Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Çalınan Motorun GPS Lokasyonunu Belirlemek

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar,
    Foruma geçen hafta üye oldum ve tanışma bölümünde konumu açtım. Şubat ortası ehliyet sınavını geçer geçmez motorumu alıyorum. (Maxi scooter)

Malum kapalı otoparkı olmayanlar için motoru kapının önüne bırakmak sıkıntılı bir konu. Özellikle Istanbul'da yaşayanlar için bu konu daha büyük bir soru işareti oluşturuyor diye düşünüyorum. Bu nedenle araç takip sistemleri üzerine bir araştırma yaptım. Edindiğim bilgileri sizle paylaşmak istiyorum.

Türkiye'deki araç takip şirketlerinin neredeyse tamamı şirketleri hedefliyor. Bu nedenle bireysel ihtiyaçlara cevap vermiyorlar. Bireysel kullanıcılar için olanların fiyatları ise oldukça yüksek. ( Adam akıllı çalışanların aylığı en az 25 TL + KDV'ye denk geliyor / araç başına ) Ayrıca müşteri hizmetleri konusunda çok sıkıntılılar. Zira 2 şirketin iletişim formunu doldurdum ve ihtiyacımdan bahsettim. Henüz dönüş yapılmadı. Gerisini siz düşünün.

Bu nedenle işi ucuza ve sağlıklı biçimde çözmek için yöntem arayışına girdim. Piyasadaki servis sağlayıcılarından daha ucuza bir çözüm buldum. Uzatmadan detayları vereyim

Motorumuzun yerini tespit edebilmek için 3 şeye ihtiyacımız var.
    1. GPS Tracker (15 $)
      GPS Tracker'ı Çin malı ürün satan sitelerden temin edebiliyorsunuz. Bu cihazlar USB ile şarj edilebiliyor ve ortalama bekleme süreleri 10-12 gün. Eğer motorunuza entegre ettirebilirseniz mükemmel olur. Şarj sıkıntısı çekmezsiniz. Ayrıca gizli bir alana entegre ettirirseniz hırsızların fark etmesi mümkün olmaz.
    2. M2M Sim Kart (Aylık 7-9 TL)
      GPS Tracker aldıktan sonra yapmanız gereken bir M2M (Machine to machine) Sim Kart satın almak. Avea, Vodafone ve Türkcell bayilerinden kolayca temin edebilirsiniz Çok şükür ki bu kartlardan alınan vergi 6-7 ay önce kaldırıldı (Bu sayede sokaktaki vatandaş için ulaşılabilir fiyatlar sağlanmış oldu). Bu kartı telefonumuza takar gibi GPS Tracker'a takıyoruz. Bu sim kartların da kendine ait bir numarası oluyor (Örneğin; 530 123 45 67). Kart takıldıktan sonra GPS tracker kullanıma hazır hale geliyor.
    3. SMS Gönderebilen Bir Telefon
      Motorunuz çalındığında veya kaybolduğunda yapmanız gereken tek şey telefonunuzdan mesaj bölümüne gelip M2M kartınızın numarasına şöyle bir mesaj atmak; "GWL5301234567"
      (GWL yazısı GPS cihazına göre değişiklik gösteriyor.)

Bu mesaj cihazınıza ulaştıktan sonra cep telefonunuza her 500 metrede bir motorunuzun enlem ve boylam bilgisi SMS olarak geliyor. Bu enlem boylam bilgisinin neresi olduğunu kolayca Google Maps aracılığı ile bulabiliyorsunuz. Doğruca bir karakola gidip en yakın ekibin motorunuza yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Cihaz şöyle birşey (43.2mm* 32mm* 13.6mm);

Allah göstermesin fakat kötü senaryoları düşünmek lazım. Kasko fiyatlarının motorcular için el yaktığı bir ortamda hırsızlığa karşı yıllık 140-150 TL'ye bu tür bir çözüm sağlamak kötü değil diye düşünüyorum.

