Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motosiklet alacağım nasıl bir şey almalıyım / Ayşe Şule BİLGİÇ

Motovento
    REKLAM ALANI
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Bu soru benim hayatımda en sık karşılaştığım soru olmasının yanında sanırım motosiklete yeni başlamayı düşünen bir sevdalının kafasını da uzunca süre kurcalayan bir soru.

Cevabı ise birkaç genel bilgi dışında her motor sevdalısına göre değişiyor. Şöyle ki, bu soruyu soran bir motor sevdalısına; "Abi git şu şu motoru al" demek kadar saçma bir şey olamaz. Neden mi? Çünkü motor almaya hevesli X bir kişinin, bir motordan ne beklediğini bilmeden ona bir marka ya da model tavsiye etmek ilerde o kişiden bol bol kulak çınlatıcı laflar yemek anlamına geliyor olabilir. Bu durumda ya uzunca bir vakit ayırıp kişinin bir motordan ne beklediğini anlamak ve tanıdığın marka ve modellerden ’Bu beklentileri en iyi hangisi karşılayabilir’i bulup sevdalıya bildirmek gerekiyor. Ya da susup melul melul bakmak. Ya da benim gibi yapıp, "Vallaha kardeş bak bir iki husus var ben sana onları belirteyim. Bu hususlara dikkat etmek koşulu ile, git kıçını beğendiğin motora koy, şöyle bir gidonunu tut! Kendini mutlu ve huzurlu hissediyorsan, al o motoru" denilebilir. Burada benim için önemli olan bazı "HUSUS" lara mutlak suretle dikkat etmesi. Peki ama nedir bu HUSUSLAR?

HUSUS 1: KÜÇÜK MOTOR KARİZMAYI ÇİZER AYAKLARINDAN VAZGEÇ

Bilindiği üzere ülkemizde motor dediğimizde çoğu kişinin aklına böyle koca cüsseli, gazı açtın mı 200’ü gören, arkadan baktın mı lastiği bir karıştan dar olmayan, mümkün mertebe yolda yürüyen herkese gürültüsü ile dönüp baktıran bir egzoza sahip aletler geliyor. Doğal olarak da motosiklet almak isteyen bir kişi ilk olarak böyle bir alet edinme hevesinde oluyor. Çok şükür ki bu bahsi geçen motosikletler öyle herkesin ha deyince alabileceği rakamlarda satılmıyor da motora başlamak isteyen sevdalı, ciddi tehlikeden bütçesel durumlardan dolayı yırtıyor. Ancak büyük bir cehalet örneği sergileyerek, ilk motor olarak çok büyük cc’li motosikletler alıp, iki teker sevdasına başlayan, hatta satıcıya "Kullanmayı bile bilmiyorum ama sen göster gazı freni ben eve kendim götürürüm motoru, bu ne ki çok iyi araba kullanırım ben merak etme yani" diyerek, parayı basıp olmadık motorları alan koca kafalılar da yok değil. Bu kimselerden pek çoğu yolda her durduğunda düşerek, eve geldiklerinde satıcıyı arayıp; "Ya abi bu motorun aynaları kırıldı, bir de sağ grenajı çok fena oldu bi sipariş verebilir miyiz?" ya da " Doktor bu motor olayına ısınamadım ben ya, alıcısı varsa biz geri satalım bu aleti, dört teker iyiymiş, bu 2 teker bizi bozdu be" tadınla laflar söylerler. Daha beter duruma gelenlerden bahsetmek bile istemiyorum. Tüm bu sebeplerden dolayı, siz siz olun! Motosiklet maceranızı makul ve mantıklı, küçük cc.li bir motosikletle başlatın. Küçük motora binerek, zaman içinde, alıştıkça, motosiklet kültürüne, onun kendine has durumlarına vakıf oldukça, deneyim kazandıkça yeni ve daha büyük cc’li motosikletlere geçmek, yeri geldiğinde "bu tamam, bunun daha üstü beni bozar" diyebilmek ciddi bir zeka göstergesidir. Bunu sakın unutmayın. "HuuuhaaaaaÖ Motor aldım diyodun! Ala ala bu küçücük şeyi mi aldın be Osman! Osman kurye olmuş olum baksana, kıçı bile sığmıyor motora" tadında laflar edenlere, o sığmıyor dedikleri yerinizle gülün geçin!

