Aşk, aşk, aşk... Duyguların en renklisi, en bilinmezi, en çözülmezi... Bir anda sarar insanı ve allak bullak eder kimyanı... Hele havalar böyle güzelleştikçe iki şey çeker insanın canı. Bir motoruyla vurmak kendini yollara, iki aşık olmak doyasıya... Uff şiir gibi yazmaya başladım. Aşk işte aşk, şiir bile yazdırır vallaha adama...

İlk görüşte modeli, tanıdıkça olan modeli, birden fark edilen modeli. Hepsi aşktır sonuçta... İstersin ki hep yanında olsun, eli elinde, başın dizinde... En delikanlıyı bile sindirir aşk. Mecburiyetlerin dışındaki tüm vaktini onunla geçirtmek eğilimindedir üstelik. Dostları, arkadaşları biraz ihmal de ettirtir hani...Ve aşkta iki kişi vardır. Bu iki kişi dışında muadil kimseye yer yoktur aşkta. Aşıksanız muadiline tahammülünüz de yoktur zaten. İki kişide doğar aşk. İki kişi bakar birbirlerinin gözlerinin içine içine... Derinlerde bir yerlerde hiç söylenmemiş bir şeyler ararcasına... Siz hiç üç kişinin birbirlerinin gözünün içine melul melul baktığına şahit oldunuz mu? Ya da ikiden çok kişinin el ele, sarmaş dolaş sarılarak yürüdüğüne? Ne bileyim ya da mesela üç kişinin birbiriyle aynı anda ateşli ateşli öpüşmelerine? Evet şahit oldum diyen varsa aranızda haberiniz olsun onun adı ‘aşk’ değil. En azından benim bahsettiğim aşk öyle bir şey değil. Aşk bencildir. Aşk da sadece iki kişiye yer vardır. Motosiklette de öyle... Senin dışında birden fazla kişi hep bela getirir başına... Motosiklette de aşkta da...

Peki bu fotoğraftakiler ne derseniz hemen söyleyeyim. ‘Su-i misal, misal değildir’ Yani demek istiyor ki; kötü örnek, ‘örnek’ değildir. Uzun yol yapmayı sevenler bu manzaralarla mutlaka karşılaşmışlardır. Siz siz olun ne olursa olsun motosiklette ikiden fazla kişiye asla yer olmadığını unutmayın.

ASLA YAPMAYIN

Fazla eğimli yerde ve yokuş aşağı motorunuzu park etmeye kalkışmayın. (Çünkü siz ettiğiniz sanırsınız ama motorunuz tez zamanda eğimden sıkılacak ve boylu boyunce yere uzanacaktır.) Tamer TUFAN

Motorcu olduğunuz için her trafik kuralının sizi bağlamadığını düşünerek asla kırmızı ışıkta geçmeyin ve diğer araç şöförleri gibi tüm trafik kurallarına uymanız gerektiğini unutmayın. (Teşekkürler Recep, evet arkadaşlar aman diyeyim trafik kurallarını ihlal etmeyelim, zaten adımız çıkmış..) Recep ERBENLİOĞLU

Kaldırıma veya her hangi bir yükseltiye motorunuz paralelken çıkmaya çalışmayın..(Yani isterseniz deneyin ama pişman olursunuz Simla’nın dediği gibi..90 dereceye ne kadar yakın bir açıyla çıkarsanız o kadar kontrollü çıkarsınız..) Simla HOŞGELDİN

MUTLAKA YAPIN

Yeni başlayacaksanız mutlaka küçük hacimli bir motosikletle başlayın, zamanla tecrübeyle motosikletinizi büyütün. (Hah işte hep söylediğim şey. Küçük motor karizmayı çizmez arkadaşlar..Hem işin sonunda karizmayı çizdirmeyeyim derken kestaneyi çizdirmek var unutmayın.) Emre NAZIROĞLU

Motorunuza binip hareket etmeden önce disk kilidini çıkarttığınızdan emin olun.. Sonra diskinizi değiştirmek durumunda kalabilirsiniz..(Nalan bu konuda dertli galiba Geçmiş olsun tatlım..Pek çok kişi bu yüzden disk kilidi kullanmaz.Ama artık bu kilitlerin varlığını size hatırlatan, bi ucu kilide bi ucu gidona takılan fosforlu kablomtrak aparatlar yapmışlar. Gidonda onu görünce disk kilidinin hala takılı olduğunu fark ediyorsunuz..Aklınızda olsun.)

Nalan ŞİMŞEK

Sabahları yola çıkmadan önce lastik havalarını, frenlerin olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol edin. (Tembellik etmeyin de kontrol edin, lastik havalarının önemini hala bilmiyorsanız tez zamanda öğrenin hatta.) Rüzgar AVCI

Eğitim Şart

Sevgili Cem Yılmaz’ın dediği gibi Eğitim Şart..BMW de bu niyetle yola çıkıp motosiklet konusunda pek çok seviyede eğitim veren Rider Academy’i açtı. Vatana millete hayırlı olsun. Hem de öyle bir açılış yaptı ki evlere şenlik. Onu başka zaman anlatacağım..Rider Academy ile ilgili bilgi almak isterseniz www.bmwrideracademy.com’u bir ziyaret edin.

Ayşe Şule Bilgiç
ruzgarinkizif650gs@hotmail.com