Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Çalınan motorların güvenlik seviyesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhaba,

Öncelikle motoru çalınan aradaşlara çok geçmiş olsun, umarım bulunur motorunuz.

Mümkünse çalınan motorunuzun ne tür güvenlik önlemleri altında çalındığını yazarsanız, henüz çalınmamış arkadaşlara yol göstermiş olursunuz. hangi kilit, hangi zincir vardı (varsa) , direk vb. bir yere bağlı mıydı yoksa sadece tekere mi dolanmıştı zincir vb.

Bu bilgiler ışığında herkes kendince ekstra güvenlik önlemi almaya çalışacaktır.

Tekrar geçmiş olsun...
    yokon bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TheNightHawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Youtube de bosnianbill diye bir amca var, o çok güzel incelemeler yayınlıyor, hangi kilit güvenli, hangisi güvensiz fikir edinilebiliyor.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı Treo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba,

Öncelikle motoru çalınan aradaşlara çok geçmiş olsun, umarım bulunur motorunuz.

Mümkünse çalınan motorunuzun ne tür güvenlik önlemleri altında çalındığını yazarsanız, henüz çalınmamış arkadaşlara yol göstermiş olursunuz. hangi kilit, hangi zincir vardı (varsa) , direk vb. bir yere bağlı mıydı yoksa sadece tekere mi dolanmıştı zincir vb.

Bu bilgiler ışığında herkes kendince ekstra güvenlik önlemi almaya çalışacaktır.

Tekrar geçmiş olsun...
    Hah şöyle yaaa!!!

Her konu açan arkadaşa tek tek yazmaktan yoruldum. Belki de "senin de çalınsın da hele yazarsın güvenlik ekipmanlarını" bedduasından korktum bilemiyorum.

Ancak ha bire disk kilidi olan motorlar çalınırsa anlayacağız ki disk kilidi işe yaramıyor. Takip cihazı olan motorlar bulunamıyorsa -ki bulunamıyor sanırım- takip cihazı takmayacağız v.s.

Çoğu zaman bu soruyu sorunca "dükkanın-evin-arkadaşın iş yerinin önünde kilitsizdi" yanıtı alıyorum.

Takip cihazı sayesinde bulunan motosiklet pek hatırlamıyorum. Sıklıkla "en son sinyalin alındığı yere gidene kadar (polisle veya birayesel) motor ortadan yok oldu" diyen çok.
    espresso bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    adamın 60 bin tl'lik motoru calındıgında destek vermekten cok destek bekleyerek buraya konu açtıgını göz önüne alırsak "şu şu şu şeyler vardı ama calındı" dememesinin normal bir durum oldugunu düşünüyorum.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    geçenlerde küçük bir kaza geçirdim , kadının biri sol lastiği ile egzozumu resmen yaladı sigorta bilirkişisi kaza anını gogıldan izledik karşı taraf %100 hatalı dedi neyekim SBM den gelen mesajda dedigi gibi neyse sonra düşündüm bu gogıl da her şey kayıtta ise motor hırsızları neden takip edilemiyor , gidip esnaf kameralarini inceleyeceklerine gogildan baksalar ya !

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçenlerde küçük bir kaza geçirdim , kadının biri sol lastiği ile egzozumu resmen yaladı sigorta bilirkişisi kaza anını gogıldan izledik karşı taraf %100 hatalı dedi neyekim SBM den gelen mesajda dedigi gibi neyse sonra düşündüm bu gogıl da her şey kayıtta ise motor hırsızları neden takip edilemiyor , gidip esnaf kameralarini inceleyeceklerine gogildan baksalar ya !
    Hayati öneme sahip bilgi olarak, google da nasıl izlemişler?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayati öneme sahip bilgi olarak, google da nasıl izlemişler?
    gogıl live diye ücretli bir uygulama var bildigim kadarı ile , haritalar gibi önceden kayıtlı değilde naklen heryer izlenebiliyor galiba , bu bilirkişinin dediğine göre geçmiş zamanda açık alanda yaşanan vukuatlar geriye dönük izlenebiliyor demek ki..

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    hırsıza kilit dayanmaz diye bir tabir vardır.

kısaca sizi gözünüze kestirdikten sonra kapalı garajınızdan evinizin bahçesinden heryerden alırlar.
    ki zaten genel işleri öncelikle sizi bir süre izlemek oluyorlar. Boş bulunduğunuz bir anda uçuruyorlar motorunuzu. Yani motorunuzu kullanma alışkanlığınız gittiğiniz genel güzergahlar vs. Misal eve geldiniz hafta sonu 2 dk içinde çıkacam dediniz ama bir baktınız motosikletiniz yok.veya sokakta her zaman park ettiğiniz yere giremediniz bir engel nedeni ile ve başka yere kilitlediğiniz ( daha güvensiz bir şekilde ) yine yok.

Genel olarak kaskosu olan motosikletlere ellenmiyor pek benim anladığım kadarı ile. Sigorta ile polis memurlarının arası fena değildir tabii polislerle hırsızlarında arası pek kötü değildir. Tüm sigorta şirketleri eski polislerle çalışırlar genel olarak.

Ayrıca motorunuzu çalıp bize bu kadar ver sana geri verelim mantığı olduğundan kaskonuz varsa fazla takmazsınız ama yoksa yeniden motosiklet almaktansa para vermek daha cazip olabileceğinden.

genel çalıntı duyurularından gördüklerimden benim çıkartdıklarım bunlardır ve hepsi şahsi görüşümdür.
    espresso bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    motorumda kasko vr
    keşke çalınsa da bana şu kadr para ver de motoru verelim deseler emin olun parayı veririm ama sırf o orospu evlatlarını öldürmek için
    buluşma yerinde kim gelirse öldürürüm

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Benim anladığım bazı tespitler var. İlki motor hırsızlığıyla ilgili. 2 tip çalınma oluyor.

1) Belli süre birkaç motor takip ediliyor. 1 dakika da olur 1 hafta da. Adam en kısa sürede çalıp uzuyacağı motoru çalıyor. 5 tane motor olsun. En kısa sürede hangisini çalabilecekse onu çalıyor. Burada disk kilidi bile çok önemli. Çünkü disk kilitsize göre şansın daha fazla. Bağlama kilit de taktıysan daha da fazla. Burada kilit taşıyabilmek için motosikleti motosiklet yapan aksesuar olan topcase hayati önemini bir kez daha konuşturuyor.

2) Ben bu motoru çalacam aga diyor. Yemiyor içmiyor toprağa gömsen yine de çalıyor. Barkın'ın 1000RR'ı. Kilitli bu çalamazlar, takip cihazı var falan dedi. Yok gitti motor ve bulunamadı galiba. Benim de bir arkadaşımın Xmax400 ü site güvenliğinin kulübesinin yanına bağlı. Hırsızlar gece sitenin ilerisinde Migros'un alarmını çaldırıyor ortalığı karıştırıyor, güvenlik kamerası v.s. olsa da motor gidiyor.

2. durumda iseniz şansınız pek yok. Ama birinin sizin motoru feci şekilde çalmak istemesi de çok fazla rastalanacak durum değil. Çoğumuz 1. durumdayız. Burada da amaç süre uzatmak. Motorumuz çalınacaksa daha uzun sürede çalınır hale getirmek.

Bulma konusu uzun ve tehlikeli içerik sahibi. Bu forumda gördüğüm genelde işler emniyette tanıdıkla bitiriliyor. Teneresi çalınan arkadaş vardı. Geceden sabaha üst kademelerle görüşüp motorunu aldı. Başka bir arkadaş da aynı şekilde buldu. Hatta sonrasında polislerin gelip, takip ederken bazı masraflara girdiklerini ve bunun karşılığını istediğini anlatmıştı. Bunlar o kişilerin kendi beyanıdır. Derin konular.

Ben, evin karşısında bir amcanın skuterı çalındığında kendisine kamera görüntülerini verdim. 2 at hırsızı tip apaçık kameralara yakalanmış. Yani bunlar bu işi ilk defa yapmıyordur, gösterilse emniyettekiler belki adamları tanıyordur bile. Amcaya karakolda bulamayız bunları demişler. Kendisi kırık-dökük halde buldu sonra motorunu.

Yine de üstlerdeki mesajımı tekrarlayayım. Motoru çalınmış arkadaşlar lütfen güvenlik önlemlerini de yazsınlar.

__sArSıLmAz__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 650F
    Kendi önlemlerimden bahsedeyim : öncelikle Kapalı garajım yok,ona mahsuben yazıyorum:

1- Alarmlı disk kilidi olmazsa olmaz,zaten fiyat olarakda ucuz,hatta imkan varsa hem ön lastiğe hem arka lastiğe takmak lazım. Kilidin birisini etkisiz haale getirmeye uğraşırken,diğer kilit ötmeye başlar. Caydırıcı olacaktır.
    2- Muhakkak sabit bir yere sağlam zincirli kilitle sabitlemek. Burada zincir kilidi 2 ye ayırıyorum : Birincisi piyasada 100-200 liraya satılan ve spiral Makinesiyle 5-10 saniyede kesilebilen görüntüsünden başka bir işe yaramayan dandirik kilitler ( tecrübeyle sabit,ona da deyinecem ). İkincisi ise piyasada bikaç marka var mesela Abus marka kilitler var granitli falan,spiralle kesilemiyor,biraz pahalı ama belki bir kere paraya kıyıp alırsınız ama hayati derecede önem taşır. Motosikletinizi satsanız bile onu satmayıp daha sonrada kullanabilirsiniz.

Dandik zincir kilit demiştim ondan bahsedim : 1 sene kadar motosikletten ayrı kaldıktan sonra tekrar motosiklet aldım ve site içerisinde bir yere sabitlediğim sağlam sandığım zincir kilidimin açma anahtarını kaybettiğim için,metal sanayide çalışan bir arkadaşıma rica ettim ve spiral makinasını alıp geldi. 2 tane baboş zincir kilidimi kesmesi 30 saniye sürmedi. Anladımki ; malın iyisini kullanmak lazım.

Çok konuştum,belki faydası olur,kalın sağlıcakla ...
    espresso bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorumda kasko vr
    keşke çalınsa da bana şu kadr para ver de motoru verelim deseler emin olun parayı veririm ama sırf o orospu evlatlarını öldürmek için
    buluşma yerinde kim gelirse öldürürüm
    3000 liralık motor için 20 sene hapis mi yatacaksın ? . Motorum kaskolu. Çalıp da geri satmak için ararlarsa çaldıkları motorun egzosu ile sevişmelerini tavsiye ederim. Öldürmekten çok daha keyifli.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Kendi önlemlerimi yazayım.
    Motorum xmax 250
    Evde kapalı otopark ya da bahçede parketme imkanı yok.
    Kasko yaptırdım.
    Abus Granit extreme 170cm'lik zincir kilitle apartmanın önünde kaldırımda ağaca zincirle bağlıyorum.
    Fazla pahalı olmayan bir marka alarmlı kilit var, ön diske takıyorum. kurcalayınca alarm çalsın ses olsun diye.
    Motorun üzerine gri renkte branda örtüyorum. Hem yağmurdan, tozdan, yazın güneşten koruyor hem dikkat çekmesini azaltıyor.

Abus kilidi de abus yazıları görünecek şekilde koyuyorum ki hırsız belki abus kilitle uğraşmayayım daha dandik kilitli av bulayım deyip vazgeçer diye.

Bu şekilde evin önünde 8 aydır kimse kurcalamadı. Binanın giriş katında işyerleri var, sürekli hareket olunca gündüz kurcalayan olmadı zaten. Geceleri de apartmanın ve işyerlerinin kameraları var ama ne kadar işe yarar bilmiyorum. Ama kurcalayan olsa disk kilidinin alarmı çalardı, hiç çalmadı, bazen ben kilidi açmaya çalışırken alarm çalıyor o kadar.

Yine de içim rahat değildi, ara sıra gece balkona çıkıp bakıyorum. Bu istanbul paranoyak etti bizi.
    sutlusoda bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Aman ha gardı indirmeyin; benim X City 250 2 yıl durdu kimse dokunmadı, aynı yerde NC750X'imi 8 ay sonra çaldılar. (Koruma önlemleri bire-birdi...)
    espresso bunu beğendi.

Furkan_venus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gsx-R 600
    istanbul gaziosmanpaşadayım motosikletimi otoparka veya garaja koyamıyorum evimin camına kesilmez 16mm kalınlıgında securage kilidi ile arka tekerden ayrıca şasiden kesilebilir kilitle yere değmeden ön tekerde alarmlı disk kilidi ve motosıklet alarmı mevcut brandasız asla durmaz güzelce sararım 4 gün önce motosikleti kurcalamışlar sanırım brandanın çıt çıtları açılmış ön tekere bakmışlar alarm ötünce bırakıp gitmişler sanırım şu sıralar korkmuyorum desem yalan olur

Konu geride kalmasın herkese faydası olur. Hırsızlıklar çok arttı.
    sutlusoda bunu beğendi.

Bir kuruluş olsa sırf bu hırsızları yakalayıp ortadan kaldırsa biz de onlara aylık aidatımızı versek.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı mece14 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir kuruluş olsa sırf bu hırsızları yakalayıp ortadan kaldırsa biz de onlara aylık aidatımızı versek.
    O kuruluşa devlet diyorlar.
    Her ay maaşımızdan vergi kesiliyor bir sürü. Motorları alırken ÖTV ve KDV de ödüyoruz, benzin alırken de bir sürü vergi veriyoruz, yani motorlarımızı hırsızlardan koruma görevini yapması lazım o kadar para alıyor.

O konu kanayan yara. Kesilen vergiler fahiş ve kim bilir nereye gidiyor? Bize dönmediği kesin.

Okul özel
    Hastane özel
    Ev özel güvenlikli site
    Yol ( yol yok tr de)
    Elektrik pahalı
    Su pahalı

Ee devlet babacım nerdesin?
    espresso bunu beğendi.

Disk kilit,U kilit,zincir,branda tekno takip bence en önemlisi branda hangi güvenlik önlemleri olduğunu bilmiyor biraz sürpriz oluyor hırsızlar için tabi hırsıza kilit dayanmaz bizim yaptıklarımız sadece zamanı uzatmak.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)