Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorum çalındı diye üzülmeyin.

Motovento
    REKLAM ALANI

Ama motorum bulundu diye de sevinmeyin. Birçok arkadaş çalınan motorunu bulamıyor. Bende bulmamayı tercih ederdim ama cahillik işte Şimdi siz diyorsunuz ki ne saçmalıyor bu çocuk. 1 Sene önce 800 Kilometredeki motorumu çaldılar , kamera kayıtları suç duyuruları ıvır zıvır hepsini yaptım. Ben ümidi kestim , yeniden aynı motordan almak için bayisine gitmiştim ve telefonum çaldı. Annem arıyordu oğlum motorun bulunmuş diye. İzmirin Tire ilçesinde çalınan motorum Torbalı ilçesinden çıktı. Ben sevinerek babamıda aldım yanıma bastım arabayla torbalıya. Motoru gördüm , dedim ah be kızım nerelerdeydin sen. Şimdi sakın bu motoru başkasından aldığını iddia edenlere inanmayın , mesela benim motorumu kullanan adam motoru hırsızlardan 250 tl karşılığında almış tamam eyvallah ama adamın yanında sadece 1 kağıt parçası 2 isim ve imza var. Ne kimliği var ne de başka birşey. Adam yakınıyor yok şuyunu değiştirdim yok bunu değiştirdim ne olacak şimdi benim paralarım diye. Tutamadım kendimi bak amca dedim senin masrafın ne kadar dedim 200 tl oğlum dedi , dayı Allahın adını verdim çık git şuradan yoksa dişçi 2000 tl'ye dişlerini tamir edemeyecek cinsinden konuştum. Adamdan şikayetçi olduk ama ne fayda. Şimdi esas olaya gelelim , çalınan motorunuz bulunursa ve bulunduğunda şasi numarası üstünde yoksa 2 defa düşünün bu motor benim demek için. Yeniden şasi numarası çaktırmak için Mühendisler odası mı ne bi yere götürüyorsunuz. Şasi numarası tekrar yazılması için onay verecek adam bi 300 tl'nizi alıyor. Tabi Şasi numarası değişince ruhsat değişiyor 100 Tl kadardı sanırım , ee ruhsat değişince yeniden vizesi oluyor 150tl filandı o sanırım. Haa bi de ne yaparsanız yapın Plakanız sorgulamalarda çalıntı olarak görünüyor. Başınıza iş alabilirsiniz. Sadece alım satım yaparsanız çalıntıdan düşüyor , o da çok zahmetli. Kısacası çalınan motorunuz bulunduğunda 2 defa düşünün.
    speed_dream ve doganugursen bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cihan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Valla söylediklerinde haklısın.. Fakat şu açıdan da bakmalısın, senin çalınan ve bulduğun motorunun fiyatı ne civarlardadır bilmiyorum; da 300+100+150 TL toplasan 550TL ediyor. Forumda denk geldin mi bilmiyorum, bir arkadaşımızın Hayabusa'sı çalındı ve sadece bulana/yerini haber verene "7000 TL" ödül vereceğini dile getiriyor. Yani şöyle ki, tamam düşük fiyatlı bir motor olur, bunca masraf, koşuşturması telaşesi vs. astarı yüzünden fazla gelebilir. Ya bizim gibi yüksek değerli motorlar çalındığında ne yapsın. 20-30-40 bin tl'ler veya daha fazlası kolay kazanılmıyor..
    p4tr0n, speed_dream, DARKSTAR54 ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    Alıntı oguzkrk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama motorum bulundu diye de sevinmeyin. Birçok arkadaş çalınan motorunu bulamıyor. Bende bulmamayı tercih ederdim ama cahillik işte Şimdi siz diyorsunuz ki ne saçmalıyor bu çocuk. 1 Sene önce 800 Kilometredeki motorumu çaldılar , kamera kayıtları suç duyuruları ıvır zıvır hepsini yaptım. Ben ümidi kestim , yeniden aynı motordan almak için bayisine gitmiştim ve telefonum çaldı. Annem arıyordu oğlum motorun bulunmuş diye. İzmirin Tire ilçesinde çalınan motorum Torbalı ilçesinden çıktı. Ben sevinerek babamıda aldım yanıma bastım arabayla torbalıya. Motoru gördüm , dedim ah be kızım nerelerdeydin sen. Şimdi sakın bu motoru başkasından aldığını iddia edenlere inanmayın , mesela benim motorumu kullanan adam motoru hırsızlardan 250 tl karşılığında almış tamam eyvallah ama adamın yanında sadece 1 kağıt parçası 2 isim ve imza var. Ne kimliği var ne de başka birşey. Adam yakınıyor yok şuyunu değiştirdim yok bunu değiştirdim ne olacak şimdi benim paralarım diye. Tutamadım kendimi bak amca dedim senin masrafın ne kadar dedim 200 tl oğlum dedi , dayı Allahın adını verdim çık git şuradan yoksa dişçi 2000 tl'ye dişlerini tamir edemeyecek cinsinden konuştum. Adamdan şikayetçi olduk ama ne fayda. Şimdi esas olaya gelelim , çalınan motorunuz bulunursa ve bulunduğunda şasi numarası üstünde yoksa 2 defa düşünün bu motor benim demek için. Yeniden şasi numarası çaktırmak için Mühendisler odası mı ne bi yere götürüyorsunuz. Şasi numarası tekrar yazılması için onay verecek adam bi 300 tl'nizi alıyor. Tabi Şasi numarası değişince ruhsat değişiyor 100 Tl kadardı sanırım , ee ruhsat değişince yeniden vizesi oluyor 150tl filandı o sanırım. Haa bi de ne yaparsanız yapın Plakanız sorgulamalarda çalıntı olarak görünüyor. Başınıza iş alabilirsiniz. Sadece alım satım yaparsanız çalıntıdan düşüyor , o da çok zahmetli. Kısacası çalınan motorunuz bulunduğunda 2 defa düşünün.
    ruhsat değiştiği için vize bitmez, tespit vizesine girer oda ücretsizdir. eğer motorun çalındığı esnada vizesi bitmişse 76 tl vize ücreti var 150 tl değil.+ gecikme zammı.
    makine mühendisleri odasından yeni şase no almak 230 tl.ruhsat kağıdı ise 58 tl.
    toplamda masraf 500 değil 300 olacak vize bittiyse 350 tl yapar.
    artı çalınan motorun bulunması her zaman için iyidir. bulunmamasından kesinlikle iyidir.ve çalıntı raporu ise tekrar noter devri yapılarak geçmez, zaten çalıntı ihbarı varsa motorda noter devri yapamazsın gidip karakoldan bulunmuştur diye ifade verip kaldırman gerekir.
    bütün bunların çalınan bir aracın bulunmasının yanında çokta göze batacağını düşünmüyorum.
    ozrace, Mengu16 ve doganugursen bunu beğendiler.

rs_guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    Ülkemizde çok tuhaf prosedürler var. Bu da onlardan sadece biri.

---------- Post added at 10:10 ---------- Previous post was at 10:06 ----------

Alıntı ygk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ruhsat kağıdı ise 58 tl..
    Ben birkaç ay önce ruhsatımı kaybettim. Yeni ruhsat için 150-200 tl arası bir para ödedim.
    Bu ruhsat kağıdı dediğiniz başka birşey mi?

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    Alıntı rs_guven adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ülkemizde çok tuhaf prosedürler var. Bu da onlardan sadece biri.

---------- Post added at 10:10 ---------- Previous post was at 10:06 ----------

Ben birkaç ay önce ruhsatımı kaybettim. Yeni ruhsat için 150-200 tl arası bir para ödedim.
    Bu ruhsat kağıdı dediğiniz başka birşey mi?
    hayır, bende ruhsatımı kaybettim ve yaklaşık 150 tl para ödedim. yanlış hatırlamıyorsam 58 ve 76 tl olmak üzere iki kağıttan oluşuyor ruhsat.bu belgelerden biri düzeltilebilir, diğeri düzeltilemez. yani aracın cinsi ve özelliklerinin geçtiği belgede bir veri düzeltiliyorsa bunun için yeni kağıt almanıza gerek yok, bu kağıt üzerinden ataç ile eski bilgileri silerler, bilgisayar ile düzeltmeleride yaparlar.
    mesala koltuk sayısı değiştirmeye gittiğinizde yeni kağıt almanıza gerek yoktur, eskisi üzerindekini düzeltilebilir.

öte yandan muayene kağıdının üzerinde ( el ile doldurulduğu için ) yazı yazılması yasaktır ve herhangi bir oynamada değişmesi gerekir. bu kağıt 58 diğeri 76 tldir.

yalnız şöyle bir durum var, şase numarası değişen bir araç kesinlikle bir daha muayeneden geçemez. motor numarası değişebilir gerekli işlemlerle ancak şase numarası değişmez. şase numarası okunmuyorsa gerekli kimyasal işlemlerle tekrar okunur hale getirilmeye çalışılır. yine getirilemediyse aracın trafiğe çıkması söz konusu değiltir. araca makine mühendisleri dahil al bu şase numarasını yaz diye onay veremez, eski şase numarasının tekrar yazılması gibi bir onay verebilir mi bilmiyorum ancak yeni numara veremeyeceğini biliyorum.
    bu yüzden araç çalındı diye ruhsat değişmeye gerek yok.
    büyük ihtimal motorunu çaldıran arkadaşımız prosedürü bilmediği için memurların kolayına geleni yapmış ya da yanlış yönlendirilmiş bu yüzden fazla para ödemiş.
    benim ilk scoterım çalındığında tam 1 yıl 1 gün sonra bulundu, ve ben çalınmış olduğu dönemin vergisini dahi ödemedim.

Motosikleti
    Benelli trk 502 & tvs neo x3i
    başlıkla konu içerigi birbiriyle bagdaşmıyor. motoru çalınan arkadaşlar üzülmesin mi diyorsun yani sen.
    NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Valla zaten 500 tl lik calınan arkadaslar sıkayetde bulunmaz gıbı pesını bırakmayanlar ise işin kalıtelı motoru olan arkadaslar o yuzden '' 2 kere dusunmesı gereken bısı yok bulundumu havalara uculası bır durumdur ''

HELLAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VSTROM BEYAZ
    SAÇMALAMIŞ durmuş sorsan motorun ne diye çin malı kayturuk kıytırık

model lerı soylıcek

250tl den bahsedıyor
    250tl ile şey bile çekılmez
    Cahit-ist bunu beğendi.
    TRANSALP.GR.COM

2 yıl önce çalınan motorum geçenlerde bulundu. Ayrıntıları yazmayacağım 1750 tlye sıfır aldığım ve 3 ay kullandığım motorum şimdi 1000 tl etmiyor. Motorumu emniyetten alabilmek için bir günlüğüme gittiğim maraşta 4 gün uğraştırdılar. Ve 600 tl ye yakın param gitti sadece kullanabilecek kadar masraf ettim yağı freni gibi küçük masraflar.. sigortası plaka ruhsat otopark ücreti vs 600 tl ye yakın masrafım oldu. ve hala birçok masrafı var grenajlar mahvolmuş, motor çok ilk aldığımda 1lt ile 42 km götürürkrn şimdi 33 km götürüyor, iki kişi bindiğinde teker sürtüyor vs vs vs ... Diyeceğim motorum bulunduğu için sevinmekten çok üzüldüm. Ve Motoru hırsızdan satan alanda en az hırsız kadar suçludur. Motorumu çalana, satın alana, kullanana Hakkımı Helal Etmiyorum...
    speed_dream bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)