Umarım bu bilgiler önlem almak isteyen arkadaşlarımızın işine yarar. Ben moturumu alır almaz bu uygulamayı yapıyor olacağım.

Okuyan arkadaşlara teşekkürler.
    airman, isfa67, samet10 ve 11 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    fiyatları ve bilgileri kontrol etmedim ancak doğru ise sabitlenmesi gereken bir başlık
    samet10 bunu beğendi.

Hocam fiyatlar doğru.
    Az once Turkcell müşteri temsilcim ile görüştüm. M2M kart 7.5 TL / Ay. GPS Tracker 11 dolardan başlıyor 50 dolara kadar çıkıyor. (500 dolara da var elbet. Fakat bu yöntem için 15 dolarlık olanlar yeterli.)

Teknik tarafı konusunda tablet bilgisayar tamircisi bir elektronik mühendisi arkadaşım ile görüştüm, onun onayı ile yazdım. Ayrıca GPS cihazını satan şirketle 1 saate yakın Skype görüşmesi yaptım. Faydalı olması için yazdım. Test eden arkadaşlar mutlaka olacaktır. Bende en kısa sürede test edip buraya yazacağım.
    Teşekkürler.
    RODWIN250R bunu beğendi.

auditore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr250r
    teşekkür ederim şahane bir rehber olmuş

J3ASKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PULSAR TWO HUNDRED NS
    İyi hoş fakat gps trackerler kayıtlı olmadığından pasaporta imei kapanıyor kullanamıyorsun ;(

Alıntı J3ASKAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi hoş fakat gps trackerler kayıtlı olmadığından pasaporta imei kapanıyor kullanamıyorsun ;(
    Evet hocam. Bu yontem zaten bir alternatif.
    Yeni gelen bir tanıdıgın pasaportuna kaydedilebilir.

Turkcell, Avea, Vodafone bayilerine sormakta fayda var. Çünkü BTK'da bu tür cihazlarla ilgili gri alanlar olabiliyor.

bikerboi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Piaggio Beverly S 400
    Yine de basarili bir konu olmus, eline saglik. Benim fikrim de belki dogubank vs bir yerden kayitli gps tracker cihazi alinabilecegi yonunde. Bir de acaba 10-12 gunde bir cihazi sokup sarj etmek mi gerekecek? Gordugum kadariyla kapali kutu bir cihaz ve pilinin ne kadar kaldigini da gostermiyor.

Alıntı bikerboi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yine de basarili bir konu olmus, eline saglik. Benim fikrim de belki dogubank vs bir yerden kayitli gps tracker cihazi alinabilecegi yonunde. Bir de acaba 10-12 gunde bir cihazi sokup sarj etmek mi gerekecek? Gordugum kadariyla kapali kutu bir cihaz ve pilinin ne kadar kaldigini da gostermiyor.
    Dogubank'ta kesin vardır hocam Gidersem soracağım. Bu cihazın şarj aleti de var. Onda batarya durumunu gösteriyor. Fakat akü ile şarj ettirmekte fayda var. Böylece sök, tak uğraşmayız hem de gizli bir şekilde yaptırmak mümkün olabilir.

yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    Olayin icine pasaporta kayit isi girince is benim gozumde cigirindan cikti. Bu sebepten oturu daha once farkli konularda da bahsettigim uzere 10 20 liralik kucuk bir telefon alinir motora gomulur ve sarj beslemesi direk akuden degil kontaktan yapilir ki akuyu yemesin. Telefona bir avea hat takilir kim nerede sistemini kayit olunur aylik 5tl. Daha sonra olasi bi takip gerektiren durumda internete baglanabilen herhangi bir cihazla bahsi gecen sisteme giris yapilir ve sehir iclerinde 50 100 200 sehir disinda 200 500 metre sapma olasiligi ile takibiniz rahatca yapilir
    fusuy364 ve dockerengin bunu beğendiler.

Alıntı yunusus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olayin icine pasaporta kayit isi girince is benim gozumde cigirindan cikti. Bu sebepten oturu daha once farkli konularda da bahsettigim uzere 10 20 liralik kucuk bir telefon alinir motora gomulur ve sarj beslemesi direk akuden degil kontaktan yapilir ki akuyu yemesin. Telefona bir avea hat takilir kim nerede sistemini kayit olunur aylik 5tl. Daha sonra olasi bi takip gerektiren durumda internete baglanabilen herhangi bir cihazla bahsi gecen sisteme giris yapilir ve sehir iclerinde 50 100 200 sehir disinda 200 500 metre sapma olasiligi ile takibiniz rahatca yapilir
    Bu da iyi bir alternatifmiş hocam.
    yunusus bunu beğendi.

yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    Sistemin en guzel yanı koordinati al maps uzerinden takip et degil. Direk es zamanli olarak harita uzerinde takip edebiliyorsun. Tabi tracker ile sapma payi ne kadardir bu sistemde ne kadardir net olarak karsilastirma yapamam ama guzel bir sistem en azindan calisiyor

Alıntı yunusus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sistemin en guzel yanı koordinati al maps uzerinden takip et degil. Direk es zamanli olarak harita uzerinde takip edebiliyorsun. Tabi tracker ile sapma payi ne kadardir bu sistemde ne kadardir net olarak karsilastirma yapamam ama guzel bir sistem en azindan calisiyor
    Turkcell'liler için: http://www.acabanerede.com/

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    KimNerede aylık kullanım bedeli toplam 4,99 TL'dir. Faturalı hat sahibi müşteriler, bu bedel ile aylık olarak ücretlendirilmektedir.
    -Faturasız hat sahibi musteriler ise haftalık olarak 1,25 TL ile ücretlendirilmektedir. Bu bedel karşılığında 2 hat izlenebilir. 2 hat uzerine eklenecek her ek hat ücreti aylık 1,99 TL'dir.

2 kişi birleşip bu taktiği kullanırsa 2.5 tlye geliyor aylık
    3. kisi 1.99 veriyor
    verilebilir bir para
    bir kilidi 20 liraya aldigimiza bakarsak

-Abonelik, iptal edilmediği sürece faturasız hatlar için her hafta, faturalı hatlar için her ay, otomatik olarak yenilenecektir.

-KimNerede servisi tarafından gönderilen bilgi mesajları ücretsizdir.

-KimNerede sayfasından göndereceginiz SMS'ler ise 0,415 TL ile ücretlendilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:47 ----------

buldummmmmm
    evreka

telefonu motora koyarız
    kontaktan sarj sistemine baglariz
    diyelim ki motor çalındı ALLAH korusun
    biz de bu sisteme üye oluruz
    motoru şak diye buluruz

aylık ucret de ödememiş oluruz
    tabi telefondan sms falan gonderip oyle uye olmak gerekmiyorsa
    mesela çoğu işlem internet sitesinden sifreyle yapilabiliyor

sistemde takip için GPS özelliği olmasi gerekiyor mu telefonun?

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:52 ----------

Alıntı J3ASKAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    imei caktiririz geçer

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:58 ----------

m2m kart değil de
    normal sim kart taksak olmuyor mu?

forzaBJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 690 Enduro/SMC R
    güzel cözüm olmus ekonomi!

fakat imei caktiririz nedir yav?

17 ocak 2014, saat 10:32, mekan sultanbeyli: gidersin bir telefoncuya, alir aletin eski imei'sini atar cöpe ve herhangi bir yurtici kayiti olan bir imei atar onun yerine.. oohh nefiss!
    17 subat 2014, saat 10:37, mekan sile-teke yolu: motorcunun karsisina aniden manda cikar, kontaydi, dizlerle tutunmakti unutur ama bir sekilde kacip en azindan hayvana boynundan carpar ve düsmeden durur. bilegi kirilmistir, kaburgalari ezilmistir - nefes alip verimde büyük aci hisseder, ayaktadir fakat yardima ihtiyaci vardir.. cikarir telefonunu ve bir mesaj aldigini farkeder.. yasal uyari hede höde imei klolanmistir fasa fiso.. neyse ki 112'i araya bilir fakat onun disinda kimseye ulasamaz.. annesini arayamiyor, yakin köydeki akrabalarini arayamiyor, sevgilisini arayamiyor.. cünkü serefsizin biri turkcellden alin teriyle kazanip bir ayligini yatirip aldigi telefonun imei numarasini klonlamis..

budur herhalde caktiririz olayi..

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    Alıntı forzaBJK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel cözüm olmus ekonomi!

fakat imei caktiririz nedir yav?

17 ocak 2014, saat 10:32, mekan sultanbeyli: gidersin bir telefoncuya, alir aletin eski imei'sini atar cöpe ve herhangi bir yurtici kayiti olan bir imei atar onun yerine.. oohh nefiss!
    17 subat 2014, saat 10:37, mekan sile-teke yolu: motorcunun karsisina aniden manda cikar, kontaydi, dizlerle tutunmakti unutur ama bir sekilde kacip en azindan hayvana boynundan carpar ve düsmeden durur. bilegi kirilmistir, kaburgalari ezilmistir - nefes alip verimde büyük aci hisseder, ayaktadir fakat yardima ihtiyaci vardir.. cikarir telefonunu ve bir mesaj aldigini farkeder.. yasal uyari hede höde imei klolanmistir fasa fiso.. neyse ki 112'i araya bilir fakat onun disinda kimseye ulasamaz.. annesini arayamiyor, yakin köydeki akrabalarini arayamiyor, sevgilisini arayamiyor.. cünkü serefsizin biri turkcellden alin teriyle kazanip bir ayligini yatirip aldigi telefonun imei numarasini klonlamis..

budur herhalde caktiririz olayi..
    kofteyi cakmamissiniz

caktirmak şu oluyor
    eski 3310 telefonum var
    onun imei numarasini
    yurtdisindan getirdigim bana ait cihaza kopyalamak

kimsenin malina goz dikmek degil
    bahsettiğiniz farkli bir konu

ok?

2move - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel konu. Motocat diye bir firma var kadıköyde aylık 32 tl ye yapıyor bu işi, uzmanlık alanları motosiklet ancak fiyat uçuk. Bu bahsettiğiniz yöntem hoşuma gitti. Takipteyim.

forzaBJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 690 Enduro/SMC R
    Alıntı EKONOMİ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kofteyi cakmamissiniz

caktirmak şu oluyor
    eski 3310 telefonum var
    onun imei numarasini
    yurtdisindan getirdigim bana ait cihaza kopyalamak

kimsenin malina goz dikmek degil
    bahsettiğiniz farkli bir konu

ok?
    simdi okey, umarim imei cakan herkes senin gibi yapar.. lakin yukardaki yasanmis ve cok cok can sıkıcı bir olay..
    dockerengin bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBR 250
    Ya arkadaşlar şu konuyu bi güncellemek istiyorum ne önerirsiniz ve telefonla halletsek telefonun batarya işini rahatça yaptırabilirmiyiz herhangi bir ustada?

ANKOV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    şarj problemine kesin çözüm arayanlara gelsin =)

LINK 1
    LINK 2

Ben yolda giderken acil durumlar olması durumunda tedbir olsundiye bu iki ürünüde aldım kargoda geliyorlar. Sizin bahsettiğiniz bu cihazlar için de kullanılabilir. Link 2 deki kendi içerisinde bataryada bulunuyor. gece batryadan enerji verir gündüz güneşden.

Motosikleti
    HYOSUNG GT250 EFİ
    Alıntı ANKOV adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şarj problemine kesin çözüm arayanlara gelsin =)

LINK 1
    LINK 2

Ben yolda giderken acil durumlar olması durumunda tedbir olsundiye bu iki ürünüde aldım kargoda geliyorlar. Sizin bahsettiğiniz bu cihazlar için de kullanılabilir. Link 2 deki kendi içerisinde bataryada bulunuyor. gece batryadan enerji verir gündüz güneşden.
    pm attım geldi mi acaba ?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)