Kış aylarını, özellikle de kar yağışını pek severim... Uzun zamandır hasretle beklediğim kar taneleri sonunda teşrif ettiler- Sabah kalkıp da şehri böyle bembeyaz gördüğüm anda yüzümdeki on numaralı gülümsemem kayda değerdi doğrusu...

Motosiklet dediğimiz alet enteresan bi' alet vailaha... Önceden trafikte gördüğüm motosikletlerin, üzerlerine yapıştırılmış, gündüz; ışıkların büyüsünün söndüğü ucuz pavyon, gece; lunapark ya da sirk görüntüsü veren renkli ve fosforlu çıkartmalar bana hep pek fuzuli gelirdi. Güzelim motorların karizmalannın da beş paralık edildiği görüşündeydim. Hatta bu motosiklet sahipleri hakkında; "Yahu dikkat çekmeye ne meraklı tipler var be..." diye de ileri geri düşünürdüm. Şimdiyse ne lüzumlu, ne büyük İşler yapan küçük haylaz unsurlar olduklarını anlıyor, o rengarenk çıkartmalann ve onları motosikletlerine yapıştıranlann önünde saygıyla eğiliyorum. Affedin hakkınızdaki kötü düşüncelerimi...

Artık biliyorum ki motosiklet, üzerine oturduğum anda trafikte, büyük ve yüce bîr sihirle görünmezleşen bir alet. Henüz görünen ve fark edilen motosikletler icad edilmedi. Yani trafikte motor kullanırken asla aklınızdan çıkartmamalısınız ki siz artık bir "invisible"siniz. Kimse sizi fark etmez. Aynalarda yoksunuzdur ve üzerinize kırılan, arkanızdan gelen, önünüzde sinyal vermeden aniden fren yapıp bi' tarafa dönen otomobillerden sürekli kollamaksınız kendinizi ve bi' şekil fark ettirmelisiniz kendinizi. Bakınız aylar önce bendeniz henüz bu görünmeziik olayından bi' haberken, nasıl bir musibet vesilesiylen keşfettim durumu...

"Amman be deeeryalar kanlıca deeeeryalar biz mo-tor-cu-yuz deeeryaiar..." diye şarkılar söyleye söyleye girmiştim İstanbul keşmekeşine. Haftasonuydu ve ağabeyimle şehrin karmaşasından biraz olsun uzaklaşabileceğimiz yerlere kaçmış ve pazar akşam üstü de huşu içinde dönüyorduk metres şehre... Otoyolda otomatik gişelerin hep olduğu gibi beni ve motorumu algılayamaması. uzun yolda önüme çıkan, aniden farkettiğim kaplumbağa, aynalarım belli bi' süratin üstünde kapandığından rüzgarını sol tarafımda hissettiğim canavar otomobil ve çiseleyen yağmuru saymazsak inanılmaz keyifli bir hafta sonu geçirmiştik... Ağabeyim arkamda, İstanbul'un işlek caddelerinden birinde, hava kararmış, trafik hızında evimize doğru ilerlerken sağ aynamda anlamsızca büyüyen otomobilin farlarını görmemle, bize çarpması sanırım aynı saniyede oldu. Sağ arkamdan aldığımız darbeyle sola savrulurken. az ilerde yaklaşık 100-150 metre derinliğinde inşaat çukuruyla aramızda küçücük bir taş dışında bir engel olmadığını farkettim. Motoru iyice yatırıp kendimi sağıma atarken, motorun o küçük taşa çarpıp durması için duaya koyuldum.

Motosikletim ve arkasında hala motora sıkı sıkı tutunan ağabeyim sürüklenerek taşa çarptılar ve büyük patrona binlerce şükür durdular. Ben kafamdan kaskı hiç çıkarmadan do§ru olayı gerçekleştiren otomobilin yanına gidiyorum. Açık olan camından kafamı kaskımla içeri sokup, hayretlerle etrafına ve motora bakan sürücüye dikiyorum ateş saçan gözlerimi...
"Görmedim!" diyor...
"Nasıl görmessin koskoca motoru?" diyorum dişlerimi sıka sıka...
"Görmedim kusura bakmayın." diyor.

Aslında sert bi' laf etmesi için dua ediyorum ki ben de bunu bahane edip bi' şekil deşarj olayım ama yok! Adam gayet beyefendice özür dileyip "Görmedim!" diyor başka bişi demiyor. Motorumdaki pek yüksek rakamlı hasar dışında ucuz atlatılan bi' kaza olduğuna sigorta işlemleri sırasında kaynaştığımız 8-8 suçlu bulunan abiyle karar veriyoruz. Bu işlemler esnasında bana kazadan beş dakika önce yanında oturan eşinin beni göstererek; "Aaaaaa bak kız kullanıyo motosikleti arkasında da çocuk var!" dediğini ve bunun üzerine kendisinin de yaklaşıp bize baktığını ve "Gerçekten de kız kullanıyo yahu. ne güzel valla..." dediğini anlatıyor. Bu konuşmadan beş dakika kadar sonra da bana çarpıyor...
Sebep "Görmedim!","Nasııı yaa?"
Tabi bu olaydan sonra ilk iş bol miktarda allı güllü, fosforlu stiker edinip, motosikletimi İstanbul'un en cafcaflı motoru haline getirdim. Diyeceğim o ki motora biniyorsanız ne yapıp ne edip bu stikerlardan siz de edinin ve motorunuzu bunlarla bezeyin. Buna rağmen otomobillere güvenmeyin ve hep sizi görmediklerini farzedîn. Ben artık ediyorum siz de edin...

Pek faydalı motorsiklet siteleri
motosiklet.net:
www. motosiklet. net
motorium:
www.motorium.com
motosiklet kulübü:
www.motorsiklet.kulubu.com
schuberth:
www.schuberth.com
moto gp:
www. motogp.tiscali.com

Ayşe Şule Bilgiç