HUSUS 2: MOTOSİKLET BÜTÇENİZE GİYİM KUŞAMI EKLEMEYİ UNUTMAYIN!

Evet yanlış yapılan bir konu da, motosiklete başlamayı düşünen çoğu sevdalının, "Aman motoru bir alayım da, kask, mont eldiven filan onları da param olunca bir ara alırım" demesi. Vakti zamanında montunu, kaskını, eldivenini, botunu daha motoru olmadan hatta alma ihtimali bile olmadan önce alan biri olarak şunu söylemeliyim ki sakın motosiklet ekipmanlarınızı "Bir ara param olunca alırım" demeyin. Motosiklet için ayıracağınız rakamın içine, hatta en başına, kaskınızı, montunuzu, pantolonunuzu, eldiven ve botunuzu koymayı unutmayın. Gerekiyorsa bir miktar daha ucuz bir motor seçip bu ekipmanlarınız olmadan asla motor almayın ve iyi bir kaska, iyi bir monta, bota, eldivene vereceğiniz paraya sakın acımayın! Vallaha bak. Kim ne derse desin, siz gelin beni dinleyin!

2.EL MOTOSİKLET PAZARI AÇILIYOR

Evet. İşte bir motosiklet alacağım ama gözüm 2. el motorlarda diyen sevdalılar için kaçırılmayacak bir fırsat! 2005 yılından bu yana her yıl Borusan Oto- BMW Motosiklet’in düzenlediği "Kullanılmış motosiklet pazarı" 13 Nisan Pazar günü, kapılarını tüm motor sevdalılarına açıyor. İster alıcı, ister satıcı olarak bu pazara tüm motorcular katılabiliyor. Bakmayın pazarı BMW’nin düzenliyor olmasına, her marka ve model motosiklet satışına izin var bu pazarda. Motosiklet ile ilgilenen herkesin ücretsiz katılabileceği bu Pazar Borusan Oto İstinye tesislerinde gerçekleştirilecek. Ben de ilk açıldığı günden beri bu pazarın müdavimi ilan edildiğimden, bizzat orada olacağım.

Ayşe Şule BİLGİÇ
    ruzgarinkizi@hurriyet.com.tr
    Rüzgarın Kızı - Ayşe Şule Bilgiç'in Yazıları Her Çarşamba Hürriyet Gazetesi Otoyaşam Ekinde Yayınlanır.
    UgurCanSoylu, cennetkizi ve Concrete bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    deli mavili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motosiklet
    ben ilk başlangıçta bütceme göre takıldım bence herkez öyle yaparsa daha iyi olur ...
    alpmustafa bunu beğendi.
    UÇURUMUN KENARINDA OLSAN BİLE SIRF HAYATA GICIKLIK OLSUN DİYE GÜLÜMSE

Motosikleti
    roadstar 250 (cok guzel ya)
    Alıntı deli mavili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben ilk başlangıçta bütceme göre takıldım bence herkez öyle yaparsa daha iyi olur ...
    bencede abi alican ilk basta ayagını yerden kessin biraz tecrubede edinilir hem parada biriktirilir sonra zaten sonra ne istedigini biliyo olursun .

Önce Topraktım Simdi Agaç OLdum.
    Derya DenizLer Gibi DaLgaLandım Simdi DuruLdum.

