin ytl civarı bi para istiyorlardı) ____diye telefon açıyorlardı bi ara artık yöntem tamamiyle bu şekilde olmuştu ama bi kaç baskınla polis bu çetelere iyiden iyiye darbe vurmuştu ve artık yöntem değiştirdiler tabi bahsettiğim makinalar öle 3 ,5 milyarlıklar değil
    genelde 600 ve üstü makinelerde bunu yapıyorlardı şimdi daha çok parçalayıp internet üzerinden satıyorlar zaten 2. el ilanlarına bakarsan sıkça görürsün
    bana kalırsa şimdi bu parçaları alanlar da hırsızlara prim vermiş oluyorlar yani satın alanlar ,çalanlar kadar olmasada hatrı sayılır derecede suçlu aslında bu ikinci el parça satanları polisler biraz sıkıştırsalar enazından biraz ipucu elde etmiş olurlar tabi eğer ellerinde ipucu olupda yokmuş gibi yapmıyorlarsa ki buda günümüz turkiyesinin acı gerçeklerinden sadecec biri ..yani diyeceğim merkebinizi sağlam kazığa bağlayın polislere fazla güvenmeyin pekde umursamıyorlar çaldırmasaydın kardeşim benimkini neden çalmıyorlar olayına dönüyor sonra

Motosikleti
    Çalındı. (maxi scooter) 1 yıldır yolunu gözler oldum. 6 ay borcunu ödedim :( *3 kez vergisini...
    MOTOSİKLETLER NASIL BULUNUYOR... başlığınlada ilgilenirseniz
    bulanlar nasıl bulduğunu yazar veya nasıl bulundugunu duydugunuz arkadaşların mümkün olduğunca detaylarını paylaşırsanız birbirimize ışık tutarız...
    THANX

kdzli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Bw's100'den X-max 250 & Suzuki TR50
    sabah kalkıyorsunuz motor bıraktığınız yerde değilmahallenin karakoluna gidiyorsunuz.ruhsatınız yanınızdaysa şanslısınız,çalındığını idda ediyorsunuz ve tutanak düzenlettiriyorsunuz.ruhsat yoksa bi resmi belge gerekli bilgiler için.size ulaşılacak tel adres bilgilerini çok vermeniz iyi olur.sonrasında yapabileceğimiz pek bişey yok.şansınız varsa ekipler tarafından bulunuyor ama bu özel bir arayış ile olduğunu sanmıyorum.terkedilmiş,plakasız,şüpheli motorlar trafik otoparkına çekiliyor.kayıtlarda varsanız bilgiler eşleşiyorsa haber veriliyor.otopark parasını ödeyip yine tutanakla teslim alıyorsunuz.eğer ruhsatta çalındıysa ve teslim aldığınızda ruhsat yoksa tutanakta belirtmeniz yenisi çıkartma adına yararlı olabilir.
    ·sevgi eylem ister·

akrepler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR-125
    Alıntı redrose adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi bir motorunuz varsa onun görünmeyen bir yerine açık bir cep telefonu monte ettiğinizde gönderdiği sinyaller sayesinde nerede olduğunu an ve an görebiliriz, şarjı tükenene kadar tabiki, bu servisi cep telefonları servisleri veriyodu. Şu an araştırma yapmak lazım.
    kardeş onunda kolayı var akü tertibatı ne güne duruyor benim simson 2 kere çalındı ve akü bağlantısı sayesinde cepin şarjı uzun gitti
    ilk çalındığında bulmam 2 saatimi aldı
    ikincisinde ise motor 6 saat sonra elime geçti

tabi polislere güven olmuyor kendi işimi kendim hallettim.

adameus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125
    Alıntı akrepler adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş onunda kolayı var akü tertibatı ne güne duruyor benim simson 2 kere çalındı ve akü bağlantısı sayesinde cepin şarjı uzun gitti

Ne yaptin hirsizlara

çalıntı motorlar hakkında arkadaşlar birşeyler biliyorlar, ancak eksikleri tamamlamak isterim.çalınan motor trafik tescilde kayıtlı ise(plakalı)motor ve şase seri noları plaka ile beraber polnet ortamında kayıt altına alınıyor.çalınan motorun plakası atılsa bile motor ve şase nosundan kime ait olduğu,çalıntı ve haciz durumuna kadar emniyetçe biliniyor. bulunan motorlar kenara atılmıyor,sahipleri aranıyor ve teslimi hemen yapılıyor.polis motoru teslim etmeden adli işleme başlayamıyor.hırsız elde ise mutlaka teslimi yapılıp mağdur tarafında ifadesini alıyor,şikayeti soruluyor.(hırsızlar genelde serbest kalsada,devamında bu suçundan mutlaka ceza alıyorlar.)hırsıza önlem alınabilirmi derseniz, bu biraz zor.araba çalıyorlar ki motor onlar için daha kolay.YİNEDE DİKKATLİ OLALIM.

mhyen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Alıntı akrepler adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Hocam bu işi nasıl yapıyorsunuz valla çok merak ettim.En iyi yöntem kesinlikle bu.Akşamdan telefonu gizli bir yere koyarsın çalınsa da en az şarjı 1-2 gün gider heralde ki soracağım nasıl yapıyorsunuz?

kdzli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Bw's100'den X-max 250 & Suzuki TR50
    Alıntı mhyen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bu işi nasıl yapıyorsunuz valla çok merak ettim.En iyi yöntem kesinlikle bu.Akşamdan telefonu gizli bir yere koyarsın çalınsa da en az şarjı 1-2 gün gider heralde ki soracağım nasıl yapıyorsunuz?

