Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Benimde motorum çalındı.. Yeter Artık..

Motovento
    REKLAM ALANI
    forzaBJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 690 Enduro/SMC R
    nerdeyse hergün çalıntı ihbarı okuyoruz - belli ki yeterince önlem almıyoruz hırsızlara karşı. (burda önlem almak mümkün değil tartışması başlatmak istemiyorum)

LÜTFEN MOTORUNUZU EMNİYET ALTINA ALIN

- riski en aza indirmek için
    - işlerini zorlaştırmak için
    - olası durumda erken farketmek için
    - çalındığında aracını takip edebilmek için

neler yapılabilir?

hırsız daha doğrusu bu fırsatcılar neyi takip ederler? saatlerce kilidi, alarmı vs. devre dışı bırakmak için uğraşırlar mı - evet derım buna! motorumuzu bıraktığımız yer buna el veriyorsa - örneğin otopark - saatlerce olmasa da dakikalarca uğraşabilirler..

bazen sokak ortasında güpe gündüz motorun çalındığı haberleride duyuyoruz.. bu nasıl olur.. aslında bu daha da basit.. "bu saatde bişey olmaz" derken kilit kırılır üstine binilir ve vınn..

tabi bu liste sonsuza yakın biçimde uyazabilir. fakat sanırım bir iki istisna dışında hepsinin birtane önemli ortak noktası var - o da yeterince önlem alınmamış olması.
    burada yine ne kadar önlem alırsan al - kafaya koydumu çalacak o motoru - diyenler olacak. kesinlikle öyle1
    Fakat unutmamak lazım, iş sadece hırsız ile bitmiyor, bu oyunun içinde bizde varız..

peki bu oyun içinde bizim rolümüz ne - bana sorarsanız hırsızın işini mümkün olduğu kadar zorlaştırmak.

bu da bana göre şu cümleden ibaret; bıraktığımız ortama uygun güvenlik mekanizmaları kullanmak
    sen istediğin kadar mekanizma kullan, kafaya koydumu yine çalacak o motoru.. tamam duyduk arkadaşlar ama dedikya - zorlaştıracaz isini..

araştırmalarım ve mantık yürüttüklerim şunları gösteriyor:

1. Direksiyon kilidi: fal gibi birşey - fale inanma, falsizde kalma hesabı.. yani mutkala direksiyon kilidini kilitleyelim ama doğrudan hırsızlığa karşı emniyet olarak görmeyelim. Direksiyon kilidin kırılması kolay olmakla beraber ön tekerin altına yerleştirilmiş bir kaykay ile... yani engel değil
    2. Alarm: uzman tarafından motora uygun ve kaliteli modelin yerleştirildiğinde görevini yerine getirir, fakat kuytu bir yerde hiç kimsenin duyamayacağı bir, bilhassa sahibinin duyamacağı bir yerde pek caydırıcı gelmeye bilir. ek olarak türlü alarm sistemleri mevcut ve bütçeye göre bu sistemler genişletebilinir. örneğin m+s alarm sistemi ek sensör kullanma imkanı sağlıyor - mikrodalga algılayıcı: yaklaşan oldumu alarmı tetikleme, yer çekimi algılayıcı: bir derecelik hassasiyet ile harekette alarm tetikleme, titreşim algılayıcı ve en ilginci gps takip modülü: sms ile koordinatların belirlenmiş numaralara iletilmesi gibi sms yanıtı ile ateşleme kesme özelliği vs.
    3. Frendisk kilidi: alarmlı ve alarmsız, kensinlikle kullanılmalı en mantıklısı motorun alarmı yoksa alarmlı modeli. motoru görebileceğiniz yere bıraktığınızda - sıfır saniye de yanında olabileceğiniz yerde fırsatçılara karşı şart.
    4. Zincir: geldik bana kalırsa en mühim güvenlik önlemine.. motorun bir direğe veya taşınması zor olan bir nesneye sağlam kilit ve zincir ile bağlamaya.. dikkat edilecek husus ise zincirin yere teması mümkün olmayacak biçimde motoru bağlamaktır (örneğin: tekeri, zinciri zemine temas edecek şekilde cevirmeyi de engellemek gerekir) bkz:
      http://www.youtube.com/watch?v=WOoEWv_QAio
      bu şekilde motorumuzu bağlamadığımız sürece, ne frendisk kilidi, ne alarmı ve de direksiyon kilidi fırsatçılar tarafından çalınmasına engel olamaz.. iki üç kişi motoru kaldırdılar mı hooop minibüse.. çalsın dursun içindeki alarm.. kime ne fayda..

Çalıntı motorları okutmak pek kolay olmasada bu işe girişenlerin kazançları illaki vardır - bu işi zorlaştırmak ve sözkonusu şerrrrrefsizlerin izini sürebilmek için kendi motorumda söyle bir yöntem uyguladım; değerli veya değil, çok işe yarayan veya hiç bozulmayan parça/aksam ayırmaksızın.. bazılarına farkedilmeyecek biçimde işaretler koydum ve bunları fotoğrafladım.. olası parçalanıp satılma durumunda bu işaretlerden parçaların çalıntı motora ait olduğunu ve sözkonusu şerrrrefsizlere izi geri sürdürmek mümkün olabilir (ilgilenmezler, falanları filanları tartışmak istemiyorum)...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Allah, bozuk sütlü/kanı bozuklar ile karşılaştırmasın, umarım kısa sürede bulunurlar, gerçi hırsızlara cezai yaptırım komik olduktan sonra neye yarar..

RebelYell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hocam şahsen benim güzel bir güvenlik önlemi düsüncem var. Motorun 1-2 noktasına mikro kamera yerleştirmek ve bu mikro kameraların kablosuz veri aktarımını sağlayacak bir sunucu ile videoları kaydetmek. Böylece hırsızların kimlikleri en sonunda görülür. + Olarak binanızın duvarına sabitleyebileceğiniz bir tekerlek kilidi sistemi mevcut buda yararlı olur diye düsünüyorum.

Dipnot: Üstüne PJR yazan gümüş renkli motorun marka model bilen varsa yazarsa sevinirim)

Alıntı RebelYell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam şahsen benim güzel bir güvenlik önlemi düsüncem var. Motorun 1-2 noktasına mikro kamera yerleştirmek ve bu mikro kameraların kablosuz veri aktarımını sağlayacak bir sunucu ile videoları kaydetmek. Böylece hırsızların kimlikleri en sonunda görülür. + Olarak binanızın duvarına sabitleyebileceğiniz bir tekerlek kilidi sistemi mevcut buda yararlı olur diye düsünüyorum.

Dipnot: Üstüne PJR yazan gümüş renkli motorun marka model bilen varsa yazarsa sevinirim)

http://www.youtube.com/watch?v=p_1NkHRn4rA
    FJR 1300 Yamaha
    RebelYell bunu beğendi.

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Alıntı RebelYell adlı üyeden alıntı Mesajı göster

http://www.youtube.com/watch?v=p_1NkHRn4rA

PJR Degil ismi FJR 1300 yamaha.

Eger bu modellerle ilgileniyorsan st pan europan 1300'ede bakmanı öneririm cok keyifli motorlardır .

Bu arada ön tekerlegi söküp götürürler 5 dakikada ama ugraştırırmı ugraştırır güzel sistemmiş ben begendim.

Bu arada konuya emek verip yardımcı olmaya çalışan arkadaşada cok tesekkurler faydalı bilgiler iceriyor.
    RebelYell bunu beğendi.

rebel_punto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pejo.Jawa.Titan.Ybr.Cbr.Vstrom.Drift.Pulsar.Gs800
    Bu tür yazıları okudukça hiç üşenmeden her gün:
    1. Gidon kilidi
    2. Alarmlı disk kilidi
    3. Marka Halat kilit
    4. Asma kilitli halat kilit (sanayi işi)
    5. Zincir kilit (sanayi işi)
    6. Çekme halatına bağlı asma kilit
    7. Marka 12mm lik zincir kilit (sonuncusunu hergün kitlemiyorum)

Kitlemekte üşenmiyorum.
    Motosiklet ruhlu araba - QQ - kullanıcısı.

forzaBJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 690 Enduro/SMC R
    Alıntı rebel_punto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1. Gidon kilidi
    2. Alarmlı disk kilidi
    3. Marka Halat kilit

Kitlemekte üşenmiyorum.
    motorunu sabit bir nesneye bağlıyor musun?
    ● hız sınırlarına uy / trafiğin akışkanlığını takip et / hızını görüş ve duruş mesafene göre ayarla ● sürüş şekli ile kimseyi hataya zorlama, tehlike yaratma ● diğerlerin öküzlüklerini telafi edebilmek için pay bırak

Motosikleti
    Alıntı forzaBJK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorunu sabit bir nesneye bağlıyor musun?
    6 ve 7 numaralar ağacın gövdesine ve asmanın ayağına bağlı

Harici alarm ı yazmayı unutmuşum
    forzaBJK bunu beğendi.

RebelYell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    6 ve 7 numaralar ağacın gövdesine ve asmanın ayağına bağlı

Harici alarm ı yazmayı unutmuşum
    Önlemi alanın bile gözü korkuyor çalmaya teşebbüs etmezler onu iyiymiş maddeler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:07 ----------

Alıntı CEM. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    PJR Degil ismi FJR 1300 yamaha.

Eger bu modellerle ilgileniyorsan st pan europan 1300'ede bakmanı öneririm cok keyifli motorlardır .

Bu arada ön tekerlegi söküp götürürler 5 dakikada ama ugraştırırmı ugraştırır güzel sistemmiş ben begendim.

Bu arada konuya emek verip yardımcı olmaya çalışan arkadaşada cok tesekkurler faydalı bilgiler iceriyor.

Hocam güzel modelle tuzluymuş baya
    Bir fırtına gibi gelir mutluluğum ve özgürlüğüm! Ama düşmanlarım,başlarının üstünde iblisin kükrediğini sanacaklar.
    Friedrich Nietszche

Salih_T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 125cc, Bajaj Pulsar NS 200
    1. Gidon kilidi
    2. Alarmlı disk kilidi
    3. Marka Halat kilit

Kitlemekte üşenmiyorum.

sen bi takım şeyleri aşmışsın... seni örnek alıcam...

dur şu listeyi kaydediyimde aynısını uygulayayım...

birde branda öneririrm.. o da iyi bişey...
    rebel_punto bunu beğendi.
    "Ne Mutlu Türküm Diyene" M.Kemal ATATÜRK
    Salcano Wolf 125 28.03.2014 - 02.05.2016 (11.800 km)
    Bajaj Pulsar NS 200 Trafiğe Çıkış: 09.05.2016 (46.500 km)

Motosikleti
    Alıntı Salih_T adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen bi takým þeyleri aþmýþsýn... seni örnek alýcam...

dur þu listeyi kaydediyimde aynýsýný uygulayayým...

birde branda öneririrm.. o da iyi biþey...
    Branda var zaten, onu hirsizdan ziyade hava kosullarindan korumak için kullaniyorum.

Her yeni aldığım motosiklet in yanına kask dı kilitti alıyorum biseyler. Ama artık kilit ve kask almayi düşünmüyorum. Ev de 5 tane kask oldu

Motosikleti
    CBR 250R
    Arkadaşlar bu gps takip Sistemleri android telefonlar ile entegre edilebiliyor toplam aylık maliyeti 40_50tl gibi bir rakamı bulur ne derece sağlam ve sağlıklı bilmiyorum ama araştırmaya başladım. Kasko için sigortacımı aradım yapmıyoruz dedi direk.
    Saçma sapan ülke kanun var icraat yok.

HONDAANTALYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Konuyu açan arkadaş belirtmiş ama ben dahada ayrıntılı anlatmak istedim ve buna çok dikkat etmeliyiz.Zincir kullananlar varsa mutlaka zincirin yerle temas etmemesi gerekiyor.

Video'u izleyince ne demek istediğimi anlıcaksınız.

Not:58.saniyeye dikkat,

Dediğim gibi , o makası havada tutupta kesmesi mümkün deyil.Hayırlı ramazanlar..
    forzaBJK bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR 250R
    Alıntı HONDAANTALYA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu açan arkadaş belirtmiş ama ben dahada ayrıntılı anlatmak istedim ve buna çok dikkat etmeliyiz.Zincir kullananlar varsa mutlaka zincirin yerle temas etmemesi gerekiyor.

Video'u izleyince ne demek istediğimi anlıcaksınız.

Not:58.saniyeye dikkat,
    http://www.youtube.com/watch?v=VC3hFr8p2ck

Dediğim gibi , o makası havada tutupta kesmesi mümkün deyil.Hayırlı ramazanlar..
    Evet kesinlikle katılıyorum arkadasa bende izledim çok video zinciri gergin olacak sekilde havada askida kalmasi gerek net. Bagladiginiz yer ve Kilitte sağlam olacak tabi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)