Motosikleti
    2006 cbr 1000rr kırmızı siyah
    kucuk cc le baslamak yetenek gelıstırmek kendını bılmek cok onemlı ama suada var ben oldum da demıceksın...her zaman tetikte her an herşeye karsı hazırlıklı olcaksınkı kazadan mumkun mertebe uzaklaşasın....

efendy_iso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1_8
    Şu rüzgarın kızıda olmasa bize kim böyle teknikleri verecek bilmiyorummm,ne uyuz oluyorum buna varyaa
    deniz best bunu beğendi.
    [I]315 ile uzaklaştım,aynamda görünmüyorsun...I]

SilentScream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Yamaha MT-09 Tracer
    Alıntı efendy_iso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu rüzgarın kızıda olmasa bize kim böyle teknikleri verecek bilmiyorummm,ne uyuz oluyorum buna varyaa
    önüne her gelen "acaba hangi motorla başlamalıyım nası bi şe almalıyım" diye bir konu açtığı için , bu tür bilgilendirmelerin yararlı olduğunu düşünüyorum...

Motosikleti
    R1_8
    Alıntı SilentScream adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    önüne her gelen "acaba hangi motorla başlamalıyım nası bi şe almalıyım" diye bir konu açtığı için , bu tür bilgilendirmelerin yararlı olduğunu düşünüyorum...
    yararına yada zararına olduğu ile ilgili olduğu için yazmadımm,ilgili kişiyi sevmiyorummm herşeyi ben biliyorum havası beni sıkıyooo,motosiklet kültüründe nirvanaya ulaşmış gibi davranmasına kızıyorumm,onu cebinden çıkaracak ne adamlar var şu sitedee,nasıl köşe yazarı olduysa artıkk
    nehirr bunu beğendi.

yararına yada zararına olduğu ile ilgili olduğu için yazmadımm,ilgili kişiyi sevmiyorummm herşeyi ben biliyorum havası beni sıkıyooo,motosiklet kültüründe nirvanaya ulaşmış gibi davranmasına kızıyorumm,onu cebinden çıkaracak ne adamlar var şu sitedee,nasıl köşe yazarı olduysa artıkk
    ben yararını çok gördüm isoooo nie öyle diosun şimdii
    L a T i F

ALİ DEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R' lı bişiler düşünüyom
    Alıntı cbr125faik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kucuk cc le baslamak yetenek gelıstırmek kendını bılmek cok onemlı ama suada var ben oldum da demıceksın...her zaman tetikte her an herşeye karsı hazırlıklı olcaksınkı kazadan mumkun mertebe uzaklaşasın....
    dedıklerıne katılıyorum buyuk kazadan Allah hepımız korusun ama ufak tefek kazadanda uzak kalınacak dıe de korkak surulmez motor bazen sınırlarını zorlıcaksın deneme yanılma yontemıne gıreceksın.zaten kısının o anda yapacagı hata bı daha unutmıcagı sekılde zıhnıne kazınır
    zeki çevik ve ahlaksızım beni böle seven manitanın hastasıyım

Syriana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT25
    Yeni başlayacak arkadaşlar için çok faydalı bilgiler. Emeği geçenlere teşekkürler.
    Rüzgara Karşı Koşmamışsan, Onunla Esmeyi Bilemezsin; Henüz Motora Binmediysen, Yaşıyorum Diyemezsin !!!

Motosikleti
    asya 19 a vardi:(
    bu borusan oto bmw ikinci el motor satis tam olarak istanbulun neresinde kalio?

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda

Bence sen havanda su dövüyorsun Efendi....kişileri sevmeyebiliriz ama doğru yazdıkları ya da insanlığın yararına yaptıklarına saygı gösterebilriznerede ''O'' onu cebinden çıkaracak adamlar
    senin yaptığını ancak ayıplarım![
    Sen/siz de paylaşsana bilgilerinizi ya da DOĞRU olduğuna inankıklarınızı.......