1 adet araç şarjı alıyorsunuz 1 adette çakmaklık(çakmak olmadan satılanlardan).çakmaklığı 1 sigorta (3-5 Amper yeterli olacaktır) ile direk aküye bağlıyorsunuz.takibe alacağınız teli motorda bırakırken şarja takıyorsunuz.ya da eski bi telf.a takipli hattı takıyorsunuz,bataryasını atıyorsunuz,elkt.devre ile besleme ünitesi yapıp teli motora sabitliyorsunuz.sessize almayıda unutmayın hattın çekmediği yerde işe yaramaz,şirket hattında izleme bedeli aylık 22 lira.
    ·sevgi eylem ister·

Motosikleti
    ozaman özel şirket hattı alacaz yani...
    kullanmadan aylık sabit ücret ödiyecez. 22 YTL yıllık 260 YTL + 1 telefon
    + gerekli ekipman... Fena değil. ancak anlamadığım bunu Türkcell veya Telsimden nasıl sorgulayacağız... ? ve mahalle ismi mi veriliyor. caddesine sokağına kadar görebiliyorlar mı ???
    lütfen biraz daha detaylı bilgi verirmisiniz.

Motosikleti
    konu çok gerilerde kalmış arkadaşlar.
    lütfen yorumlarınızı bekliyorum...

caracalstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    normalde izmirim tam 35 şimdilik istanbul...
    Motosikleti
    honda cbf 1000fa
    ya çok kötü bişi bu motor çalınması ya allah kımseye vermesın tamcazz inşallah bulursun moturunu dostum

Motosikleti
    HYOSUNG GT 250 R
    Arkadaşım çok geçmiş olsun çok gerilerde kalmış benim de motorum şimdi çalındığı için, şimdi alakadar olmaya başladım malesef bana alır almaz kaskolattır, aman otoparka koy diyen kesinlikle olmadı ben de CBR 125 e yaptığım muameleyi 2007 GT 250 R a yapınca 2. günü ortadan kayboldu CBR a gün doğdu şimdi otoparkta yan gelip yatıyor sıcacık üstü kapalı mekanda ;)

Şaka bir yana okudum düşündüm. Şöyle bir kafamda toparlamaya çalıştım.
    Motor hırsızlığı denince:

1) Çalınan motor marka model tip (istatistiksel dağılımı nedir bunun acaba ?)
    2) Çalındığı semt, yer dağılımı nedir ?
    3) Hangi segmentden kaçta kaçı dönüyor ?
    4) Hangi motora maliyetine göre ne kadar preventatif tabir edilen önleyici önlem almak gerekir, mesela 3000 YTL lik motora ilk maliyet + ayda 65 milyonluk- otomubul , otopark, disk kilidi, zincir
    5) 4. maddeyi oturup hesaplarsak kasko mu daha karlıdır yoksa kendi önlemimizi de almalıyımıyız ? Önlem maliyeti /Motor maliyeti * Risk (segmentine göre)
    cinsinden bir katsayı falan bulup DIE (devlet istatistik enstütüsü) den hesaplasak mı naapsak ?
    6) Çalınınca otoparkları gezdik motorun resmini tipini bıraktık plakasını bıraktık bana dönersen sana helalinden 100 kaat çalışır dedik ordaki adama (desek mi boşuna zırt pırt arayıp astarını yüzünden fazlaya getirirler mi yoksa - boş ararsan 50 kaatını alırım diye mi anlaşsak ;) ?
    7) İlçe emniyet müdürlüğüne düzenli olarak uğrayıp hatırlatsak mı, yunus arkadaşları azıcık rahatsız edip 2 de güzel laf edip hem eğlendirip arkadaş olup hem de ayrıca bir anons etmelerini rica etsek ayıp olur mu ?

8) Yoksa hiçbirşey yapmasak da zabıtımızı tutturup telefon numarasını verip üstüne soğuk su mu içsek ?

Diye sorular aklıma geldi kendimce cevap verdim de cevaplar kütle korunumuna uymuyor hep + - bir hata çıkıyor toplamda , eee ne de olsa 181 kilo ıslak ağırlık.

Böyle bir genel kovalama çerçevesi mi çıkarsak oturup kafa patlatıp ne dersiniz ?

Bu arada ben motorumu bulursam herkesle nerden nereye nasıl geldi diye konuşup bütün hikayeyi buraya yazacağıma da şimdiden bir söz veriyorum.

*** Bir de wget ile web sitesinin forum bölümünden sadece plaka grep ederek bir txt dosyası oluşturup bütün motorcu arkadaşların cep telefonlarına plakaları sorgulayacak basit bir java programı mı yazsak (çoğu telefonda çalışabilen basit birşey) motoruna özensiz davrandığını gördüğümüz arkadaşların plakalarını kontrol ederiz hemen anında cepten

Ben bu kadar düşünebildim saygılarımla

GG
    If you want to be the best always go back to the basics. GG
    Be as quite as a leaf so that you can hear others voices. GG
    ::sos::

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler