Mücadele etmeyi sevmeyenlerin kalemi değildir motosiklet. Motosiklet kullanırken trafikteki yol komşularıyla, yolların durumuyla, virajlarla, çukurlarla, yayalarla, hava şartlarıyla, motorla, fizik kurallarıyla ve kendi limitlerinizle sürekli bir mücadele yaşarsınız...

Bu hafta beni trafikte gafleten hatalı sollayan Kenan Erçetingöz'e karşı verdiğim mücadeleyi anlatacağım...

Hoş ve benim için boş bir gündü aslında. Arkadaşların ısrarlarını "Akşam balık yapıcaz mangalda." cümlesini duymamla kıramayacağımı anlayıp atladım motoruma. Gidilecek evi bilmediğimden dört tekerli bir başka, yol bilen arkadaşımla buluşup düştük yollara. O önde, ben trafikte peşinde ilerlerken hızla girdiğimiz bir virajda arkamdaki koca cipin beni, karşı şeritten gelen otomobili görmeden, son derece riskli ve gereksizce sollamaya çalıştığını görmemle kanım dondu. "Yahu ne yapıyo bu?" demeye kalmadan yatmış olduğum virajda çizgimi bozup karşıdan gelen otomobille kafa kafa gelmelerini engellemek için ona yer açıyorum. "Hasbin Allah" diyerek abi olayı kurtarıyor ama benden ter boşalmış durumda... Yani yavaş gitsek neyse. Abinin beni sollamak için çıktığı sürat herhalde öyle bir virajda o otomobille daha önce görmediği bir sürattir. Olayın sebebini idrak edemediğimden motorda kıvranırken bir bakıyorum sevgili abiyle aynı yere gidiyoruz. Geldiğimiz sitenin güvenliğinde durduğunda hemen cipin yanına gidip sürücü penceresini tıklatıyorum.. Füme cam inerken karşıma çıkan yüz hiç de yabancı gelmiyor ama tam da çıkaramadığımdan çaktırmayıp; "Ne yaptığınızın farkında mısınız?" diyorum... "Ben bişey yapmadım!" diyor, içinden "aaaaa işe bak bayan len bu?" diye geçirirken. "Virajda yaptığınız anlamsız sollamanın, eğer tölere edemeseydim, doğuracağı sonuçlar hakkında hiçbir fikriniz var mı?" diyorum. Neden bahsettiğimin çok da farkında olmadığı belli bir ifadeyle tekrar ediyor "İyi de ben bişi yapmadım ki?". "Ne yapıp, ne yapmadığınızı anlatmak isterdim ama arkadaşlarım bekliyor." deyip uzaklaşıyorum sinirle adamın yanından... Sonra da hatırlamaya çalışıyorum kimdi bu adam... Cız biz balıklarımızı yerken olmadık hitanda adamın adı ve kimliği aklıma geliyor ve alakasız bir muhabbetin ortasında "Kenan Erçetingöz"dü yaaaa..." diye bağırıyorum arkadaşlarım soru işaretleriyle birbirlerine bakarken... Sonra aradan geçen günlere rağmen yaptığı hatanın hala farkında olmadığını bildiğimden içim içimi yiyor ve internette kendisinin yazdığı bir yazıyı okumamla benim bu adama ulaşmam şart oluyor. Yazının bir paragrafında aynen şöyle diyor sevgili Kenan: "TEM yine kalabalık ve karmaşıktı. Kafamda karışmış zaten. Şimdi bir ayı, bir trafik hatası yapsa ve ben takla atıp ölsem, cenazem nasıl olurdu acaba? Arkamdan kim, ne konuşurdu acaba?"
Kendi yazdığı bu yazıyı hain hain gülümseyerek copy, paste yapıp altına da ekliyorum; "Peki ya siz de trafikte başkalarının hayatını tehlikeye atan benzer hatalar
yapabildiğinizin farkında mısınız? Trafikte motosikletli birine karşı yaptığınız hatanın direkt sürücünün canına kast edilmesi anlamına geldiğini biliyor musunuz?" diyerek 2 tekerlek farkıyla daha riskli ve daha öncelikli bir araç olan motorsikletlere karşı daha saygılı ve dikkatli davranılması gerektiğini hatırlatıyorum. Kenan Erçetingöz örnek bir davranış sergiliyor ve hiç vakit kaybetmeden bana geri dönüp, yaptığı hatanın farkına vardığını söyleyerek özür diliyor. Bundan sonra da trafikte motosiklet sürücülerine karşı çok daha duyarlı olacağına, onları koruyup kollayacağına söz veriyor. Bense umarım verdiği sözleri tutmamak ya da unutmak gibi bir alışkanlığı yoktur diyerek bir kişiyi daha motosikletlere karşı duyarlı hale getirmeyi başardığımı düşleyerek 10 numaralı gülümsememi takınıyorum...

Motosikletlere de yeni vergi geliyor

Pek çok artısı sebebiyle teşvik edilmesi gereken motosikletlerin 2004 yılı itibarıyla ÖTV kapsamına alınacağı haberi pek çok motor sever gibi benim de canımı sıktı. Cidden bu ülkede bazı şeyleri anlamak çok güç. Avrupa ülkelerinin hiç birinde motosikletlerden vergi alınmazken, biz Türkiye'de unutularak karayollarında diğer araçlarla bir tutulup aynı ücretleri ödeyip, 2004 itibarıyla da vergiye tabi olacağız. Valla komik bir ülkede yaşıyoruz. Bakın yaşa ve motor hacmine göre kim ne ödeyecek?
Silindir hacmi 51-250 cc olan 1-3 yaşındaki motosikletler için 75 milyon lira vergi ödenecek. 251-650 cc hacminde 1-3 yaşındaki motosikletler için 100 milyon lira, 651-1200 cc hacminde 1-3 yaşındaki motosikletler için ödenecek vergi ise 150 milyon lira olacak. 1200 ve üstü silindir hacmindeki motosikletlerin ödeyeceği vergi rakamı ise 300 milyon lira.

Sen de mi motosiklet istiyorsun

O zaman her şeyden önce motosiklet kullanmak için A2 sınıfı sürücü belgesine sahip olmalısın. Nasıl mı? Bu ehliyeti veren pek çok sürücü kursundan birini seçip, gerekli eğitimleri alıp, sınava giriyorsunuz. Sınavı başarı ile geçtiysen artık bir A2 ehliyetin var demektir. Aman diyeyim "A2 yi aldım, ben bu işi kaptım" duygusuna kapılma. Motora bindiğin sürece yeni şeyler öğreneceksin ve tam "öğrendim ben bu işi" dediğin anda daha öğrenecek ne çok şey olduğunu farkedeceksin. Motorda öğrenme grafiği hep dalgalı bir seyir izler, bunu unutma. Bunun dışında tekrar hatırlatayım, motora gerekli ekipmanlarınız olmadan asla binmeyin. Yani kaliteli bir kask, korumalı bir motor montu, bileklerinizi de koruyacak bir motor botu, eldiven, dizlik ve bellik motorunuzun kaportasının yani etinizin budunuzun olmazsa olmazlar parçalarıdır.

Ayşe Şule Bilgiç
ruzgarinkizif650gs@hotmail.com