Hata yapan insanımız az değil! hayatını yanlış Motosiklet seçimi ya da acemiliği nedeniyle kaybeden de az değil malesef! davranışın sonderece EGOİST'çe....
    birileri çıkıp bazı konulara değinerek yol göstermeye çalışıyorsa, Teşekkür etmeyi bilelim lütfen...bak lütfen diyorum.
    Önyargı hayatımızda yaptığımız ve yapacağımız en kötü yargıdır.
    ''O'' sözünüettiğin kişiler ancak motosiklete binmesini(belki) bilirler!
    çıkartın sizde bir dergi'de,Türk insanına bir katkınız olsun bari.....

daha satırlar dolusu yazabilirim ama havanda su dövmeye benzeyecek yine.....[/B][/SIZE]

Emeğine sağlık,
    Rüzgarın Kızı
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

Motosikleti
    R' lı bişiler düşünüyom
    Alıntı Özer adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bence sen havanda su dövüyorsun Efendi....kişileri sevmeyebiliriz ama doğru yazdıkları ya da insanlığın yararına yaptıklarına saygı gösterebilriznerede ''O'' onu cebinden çıkaracak adamlar
    senin yaptığı hem ayıp hem biraz karın ağrısı varmış gibi geldi bana! kusura bakma.
    Sen de paylaşsana bilgilerini ya da DOĞRU olduğuna inankıklarını.......
    Hata yapan insanımız az değil! hayatını yanlış Motosiklet seçimi ya da acemiliği nedeniyle kaybeden de az değil malesef! davranışın sonderece EGOİST'çe....
    birileri çıkıp bazı konulara değinerek yol göstermeye çalışıyorsa, Teşekkür etmeyi bilelim lütfen...bak lütfen diyorum.
    çıkartın bir dergi'de,Türk insanına bir katkınız olsun bari.....

daha satırlar dolusu yazabilirim ama havanda su dövmeye benzeyecek yine.....
    -----------------------------------------------

kalyo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1150GS ADV ( Flagello di Dio )
    Kim Kimin nirvanasıdır biLmem ama payLaşma cesareti göstermek yada bunu insanLığa maL etmek buyuk yetenek ister..
    bu bayan arkadaş kimdir nedir az cok burdan da dış basından da izLiyorum ve görüyorum..
    Dğer yandan tarihi bir ornek bu hanım arkadaşa kötürüm gözüyLe bakanlara.

kehribar keLimesi antik yunanda akım kelimesinin yerine kuLLanıLan ve M.Ö. 2000 küsür yıLLık bir geçmişi oLan bir durum, sonrasında fransızLarın bir kaç deneyi ve bir sırp biLim adamının bir kaç teoremi Ama biz ELEKTRİK diyoruz şimdilerde neden ? Cünki 4000 küsür yıldır doğada varLığı kabuL ediLen bu eLektron transferine en gerçekçi tanımı benjamin frankLin yapmış ve bizde bunu elektriğin icadı oLarak kabuL etmişiz. Biz derken sen ben değiL Dünya miLLetLeri

geL geLelim ornekleme iLe oLan bağLantısına şimdi senin 60 senelik omrunde kuLLandığın bir viraj tekniğin oLAbilir ve bu teknik kusursuzda oLabilir ama bu tekniği kendinden başkası biLmiyorsa ve 15 yaşında bir cocuk tutup bi gün derginin birinde derse ki böyLe bir teknik icat ettim diye ve insanlar iLk kez ondan duymuşlarsa bunu senin bu 60 senelik teknik hooop o cocuğun oLuverir onemLi oLan mantıkLı ve anLaşıLabilir bir şekiLde haLka uLaştırabiLmektir. bu kız bunu başarabiLmişse takdir etmek gerekir

Bravo Ayşe Şule Bravo
    Kafa FLY
    Görüntü FLU
    Hayat FREE

Motosikleti
    R1_8
    Alıntı Özer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    senin yaptığını ancak ayıplarım![
    Sen/siz de paylaşsana bilgilerinizi ya da DOĞRU olduğuna inankıklarınızı.......

çıkartın sizde bir dergi'de,Türk insanına bir katkınız olsun bari.....

daha satırlar dolusu yazabilirim ama havanda su dövmeye benzeyecek yine.....[/B][/SIZE]

Emeğine sağlık,
    Rüzgarın Kızı
    yazdıklarında haklısın,ama aynı tartışmayı daha önce defalarca yaptık bu sitede ve sitenin yarısından çoğu benle aynı fikirdedir emin oll,söz konusu kişinin şu an yazdıklarıyla ilgili bişey demiyorum,ama eğer okuyosan geçmiş yazılarını ne demek istediğimi çok iyi anlarsınn,ben kendisini sevmiyorum sevmediğim içinde yazılarını çok iyi takip ediyorum,işte motor dediğin yatakta kımıl kımıl olan bi erkek gibi olacak,yada 4 tane motorum var ,canım hangisine isterse ona binerimm,bu hafta şunu test edesim geldi bilmem ne ,bilgi anlamında hiç bi değeri olmayan ,klasik motorcuların bildiği şeyleri saçma bi tavırla anlatan bi kişi bence,olayın egoistlikle yada bencillikle alakası yok,nasıl olmuşsa yalnışlıkla köşe yazarı yapmışlar,hı buda sistemin ayıbı,sitemizdeki bilgi duayenlerine gelince ,boy,edy,aye,coq,makina,prometheus,akburak,slayer( aklıma gelmeyenler kusura bakmasınlar) bunlar hakkaten bilenler bunlar yazsınlar gece gündüz yazsınlar,ukalalık yapsınlar hatta,bilmişlik taslasınlar anlarımmm,çünkü hakkaten bu konuda bilgililer,ama söz konusu kişinin böyle ben biliyorumm ben ediyorumd eyip köşe yazıları yazması sıkıyo beni,okuyun bakalım geçmiş yazılarını,kayda değer bişey bulacakmısınız,yada aaa ben bunu bilmiyodum ne kadar önemli bi bilgi diyebileceğiniz bişey bulabilecekmisiniz SAYGILAR

Bunları zaten hemen herkez biliyor ve insanların tercihleride var bütçe kısıtlarıda..motosiklet kullanan veya almayı düşünen kitleyi okadar bilinçsiz,kendinide motosiklet tanrıçası görme havalarından geç artık şule.. eğer yardım konusunda samimi ve içtensen motosikletseverlere gerçekten faydam olsun diyorsan..öyle bi kaygın varsa daha faydalı ve verimli olacağın konulara yönel..yazılarını bayarak veya yarıda bırakarak (ben gibi) okumasın motosiklet tutkunları..genişlet vizyonunu..

Yukarda yazdığın şeylere emek vermişsin,böyle yorum yapmak istemezdim..ama inan yazmamak için ancak bu kadar dayanabildim k.bakma..

Şöyle birşey daha etkin olmazmı sencede; örneğin 2. ellerde marka ve modele göre kronik sorunlar ve dikkat edilecek parçalar..mesela yamaha tdm lerden başlayabilirsin öyle üstünkörü değil gerçekten araştırma yaparak..tecrübeli insanların bile faydalanabileceği kadar orjinal..bunu yapacak imkanlarınız var.Saygı ve sevgilerimle

Motosikleti
    R' lı bişiler düşünüyom
    Alıntı Sellçuk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunları zaten hemen herkez biliyor ve insanların tercihleride var bütçe kısıtlarıda..motosiklet kullanan veya almayı düşünen kitleyi okadar bilinçsiz,kendinide motosiklet tanrıçası görme havalarından geç artık şule.. eğer yardım konusunda samimi ve içtensen motosikletseverlere gerçekten faydam olsun diyorsan..öyle bi kaygın varsa daha faydalı ve verimli olacağın konulara yönel..yazılarını bayarak veya yarıda bırakarak (ben gibi) okumasın motosiklet tutkunları..genişlet vizyonunu..

Yukarda yazdığın şeylere emek vermişsin,böyle yorum yapmak istemezdim..ama inan yazmamak için ancak bu kadar dayanabildim k.bakma..

Şöyle birşey daha etkin olmazmı sencede; örneğin 2. ellerde marka ve modele göre kronik sorunlar ve dikkat edilecek parçalar..mesela yamaha tdm lerden başlayabilirsin öyle üstünkörü değil gerçekten araştırma yaparak..tecrübeli insanların bile faydalanabileceği kadar orjinal..bunu yapacak imkanlarınız var.Saygı ve sevgilerimle
    ELLERİNE SAGLIK DOSTUM

Motosikleti
    R1_8
    Alıntı ALİ DEMİR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ELLERİNE SAGLIK DOSTUM
    seninde kime destek verdiğin belli değill,hem nalına hem mıhına vuruyonn

Alıntı Sellçuk adlı üyeden alıntı Mesajı göster

bak ne güzel işte abicim istediğimizde bu zaten klişe lafları geçelimm,yeni konuları bilinmeyenleri konuşalımm eline sağlık

Motosikleti
    R' lı bişiler düşünüyom
    seninde kime destek verdiğin belli değill,hem nalına hem mıhına vuruyonn

bak ne güzel işte abicim istediğimizde bu zaten klişe lafları geçelimm,yeni konuları bilinmeyenleri konuşalımm eline sağlık
    valla ben tarafsızım yanlıs anlasılmayalım dostum

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı kalyo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kim Kimin nirvanasıdır biLmem ama payLaşma cesareti göstermek yada bunu insanLığa maL etmek buyuk yetenek ister..
    bu bayan arkadaş kimdir nedir az cok burdan da dış basından da izLiyorum ve görüyorum..
    Dğer yandan tarihi bir ornek bu hanım arkadaşa kötürüm gözüyLe bakanlara.

kehribar keLimesi antik yunanda akım kelimesinin yerine kuLLanıLan ve M.Ö. 2000 küsür yıLLık bir geçmişi oLan bir durum, sonrasında fransızLarın bir kaç deneyi ve bir sırp biLim adamının bir kaç teoremi Ama biz ELEKTRİK diyoruz şimdilerde neden ? Cünki 4000 küsür yıldır doğada varLığı kabuL ediLen bu eLektron transferine en gerçekçi tanımı benjamin frankLin yapmış ve bizde bunu elektriğin icadı oLarak kabuL etmişiz. Biz derken sen ben değiL Dünya miLLetLeri

geL geLelim ornekleme iLe oLan bağLantısına şimdi senin 60 senelik omrunde kuLLandığın bir viraj tekniğin oLAbilir ve bu teknik kusursuzda oLabilir ama bu tekniği kendinden başkası biLmiyorsa ve 15 yaşında bir cocuk tutup bi gün derginin birinde derse ki böyLe bir teknik icat ettim diye ve insanlar iLk kez ondan duymuşlarsa bunu senin bu 60 senelik teknik hooop o cocuğun oLuverir onemLi oLan mantıkLı ve anLaşıLabilir bir şekiLde haLka uLaştırabiLmektir. bu kız bunu başarabiLmişse takdir etmek gerekir

Bravo Ayşe Şule Bravo
    yaaa bırakın bunları, şurada onca zamandır okuyup yazıyorum. hemen her yeni gelip de fikir isteyene aynı şeyleri biz dce söylemiyormuyuz? sadece bu hafta içinde en az 2 kişiye çok daha detaylı bilgi verdim. şimdi ben bu bayandan daha mı bilgiliyim? hiç sanmam. sen de viraj tekniğinden bahsedyosun, valla ben bu bayanın şöyle bir teknik dersini veya adamakıllı yazısını göremedim. test sürüşleri bile sadece öznel. ev kızlarının romantik pembe dizisini okuması gibi okuyorsunuz sizde. daha da önemlisi sanki ilk başlayan sizmişsiniz gibi de tecrübelerinizi bir yana bırakıp bunları asıl kabul ediyorsunuz.

efeny iso'ya sonuna kadar hak veriyorum.

en iyi bilge hiçbirşey bilmediğini bilebilendir ( socrates)
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler